פגיון (כוונת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כוונת "פגיון" מותקנת על רובה M4
כוונת "פגיון" על רובה M4A1 קרבין של צה"ל
כוונת "פגיון" - הכוונת מאפשרת גם הקלטה ותחקור
כוונת "פגיון" משמשת להפלת רחפנים

"פגיון" (Smart-Shooter SMASH) היא כוונת רובה אלקטרואופטית חכמה הכוללת מערכת בקרת אש ומחשב ירי. הכוונת מגדילה באופן משמעותי את דיוק הירי המבצעי ומשפרת באופן ניכר את אחוזי הקליעה במגוון סוגי מטרות (נייחות וניידות). הכוונת פותחה בשיתוף פעולה על ידי חברת סמארט שוטר הישראלית, החטיבה הטכנולוגית ליבשה ומפא"ת, ונמצאת בשירות צה"ל וצבאות נוספים.

אופן פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוונת מורכבת ממצלמה דיגיטלית, צג ליורה, בקר הדק ומחשב ירי שמסוגל להינעל על מטרה בתנועה ולנתח את מהירותה וכן את תנאי הסביבה (מרחק, רוח, לחות) ולהעריך באיזה רגע ובאיזה מצב כדור שיירה הרובה יפגע בה בסבירות של 95%. ברגע שהמחשב מזהה הסתברות פגיעה כזו הוא שולח חיווי ליורה תוך סימון בנקודה אדומה או צלב אדום על צג הכוונת כדי לאפשר ליורה לכוון נכון את הרובה. באמצעות בקר ההדק הכוונת מונעת ירי כאשר המחשב מעריך את סיכוי הפגיעה כנמוך. המצלמה של הכוונת גם מתעדת את הירי ומאפשרת תיחקור מבצעי בעת הצורך.

ב-2019 הזמין צה"ל כ-2,000 כוונות "פגיון" עבור חיל הרגלים ויחידות מובחרות בצה"ל.[1] והן מותקנות על גבי רובי השירות מדגמי M4A1 פלאט-טופ ותבור X-95 פלאט-טופ.

לוחמי צה"ל עשו שימוש רב בכוונת במהלך מלחמת חרבות ברזל, כאשר כל מחלקת חי"ר כללה לפחות "פיגיוניסט" (לוחם עם הכוונת) אחד. חקר ביצועים של הכוונת העלה שהיא שיפרה את דיוק הירי ב-350%, הן ביום והן בלילה. בעקבות הצלחת הכוונת החליטו בצה"ל לרכוש עוד כוונות פגיון ולצייד בהן גם את כוחות המילואים.[2]

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אודי עציון, סמארט שוטר מקיבוץ יגור תספק ללוחמי חי"ר כוונות חכמות בעשרות מיליוני שקלים, באתר כלכליסט, 9 בינואר 2019.
  2. ^ יואב זיתון, טילי כתף עוצמתיים מארה"ב ומקלע קטלני: הנשקים שעוברים טבילת אש בעזה, באתר ynet, 28 בנובמבר 2023.
  3. ^ 1 2 3 4 "MILIPOL: SMARTSHOOTER to Showcase Combat-Proven SMASH Fire Control Systems". UAS Weekly. 8 בנובמבר 2023. {{cite news}}: (עזרה).