יחידות מובחרות בצה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוחמי שייטת 13 מסתערים מן הים
יחידת יהל"ם
לוחמי גדס״ר נח״ל חמושים במיקרו־תבור, במבצע שובו אחים
לוחם מיחידה מובחרת בצה"ל ולוחם מיחידת הסיור של חיל הנחתים האמריקני משתלשלים ממסוק בואינג ורטול CH-46 אביר הים במהלך אימון משותף

היחידות המובחרות בצה"ל כוללות את הכוחות המיוחדים, חטיבות הקומנדו, הסיירות ויחידות טקטיות מיוחדות.

הגדרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילון מונחי צה"ל מגדיר כך:[1]

כוחות מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – כוחות מיוחדים

"כוחות בעלי הכשרה קרבית מגוונת הדורשת התמחות מיוחדת, שכרגיל אינה אפשרית גם ביחידות נבחרות. כוחות אלה הם בעלי רמה גבוהה במיומנויות בסיסיות של הצבא. ייעודם הוא לבצע מבצעים מיוחדים, ולכן הם מאורגנים, מצוידים ומאומנים לצורך זה ביחידות קטנות ורב תכליתיות. הם כפופים כפיפות קבועה למטה הכללי (או למפקדה הצבאית העליונה או למפקדת זירת מלחמה) או למפקדה ראשית (כגון מפקדת כוחות האוויר או מפקדת כוחות הים). בזמנים שאינם זמן מלחמה הם מופעלים בדרך כלל ביוזמת הממשלה ושר הביטחון או באישורם". יחידות מיוחדות נבדלות מיחידות נבחרות אחרות בכוח אדם (משלב האיתור והגיוס וכלה בתהליכי הכשרה ארוכים ומורכבים), בשימוש באמצעי לחימה ומערכות המפותחים במיוחד ובמבנה ארגוני שונה מיחידות רגילות.

אתר צה"ל מונה עשר יחידות בכוחות המיוחדים שלו[2]: חטיבת עוז, סיירת מטכ"ל, שייטת 13, יחידת שלדג, יחידה 669, יחידת יהל"ם, יחידת עוקץ, יחידת ילת"ם, יחידת רוכב שמיים, יחידת מורן ויחידת האלפיניסטים.

יחידות נבחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"כינוי ליחידות לוחמות (שאינן כוח מיוחד), הניכרות ברמתן המבצעית הגבוהה ובאיכות ביצועים הבולטת לעומת יחידות דומות רגילות, כגון סיירת בחטיבת רגלים".

גיוס והכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למסלולי הגיוס, מסלולי ההכשרה ומסלולי השירות של היחידות המובחרות מספר מאפיינים, חלקם משותפים:

כללי ביטחון המידע מגבילים את החשיפה של היחידות המובחרות בכלל ושל היחידות המיוחדות בפרט לקהל הרחב. פרקים שלמים אודות הכשרתן ואודות פעילותן של היחידות המובחרות בשגרה ובחירום עשויים להיות מסווגים כסודיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוד בתקופה שקדמה לקום המדינה, לוחמי הפלמ"ח של ההגנה היוו את הבסיס לכוחות המיוחדים של צה"ל. הפלמ"ח הצמיח דור של מפקדים ותרם ליחידות המובחרות השפעה רבה, יחסית לגודלן, על כלל הכוחות המזוינים. פלוגת הים של הפלמ"ח (פלי"ם) שימשה בסיס להקמת שייטת 13.

הסיירות החטיבתיות הסדירות הראשונות בצה"ל (סיירת צנחנים, סיירת שריון) לא הוקמו כיחידות מובחרות, ובמשך תקופה ארוכה לא זכו ליוקרה מבצעית. לעומתן, יחידה 101, שקמה ב־1953 לצורך ביצוע פעולות תגמול במדינות ערב שכנות ובשטחי הגדה המערבית תחת הכיבוש הירדני אחרי מספר פעולות כושלות של יחידות חי"ר סדירות, זכתה להערכה רבה ואף הכתיבה את אמות המידה לצה"ל כולו. ב־1955, בעקבות המיזוג של יחידה 101 לחטיבת הצנחנים, הוקמה סיירת צנחנים.

הסיירות הפיקודיות (סיירת אגוז, סיירת שקד, סיירת חרוב) הוקמו באמצע שנות ה־50 של המאה ה־20 בעקבות הניסיון של יחידה 101 וקיבלו על עצמן משימות ביטחון שוטף ופעולות מעבר לגבול בגזרותיהן. אף הן לא נהנו תחילה מעדיפות בגיוס כוח אדם או יוקרה מבצעית. במרוצת שנות ה־60 של המאה ה־20 הסיירות הפיקודיות פעלו בגזרות השונות, אך לאחר מלחמת יום הכיפורים הן פורקו לטובת תחזוקת יחידות חי"ר רגילות. כלקח מהמלחמה הוקמו יחידת שלדג, יחידה 669, יחידת עוקץ, ומאוחר יותר גם יחידת מגלן. בשנות ה־70 של המאה ה־20 פעלה גם יחידת רימון, שתפקידה היה להילחם בטרור פלסטיני בעזה.

השינוי שהפך את הסיירות ליחידות מובחרות ולתופעה ייחודית לצה"ל נוצר ממספר גורמים במקביל. ראשית, פרסום יוקרתי (לא רשמי) של סיירת מטכ"ל בתחילת שנות ה־70 של המאה ה־20 (שאף היא הוקמה לצד הסיירות הפיקודיות) יצר הילה ויוקרה חברתית להשתייכות ליחידה מובחרת. שנית, חטיבת גולני טיפחה את סיירת גולני כיחידת עילית חטיבתית, והיוזמה המקומית הפכה למודל לחיקוי. שלישית, חקירת קרב תל פאחר ב־1967 העלתה כי סיירת גולני תיפקדה בצורה יוצאת דופן בהשוואה לשאר הגדודים. מיוקרתן של סיירת מטכ"ל והסיירות החטיבתיות, השתרשה בקרב הציבור הרחב המילה "סיירת" כשם נרדף ליחידה מובחרת.

בתחילת שנות ה־80 של המאה ה־20, במהלך מלחמת לבנון, הוקמו חטיבת גבעתי וחטיבת הנח"ל, ובהן סיירת גבעתי וסיירת נח"ל. ב־1982 קצין ההנדסה הראשי, תא"ל אבישי כ"ץ, הקים את סיירת יעל ככוח הנדסה קרבית מובחר לפעולות חבלה, קומנדו ומיקוש נגדי.

ובכל זאת בסוף שנות ה־80 החל צה"ל לצמצם את השימוש בכוחות המיוחדים בלבנון, אם אפשר היה לבצע את המשימה על ידי מסוקי קרב או מטוסי קרב של חיל האוויר. בשנת 1981 היחידה למשימות תת־מימיות (ילת"ם) הוכרזה כיחידה עצמאית, אחרי שקמה בשנות ה־60 של המאה ה־20 ואוחדה עם שייטת 13 בשנות ה־70 של המאה ה־20. בשנת 1987 (טרם פרוץ האינתיפאדה הראשונה) הוקמה יחידת דובדבן אשר הוטל עליה למנוע פעולות טרור, ובהמשך הפכה ליחידת מסתערבים.

בשנת 1993 הוכפפה יחידת מורן לחיל התותחנים, אחרי שהוקמה בשנת 1984 בחטיבת הצנחנים כאחד הלקחים ממלחמת יום הכיפורים. בשנת 1994 הוקמה יחידת מיתר. בשנת 1995 הוקמה יחידת אגוז כחלק מחטיבת גולני, לצורך לחימת גרילה נגד ארגון החזבאללה ברצועת הביטחון שבדרום לבנון. באותה שנה אוחדו סיירת יעל והיחידה לסילוק פצצות (יחס"פ) של חיל ההנדסה הקרבית ליחידת הנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם). ב־2001 אוחדו היחידות החטיבתיות (היח"טיות), ובהן הסיירות של חטיבות חיל הרגלים לגדודי סיור (גדס"רים) חטיבתיים. הסיירות הפכו לפלוגות סיור (פלס"רים). ב־2015 הוצאו יחידת מגלן, יחידת דובדבן, יחידת אגוז ויחידת רמון מחטיבות חיל הרגלים הסדירות והוכפפו לחטיבת עוז – חטיבת הקומנדו של זרוע היבשה.

במאה ה־21, בעיקר עקב האינתיפאדה השנייה, יחידות מיוחדות ומובחרות רבות שמו דגש על לוחמה בטרור לצד מטרותיהן המקוריות. כך למשל, יחידת דובדבן ביצעה פעילות מסוערבת רבה כנגד המחבלים, ושייטת 13 לחמה בלב הערים הפלסטיניות לצד פשיטות ימיות על אוניות הברחת נשק ערביות ואיראניות[3]. בשל הצורך הנרחב בסיוע הנדסי כנגד מטעני חבלה ומנהרות תת־קרקעיות גדלה יחידת יהל"ם באופן ניכר ונוספו לה פלגות נוספות המתמחות בפריצה, רובוטיקה ועוד, וכן פלגת סמו"ר שייעודה לפעול כנגד סליקים ומנהרות[4]. היחידות המובחרות של צה"ל משתפות פעולה באופן נרחב גם עם השב"כ והיחידות המיוחדות של משמר הגבול, בהן הימ"מ (היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור) והימ"ס (יחידות מסתערבים).

פירוט היחידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיווג יחידה שיוך שם היחידה ייעוד ואופי פעילות סוג יחידה

יחידות עילית[עריכת קוד מקור | עריכה]

AmanLogo.svg אגף המודיעין מערך המבצעים המיוחדים
Sayeret Matkal.gif
סיירת מטכ"ל
יחידת מיוחדת של אגף המודיעין, ייעודה המרכזי הוא איסוף מודיעין, סיור, לוט"ר, חילוץ ופעילויות צבאיות חשאיות מעבר לקווי האויב.

מוגדרת גם כיחידת השתלטות ומאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים.

סדירה
IsraeliNavy.png חיל הים
סיכת לוחם בשייטת 13.gif
שייטת 13
יחידת הקומנדו הימי היא יחידת מיוחדת של חיל הים, ייעודה המרכזי הוא איסוף מודיעין, סיור, לוט"ר, חילוץ ופעולות ימיות חשאיות מעבר לקווי האויב.

מוגדרת גם כיחידת השתלטות ומלבד הלחימה הימית בה מתמחה, מאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים.

סדירה
IDF GOC Army Headquarters From 2020 (Alternative).svg  זרוע היבשה SemelHandasaKravit-transparent.png  חיל ההנדסה הקרבית
YahalomPin01.png
יחידת הנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם)
יחידת עילית מיוחדת של חיל ההנדסה הקרבית בזרוע היבשה המתמחה בביצוע משימות הנדסיות צבאיות חשאיות ומיוחדות בשטח האויב.

מתמחה במודיעין הנדסי, סיור, לחימה בטרור, פריצה הנדסית, חבלה התקפית, חבלה וסילוק פצצות, רובוטיקה, לוחמת מנהרות (לת"ק) ופעולות הנדסיות נוספות, לרוב חשאיות, וסיוע ליחידות העילית האחרות של צה"ל, בתחומי החבלה והפריצה.

מאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים, מתמחה בעיקר בלת״ק ובלחימה באמצעים טכנולוגיים.

סדירה
Israeli Air Force - Coat of arms.svg חיל האוויר
Kanaf 7 Tag.svg
כנף 7
Shaldag-logo.gif
שלדג
יחידת קומנדו מיוחדת של חיל האוויר, כפופה לכנף 7, ייעודה הוא איסוף מודיעין, סיור, לוט"ר ופעולות צבאיות חשאיות מעבר לקווי האויב.

מאומנת בכל סוגי הלחימה הקיימים, מתמחה בעיקר בלחימה אווירית.

סדירה
Unit669logo.png
יחידה 669
יחידה טקטית לחילוץ מיוחד של חיל האוויר, כפופה לכנף 7. ייעודה חילוץ טייסים משטח אויב, חילוץ כוחות לוחמים ופינוי נפגעים משדה הקרב, חילוץ ופינוי ימי, וחילוץ במתאר רחב של זירות ובתנאי שטח מורכבים וקשים. סדירה

יחידות קומנדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

Utsbat ha'Esh - Ugda 98.png עוצבת האש
Komando.png
חטיבת עוז
סיכת דובדבן.png
דובדבן
יחידה קומנדו של חטיבת עוז, מתמחה במודיעין, סיור ובעיקר בלחימה בטרור בצורה מסוערבת וביצוע משימות חשאיות בשטח האויב. סדירה
Egoz Unit.png
אגוז
יחידה קומנדו של חטיבת עוז, מתמחה במודיעין, סיור, לוחמת גרילה, ולחימה בשטח סבוך ובתנאי מזג אוויר ושטח מורכבים ומבצעת משימות חשאיות בשטח האויב. סדירה
Magalan Unit.png
מגלן
יחידה קומנדו של חטיבת עוז, מתמחה במודיעין, סיור, צליפה, השמדת מטרות צבאיות ומטרות טרור וביצוע משימות חשאיות בשדה הקרב ובעומק שטח האויב. סדירה
Logo hativa 551.png עוצבת חצי האש * 3 גדנ"טים (גדודי נ"ט), חטיבת מילואים מובחרת המשמשת ככוח התקפי מיוחד בעל אמצעים מיוחדים. לוחמי החטיבה, יוצאי כל היחידות המובחרות של צה"ל, מתמחים באיגוף אנכי, השמדת מטרות איכות, איסוף מודיעין, נ"ט, סיור, לחימה רכובה, רכיבה מבצעית זעירה, צניחה וחי"ר. מילואים
יחידת הניוד יחידה שייעודה הוא ביצוע משימות ניוד מבצעי בשגרה ובחירום באמצעות כלי רכב גלגליים סדירה
99th Ha'Bazak Division Tag (cropped).png עוצבת הבזק YiftachBrigade.svg חטיבת יפתח חטיבת מילואים המשמשת כחטיבת הקומנדו במילואים, תחת עוצבת הבזק. בעבר מרבית החיילים המשרתים בחטיבה היו בוגרי יחידת אגוז וגדס"ר גולני. מילואים

יחידות טקטיות מיוחדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

AmanLogo.svg אגף המודיעין Modiin.jpg חיל המודיעין עוצבת המודיעין האנושי עוצבת המודיעין האנושי (יחידה 504) היא יחידה מיוחדת באגף המודיעין של צה"ל האחראית על הפעלת סוכנים סמויים מחוץ לגבולות מדינת ישראל. אנשי היחידה פועלים בכלל הגזרות בתוך גבולות הארץ וגם בארצות זרות, ומפיקים מידע קריטי על האויב, אשר משמש פעמים רבות בסיס לתכנון מבצעים צבאיים. סדירה
יחידה 8200 גדוד סיגינטי מבצעי (גדס"מ) יחידה המבצעית של 8200, המתמחה באיסוף מודיעין באמצעים סיגינטיים בגזרת לחימה. תפקידה לאסוף מודיעין עדכני ולהעבירו בזמן אמת לכוחות הלוחמים. הלוחמים פועלים בתנאי שטח מורכבים בפעילויות מבצעיות מיוחדות בכל הגזרות למיצוי ואיסוף מודיעין. סדירה
IDF Infantry Corps Hat Badge.png חיל הרגלים MitkanAdam.png מרכז הטסה והכשרות מיוחדות
Oketz.png
יחידת עוקץ
יחידה מובחרת המתמחה בכלבנות והפעלת כלבים מבצעיים לצורך משימות ייעודיות וחשאיות שחלקן בשטח האויב.

מתמחה בלחימה בטרור, מודיעין, חבלה ומשימות צבאיות נוספות.

סדירה
Lotar.png
יחידת הלוחמה בטרור (לוט"ר)
יחידת הלוט"ר, המוכרת גם כבית הספר ללוט"ר, אמונה על הכשרת כלל יחידות צה"ל בתחומי הלוחמה בטרור, הצליפה ותחומים נוספים. לצד זאת, לוחמי היחידה מבצעים פעילויות מבצעיות מיוחדות ומגוונות, פעילים בעתות חירום ונמצאים בכוננות מתמדת לתפעול אירועי פח"ע. סדירה
סיכת עקרב.gif
בית הספר לניוד מבצעי (בלנ"מ)
יחידת בית הספר לניוד מבצעי, בשגרתה מכשירה את כלל הנהגים המבצעיים בצה"ל, כפועל יוצא מן היכולות המבצעיות בתחום הניוד מופעלת היחידה במצב חירום לצורכי ניוד בתנאי שטח קשים ובאזורים הדורשים יכולות נהיגה מיוחדות, כפופה למרכז הטסה והכשרות מיוחדות. סדירה
Israeli Air Force - Coat of arms.svg חיל האוויר Kanaf 7 Tag.svg כנף 7
Unit badge.jpg
יחידת ההנחתה הקדמית
יחידה טקטית מיוחדת של חיל האוויר, כפופה לכנף 7. ייעודה לאתר ולהפעיל מנחתי עפר ושדות תעופה קדמיים בשטחנו ובשטח אויב. סדירה
יחידת קורל יחידה לוחמת מיוחדת בעלת אופי מסווג, השלובה עמוק במערך המשמעותי המשפיעה רבות על ביטחון המדינה. לוחמי היחידה נדרשים לבצע משימתם המורכבת בכל תנאי, ובכל מצב. סדירה
99th Ha'Bazak Division Tag (cropped).png עוצבת הבזק
IDF Multi-Dimensional Unit.svg
יחידת רפאים
יחידה מובחרת (ניסיונית) המתמחה בלחימה רב-ממדית כולל חי"ר, הנדסה נ"ט אוויר ומודיעין. יעוד היחידה להילחם בכל זירות הלחימה ובכל תוואי שטח, תוך שהיא משמשת ככוח מתמרן רב־זרועי, בעל כושר לחימה גבוה לאיתור, לחשיפה ולהשמדת אויב. סדירה
Utsbat ha'Esh - Ugda 98.png עוצבת האש Kela david.png עוצבת קלע דוד
Gdud rohev shamaim sika.png
יחידת רוכב שמיים
יחידה מובחרת שכפופה למפקדת חיל התותחנים בזרוע היבשה. היחידה מפעילה כלי טיס בלתי מאוישים מסוג סקיילרק 1 בעיקר על מנת לספק סיוע קרוב ברמה הטקטית. היחידה היא יחידה חבירה אשר צוותיה חוברים ליחידות מובחרות וגדודים, בדומה ליחידת עוקץ וליהל"ם. צוותי היחידה פעילים בכלל הגבולות ובאיסוף מודיעין חזותי על האויב. סדירה
יחידת מורן יחידה מובחרת של חיל התותחנים בזרוע היבשה המתמחה בהפעלת אמצעי נ"ט מיוחדים. סדירה
יחידת מיתר תחילה יחידה להשמדת טנקים (נ״ט) ובהמשך יחידה לסיכול ממוקד אשר שויכה לחיל התותחנים. התמחתה בהפעלת טילים מדויקים לטווחים בינוניים וארוכים. הוקמה מחדש עם ייעוד חדש ומסווג ב-2020. סדירה
IsraeliNavy.png חיל הים
Sml navy sub.gif
שייטת 7 (שייטת הצוללות)
יחידה מובחרת של חיל הים, אשר מפעילה צוללות. מתמחה באיסוף מודיעין צבאי, בהשמדת כלי שיט עוינים, בהתקפה בצורות שונות ומשימות חשאיות בעומק שטח האויב. סדירה
TamnunSign.jpg
יחידה למשימות תת־מימיות (ילת"ם)
יחידה ייעודית של חיל הים למשימות תת־מימיות הדורשות צלילה. סדירה
PazanLogo.svg פיקוד הצפון
HermonBrigade.png
חטיבת החרמון
יחידת האלפיניסטים יחידת מילואים מובחרת של פיקוד הצפון. מתמחה בלוחמה הררית ומיועדת ללחימה בתנאי מזג אוויר קיצוניים ובתנאי שלג, בגזרת הר חרמון וגבול הצפון. מילואים
PadamLogoFrom2019.svg פיקוד הדרום Edom 80th Division.svg עוצבת אדום
Lotar eilat.png
לוט"ר אילת
יחידת מילואים הכפופה לעוצבת אדום בפיקוד הדרום. יחידת השתלטות שתפקידה מתן מענה מהיר במצבי טרור ופיגועי מיקוח באזור העיר אילת.
מילואים

סיירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Utsbat ha'Esh - Ugda 98.png עוצבת האש 35th Brigade IDF.svg חטיבת הצנחנים
סיכת גדס''ר צנחנים.gif
גדס"ר צנחנים
כל חטיבה ממיינת את לוחמיה בגיבוש ליחידות החטיבתיות – פלס"ר (סיירת), פלחה"ן (יחידת החבלה החטיבתית) ו"עורב" (יחידת הנ"ט החטיבתית).

הגדס"ר מהווה את חוד החנית של כל חטיבה ולכן נדרשים אליו הלוחמים האיכותיים והמובחרים ביותר, על כן מסלול ההכשרה ארוך כבכל סיירת בצה"ל.

תפקיד הגדס"ר הוא הובלת הלחימה, סיוע קרבי לשאר הגדודים ומשימות מיוחדות בעומק האויב.

סדירה
Logo-ugda-36.png עוצבת געש Golani tree color.svg חטיבת גולני
Sayeret-golani-TEG.jpg
סיירת גולני
סדירה
Logo-ugda-162.png עוצבת הפלדה Nahal Brigade.svg חטיבת הנח"ל
M-locem.gif
גדס"ר נח"ל
סדירה
תג חטיבת גבעתי.svg חטיבת גבעתי
Saeret givaty.jpg
סיירת גבעתי
סדירה
99th Ha'Bazak Division Tag (cropped).png עוצבת הבזק Logo hativa 900.png חטיבת כפיר
סמל סיירת חרוב.jpg
סיירת חרוב
סדירה
חטיבות מילואים של חי"ר גדס"ר מילואים
Logo-ugda-36.png עוצבת געש 7thArmoredBrigade.svg חטיבה 7
Palsaron.jpg
פלס"ר 7
תפקידן להוביל את הלחימה של חטיבותיהן. מילואים
Hativa188.PNG חטיבה 188 פלס"ר 188 מילואים
Logo-ugda-162.png עוצבת הפלדה תג יחידה 401.svg חטיבה 401 קישור=קובץ:סיכת_לוחם_פלס%22ר_401.jpg

פלס"ר 401

מילואים
חטיבות מילואים של חיל השריון פלס"ר מילואים

יחידות מובחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפורקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אג"מ-תוהד, המילון למונחי צה"ל, תל אביב: צה"ל, 1998
  2. ^ אתר צה"ל, Special Forces
  3. ^ כגון מבצע תיבת נוח ("קארין איי"), מבצע ארבעת המינים (פרנקופ), מבצע חוק ברזל (ויקטוריה) ומבצע חשיפה מלאה
  4. ^ סרטונים אמיר בוחבוט‏, "מפלצת של יחידה": צפו בלוחמי יהל"ם באימון מסכם, באתר וואלה!‏, 4 באוגוסט 2012
זרועות, פיקודים ואגפּים
אגפּים אגף אסטרטגיה ומעגל שלישיאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף כוח האדםאגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף התכנון ובניין הכוח הרב-זרועיאגף התקשוב וההגנה בסב"ר
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים מרחביים פיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספים דובר צה"להמכללות הצבאיותהגיס הצפוניהגיס המטכ"ליהפרקליטות הצבאיתהרבנות הצבאיתיחידת בתי הדין הצבאייםמערך התמרוןמפקדת העומקפיקוד ההכשרות והאימונים
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל הגנת הגבולות
חילות נוספים חיל החינוך והנוערחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל הלוגיסטיקהחיל המודיעיןחיל משאבי האנושחיל המשטרה הצבאיתהחיל הכלליחיל הקשר והתקשובחיל הרפואה
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשיםחיל האיסוף הקרבי
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםנס יחידהדין משמעתי