ערפל (מחזה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ערפל הוא מחזה ישראלי מאת מתי גולן, אשר הועלה בתיאטרון בית לסין בבימויו של שמואל הספרי. המחזה הוצג לראשונה ב-6 ביולי 1997. על אף שהוצהר כי "כל קשר בין המוצג במחזה לבין המציאות הוא פרי הדמיון", המחזה מתבסס בבירור על אירועי אסון צאלים ב', ואף חשף פרטים אודות האסון שלא היו ידועים לציבור הרחב באותה עת.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת המחזה מתרחשת במהלך משפט צבאי, אשר נערך לקצין זוטר (סרן אילן ברקוביץ'), בגין תאונת אימונים שהתרחשה כשנתן הוראה לירות טיל "חי" במהלך תרגיל "יבש", הוראה שכתוצאה ממנה נהרגו חמישה חיילים. ברקוביץ' מיוצג במשפט על ידי עורך הדין ברזני, אשר מנסה להוכיח באמצעות הבאת עדים מהדרגים הבכירים ביותר בצבא, כי האחריות לתאונה אינה יכולה ליפול על כתפי קצין כה זוטר, וכי הדרגים הבכירים הם אלו שבמעשיהם (ומחדליהם) יצרו את הרקע שאיפשר את התרחשות התאונה.

בשל היותו של התרגיל סודי ביותר, המשפט נערך תחת תנאים מגבילים ביותר. אף על פי כן, מותרת כניסתה של יעל דותן שאיבדה את בנה היחיד בתאונה כנציגת ההורים השכולים במשפט.

תמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחזה עוסק במספר תופעות הלקוחות מתוך המציאות הישראלית ושנמצאות בדיון הציבורי באופן נרחב וקבוע: על דרך קבלת ההחלטות, רשלנות, הפקת לקחים (או הימנעות ממנה), על היחס למשפחות השכולות ועל זכותן לקבל דין וחשבון על שקרה ליקיריהן.

אך הנושא העיקרי עליו נסוב המחזה הוא אחריות ובריחה מאחריות. המחזה בוחן את מידת האחריות שצריכה להיות מוטלת בהתאם להיררכיה הצבאית - מהמפקדים הזוטרים בשטח הסובלים מתנאים קשים של לחץ נפשי ופיזי, ועלולים לשלם בחייהם על כל טעות, ועד המפקדים הבכירים ביותר המקבלים החלטות (ולעיתים אף לא סבירות) מאחורי שולחנם במשרד ממוזג, ואם טעו לא הם הנותנים את הדין על כך.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]