ג'ון אדמס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון אדמס
John Adams
Johnadams.jpg
ג'ון אדמס
מדינה ארצות הברית
תאריך לידה 30 באוקטובר 1735
מקום לידה קווינסי שבמסצ'וסטס
תאריך פטירה 4 ביולי 1826 (בגיל 90)
מקום פטירה קווינסי
מפלגה המפלגה הפדרליסטית
בת-זוג אביגייל אדמס
נשיא ארצות הברית ה-2
תקופת כהונה 4 במרץ 17973 במרץ 1801 (4 שנים)
סגן תומאס ג'פרסון
הקודם ג'ורג' וושינגטון
הבא תומאס ג'פרסון
סגן נשיא ארצות הברית ה-1
תקופת כהונה 21 באפריל 17894 במרץ 1797 (7 שנים ו-45 שבועות)
הבא תומאס ג'פרסון
תחת נשיא ארצות הברית ג'ורג' וושינגטון
חתימתו של ג'ון אדמס

ג'ון אדמסאנגלית: John Adams‏; 30 באוקטובר 17354 ביולי 1826), סגן הנשיא הראשון (1789 - 1797) של ארצות הברית ונשיאה השני (1797 - 1801). אדמס נחשב לאחד מהאבות המייסדים של ארצות הברית והיה גם עורך דין והוגה דעות מדיני. הוא תמך בממשל מרכזי חזק וברפובליקניזם.

בכהונתו כנשיא, אדמס ספג ביקורת מצד הרפובליקנים, שתמכו בתומאס ג'פרסון, וגם מצד מתנגדיו במפלגה הפדרליסטית, שהובלו בידי אלכסנדר המילטון. אדמס חתם על חוקי הזר וההסתה, שהיו שנויים במחלוקת, ובנוסף פיתח את הצבא במהלך המלחמה הבלתי רשמית בין ארצות הברית לצרפת. ההישג הגדול של תקופת נשיאותו היה פתירת הסכסוך עם צרפת בדרכי שלום, למרות התנגדות חזקה. אדמס נחשב לאב המייסד של הצי, והוא הנשיא הראשון שהתגורר בתוך הבית הלבן.

ב-1800, אדמס הפסיד בבחירות לנשיאות לתומאס ג'פרסון. הוא וג'פרסון שמרו על ידידות ביניהם. משפחתו נחשבת למשפחת אצולה פוליטית, כשרבים מצאצאיו המשיכו לשרת בפוליטיקה. בנו, ג'ון קווינסי אדמס, היה לנשיאה השישי של ארצות הברית. ההיסטוריונים מדרגים אותו כנשיא טוב.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמס נולד בקווינסי שבמסצ'וסטס לג'ון וסוזנה אדמס. הוא סיים את לימודיו באוניברסיטת הרווארד ב-1755, ולאחר מכן עבד כמורה בבית ספר בווסטר ולמד משפטים. ב-1758 התקבל ללשכת עורכי הדין, וב-1764 נשא לאשה את אביגייל סמית'.

השפעתו הפוליטית ניכרה לראשונה בתפקידו כמנהיג המפלגה הויגית של מסצ'וסטס במהלך הדיונים על חוק הבולים ב-1765. באותה השנה ניסח את ההנחיות ששלחה העיר בריינטרי לנציגיה בגוף המחוקק של מסצ'וסטס, ניסוח שהפך למודל לערים אחרות בבואן לשלוח את הנחיותיהן.

באוגוסט 1765 כתב בעילום שם ארבעה מאמרים לעיתון "בוסטון גאזט", בהם טען שהעימות בנושא חוק הבולים הוא חלק מהמאבק בלתי נגמר בין אינדיבידואליזם לסמכות קולקטיבית. בדצמבר באותה השנה נשא נאום לפני המושל והמועצה של מסצ'וסטס בו טען כי חוק הבולים הוא בלתי חוקי, מכיוון שמסצ'וסטס אינה מיוצגת בפרלמנט הבריטי.

ב-1768 עבר לבוסטון. שנתיים מאוחר יותר, באקט אופייני של אומץ מוסרי, הגן על חיילים בריטים שהואשמו בגרימת מותם של חמישה תושבים במושבה ב"טבח בוסטון" (אירוע בו ירו החיילים לעבר קהל שתקף אותם, והיה ממבשרי מלחמת העצמאות של ארצות הברית). המשפט הסתיים בזיכויים של הקצין שפיקד על הפלוגה ושל מרבית חייליו, אך שניים מהם נמצאו אשמים בהריגה. צעדו האמיץ של אדמס בלקיחתו את הצד הלא פופולרי בפרשה זכה לגמול הולם בשנה שלאחר מכן, כאשר הוא נבחר לקונגרס של מסצ'וסטס.

אדמס היה חבר בקונגרס של המושבות מ-1774 ועד 1778. ביוני 1775 תמך במינויו של ג'ורג' וושינגטון למפקד צבא המושבות. השפעתו בקונגרס הייתה רבה, וכמעט למן ההתחלה תמך בחזקה בהיפרדותן של המושבות מבריטניה. ב-5 באוקטובר 1775 הקונגרס הקים את הראשונה בסדרה של ועדות שנועדו לדון בענייני צי ימי. מזמן זה ולאורך כל הקריירה שלו הוביל אדמס את יצירתו וחיזוקו של הצי האמריקאי. השפעתו בעניין הייתה כה גדולה עד שהוא נחשב היום לאבי הצי האמריקאי.

ב-7 ביוני 1776 תמך בהצעת ההחלטה המפורסמת של ריצ'רד הנרי לי בקונגרס המושבות ולפיה "מושבות אלו הן, ויש להן את הזכות להיות, מדינות חופשיות ועצמאיות". ב-8 ביוני 1776 מונה יחדיו עם ג'פרסון, פרנקלין, ליוינסטון ושרמן לוועדה שנועדה לכתוב את הכרזת העצמאות. אף על פי שההצהרה נכתבה לבקשת הוועדה על ידי ג'פרסון, היה זה אדמס שהובילה בקונגרס לאישור. לאחר מכן מונה אדמס לעמוד בראש הוועד למלחמה, ושירת בנוסף בוועדות חשובות רבות נוספות.

פעילותו לאחר הכרזת העצמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1778 הפליג לצרפת כדי להשתתף בוועדה האמריקאית שנועדה לנסח ברית בין צרפת לארצות הברית. ואולם, עם הגיעו לשם הושגה הברית המבוקשת, ואדמס הציע שמספר חברי הוועדה יצומצם לאחד. הצעתו יושמה והוא חזר לארצות הברית ונבחר להיות חבר בוועדה שניסחה את חוקת מסצ'וסטס.

בטרם עבודתו הושלמה הוא נשלח שוב לאירופה, לאחר שנבחר ב-27 בדצמבר 1779 כדי לנהל משא ומתן להסכם שלום עם בריטניה, אף על פי שהסיכויים להשגת הסכם כזה לא היו גדולים באותה השעה. בנוסף לכך, ממשלת צרפת התנגדה למינוי בסוברה שאדמס אינו גמיש מספיק. בעקבות כך, צורפו בנג'מין פרנקלין, תומאס ג'פרסון, ג'ון ג'יי, והנרי לורנס לעבוד יחדיו עם אדמס להשגת ההסכם. ואולם, ג'פרסון לא יצא בסופו של דבר לשליחות, ולורנס כמעט לא לקח חלק בדיונים, וכך הושאר ניהול המשא ומתן לשלושת האחרים. ג'יי ואדמס לא בטחו ברצונה הטוב של צרפת, ובגוברם על פרנקלין המבודד בדעתו, החליטו להפר את ההוראות שניתנו להם, ולא לשתף את הצרפתים בדיונים, בבוחרם במקום זאת לדון ישירות עם הבריטים.

במהלך הדיונים היה נחוש במיוחד להשיג הכרה בזכותה של ארצות הברית לדיג לאורך החוף הבריטי-אמריקאי. התנאים הפוליטיים בבריטניה באותה עת הפכו את הצורך להשגת הסכם שלום להכרח, והדבר סייע לאדמס וחבריו לקבל הסכם בתנאים נוחים במיוחד.

הנוסח המוקדם של ההסכם נחתם ב-30 בנובמבר 1782.

לפני שהחלו הדיונים שהה אדמס בהולנד וב-19 באפריל 1782 השיג הכרה בארצות הברית כמדינה עצמאית. בנוסף עסק במשא ומתן לקבלת הלוואה ובאוקטובר 1782 אף חתם על ברית מסחר וידידות.

ב-1785 היה לשגריר לבריטניה. ב-1787 בעת שהותו בלונדון פרסם את החיבור "הגנה על חוקת הממשל של ארצות הברית".

בחיבור זה כלל מספר הצהרות שמהן משתמעת תמיכה באריסטוקרטיה כגון: "העשירים, הנולדים למשפחה טובה, והמוכשרים, צריכים להיות מופרדים משאר האנשים בסנאט". הצהרות אלו עוררו עליו את זעמם של רבים מבני ארצו.

בין השאר בגלל פרשה זו, בבחירות הנשיאותיות הראשונות ב-1789 בעוד וושינגטון זכה בתמיכתם של כל האלקטורים, קיבל אדמס רק 34 קולות מתוך 69. עם זאת, התמיכה בו הייתה השנייה בגודלה אחרי וושינגטון, ובהתאם לנוהג המקובל אז, הוא מונה לסגן נשיא, תפקיד שמילא עד 1797. במהלך כהונתו חילוקי דעות בנוגע למדיניות שעל הממשל החדש לנהוג בה הובילו בהדרגה ליצירת שתי מפלגות פוליטיות מוגדרות, הפדרליסטים והדמוקרטים-רפובליקנים. אדמס הוכר במהרה כאחד ממנהיגיה של המפלגה הפדרליסטית, שני רק לאלכסנדר המילטון.

נשיאותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1797, לאחר שוושינגטון סירב להתמודד שוב על המשרה, נבחר אדמס לנשיא, לאחר שניצח את תומאס ג'פרסון, שמונה לסגן נשיא.

כנשיא, אדמס המשיך במדיניותו של וושינגטון להפוך את משרת הנשיאות לדוגמה של ערכים רפובליקניים. הוא מעולם לא היה מעורב בשערוריות. הוא המשיך עם אותו קבינט של וושינגטון והמשיך בתוכניותיו. הוא המשיך בחיזוק הממשל המרכזי, בעיקר הצי והצבא. ביולי 1798 הוא חתם על חוק למתן שירות רפואי לחיל הים.

תוכניותיו הכלכליות המשיכו את אלו של המילטון. אדמס נשאר די עצמאי מהקבינט שלו בכל תקופת כהונתו ולעתים קרובות החליט שלא על דעתם. כך הצליח להימנע ממלחמה עם צרפת, למרות רצון הקבינט שלו. הסכסוך עם צרפת חיסל את מעורבות ארצות הברית עם ענייניה של אירופה. בנוסף, הוא עזר לאומה הצעירה שהחזיקה מעמד מול מעצמה אירופאית.

על אף שאדמס היה פדרליסט, הוא חלק עליהם כמעט כמו האופוזיציה הדמוקרטית-רפובליקנית. אדמס ידע להחליט החלטות גם במחיר פוליטי כבד: הוא דחף להסכם שלום עם צרפת, ובכך פגע בפופולריות שלו. אדמס נותר גאה בהחלטתו כל ימיו ואף חקק אותה על המצבה שלו. הוא נותר בביתו במסצ'וסטס במשך רוב כהונתו.

המלחמה עם צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המלחמה הבלתי רשמית בין ארצות הברית לצרפת

בתקופת כהונתו של אדמס היו סכסוכים גדולים על מדיניות החוץ, ובעיקר סביב הרצון להימנע מהסכסוכים באירופה. בריטניה וצרפת נלחמו, ובעוד שהמילטון והפדרליסטים תמכו בבריטניה, ג'פרסון והדמוקרטים-רפובליקנים תמכו בצרפת. הצרפתים רצו שג'פרסון יבחר לנשיאות ולאחר שאדמס ניצח, הם הפכו ללוחמניים אף יותר. אדמס הבין שעליו להמשיך במדיניות של וושינגטון, שעיקרה התרחקות מהמלחמה. הקרב על הסכם הסחר עם הבריטים פילג בין הפוליטיקאים ויצר מפלגות. הצרפתים ראו באמריקה כילדה של בריטניה והתחילו לפשוט על ספינות סחר אמריקאיות. האמריקאים ברובם תמכו בצרפת, בגלל עזרתה כנגד בריטניה במלחמת העצמאות. לכן הם לא רצו לעצור את צרפת.

לבסוף, אדמס פנה איתם למשא ומתן, אולם הצרפתים דרשו סכום כסף גדול לפני כן. לאחר מכן, דעת הקהל האמריקנית פנתה כנגד צרפת והתחילה לדרוש מלחמה. אדמס ויועציו ידעו שאמריקה לא תוכל לנצח את צרפת, שנלחמה בהצלחה בכל אירופה. לכן אדמס דרש מהספינות האמריקאיות לתקוף את הספינות הצרפתיות שאיימו על האמריקאיות. המלחמה הבלתי רשמית פרצה ב-1798. הסכנה מפלישה צרפתית הובילה את אדמס לבנות מחדש את הצבא ולמנות את וושינגטון לראש הצבא. וושינגטון רצה את המילטון בתור סגנו ואדמס הסכים מיד. בשל גילו המופלג של וושינגטון, כולם ידעו שהמילטון היה האחראי. אדמס בנה מחדש את הצי, והוסיף אליו את שש הפריגטות הראשונות של צי ארצות הברית, כשהעיקרית מביניהן היא קונסטיטושן. לשם מימון הצי, הקונגרס הטיל מס רכוש חדש (המס הישיר של 1798). זה היה המס הפדרלי הראשון והאחרון. משלמי המסים כעסו על כך, וחקלאים גרמניים בהנהגת ג'ון פרייס, שראו במס איום על הערכים הרפובליקנים, מרדו בממשלה.

המילטון השתלט על המלחמה, והקרע בינו לבין אדמס גדל. המילטון, שפיקד על הצבא, נחשב לנשיא האמיתי. אדמס דרש מתן תפקידים לדמוקרטים-רפובליקנים כדי להשיג את תמיכתם, אולם המילטון סירב. הצבא הגדול גרם לחשש בציבור. באופן כללי, המלחמה נשארה פופולרית בדעת הקהל. אולם אדמס ידע שהניצחון מול צרפת במלחמה כוללת יהיה בלתי אפשרי, ולמרות הפגיעה במעמדו ביקש לחתום עם צרפת על הסכם. הוא הדהים את המדינה בפברואר 1799 כששלח דיפלומט לצרפת. נפוליאון בונפרטה, שהבין שהעימות היה חסר תוחלת, הסכים לכך. חוזה הברית של 1778, שקבע את חובתה של ארצות הברית לעזור לצרפת מול אירופה, בוטל, וארצות הברית שוחררה ממחויבויותיה באירופה. ג'ון מרשל מונה לתפקיד מזכיר המדינה של ארצות הברית ועצר את הצבא. אדמס פילג את מפלגתו בעצירת המלחמה. הוא ידע זאת, אולם היה גאה בכך שמנע את המלחמה.

חוקי הזרים וההסתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף הפגיעה במעמד הדמוקרטים-רפובליקנים בעקבות המלחמה עם צרפת, הם המשיכו להתנגד לפדרליסטים. במהלך המלחמה, ובמיוחד במהלך שלטון הטרור בצרפת, המצב נשאר מתוח. חלק מהדמוקרטים-רפובליקנים אף רצו שהצרפתים יעזרו להם לסלק את הפדרליסטים. הם איימו במרד, והפדרליסטים איימו בשימוש בצבא. ארצות הברית נשטפה בגל הפחד ששטף את אירופה, והגיע קריאה למדיניות בדלנית. הפדרליסטים ראו במצב המתוח תוצאה מהגירה צרפתית והגירה של תומכי צרפתים. כתוצאה מכך, ב-1798 עברו בקונגרס חוקי הזרים וההסתה. ארבעת החוקים (חוק ההתאזרחות, חוק הזרים, חוק הזרים האויבים וחוק ההסתה) ניסו לעצור את האופוזיציה. חוק ההתאזרחות האריך את השהות המינימלית בארצות הברית על מנת להתאזרח מחמש שנים לארבע עשרה שנים (כיוון שרובם תמכו בדמוקרטים-רפובליקנים). חוק הזרים וחוק הזרים האויבים הסמיך את הנשיא לגרש תושבים זרים שהוא מצא כמסוכנים למדינה. חוק ההסתה אסר פעולות של פרסום שקרים וכתיבה עוינת נגד הממשלה ופקידיה. העונשים על כך היו בין שנתיים לחמש שנים בכלא וקנסות של עד 5,000 דולר. אדמס לא קידם את החוקים, אולם חתם עליהם.

החוקים, ומעצרם של מספר עורכי עיתונות וחבר קונגרס אחד בידי הפדרליסטים, היו מוקד למחלוקת. החוק עצמו לא נאכף, ורק עשרה אנשים נעצרו בגללו. אדמס עצמו מעולם לא גירש תושבים זרים. אולם זרים רבים עזבו את המדינה מרצון, ונוצרה האווירה שהתנגדות לפדרליסטים משמעה מעצר. הבחירות לנשיאות ב-1800 היו קשות, וכל צד הביע פחד מהמפלגה האחרת וממדיניותה. לאחר ניצחון הדמוקרטים-רפובליקנים בבחירות, הם השתמשו בחוקים כנגד הפדרליסטים עד שהם פגו.

ב-1800 מונה שוב למועמד המפלגה הפדרליסטית לנשיאות. ואולם חוסר האמון בו במפלגתו שלו, הכעס שעוררו חוקי הזרים וההסתה, והפופולריות של יריבו תומאס ג'פרסון, תרמו כולם לתבוסתו, והוא פרש לחיים פרטיים.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמס נפטר ב-4 ביולי 1826, יום השנה החמישים לעצמאות ארצות הברית. ג'ון אדמס, אשר בשנים האחרונות לפני מותו חידש את חברותו עם תומאס ג'פרסון התנחם במחשבה כי חברו בחיים, ועל רקע זה מילותיו האחרונות היו "תומאס ג'פרסון עודנו חי", אך באופן אירוני, ג'פרסון נפטר באותו יום עצמו מספר שעות קודם לכן. לאחר מותם החותם האחרון על הכרזת העצמאות של ארצות הברית אשר היה עודנו בחיים היה צ'ארלס קרול, נציג מרילנד, אשר נפטר ב-1832.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון אדמס – 'על עריצות הרוב – או – הבסיס הרווח של הסמכות הפוליטית'  (מאנגלית: ענת שפירא), דחק - כתב עת לספרות טובה, כרך ה, 2015 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]