המהפכה האמריקאית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
WIKI AND ACADEMIA.PNG
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות". נא לא לערוך ערך זה עד להסרת התבנית. הערות לערך נא להוסיף בדף השיחה.
העבודה על הערך עתידה להסתיים בתאריך 31 בינואר 2016. ניתן להסיר את התבנית משחלפו שלושה שבועות מן התאריך הנקוב.
ציור מתחילת המאה ה-19 בו נראים חברי הקונגרס הקונטיננטלי השני חותמים על הכרזת העצמאות של ארצות הברית

המהפכה האמריקנית היא מאורע פוליטי שהתרחש בחצייה השני של המאה השמונה עשרה בצפון אמריקה ובמהלכו 13 מושבות פרשו מן האימפריה הבריטית ויצרו מדינה עצמאית בעלת שיטת ממשל דמוקרטית - ארצות הברית. המהפכה כללה מספר שלבים שנוהלו במסגרות שונות לאורך שנים ארוכות, תחילתה של התודעה המהפכנית היא בשינוי הסטטוס קוו ביחסים שבין בריטניה והמושבות, שינוי שכלל מיסוי כבד על המתיישבים וחתירה תחת סמכותם של בתי הנבחרים המקומיים. המיסוי גרם להתמרמרות אזרחית שהובילה להפגנות והתכתשויות עקובות מדם כגון מסיבת התה של בוסטון וטבח בוסטון. ההתכתשויות הפכו למלחמה של ממש בשנת 1775. במהלך המלחמה הכריזו המושבות באופן פורמלי על עצמאותם בשנת 1776 ובכך דחו כל קשר לכתר הבריטי. המלחמה נסתיימה בפועל ב-1781 עם ניצחון המתיישבים בקרב יורקטאון ופורמלית בחוזה פאריס משנת 1783 בו הכירה בריטניה בעצמאות ארצות הברית.

בד בבד עם הפעילות המלחמתית עסקו מנהיגי המהפכה באופי הממשל העצמאי שייסדו. המתיישבים ביקשו ליצור מנגנון שישמור זכויותיהם הדמוקרטיות אך יחד עם זאת חששו מממשל חלש ולא אפקטיבי שיובל לאנרכיה והתפוררות. בשנת 1788 אושרה חוקה המגדירה את סדרי השלטון והיחסים שבין השלטון הפדרלי המרכזי ובין המדינות השונות. החוקה הושלמה בשנת 1791 במגילת הזכויות שכללו עשרה תיקונים לחוקה ואשר נועדו לאזן בין השמירה על זכויות האזרח לבין יצירת ממשל יציב ואפקטיבי.

ארצות הברית הייתה המדינה הדמוקרטית הראשונה מאז הובסה אתונה העתיקה על ידי פיליפוס מוקדון בשנת 336 לפני הספירה. המהפכה שבאימוץ שלטון דמוקרטי על פני שלטון אריסטוקרטי ומלוכני גרמו לתמורות שלטוניות וחברתיות מרחיקות לכת בכל מקום אליו הגיעה שיטת ממשל זאת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of the United States.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ארצות הברית. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.