ג'ורג' וושינגטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ורג' וושינגטון
22 בפברואר 1732; מחוז וסטמורלנד שבווירג'יניה - 14 בדצמבר 1799; מאונט ורנון, וירג'יניה (בגיל 67)
Gilbert Stuart Williamstown Portrait of George Washington.jpg
ג'ורג' וושינגטון
שם בשפת המקור George Washington
מדינה ארצות הברית
מקום קבורה מאונט ורנון, וירג'יניה
מפלגה ללא שיוך פוליטי
בת-זוג
נשיא ארצות הברית ה-1
תקופת כהונה 30 באפריל 17893 במרץ 1797 (7 שנים ו-44 שבועות)
סגן ג'ון אדמס
הקודם בתפקיד ראשון
הבא בתפקיד ג'ון אדמס

ג'ורג' וושינגטוןאנגלית: George Washington‏; 22 בפברואר 1732 - 14 בדצמבר 1799) היה נשיא ארצות הברית הראשון וכונה "אבי האומה" האמריקאית. הוא עמד בראש הצבא הקונטיננטלי המורד, במלחמת העצמאות של ארצות הברית.

וושינגטון, שהיה מוערך בשל יכולתו להנהיג, נבחר פה אחד בידי חבר האלקטורים לנשיאות בשתי מערכות הבחירות הראשונות. הוא פיקח על יצירתה של ממשלה לאומית חזקה וממומנת היטב, ששמרה על נייטרליות במהלך מלחמות צרפת המהפכנית, דיכאה את מרד הוויסקי, וזכתה לתמיכת האמריקנים. נשיאותו של וושינגטון ביססה נוהגים רבים שנשיאים רבים עוד משתמשים בהם: קבינט נשיאותי, טקס השבעה והפנייה בתור "אדוני הנשיא". הוא פרש לאחר שתי תקופות כהונה, מסורת שנשארה בעינה עד 1940 והפכה לתיקון בחוקה ב-1951. וושינגטון היה חבר באליטה התרבותית והכלכלית של בעלי העבדים במטעי מדינת וירג'יניה. הוריו, אוגוסטין וושינגטון (1693 - 12 באפריל 1743) ומארי בול (1708 - 25 באוגוסט 1789) היו שניהם ממוצא אנגלי.

לאחר היבחרו כנשיא, וושינגטון פעל לאיחוד כל הפלגים במדינה. הוא תמך בתוכניותיו של אלכסנדר המילטון לתשלום חובות, קבע את מקום מושבה של הממשלה, הנהיג מערכת מס ויצר בנק לאומי. הוא חתם על הסכם עם בריטניה ב-1795, למרות התנגדות, כדי להבטיח שלום. הוא לא היה משויך מפלגתית, אולם תמך במדיניות של המפלגה הפדרליסטית. וושינגטון התנגד למגזריות, מפלגתיות ומעורבות במלחמות זרות.

כשהיה בתפקיד, וושינגטון השתמש בסמכותו לצורך שמירה על החירות, הפחתת מתיחויות אזוריות וקידום הלאומיות האמריקנית. הוא נחשב עד היום לאחד מהנשיאים הטובים ביותר בתולדות ארצות הברית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של וושינגטון על שטר דולר אמריקני
שלט האצולה של וושינגטון

ג'ון וושינגטון, אבי סבו של ג'ורג' וושינגטון, נולד במחוז אסקס, אנגליה בשנת 1633, ובשנת 1657 היגר לקולוניה של וירג'יניה, שם נינו, ג'ורג' וושינגטון נולד. בשנת 1674 רכשו ג'ון וושינגטון וניקולס ספנסר את האדמות שעליהן נבנתה אחוזת המטעים, בקרבת היישוב מאונט ורנון שבמדינת וירג'יניה, על גדת נהר פוטומק. ג'ון נפטר בשנת 1677 ובנו לורנס, סבו של ג'ורג', ירש את מחצית האדמות. בשנת 1743 בנה לורנס, אחיו של ג'ורג' את בית האחוזה במקום.

שנתיים לאחר מותו של לורנס, בשנת 1754, חכר ג'ורג' את האחוזה מאשתו של לורנס - אן. לאחר מותה של אן בשנת 1761 ירש ג'ורג' את האחוזה והתגורר בה עד המהפכה האמריקנית. הוא תכנן והוסיף מספר אגפים למבנה, ואף הרס ובנה את הבניין הראשי של האחוזה פעמיים, בכל פעם פי שניים מגודלו הקודם. מרבית העבודות בוצעו בפועל על ידי העבדים שבבעלות המשפחה. וושינגטון היה חקלאי נלהב שהתנסה בשיטות חדשות של ניהול וגידול חקלאי, והגיע להישגים יוצאי דופן באותה עת. הוא אף נחשב למזקק הוויסקי הגדול ביותר במושבות אמריקה.

את תחילת הקריירה שלו עשה וושינגטון - המהפכן האמריקאי הגדול - דווקא בשירותו של הכתר הבריטי. כקצין צעיר, הוא נשלח על ידי מושל וירג'יניה מטעם בריטניה לחקור את ארצות המערב שמעבר להרי האלגנים. לאחר מכן לקח חלק בשירותה של בריטניה במלחמה שנודעה כמלחמת הצרפתים והאינדיאנים[1].

בשנת 1754 הגיעו כוחות צרפתיים מקוובק לאזור פנסילבניה. הקצין הצעיר מוורג'יניה ג'ורג' וושינגטון נשלח כשהוא מלווה בכוח של 40 חיילים, לשאת ולתת עם הצרפתים בשאלת הגבולות בין המושבות האנגליות למושבה הצרפתית המתהווה במחוז אוהיו. הצרפתים, שהשתלטו על מצודה שבנו הבריטים, השלימו את ביצורה וקראו לה פור דוקן (Fort Duquesne). מצודת פור דוקן, באזור בו נשפך נהר המונוגאהלה (Monongahela) אל נהר אוהיו, בגבול פנסילבניה-וירג'יניה (כיום העיר פיטסבורג, פנסילבניה), הייתה המפתח לשליטה בעמק הנהר אוהיו. לאחר סירוב הצרפתים לסגת מהאזור, גלש המשא ומתן עד מהרה לעימות שבו נהרגו 10 חיילים צרפתיים ו-21 נשבו, בתוכם הקצין הצרפתי ז'ומונוויל (Joseph Coulon de Jumonville). הקרב נקרא "קרב ז'ומונוויל גלן" על שמו. על פי המסופר, אמר ז'ומונוויל הפצוע לוושינגטון כי הוא בא לשליחות של שלום מטעמו של המלך לואי החמישה עשר. בתגובה, נטל בן בריתם האינדיאני של הבריטים משבט הסנקה, צ'יף טאנאגריסון (Tanaghrisson), שהיה ידוע בכינוי "חצי מלך" (Half King), גרזן טומהוק, הלם בראשו של הקצין הצרפתי והרג אותו, דבר שגרם לתגובה נסערת בקרב הצרפתים.

בציפייה לנקמה צרפתית, הקים וושינגטון בחופזה מצודת עץ מעגלית (Fort Necessity) בסיוע מאה וחמישים אנשי מיליציית וירג'ינייה. בניית המצודה הושלמה ב-3 ביוני 1755 והזמן שנותר עד להגעת הצרפתים נוצל לתגבור הכוחות המגינים. גשמים עזים שירדו ב-2 ביולי הציפו את החפירות שהוכנו ווושינגטון הורה לכרות עצים לשימוש כסוללות הגנה. למחרת, ב-3 ביולי 1755 באחת עשרה בבוקר, הותקפה המצודה על ידי כח צרפתי-קנדי בן שש מאות לוחמים, בפיקודו של אחיו החורג של ז'ומונוויל. וושינגטון הורה לאנשיו להסתער על התוקפים, אולם התקפה נגדית צרפתית הביאה את שלוש מאות אנשי המיליציה להימלט בחזרה למצודה. וושינגטון, יחד עם מאה לוחמים בריטים סדירים, מצא עצמו בנחיתות מספרית בולטת מול הכוחות הצרפתיים והורה על נסיגה. הצרפתים נפרשו מחדש ביערות והמטירו אש כבדה על המצודה. הכוחות הנצורים השיבו אש, אך כיוונו גבוה מדי והנחילו אבידות קלות לתוקפים. גשמים עזים שהתחדשו אחר הצהריים הרטיבו את אבק השריפה של המגינים. קצין צרפתי התקרב למצודה כדי לדון בתנאי הכניעה והמשא ומתן התנהל מחוץ למצודה בעוד אנשי המיליציה משתכרים בתוכה. וושינגטון חתם על כתב הכניעה ולמחרת נטשו אנשיו את המצודה, מבלי להתנגד לצרפתים הבוזזים את ציודם. ב-9 ביולי 1755, הוביל מייג'ור ג'נרל אדוארד בראדוק (Braddock), מפקד הכוחות הבריטיים ביבשת, כוח בריטי גדול אל אותה מצודה. בין פקודיו היה גם וושינגטון, אז כבר קולונל. בראדוק ניסה להשתמש בטקטיקות אירופיות שכללו מבני ירי והתקדמות ישרה קדימה, אולם הוא ספג תבוסה קשה מידי הצרפתים ובני בריתם הילידים, בקרב שנקרא "קרב מונונגאהלה". אף על פי שהבריטים היו רבים וחמושים יותר (1300 לוחמים), הצרפתים (כ-900) התאימו את לחימתם לתנאי השטח והשתמשו בעצים ובשיחים כמחסה. הקרב הסתיים במפלה מוחצת לאנגלים. 456 מחייליהם נהרגו, ו-521 נפצעו. לצרפתים היו כמה עשרות נפגעים. בראדוק עצמו נפצע פצעי מוות, ומת לאחר ארבעה ימים. וושינגטון יצא ללא פגע והוכיח את יכולת הפיקוד שלו בארגנו מחדש את הכוחות שנותרו ובפקדו על הנסיגה מהאזור[2].

בהמשך מונה למפקד המיליצייה של המושבה וירג'יניה, עדיין בכפוף לכתר הבריטי. וושינגטון, על אף שלא השתווה בניסיונו הצבאי לקציני צבא הקבע האנגליים הוותיקים, היה למעשה לחייל המקצועי ביותר מבין בני המושבות. כאשר החריף המשבר עם הממשלה הבריטית סביב שאלת סמכותה לאכוף מיסים ומכסים על המושבות האמריקניות, החל וושינגטון - שעד לאותו שלב נהנה ממוניטין בעיקר בוירג'יניה - להתבלט ולזכות בהכרה בכל המושבות. בזכות כושר מנהיגותו ועמדתו הנחרצת, הוא התקבע במהרה כמנהיג המאבק האמריקני בממשל הבריטי. תרמה לכך גם עובדת היותו החייל המקצועי והבכיר ביותר מבין בני המושבות, שכן בשלב מסוים היה ברור שהעימות מתדרדר בכיוון של התנגשות צבאית.

החל מ-1775 עמד בראש הצבא הקונטיננטלי המורד, במלחמת העצמאות של ארצות הברית. בניגוד לבריטים, שהחליפו מספר פעמים את המפקד העליון של כוחותיהם במלחמה, וושינגטון הנהיג את הצבא הקונטיננטלי מראשיתה של המערכה ועד לסיומה לאחר הניצחון הגדול ביורקטאון. במהלך תקופה זו התמודד עם קשיים עצומים, שנבעו בעיקר מחוסר מקצועיותו של הצבא הקונטיננטלי על חייליו וקציניו, ומהיעדרה של ממשלה ריכוזית חזקה שתוכל לכפות את סמכותה בכל הקשור לכינון הצבא. כך קרה, שהמושבות האמריקאיות, שבשלב מוקדם זה של עצמאות עדיין תפקדו במידה רבה כיחידות נפרדות, לא ניאותו להעמיד את כוח האדם והמשאבים הכלכליים הדרושים למלחמה באימפריה העצומה של בריטניה ובצבאה המקצועי. וושינגטון עשה ככל יכולתו על מנת להחדיר משמעת ומקצועיות בצבא החדש, וחזר והפציר בנציגי הקונגרס הקונטיננטלי וכן בראשי הממשל ב-13 המדינות המייסדות להקצות את המשאבים הדרושים לצבא. אף שקיבל מספר לא מבוטל של החלטות טקטיות שגויות, ואף נחל מפלות צבאיות לא פשוטות כגון התבוסה בניו יורק, הנכס העיקרי של וושינגטון היה קור רוחו, שבא לידי ביטוי בעצבי ברזל ובשליטה עצמית אובססיבית כמעט, גם ברגעים הקשים ביותר. וושינגטון נסמך רבות על חבורה צעירה של קצינים אמריקאים שהיו למעשה חובבים מוכשרים ובעלי כושר למידה מהיר, וביניהם ניתן למנות בייחוד את נתנאל גרין מרוד איילנד והנרי נוקס ממסצ'וסטס[3] (נוקס שרת לאחר מכן כקצין הבכיר של הצבא וכמזכיר המלחמה בקבינט של וושינגטון). לאחר שתמה הלחימה והכתר הבריטי הכיר בעצמאותה של האומה הצעירה (בהסכם שנחתם בפריז, בשנת 1783), לא ניסה להשתמש במעמדו הצבאי כדי לתפוס עמדת מנהיגות, ופרש מתפקידו.

בשל היותו מפקד הצבא המורד לא היה חבר הקונגרס הקונטיננטלי, לכן, לא חתם ג'ורג וושינגטון (כפי שנוטים רבים לחשוב) בפילדלפיה על הכרזת העצמאות של ארצות הברית ביום 4 ביולי 1776 בזמן מלחמת העצמאות האמריקנית, בה הכריזו שלוש עשרה המושבות האמריקניות על עצמאותן מהאימפריה הבריטית.

וושינגטון האמין באמת ובתמים כי הפרק הציבורי של חייו תם ונשלם, ובכוונתו היה לבלות את שנותיו הנותרות בפרישה רגועה באחוזתו האהובה מאונט ורנון. אחד משיקוליו העיקריים בעד הפרישה הייתה התחושה כי השלים את תפקידו ההיסטורי כמעט ללא רבב, ועכשיו, כאשר נהנה ממעמד של גיבור בעל מוניטין עולמיים, לא רצה להוסיף ולפעול בזירה הציבורית מחשש שפעולותיו העתידיות עלולות לפגום בקונצנזוס ההרואי שנרקם סביבו.[דרוש מקור]

אולם המציאות כפתה על וושינגטון לחזור לבימה הציבורית. בתוך ארצות הברית הצעירה התפתח מאבק רעיוני ואינטרסנטי בין שתי סיעות שהלכו והתגבשו באותן שנים: הרפובליקנים והפדרליסטים. הסיעה הרפובליקנית ראתה בכל סממן של ממשל מרכזי חזק ביטוי לעריצות שלטונית - אותה עריצות בדיוק שכנגדה קמה המהפכה האמריקאית. הסיעה הפדרליסטית לעומת זאת, לא ראתה את מהות המהפכה כהתנגדות כללית לכל שלטון מרכזי באשר הוא, אלא דגלה בסילוקם של נציגי הממשל הבריטי לטובת החלפתם בממשל אמריקני מרכזי חזק ויעיל. במצב הדברים כפי שהיה מאז סיום מלחמת העצמאות, היה הממשל הפדרלי חלש מאוד, ונשען על "סעיפי הקונפדרציה" - מעין טרום חוקה חלולה ומעוקרת שלא איפשרה תפקוד יעיל וריכוזי. כאשר הצליחו הפדרליסטים להביא לכינוסה של ועידת חוקה שנועדה להחליף את סעיפי הקונפדרציה ב-1787, ברור היה כי עומד להתרחש מאבק מכריע על המשך דמותו של האיחוד. וושינגטון, שאופיו כמו גם ניסיונו כמפקד הצבא הקונטיננטלי בימי מלחמת המהפכה הביאו אותו לצדד בגישה הפדרליסטית, נעתר להתייצב בראש ועידת החוקה על מנת להאציל עליה מסמכותו ומיוקרתו. כשותף לוועידת החוקה וכנשיאה וושינגטון היה בין מנסחיה של החוקה האמריקאית, זאת אף שבאופן מעשי תרומתו העיקרית לוועידה הייתה עצם נוכחותו.

נשיאותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוקן של וושינגטון, 1796

ב-4 בפברואר 1789, נבחר וושינגטון לנשיאה הראשון של ארצות הברית. האלקטורים בחרו בו פה אחד, הישג שחזר עליו ב-1792. כבוד זה לא נפל שוב בחלקו של אף נשיא נבחר עד היום. ג'ון אדמס, שקיבל את מספר הקולות השני בגודלו, מונה לתפקיד סגן נשיא ארצות הברית. ב-30 באפריל הושבע וושינגטון לתפקידו על מרפסת האולם הפדרלי בניו יורק סיטי. לאחר הישבעו הוסיף לשבועה את המשפט "כה יעזור לי אלוהים"- נוהג שהפך להיות מקובל אחריו כחלק מהשבועה.

הקונגרס הראשון קבע ששכרו של וושינגטון יהיה 25,000 דולרים לשנה- סכום השווה לכ-340,000 דולרים ב-2015. וושינגטון, על אף הקושי הפיננסי שהיה נתון בו, דחה את המשכורת בתחילה כדי לא להיתפס כתאב בצע. הקונגרס המשיך לשכנע אותו, ולבסוף הסכים וושינגטון, מחשש שיקבע תקדים לפיו משרת הנשיא תוגבל אך ורק לעשירים שיוכלו למלא את תפקידם גם ללא משכורת. וושינגטון ידע שכל אחת מפעולותיו תקבע תקדים לנשיאים הבאים, והקפיד שתאריו יהיו רפובליקניים ולא יחקו את התארים של האצילים האירופאים. הוא העדיף שיפנו אליו כ"אדוני הנשיא", ולא בשמות מלכותיים יותר שאותם הציע הסנאט.

וושינגטון היה הראשון לבצע צעדים רבים שהפכו לנדבכים חשובים במשרה, כולל הודעות לקונגרס וממשל בצורת קבינט. למרות החששות שהמערכת הדמוקרטית תוביל לאלימות פוליטית, הוא הוביל מדיניות סובלנית כלפי האופוזיציה והעביר באופן חלק את התואר ליורשו בתפקיד. הוא הקפיד להקשיב לראשי המחלקות שלו לפני שהחליט את החלטתו. לאחר שתי תקופות כהונה, סירב וושינגטון לרוץ לתקופת כהונה שלישית, נוהג שיושם בידי כל הנשיאים אחריו (למעט פרנקלין דלאנו רוזוולט).

מדיניות פנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

וושינגטון לא היה חבר במפלגה פוליטית וקיווה שלא יהיו מפלגות בארצות הברית מתוך חשש לעימות שיפגע בערכי הרפובליקניזם. שני יועציו הקרובים ביותר יצרו את המפלגות הראשונות: מזכיר האוצר אלכסנדר המילטון רצה לבסס את הכלכלה ולבנות אומה חזקה, וכך יצר את הבסיס שהפך להיות המפלגה הפדרליסטית. מזכיר המדינה, תומאס ג'פרסון, שביסס את מפלגת הרפובליקנים הג'פרסונאים, התנגד להמילטון. וושינגטון תמך בהמילטון בעימות. תמיכתו של ג'פרסון בהקמת עיתון מפלגתי כמעט הובילו את וושינגטון לפטר את ג'פרסון. ג'פרסון עזב את הקבינט מרצון, אולם וושינגטון לא סלח לו ולא דיבר איתו לאחר מכן.

בתחילת 1790 המילטון יזם תוכנית, באישור וושינגטון, שביססה את מעמדה הפיננסי של הממשלה ואת מיקומה הקבוע. הקונגרס שילם 22 מיליון דולר באיגרות חוב לספקים במהלך המלחמה, ומדינות רבות (בעיקר בצפון) צברו חובות. התוכנית אפשרה לקונגרס ליטול זכות על החובות ומימנה אותן בעזרת מכסים ומסים. התוכנית זכתה לתמיכת הצפון ולהתנגדות הדרום. המילטון השיג את תמיכת הדרום לאחר שהבטיח שבירת המדינה החדשה תהיה קרובה לדרום. החוב הלאומי עלה בתקופת המילטון, אולם האומה ביססה את דירוג האשראי שלה. רבים בקונגרס ובממשלה הרוויחו מסחר באיגרות החוב. אף על פי שרבים נפגעו מכך, כולל במדינת וירג'יניה ממנה בא וושינגטון, הוא סבר שייצוגם בקונגרס היה פיצוי הולם לכך.

החוק הסמיך את וושינגטון לבחור את המיקום המדויק שבו ישבו משרדי הממשלה. הוא פיקח על שלושה אנשים שמונו לטפל בסוגיה, וב-1791 הם החליטו לקבוע את מושב הממשלה במקום לו קראו "העיר וושינגטון בטריטוריית קולומביה", על שמו. ב-1800, הטריטוריה הפכה למחוז כשהממשלה עברה לשם.

ב-1791, לאחר ירידה בערכם של מטבעות הנחושת, הקונגרס הטיל מס בלו על משקאות חריפים מזוקקים, מה שגרם למחאה, בעיקר בפילדלפיה. ב-1794, לאחר שוושינגטון ציווה על המוחים להתייצב בבית המשפט המחוזי, המחאה הפכה למרד של ממש, שנודע כמרד הוויסקי. הצבא הפדרלי היה קטן מדי, ולכן וושינגטון הביא מיליציות מפנסילבניה, וירג'יניה, מרילנד וניו ג'רזי כדי לפקח על דיכוי המרד. המושלים שלחו את החיילים, והנשיא פיקד עליהם. תגובתו של וושינגטון הוכיחה שהממשלה מסוגלת להגן על עצמה, והמורדים נכנעו. זאת הייתה הפעם הראשונה בה הממשלה השתמשה בכוח כדי לאכוף את סמכותה על המדינות והפעם היחידה בה נשיא ארצות הברית פיקד על הכוחות המזוינים באופן אישי.

מדיניות חוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 1793 פרצו באירופה מלחמות המהפכה הצרפתית בין בריטניה ובעלי בריתה לבין צרפת המהפכנית, ונמשכו עד 1815. וושינגטון, בתמיכת הקבינט, הודיע על נייטרליות אמריקנית. הממשלה המהפכנית שלחה לאמריקה את השגריר שלה כדי לנסות ולשכנע את ארצות הברית להתערב, אך לשווא.

המילטון נירמל את יחסי הסחר עם בריטניה ופתר משברים פיננסיים מימי המהפכה. ההסכם זכה להתנגדות הג'פרסונאים שתמכו בצרפת. וושינגטון הכריז על תמיכתו בהסכם לאחר ששמע את שני הצדדים, ואיפשר לסנאט להשיג רוב של שני שלישים בעד ההסכם. הבריטים הסכימו לנטוש את עמדותיהם ולפרוש מחדש את כוחותיהם בגבול הקנדי. חלק מחוב מלפני המהפכה נמחק, והבריטים פתחו את מושבותיהם במערב הודו לסחר אמריקני. החשוב ביותר היה שההסכם דחה מלחמה עם בריטניה והביא עשור של סחר בריטי עשיר. ההסכם הצית כמה ויכוחים פוליטיים ופגע ביחסים עם צרפת, כשג'ון אדמס נאלץ להתמודד עם איום המלחמה.

אף שהיה חבר בכנסייה האפיסקופלית, הייתה הנצרות רחוקה מלבו של וושינגטון, שאמונתו הייתה קרובה יותר לדאיזם (כלומר, האמין ביקום שבראו אל, שלא שב להתערב בנעשה בו, מרגע הבריאה). הוא נודע בסובלנותו הדתית וקידם מדיניות של פלורליזם דתי בארצות הברית.
מפורסם במיוחד בהקשר זה הוא מכתב התגובה למכתב הברכה ששלחה לו הקהילה היהודית של רוד איילנד, לרגל היבחרו לנשיא, בו כתב בין השאר:
"מי יתן וילדי אברהם השוכנים בארץ זו ימשיכו ליהנות מרצונם הטוב של תושביה האחרים, וכל איש יוכל לשבת תחת גפנו ותאנתו, בלא שיהיה דבר שיגרום לו לפחד".

ב-1797 לאחר שתי כהונות כנשיא, פרש מתפקידו. ב-12 בדצמבר 1799, רכב בשלג ובגשם על סוסו ונותר בבגדיו הרטובים. למחרת גרונו כאב, ולאחר יומיים של טיפול (בהקזת דם) נפטר. בצוואתו הורה וושינגטון לשחרר את עבדיו.

מורשתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אבי האומה" ג'ורג' וושינגטון נחשב לגיבור העל הראשי של ההווייה האמריקנית, ולגדול נשיאי ארצות הברית בכל הזמנים. עוד בחייו נרקמה סביבו הילה מיתית, ופקודיו בצבא הקונטיננטלי פנו אליו בתואר "הוד מעלתו". לאחר מותו הלך והתעצם המיתוס, וספח אליו גם אגדות רבות על האיש הדגול. מורשתו הפוליטית של וושינגטון מזוהה עם כמה נושאים עיקריים: הוא נחשב לדמות המרכזית במהפכה האמריקאית, ולהתגלמות האנושית של ערכיה. בשל כך גם היה ער לסתירה הצורמת שבין ערכי המהפכה לסוגיית העבדות, שהטרידה אותו רבות, ולבסוף גמר אומר עם עצמו לשחרר את כל עבדיו מיד לאחר מותו. וושינגטון גם מזוהה יותר מכל דמות אחרת עם יצירתה של האומה האמריקאית - עניין שכלל לא היה מובן מאליו בימי המהפכה של סוף המאה ה-18 ובשנים הראשונות שלאחר מלחמת העצמאות. בהקשר לכך גם העדיף תמיד את האינטרס הכלל אמריקאי על פני האינטרסים הנפרדים של המדינות השונות שהרכיבו את האיחוד, וכנשיא המשיך בפעילותו למען כינון ממשל פדרלי חזק וסמכותי. ניתן לומר, אם כן, כי וושינגטון יכול להיחשב בצדק ל "אמריקאי הראשון" - הן מבחינת חשיבותו ההיסטורית, והן מבחינת תפיסת עולמו ומורשתו.

דמותו של וושינגטון מופיעה על שטר הדולר האמריקני ועל מטבע של קוורטר (רבע דולר) והוא אחד מארבעה נשיאים אמריקאים שדיוקנם חקוק באנדרטה הלאומית בהר ראשמור.

עיר הבירה האמריקנית, וושינגטון די. סי., נקראה על שמו, ובה ממוקמת גם אנדרטת וושינגטון לזכרו.

בנוסף מדינת וושינגטון נקראה על-שמו, והיא המדינה היחידה בארצות הברית שנקראה על-שם נשיא אמריקני.

לזכרו של וושינגטון מתקיים מדי שנה מרתון יום הולדתו של וושינגטון.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ג'וזף ג' אליס, הוד מעלתו ג'ורג' וושינגטון, הוצאת עם עובד, 2006.
  • דייוויד מקאלו, "1776 - המלחמה ששינתה את ההיסטוריה של העולם המערבי", הוצאת אריה ניר, 2006.
  • ברברה טוכמן, "מטח ההצדעה הראשון: כך פרצה המהפכה האמריקנית", כנרת זמורה-ביתן, 2007.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתימת ג'ורג' וושינגטון

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דייוויד מקאלו, "1776 - המלחמה ששינתה את ההיסטוריה של העולם המערבי", הוצאת אריה ניר, 2006, עמוד 49.
  2. ^ דייוויד מקאלו, "1776 - המלחמה ששינתה את ההיסטוריה של העולם המערבי", הוצאת אריה ניר, 2006, עמוד 50.
  3. ^ דייוויד מקאלו, "1776 - המלחמה ששינתה את ההיסטוריה של העולם המערבי", הוצאת אריה ניר, 2006, עמוד 243.