יחידות מובחרות בצה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוחמי שייטת 13 מסתערים מן הים
לוחמי יהל"ם באימון מסכם
לוחמי יחידה צה"לית מובחרת חמושים במיקרו-תבורמבצע שובו אחים)
לוחם מיחידה מובחרת בצה"ל ולוחם מיחידת הסיור של חיל הנחתים האמריקני משתלשלים ממסוק CH-46E סי נייט במהלך אימון משותף

יחידות מובחרות, ובהן יחידות מיוחדות[1] ויחידות נבחרות[2], הוא כינוי לכוחות המיוחדים של צבא ההגנה לישראל. הערך מתייחס ליחידות קרביות בלבד, המאופיינות בביצוע פעולות קומנדו.

סיווג[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות מיוחדות נבדלות מיחידות מובחרות אחרות בטיב הלוחמים, בתהליכי הכשרה ארוכים ומורכבים, בשימוש באמצעי לחימה ומערכות מיוחדים ובכפיפותן הישירה למטה הכללי או לראשי הזרועות (כגון מפקדת חיל האוויר או מפקדת חיל הים). כאשר פועלות היחידות המיוחדות בעיתות שלום, בדרך כלל ניתנים ההנחיה או האישור להפעלתם על ידי שר הביטחון והממשלה.

בצה"ל קיימות יחידות מובחרות רבות, חמש מהן נחשבות ליחידות מיוחדות[3]: סיירת מטכ"ל, שייטת 13, יחידת שלדג, יחידת החילוץ והפינוי בהיטס ויחידת ההנחתה הקדמית.

למסלולי הגיוס, מסלולי ההכשרה ומסלולי השירות של היחידות המובחרות מספר מאפיינים, חלקם משותפים:

כללי ביטחון המידע מגבילים את החשיפה של היחידות המובחרות בכלל ושל היחידות המיוחדות בפרט לקהל הרחב. פרקים שלמים אודות הכשרתן ואודות פעילותן של היחידות המובחרות בשגרה ובחירום עשויים להיות מסווגים כסודיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוד בתקופה שקדמה לקום המדינה, לוחמי הפלמ"ח של ההגנה היוו את הבסיס לכוחות המיוחדים של צה"ל. הפלמ"ח הצמיח דור של מפקדים ותרם ליחידות המובחרות השפעה רבה, יחסית לגודלן, על כלל הכוחות המזוינים. פלוגת הים של הפלמ"ח (פלי"ם) שימשה בסיס להקמת שייטת 13.

הסיירות החטיבתיות הסדירות הראשונות בצה"ל (סיירת גולני, סיירת שריון) לא הוקמו כיחידות מובחרות, ובמשך תקופה ארוכה לא זכו ליוקרה מבצעית. לעומתן, יחידה 101, שקמה ב-1953 לצורך ביצוע פעולות תגמול במדינות ערב שכנות ובשטחי הגדה המערבית תחת הכיבוש הירדני אחרי מספר פעולות כושלות של יחידות חי"ר סדירות, זכתה להערכה רבה ואף הכתיבה את אמות המידה לצה"ל כולו. ב-1955, בעקבות המיזוג של יחידה 101 לחטיבת הצנחנים, הוקמה סיירת צנחנים.

הסיירות הפיקודיות (סיירת אגוז, סיירת שקד, סיירת חרוב) הוקמו באמצע שנות ה-50 של המאה ה-20 בעקבות הניסיון של יחידה 101 וקיבלו על עצמן משימות ביטחון שוטף ופעולות מעבר לגבול בגזרותיהן. אף הן לא נהנו תחילה מעדיפות בגיוס כוח אדם או יוקרה מבצעית. במרוצת שנות ה-60 של המאה ה-20 הסיירות הפיקודיות פעלו בגזרות השונות, אך לאחר מלחמת יום הכיפורים הן פורקו לטובת תחזוקת יחידות חי"ר רגילות. כלקח מהמלחמה הוקמו יחידת שלדג, יחידה 669, יחידת עוקץ, ומאוחר יותר גם יחידת מגלן. בשנות ה-70 של המאה ה-20 פעלה גם יחידת רימון, שתפקידה היה להלחם בטרור פלסטיני בעזה.

השינוי שהפך את הסיירות ליחידות מובחרות ולתופעה ייחודית לצה"ל נוצר ממספר גורמים במקביל. ראשית, פרסום יוקרתי (לא רשמי) של סיירת מטכ"ל בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 (שאף היא הוקמה לצד הסיירות הפיקודיות) יצר הילה ויוקרה חברתית להשתייכות ליחידה מובחרת. שנית, חטיבת גולני טיפחה את סיירת גולני כיחידת עילית חטיבתית, והיוזמה המקומית הפכה למודל לחיקוי. שלישית, חקירת קרב תל-פאחר ב-1967 העלתה כי סיירת גולני תיפקדה בצורה יוצאת דופן בהשוואה לשאר הגדודים. מיוקרתן של סיירת מטכ"ל והסיירות החטיבתיות, השתרשה בקרב הציבור הרחב המילה "סיירת" כשם נרדף ליחידה מובחרת.

בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-20, במהלך מלחמת לבנון, הוקמו חטיבת גבעתי וחטיבת הנח"ל, ובהן סיירת גבעתי וסיירת נח"ל. ב-1982 קצין ההנדסה הראשי, תא"ל אבישי כ"ץ הקים את סיירת יעל ככוח הנדסה קרבית מובחר לפעולות חבלה, קומנדו ומיקוש נגדי.

ובכל זאת בסוף שנות ה-80 החל צה"ל לצמצם את השימוש בכוחות המיוחדים בלבנון, אם אפשר היה לבצע את המשימה על ידי מסוקי קרב או מטוסי קרב של חיל האוויר. בשנת 1981 היחידה למשימות תת-מימיות (ילת"ם) הוכרזה כיחידה עצמאית, אחרי שקמה בשנות ה-60 של המאה ה-20 ואוחדה עם שייטת 13 בשנות ה-70 של המאה ה-20. בשנת 1987 (טרם פרוץ האינתיפאדה הראשונה) הוקמה יחידת דובדבן אשר הוטל עליה למנוע פעולות טרור, ובהמשך הפכה ליחידת מסתערבים.

בשנת 1993 הוכפפה יחידת מורן לחיל התותחנים, אחרי שהוקמה בשנת 1984 בחטיבת הצנחנים כאחד הלקחים ממלחמת יום הכיפורים. בשנת 1994 הוקמה יחידת מיתר. בשנת 1995 הוקמה יחידת אגוז כחלק מחטיבת גולני, לצורך לחימת גרילה נגד ארגון החזבאללה ברצועת הביטחון שבדרום לבנון. באותה שנה אוחדו סיירת יעל והיחידה לסילוק פצצות (יחס"פ) של חיל ההנדסה הקרבית ליחידת הנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם). ב-2001 אוחדו היחידות החטיבתיות (היח"טיות), ובהן הסיירות של חטיבות חי"ר לגדודי סיור (גדס"רים) חטיבתיים. הסיירות הפכו לפלוגות סיור (פלס"רים).

במאה ה-21, בעיקר עקב האינתיפאדה השנייה, יחידות מיוחדות ומובחרות רבות שמו דגש על לוחמה בטרור לצד מטרותיהן המקוריות. כך למשל, יחידת דובדבן ביצעה פעילות מסוערבת רבה כנגד המחבלים, ושייטת 13 לחמה בלב הערים הפלסטיניות לצד פשיטות ימיות על אוניות הברחת נשק ערביות ואיראניות[4]. בשל הצורך הנרחב בסיוע הנדסי כנגד מטעני חבלה ומנהרות תת-קרקעית גדלה יחידת יהל"ם באופן ניכר ונוספו לה פלוגות נוספות המתמחות בפריצה, רובוטיקה ועוד, וכן יחידת סמו"ר שייעודה לפעול כנגד סליקים ומנהרות[5]. היחידות המובחרות של צה"ל שיתפו פעולה באופן נרחב גם עם השב"כ והיחידות המיוחדות של משמר הגבול, בהן הימ"מ (היחידה ללוחמה בטרור) והימ"ס (יחידת מסתערבים).

פירוט היחידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות מיוחדות
שם היחידה ייעוד ואופי פעילות
Sayeret Matkal.gif
סיירת מטכ"ל
יחידת הקומנדו במערך המבצעים המיוחדים של אגף המודיעין. ייעודה המרכזי הוא איסוף מודיעין מעבר לקווי אויב. יחידת ההשתלטות הבכירה של צה"ל.
סיכת לוחם בשייטת 13.gif
שייטת 13
יחידת הקומנדו הימי של חיל הים. יחידת השתלטות.
Shaldag-logo.gif
שלדג
יחידה הקומנדו של חיל האוויר. כפופה למפקדת כוחות האוויר המיוחדים.
Unit669logo.png
יחידת החילוץ והפינוי בהיטס (669)
יחידת החילוץ של חיל האוויר. כפופה למפקדת כוחות האוויר המיוחדים.
סיכת היחידה.jpeg
יחידת ההנחתה הקדמית (יה"ק 5700)
יחידת ההנחתה של חיל האוויר. כפופה למפקדת כוחות האוויר המיוחדים.
יחידות מובחרות
שם היחידה ייעוד ואופי פעילות
Sml navy sub.gif
שייטת 7 (שייטת הצוללות)
שייטת הצוללות היא יחידה התנדבותית אשר מהווה את כוח ההתקפה התת-מימי של חיל הים. צוות הצוללת פועל בחשאי במשימות בעומק שטח האויב.
Egoz Unit.png
אגוז
יחידה הפועלת במסגרת חטיבת הקומנדו. מתמחה בלחימה בשטח סבוך, שדאות, הסוואה ועוד.
סיכת דובדבן.png
דובדבן
יחידה מובחרת הפועלת תחת חטיבת הקומנדו. עיקר פעילותה הוא ביצוע מעצרים בלב שטחים עוינים תוך שימוש ביכולות מתקדמות, כאשר חלק מהפעילות נעשית בצורה מסוערבת.
Magalan Unit.png
מגלן
יחידה המתמחה בהשמדת מטרות איכות בעומק שדה הקרב ובאיסוף מודיעין. פועלת תחת פיקודה של עוצבת האש. כחלק מחטיבת הקומנדו.
Oketz.png
עוקץ
יחידת הכלבנים של צה"ל, שתפקידה להפעיל כלבים במסגרת הצבא למשימות ייעודיות. כפופה למרכז הטסה והכשרות מיוחדות (מרהו"ם).
LOTAR.jpg
לוט"ר
יחידת בית הספר ללוחמה בטרור, אשר בשגרתה מכשירה את היחידות המיוחדות והמובחרות של צה"ל. כפופה למרהו"ם.
סמל סיירת חרוב.jpg
סיירת חרוב
הסיירת נפתחה מחדש בנובמבר 2016, תתמחה במעצרים בשטחים עוינים ובלוחמה תת-קרקעית .
YahalomPin01.png
יחידת הנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם)
יחידה בחיל ההנדסה הקרבית למשימות הנדסיות מיוחדות לרבות חבלה, סילוק פצצות, סיור הנדסי ולוחמת מנהרות.
יחידת רימון.png
רימון
יחידה הפועלת במסגרת חטיבת הקומנדו. היחידה פועלת בכל מרחב פיקוד הדרום ומתמחה בלוחמת מדבר.
Gdud rohev shamaim sika.png
רוכב שמיים
יחידה בחיל התותחנים המתמחה בהפעלת כלי טיס בלתי מאוישים.
סיכת עקרב.gif
בלנ"מ
יחידת בית הספר לנהיגה מבצעית, בשגרתה מכשירה את כלל הנהגים המבצעיים בצהל, כפועל יוצא מן היכולות המבצעיות בתחום הניוד מופעלת היחידה במצב חירום לצורכי ניוד בתנאי שטח קשים ובאזורים הדורשים יכולות נהיגה מיוחדות.
Yaltam Logo.jpg
יחידה למשימות תת-מימיות (ילת"ם)
יחידה ייעודית של חיל הים למשימות תת-מימיות.
Palsaron.jpg
פלס"ר שריון
שם כולל לפלוגות הסיור של חיל השריון, פלס"ר 7 בחטיבה 7 ופלס"ר 401 בחטיבה 401. תפקידן להוביל את הלחימה של חטיבותיהן.
גדס"ר גבעתי כל חטיבה ממיינת את לוחמיה בגיבוש ליחידות החטיבתיות- פלס"ר (סיירת), פלחה"ן (יחידת החבלה החטיבתית) ו"עורב" (יחידת הנ"ט החטיבתית).

הגדס"ר מהווה את חוד החנית של כל חטיבה ולכן נדרשים אליו הלוחמים האיכותיים והמובחרים ביותר, על כן מסלול ההכשרה ארוך כבכל סיירת בצה"ל.

תפקיד הגדס"ר-הובלת הלחימה, סיוע קרבי לשאר הגדודים, משימות מיוחדות בעומק האויב.

Sayeret-golani-TEG.jpg
גדס"ר גולני
גדס"ר נח"ל
Para6-1-.png
גדס"ר צנחנים
TZaSaM-Special Reconization Unit.png
יחידת מודיעין מטרות
יחידה בחיל האיסוף הקרבי הנמצאת תחת פיקוד צפון. תפקידה איסוף מידע מודיעיני והפללת מטרות על ידי הפעלת אמצעים מיוחדים, באופן מוסווה.
Lotar eilat.png
לוט"ר אילת
יחידת מילואים הכפופה לעוצבת אדום בפיקוד הדרום. יחידת השתלטות שתפקידה מתן מענה מהיר במצבי טרור ופיגועי מיקוח באזור העיר אילת.
יחידת האלפיניסטים יחידת מילואים מובחרת של פיקוד הצפון. מתמחה בלוחמה הררית ומיועדת ללחימה בתנאי מזג אוויר קיצוניים ובתנאי שלג, בגזרת הר חרמון וגבול הצפון.

יחידות מובחרות שפורקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אורי מילשטיין, "ההיסטוריה של הצנחנים - כרך ד', אביבי נעורים", הוצאת שלגי 1987

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כוחות בעלי הכשרה קרבית מגוונת הדורשת התמחות מיוחדת, שכרגיל אינה אפשרית גם ביחידות נבחרות. כוחות אלה הם בעלי רמה גבוהה במיומנויות בסיסיות של הצבא. יעודם הוא לבצע מבצעים מיוחדים, ולכן הם מאורגנים, מצוידים ומאומנים לצורך זה ביחידות קטנות, רב תכליתיות. הם כפופים כפיפות קבועה למטכ"ל (או למפקדה הצבאית העליונה או למפקדת זירת מלחמה) או למפקדה ראשית (כגון מפקדת כוחות האוויר, או מפקדת כוחות הים). בזמנים שאינם זמן מלחמה הם מופעלים בדרך כלל ביוזמת הממשלה ושר הביטחון או באישורם. מילון מונחי צה"ל, מהדורת 1998, מתוך ברש ואמיתי, 2007
  2. ^ כינוי ליחידות לוחמות (שאינן כוח מיוחד), הניכרות ברמתן המבצעית הגבוהה ובאיכות ביצועים הבולטת לעומת יחידות דומות רגילות, כגון סיירת בחטיבת רגלים. מילון מונחי צה"ל, מהדורת 1998, מתוך ברש ואמיתי, 2007
  3. ^ רס"ן תמר ברש, רס"ן יותם אמיתי, ‏יחידות מיוחדות בצה"ל בעבר ובהווה: ניתוח מתחים צבאיים-חברתיים בראי ההיסטוריה ובעידן העימות המוגבל, מערכות 411, פברואר 2007
  4. ^ כגון מבצע תיבת נוח ("קארין איי"), מבצע ארבעת המינים (פרנקופ), מבצע חוק ברזל (ויקטוריה) ומבצע חשיפה מלאה
  5. ^ סרטונים אמיר בוחבוט‏, "מפלצת של יחידה": צפו בלוחמי יהל"ם באימון מסכם, באתר וואלה! NEWS‏, 4 באוגוסט 2012


זרועות, פיקודים ואגפּים
אגפּים אגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף התכנוןאגף כוח האדםאגף התקשוב וההגנה בסייבר
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים פיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאייםהפרקליטות הצבאיתהמכללות הצבאיותדובר צה"להרבנות הצבאיתמפקדת העומק
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואהחיל הלוגיסטיקהחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל המודיעיןחיל הקשר והתקשובחיל המשטרה הצבאיתחיל משאבי האנושחיל החינוך והנוערהחיל הכללי
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשים
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםדין משמעתי