פורטל:ספרות ילדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

P Children's literature.svg ספרות ילדים או ספרות נעורים כולל סיפורים, ספרים, מגזינים ושירים לילדים. ספרות ילדים מודרנית מסווגת בשתי דרכים שונות: ז'אנר או גילו המיועד של הקורא.

ניתן לייחס את ספרות הילדים לסיפורים ושירים, פיתוח ספרות ילדים מוקדמת, לפני שהומצא הדפוס. גם לאחר שההדפס התפשט, סיפורי "ילדים" קלאסיים רבים נוצרו במקור למבוגרים והותאמו אחר כך לקהל צעיר יותר. מאז המאה החמש עשרה הספרות מכוונת במיוחד לילדים, לעיתים קרובות עם מסר מוסרי או דתי. מסוף המאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים מכונים "תור הזהב של ספרות ילדים" מכיוון שספרי ילדים קלאסיים רבים פורסמו אז.


Peter Lerangis 01.jpg

פיטר לרנג'יסאנגלית: Peter Lerangis; נולד בברוקלין, ניו יורק ב-1955) הוא סופר אמריקני, שנוהג לעיתים להיות סופר צללים. קריירה עבודתו של לרנג'יס כוללת את Smiler's Bones, את הספר Somebody, Please Tell Me Who I Am (יחד עם הארי מזר), את הספר Drama Club, את סדרת Spy X, סדרת Watchers, סדרת Abracadabra, ואת שני ספרי Antartica. הוא כתב 43 ספרים בסדרת Baby-Sitters Club וספרי הספין אוף שלה.

לרנג'יס היה גם כותב צללים של חלקים מן הסדרות שלושת הבלשים, בני הרדי ו-Sweet Valley Twin. הוא גם כתב מספר ספרים המבוססים על סרטים – סליפי הולו, החוש השישי וכן כתב גרסה של היפה והחיה. הוא כתב גם שלושה ספרים ועוד גרסה אחת לילדים, מתוך סדרת Worlds of Power (הכוללת 8 ספרים ושתי גרסאות לילדים), המבוססת על משחק הווידאו בעל אותו שם. את שלושת הספרים הללו כתב תחת שם עט – A. L. Singer.

ב-2003 הוזמן לרנג'יס על ידי הגברת הראשונה של ארצות הברית דאז, לורה בוש, להתלווה אליה לפסטיבל הספר הרוסי הראשון שאורח על ידי הגברת הראשונה של רוסיה, ליודמילה פוטינה, אשתו של ולדימיר פוטין, במוסקבה.

עוד ב-2003 הוזמן לרנג'יס על ידי חברה בריטית להוצאה לאור, Scholastic Corporation שמה, לכתוב את הספר X-Isle, שיצטרף לסדרת Point Horror, שבה היו כבר שני ספרים של לרנג'יס שיצאו ב-1994 – Driver's Dead ו-The Yearbook. ב-2004 הוזמן לכתוב את ספר ההמשך לX-Isle, שנקרא Return to X-Isle.

לרנג'יס כתב גם את הספרים גנב החרבות ומאורת הנחש, שניהם מסדרת 39 רמזים. הוא היה גם אחד מכותבי הספר-בעל-ארבעת-הכותבים הווספרים באים שחתם את הסדרה המדוברת. הוא גם כתב את הספר השלישי בסדרת ההמשך הקרויה קהילים נגד ווספרים (במקור: Cahills vs. Vespers), באמצע הלילה. ב-2014 הוציא את הספר הראשון בסדרת "שבעת הפלאים" – "הקולוסוס מתעורר", ובשנים שלאחר מכן הוציא את ארבעת הספרים הבאים בסדרה – אבודים בבבל, קבר הצללים, קללת המלך וב-2016 את הספר האחרון בסדרה, סדק בזמן.


מבוך העצמות הוא הספר הראשון בסדרה 39 רמזים, שנכתבה בידי 7 סופרים. כותב ספר זה הוא ריק ריירדן. הספר יצא לאור ב-9 בספטמבר 2008 בהוצאת Scholastic, ותורגם לעברית על ידי רוני בק בשנת 2010. עלילה

דן ואיימי קהיל הם שני יתומים עניים שחיים בבית קטן עם סדרה של אומנות, רחוק מהאפוטרופוסית שלהם, דודתם של אמם, ביאטריס. הדבר הטוב בחייהם הייתה סבתם, גרייס, שמתה בתחילת הספר. בהלוויתה, הוזמנו דן, איימי וביאטריס לקריאת צוואתה האחרונה של גרייס, ושם הוענקה להם, על ידי עורך דינה של סבתם, ויליאם מקינטייר, ולכלל הנוכחים זכות הבחירה – לקבל במתנה מיליון דולרים אמריקאים או לצאת למירוץ מסוכן ואכזרי מול שאר מקבלי האתגר, שהמטמון שבסופו יהפוך אותם לאנשים החזקים ביותר בעולם. כמו כן, מתגלה להם בהלוויה שבני משפחתם, לאורך דורות, עיצבו את ההיסטוריה האנושית. איימי ודן החליטו לקבל עליהם את האתגר, וקיבלו את הרמז הראשון שזה תוכנו:

"החלטה:

האותיות הקטנות שיש לנחש,

חפשו את ריצ'רד ס'______."

רז: סבל יתמות

דן ואיימי החליטו להגיע לאחוזת קהיל, ולחפש מידע על ריצ'רד ס'. הם מוצאים ספרייה סודית ושם הם מגלים אלמנך של ריצ'ד המיסכן, שניכתב על ידי פרנקלין ומגלים שריצ'ד הוא בעצם פסבדונים (שם עט) של בנג'מין פרנקלין. באלמנך היה כתוב, בכתב ידה של אמה המנוחה של איימי ודן:

"עקבו אחרי פרנקלין רמז ראשון, מבוך העצמות".

הם מחליטים לנסוע לקטקומבות בפריז שבצרפת, עקב היותן אתר קבורה מפורסם, ועקב היות בנג'מין פרנקלין שגריר בצרפת. בצרפת נפלו דן ואיימי למלכודת שהיה בה גם יתרון – ההולטים גילו להם, במחשבה שהשניים יודעים זאת, שהיה כתוב באלמנך גם "מבוך העצמות, נקודת ציון בריבוע...". גם הקבוצות האחרות, בשל העובדה שכולם גנבו את האלמנך מכולם, הבינו שיש לחפש דבר-מה בקטקומבות. בקטקומבות, גילו איימי, דן, נלי ואליסטר הו, ששיתף עמם פעולה, ריבוע קסם חרוט בגולגולות ששלושה מספרים החסרים בו (14,12,5) הם נקודות ציון שהובילו למקום. שם הם גילו מדרגות סודיות שבהן מצאו בקבוקון עם מילים חרוטות עליו ודף תווים. איימי שמרה את הדף בכיס, ואילו המילים שהיו כתובות על הבקבוקון הייתה אנגרמה שדן פתר וכתב על פתק ששמר בכיסו:

"טען את זה הבקבוקון, וכך אוכל לטעון אותך. האמת תראה אור יום אם תיעזר בכישרונך"

איימי הלכה לטעון את הבקבוק וכשחזרה איאן קברה פיתה אותה לתת לו את אותו בתמורה לתרופת נגד לדן, ולא, דן ימות מרעל קטלני. איימי נכנעה ונתנה לו את הבקבוקון והתירה את הכתלים מדן, שאמר לה שאיאן לא הזריק לו כלום וכניראה זה הרעל, אבל כבר היה מאוחר מידי . בהמשך גילו שדף התווים הוא המשמעותי מבין השניים. על דף התווים היה רשום ו' ו' א' מ'. איימי מסיקה כי ו.ו.א.מ הוא וולפגנג אמדאוס מוצרט והם עושים את דרכם לאוסטריה. בסוף הספר, הם מגלים את הרמז הראשון מתוך ה-39 שהוא תמיסות ברזל.


גובתי גררה כמה מכתבים נוספים ממר מאלפוי, אך היות ואלה בעיקר השמצות המתייחסות לשפיותי, למוצאי ולהרגלי הניקיון שלי, נגיעתן להקשר זה היא קלושה.

( דמבלדור על תגובתו של לוציוס על הסיפור "מעיין המזל הטוב", בספר מעשיות בידל הפייטן עמוד 56)


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • ישנם ערכים שאי אפשר שיישארו במצבם הנוכחי וצריך לעבור עליהם ולתקן אותם בהקדם, ראו מסגרת "ערכים דורשי שיפור".
  • כדי לזהות את עצמכם בדף המשתמש שלכם בתור תורמים למיזם ספרי ילדים, תוכלו לשים {{משתמש ספרי ילדים}}.

מהו פורטל?רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים