פרופיל רפואי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פרופיל רפואי הוא סימול מספרי שצה"ל נותן לציון מידת התאמתו וכשירותו הרפואית של אדם לשירות ביחידות ובתפקידים שונים בצה"ל. הפרופיל הרפואי הינו גורם אחד מתוך מכלול הנתונים המשפיעים על שיבוץ מיועד לשירות ביטחון מסוים בצה"ל.

הטווח של הפרופיל נע בין פרופיל 21, שהוא הנמוך ביותר ופוטר את נושאו מלשרת בצה"ל, לבין פרופיל 97, שמעיד על המצב הבריאותי הגבוה ביותר. פרופיל 64 ומטה פוסל אפשרות לשירות בתפקידי לחימה.

הפרופיל נקבע לראשונה בתהליך המיון שעובר מיועד לשירות ביטחון (מלש"ב) בלשכת הגיוס, והוא עשוי להשתנות במהלך השירות הצבאי, בסדיר ובמילואים, בעקבות אירועים שמשנים את מצב בריאותו של החייל. לעתים מורד הפרופיל באופן זמני, עקב הרעה במצב בריאותו של החייל, למשל בעקבות פציעה.

בניגוד לדעה הרווחת, הפרופיל הצבאי איננו מתחלק לרפואי ונפשי. לכל בעיה רפואית (כולל בעיה נפשית) ישנו סימול מספרי שמסמל את הבעיה. המקרים השונים לכל פרופיל מוגדרים על פי סעיפים שמפורטים בספר הפרופילים הצבאי של חיל הרפואה. מקרה דומה בדרגות חומרה שונות עשוי לגרור פרופילים שונים.

הסימול מורכב מארבע ספרות סידוריות, שמסווגות על פי הבעיה הרפואית (למשל, לקות ראייה מסוימת, תת-משקל קל ופלטפוס), ועוד ספרה שמדרגת את רמת החומרה המתקבלת מהשפעת הבעיה וחומרתה על שירותו בצה"ל של הלוקה בה. כך למשל, על לקות ראייה קלה, שלא פוסלת כשלעצמה את הלוקה בה מכל מסלול בצה"ל, מקבלים, לשם הדוגמה, סעיף 98761. על לקות ראייה שמורידה את הפרופיל ל־82, ובכך יש בה כדי לפסול את הלוקה בה ממספר מקצועות, מקבלים 98762 (ארבע הספרות הראשונות בדוגמה זו משמשות להדגמה בלבד).

בין המועמדים לשירות ביטחון יש כאלה המנסים להוריד באופן מכוון את הפרופיל שלהם, מתוך כוונה להימנע משירות צבאי בכלל, או משירות ביחידה קרבית. יש גם המנסים להעלות את הפרופיל שנקבע להם, משום שפרופיל זה מונע מהם הצטרפות ליחידה שבה חשקו.

פרופיל רפואי הוא המדד הרפואי המרכזי שלפיו נקבע אופי שירותו של חייל בצה"ל, אולם הוא אינו השיקול הרפואי היחיד. לעתים, במקרה שבעיה רפואית אינה מצדיקה שינוי הפרופיל הרפואי (ולפעמים גוררת שינוי שיבוצו של חייל), רופא יחידה יכול להעניק לחייל הקלות בשירות על בסיס רפואי (הידועות בכינוי "פְּטוֹרים"). הקלות אלה מיועדות לאפשר לחייל לשרת בצבא במסגרת הגבלות רפואיות (קבועות או זמניות) מבלי שיפגע בעצמו ומבלי שיפגע באופן תפקודו. במידה והגבלות אלה הן קבועות, או למשך זמן ארוך, וגם פוגעות בתפקודו של החייל, נשקלת אפשרות להעבירו לוועדה רפואית להורדת הפרופיל, או, לחלופין, לפסול את מקצועו של החייל. יש לציין שגם נתוני האיכות משנים, מלש"ב שהפרופיל שלו 97 אך הקב"א שלו נמוך מ-41 וכך גם הדפ"ר, הוא לא יהיה לוחם.

מעסיקים רבים נהגו לברר אצל מועמדים לעבודה את הפרופיל הצבאי שלהם, כאחד הקריטריונים למיון המועמדים. בתחילת 1995 נוסף לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה סעיף 2א, האוסר על מעסיקים לשאול מועמד על הפרופיל הצבאי שלו או לעשות שימוש במידע זה.

יש לציין שמספר הפרופיל הרפואי לא נמסר למלש"ב (נשמר בסוד על ידי צה"ל), אלא מפורסם למועמד בצורה מילולית.

על פי נתוני צה"ל, אחוז החיילים בעלי פרופיל קרבי שביקשו לשרת ביחידות קרביות הוא 69.5%, 70%, 73%, 76% ו-80% (בשנים 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 בהתאמה).

רשימת הפרופילים שפורסמו בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 97: בריא לחלוטין – כשיר לשירות קרבי ביחידות שדה: יחידות מובחרות בכל החילות כמו כן גם בגדודים הלוחמים. במקרים של בעיות קלות מאוד (כגון צורך במשקפיים) מלווה בסעיף שאינו מוריד את הפרופיל, אך פוסל את החייל מהתנדבות לחלק מהיחידות המובחרות. משנת 2005, אפשר להתקבל לקורס טיס עם משקפיים עד דיופטר (מספר) מסוים.
 • 82: בעיה קלה (לדוגמה עיוורון צבעים) – כשיר לשירות קרבי בכל יחידות השדה בתלות בסוג הסעיף, לדוגמה כשיר לחלק מהיחידות ההתנדבותיות ולחי"ר.
 • 64: בעיה קשה (לדוגמה: אסטמה מרמה מסוימת, הפרעת קשב מגבילה, מצב נפשי) - בלתי כשיר לשירות קרבי ביחידות שדה, אך כן כשיר לשרת בתפקידים עורפיים, כמו חיל המודיעין או חיל החימוש. בנוסף, הפרופיל מאפשר לשרת בשירותי הביטחון שלא קיימים בצה"ל, כמו שח"מ ושב"ס. בצה"ל, ניתן לשרת עם 64 כחייל במשטרה צבאית או מאבחן ביטחוני.
 • 45: בעיה קשה מאוד (לדוגמה: אסטמה קשה, בעיה אורתופדית חמורה, מצב נפשי חמור) – בלתי כשיר לשירות קרבי ולקורסים צבאיים רבים, לעתים פסול לשירות ביחידות שדה (תלוי בסעיף הליקוי).
 • 35: פרופיל חדש לחולי סוכרת, כבדי שמיעה ולחולי אפילפסיה. יוכלו לשרת בתפקידים עורפיים עם הגבלות מסוימות על רקע מצבם הרפואי.
 • 30: "מנודבים" - מי שהיה אמור לקבל פרופיל 21 לאחר גיוסו ונמצא כבעל מקצוע נדרש בצבא (כגון: עתודאים, תוכניתנים וכו') להשאירו כחייל תחת תנאים מוגנים ופטורים מסוימים.
 • 25: מתנדבים – מי שקיבל פרופיל 21 וביקש להתגייס ונמצא כשיר תחת הגדרות מותאמות אישית.
 • 24: בלתי כשיר זמנית לשירות (לדוגמה: ניתוח בזמן השירות, רגישות חמורה לעקיצות דבורים, מחלה כלשהי) - פטור זמני ומעקב אחת לכמה חודשים עם אפשרות שחרור קבוע לאחר תקופה מסוימת. במערך המילואים קבלת פרופיל 24 משמעה קבלת פטור ממערך המילואים.
 • 21: בלתי כשיר לחלוטין לשירות צבאי מסיבות בריאות (גופניות או נפשיות). בעלי פרופיל זה יכולים להתנדב לשירות צבאי ואז מותאם להם מסלול בעלי פרופיל "25".

רשימה זו עוסקת בחיילים גברים. אצל חיילות המשמעויות של כל פרופיל שונות במעט, משום שבעבר לא היו מיועדות לשירות קרבי.

ישנם סעיפים פוסלים שאינם מורידים פרופיל – לדוגמה, דיופטר גבוה מזה שאפשר להתקבל איתו לקורס טיס, גורם לקבלת פרופיל 97 עם סעיף פוסל טיס.

פרופילים שבוטלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 89: ככל הנראה היה כשיר לשירות קרבי בכל יחידות השדה.
 • 76: ככל הנראה היה בלתי כשיר לחי"ר אבל כשיר לחילות אחרים בדומה לפרופיל 72.
 • 65: כשיר לשירות כתומך לחימה ביחידות קדמיות, וכן לשירות בשריון, תותחנים ונ"מ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]