פארק העצמאות ההיסטורי הלאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פארק העצמאות ההיסטורי הלאומי
Independence National Historical Park
מידע כללי
תאריך הקמה 4 ביולי 1956 עריכת הנתון בוויקינתונים
מבקרים בשנה 3,572,770 (נכון ל־2011)
אדריכל Charles E. Peterson, Grant Miles Simon עריכת הנתון בוויקינתונים
נתונים ומידות
שטח 55.42 אקר
מיקום
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
מיקום פילדלפיה עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 39°56′52″N 75°08′53″W / 39.9478°N 75.1481°W / 39.9478; -75.1481
www.nps.gov/inde/index.htm
(למפת פילדלפיה רגילה)
 
פארק העצמאות
פארק העצמאות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מראה מדרום של השדרה שבמרכז הפארק. במרכז נראה מבנה מרכז המבקרים של פעמון הדרור. מימין נראה מבנה מרכז החוקה הלאומי

פארק העצמאות ההיסטורי הלאומי הוא פארק של ארצות הברית המנוהל על ידי שירות הפארקים הלאומיים של ארצות הברית, השוכן במרכזה של העיר פילדלפיה. בתחומי הפארק ניצבים מספר אתרים היסטוריים הקשורים למהפכה האמריקאית ולייסודה של ארצות הברית.

תולדות הפארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

פילדלפיה הייתה אתר התרחשותם של חלק מאירועי המהפכה האמריקאית, שהובילו להקמתה של ארצות הברית כמדינה עצמאית ולייסוד מוסדותיה השלטוניים ולכינון חוקתה. התקיימו בה הקונגרסים הקונטיננטליים הראשון והשני, ניסוח הכרזת העצמאות של ארצות הברית וועידת החוקה. כמו כן שימשה העיר כמקום המושב הזמני של הממשלה הפדרלית בשנותיה הראשונות של ארצות הברית.

ההצעה להקים בפילדלפיה פארק לאומי היסטורי שיאגד את אתרי המהפכה האמריקאית בה הועלתה לראשונה בשנת 1915. הרעיון צבר פופולריות בעקבות ציון 150 שנה להקמת ארצות הברית (ב-1926) ובעקבות הרגשות הפטריוטיים שעוררה מלחמת העולם השנייה. ב-1948 חוקק הקונגרס חוק שאיפשר את הקמת הפארק, והוא הוקם באופן רשמי ב-4 ביולי 1956. בשנת 1973 אישר בית המחוקקים של מדינת פנסילבניה להעביר את השטח המהווה כיום את עיקרו של הפארק לרשות הממשלה הפדרלית.

ב-1966 הוכלל הפארק במרשם הלאומי של מקומות היסטוריים. בשנת 1979 הוכר היכל העצמאות שבפארק כאתר מורשת עולמית.

הפארק מנוהל על ידי שירות הפארקים הלאומיים של ארצות הברית. בשנת 1997 החל השירות ביישום תוכנית לעיצוב מחדש של הפארק, שבמסגרתה הוקמו בו מספר מבנים חדשים.

בשנת 2011 ביקרו בפארק 3.57 מיליון מבקרים.

הפארק ואתריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר שטח הפארק כלול במסגרת שדרת העצמאות (Independence Mall) - כיכר פתוחה ומאורכת הנטועה דשא בליבה של פילדלפיה. השדרה, שנוצרה על ידי הריסת מבנים שניצבו בעבר בשטחה, משתרעת בין הרחובות 5 ממזרח ו-6 ממערב. היכל העצמאות נמצא בדרומה של השדרה ובצפונה הוקם בניין מרכז החוקה הלאומי (National Constitution Center), שנחנך ב-2003. בעברה המערבי של השדרה משתרע מרכז המבקרים של פעמון הדרור (Liberty Bell Center) (נחנך ב-2003), בו מוצג גם הפעמון עצמו. מצפונו ממוקם מבנה מרכז המבקרים של הפארק (Independence Visitor Center). יתרת שטח הפארק כלולה בזרוע שלו המתמשכת מזרחה מחלקה הדרומי של השדרה. היא מתוחמת על ידי רחוב 2 ממזרח, רחוב צ'סטנט (Chestnut) מצפון ורחוב וולנט (Walnut) מדרום. בסך הכל משתרע הפארק על פני שטח של 224 דונם.

בין האתרים הנוספים הממוקמים בפארק נמנים:

  • היכל הנגרים (Carpenters' Hall) - המבנה בו התכנס הקונגרס הקונטיננטלי הראשון.
  • בית הנשיא (President's House) - האתר בו עמד הבית ששימש כבית המגורים של הנשיאים וושינגטון ואדמס בשנים 17901800. הבניין נהרס ב-1832, אך בשנת 2000 נתגלו שרידו בצמוד לאתר המיועד למרכז פעמון הדרור, במסגרת חפירות שנעשו במהלך עבודות ההקמה של המרכז. עשר שנים אחר כך נחנך במקום מיצג זיכרון לבית, הכולל מספר קירות עשויי לבנים ומוצגים נוספים.
  • בנייני הבנק הראשון של ארצות הברית (First Bank of the United States) והבנק השני של ארצות הברית (Second Bank of the United States) - שני המוסדות הראשונים ששימשו כבנקים המרכזיים של המדינה.
  • חצר פרנקלין (Franklin Court) - מתחם הממוקם באתר בו עמד ביתו של בנג'מין פרנקלין ובו שיחזור חלקי של הבית, מוזיאון אודות פרנקלין והמוזיאון של שירות הדואר הפדרלי של ארצות הברית.
  • היכל הקונגרס - המבנה שבו התכנס הקונגרס של ארצות הברית בשנים 1790–1800.
  • בית העירייה הישן - שימש כמקום מושבו של בית המשפט העליון בשנים 1791-‏1800.
  • כנסיית הצלוב (Christ Church), שרבים מבני קהילתה נמנו על מנסחי וחותמי הכרזת העצמאות של ארצות הברית.
  • בית החברה הפילוסופית האמריקאית.
  • קבר החייל האלמוני של מלחמת המהפכה
  • בית קברות מקוה ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]