פורטל:הארי פוטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רענון הפורטל כיצד אוכל לעזור?    

הארי פוטר (אנגלית: Harry Potter) הוא שמה של סדרת ספרים המונה שבעה חלקים, מאת הסופרת הבריטית ג'יי קיי רולינג. הספרים עוסקים בהרפתקאותיו של הקוסם המתבגר הארי פוטר וחבריו הטובים רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר, הלומדים בבית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות. קו העלילה המרכזי של הסדרה הוא מאבקו של הארי למיגור הקוסם הרשע לורד וולדמורט, השואף לכבוש את עולם הקוסמים ולהכחיד את כל בני האדם שאינם בעלי כוחות קסם, ואף את הקוסמים והמכשפות שמתנגדים לדרכו.

ב-30 ביוני 1997 יצא לאור הספר הראשון בסדרה, הארי פוטר ואבן החכמים, והחל מתאריך זה זכו הספרים לפופולריות רבה מאוד, לביקורות משבחות ושליליות כאחד, ולהצלחה בינלאומית. ביוני 2008 חצו מכירות ספרי הסדרה את רף 400 מיליון העותקים, והיא תורגמה ללמעלה מ-67 שפות. ארבעת הספרים האחרונים בסדרה קבעו כל אחד בתורו את שיא הספר שנמכר במהירות הרבה ביותר. על פי ספר השיאים של גינס 2006, סדרת ספרי הארי פוטר נמצאת במקום השני כמצליחה ונמכרת בעולם (במקום הראשון נמצא התנ"ך), ורולינג היא הסופרת העשירה ביותר בעולם, כאשר הונה המוערך קרוב לכמיליארד דולרים.

את הסדרה ניתן לסווג למספר סוגות, בהן פנטזיה וספרי מתבגרים, ויש בה משמעויות ורמיזות תרבותיות רבות. לפי רולינג המוטיב המרכזי בסדרה הוא המוות, וזאת על אף שהסדרה נחשבת בראש ובראשונה כספרות ילדים. מוטיבים בולטים אחרים בסדרה הם אהבה ודעות קדומות. הסדרה מתאפיינת, בין השאר, בכך שהיא יוצרת עולם חדש של מושגים ומונחים מומצאים אשר היוו אתגר למתרגמי הסדרה.

ספרי הסדרה הם הבסיס לסדרת הסרטים המכניסה ביותר בהיסטוריה של הקולנוע, בסדרה יצאו לאקרנים שמונת סרטים. הספר השביעי הוסרט בשני חלקים, והקרנת השני מביניהם התחילה ב-15 ביולי 2011. הסדרה היא גם בסיס למוצרים מסחריים רבים, ושווי המותג הארי פוטר מוערך במיליארדי דולרים.

טוען את הלשוניות...

הארי פוטר ואבן החכמים (אנגלית: Harry Potter and the Philosopher's Stone) הוא הספר הראשון בסדרה. הספר מתאר כיצד הארי מגלה כי הוא קוסם, רוכש חברים ואויבים בבית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות, ובסיוע של חבריו מצליח לסכל את מזימתו של קוסם האופל לורד וולדמורט, שרצח את הוריו של הארי וניסה לרצוח אותו כשהיה בן שנה. הספר מספק מבוא למספר פרטים שהופכים למהותיים בהמשך הסדרה, ומוזכרות בו דמויות שעתידות לקחת חלק משמעותי בעלילת הסדרה. קו העלילה המרכזי של הוא הפיכתו של הארי מילד יתום ואומלל, הסובל מיחסם האכזרי של קרובי משפחתו הרעים, לקוסם צעיר עם חברים רבים שמתמודד עם אתגרים מורכבים.

הספר יצא לאור ב-30 ביוני 1997 באמצעות הוצאת בלומסברי שבלונדון, ובארצות הברית תחת השם "Harry Potter and the Sorcerer's Stone" על ידי הוצאת סקולסטיק ב-1998. הספר זכה במספר פרסים בריטיים המיועדים לספרי ילדים, וכן במספר פרסים בארצות הברית. הספר תורגם לעשרות שפות, ועובד לסרט קולנועי שזכה גם כן להצלחה רבה והיה לאחד מעשרת הסרטים עם הרווחים הגבוהים ביותר נכון לתחילת 2011.

ביקורות רבות שיבחו את הספר, וציינו את דמיונה של רולינג, ההומור, פשטות, סגנון כתיבה ומבנה העלילה, ומנגד את הסגנון החפוז של הפרקים המאוחרים. כתיבתה של רולינג אף הושוותה לזו של ג'יין אוסטן ולזו של רואלד דאל. הספר, ביחד עם יתר הסדרה, זכה לביקורת שלילית מטעם קבוצות דתיות, ובמספר מקומות אף נאסרה הפצתו בטענה שהוא מקדם מעשי כישוף. מנגד טענו מספר גורמים כי הספר מקדם ערכים נוצריים חשובים, כולל החשיבות של הקרבה עצמית והדרכים שבהן החלטות של בני אדם מעצבות את אישיותם.

הארי פוטר וחדר הסודות (אנגלית: Harry Potter and the Chamber of Secrets) הוא הספר השני בסדרה. עלילת הספר סובבת סביב הגעתו של הארי לבית הספר הוגוורטס לאחר ניסיונות הפרעה מצד גמדון הבית דובי ואת התמודדותו של הארי עם גילדרוי לוקהרט, המורה הרברבן להתגוננות מפני כוחות האופל. בליל כל הקדושים מתבצעת התקיפה הראשונה מתוך סדרה של תקיפות על ידי גורם בלתי ידוע, והארי מוצא את עצמו כחשוד המרכזי והופך לאחד האנשים השנואים בבית הספר. הארי נעזר בחבריו הטובים רון והרמיוני לצורך חשיפת האמת מאחורי התקיפות והוקעת האשם האמיתי - לורד וולדמורט.

רולינג טענה בראיונות שנערכו עמה לאחר יציאת הספר כי היא התקשתה בכתיבתו, מאחר שחששה הגדול היה שהוא לא יצליח להתמודד עם הציפיות הגבוהות לאור הצלחתו הרבה של הספר הראשון. הספר יצא לאור בממלכה המאוחדת ב-2 ביולי 1998 בהוצאת בלומסברי, וב-2 ביוני 1999 בארצות הברית על ידי הוצאת סקולסטיק. במספר ביקורות צוין נושא הזהות האישית והאתנית כמרכיב מרכזי בעלילת הספר. הספר עוסק ביחס הגזעני ליצורים ולבני אדם מחוסרי כוחות קסם, לרבות ביחס המפלה של רשויות עולם הקסמים שמוצגות כמי שפועלות בפזיזות רבה. במספר ביקורות אף נטען כי הספר עשוי להיות מפחיד מדי עבור ילדים בגלל התקיפות התכופות המתרחשות בו.

הספר זכה במספר פרסים, בהם פרס המועצה הסקוטית לאמנויות, פרס נסטלה סמרטיז לספר ילדים וציון לשבח מטעם איגוד הספריות של ארצות הברית. הצלחתו המסחרית של הספר הייתה רבה, והוא זכה לדירוג גבוה במספר רשימות רבי מכר. העיבוד הקולנועי של הספר יצא לאקרנים בשנת 2002, וזכה להצלחה פחותה ביחס לסרט הראשון.

הארי פוטר והאסיר מאזקבאן (אנגלית: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) הוא הספר השלישי בסדרה. עלילת הספר מתחילה עם פרסום דבר בריחתו של האסיר המסוכן סיריוס בלק, מי שנחשב ליד ימינו של הקוסם הרשע לורד וולדמורט. בהמשך מתמודד הארי עם פחדיו העמוקים ביותר, לאחר שהוא חווה את השפעתם הרעה של הסוהרסנים - שדים מוצצי רגשות ונשמות שמחפשים אחר סיריוס בלק. הארי לומד על כך שבלק בגד בהוריו והוביל להירצחם, ומנקודה זו פועל על מנת לחסל. לקראת סוף הספר מתעמת הארי פנים אל פנים עם סיריוס בלק, ובעזרת רמוס לופין (אחד ממורי בית הספר) חושף את הבוגד האמיתי בהוריו. בספר זה מגיע הארי לשיא הצטיינותו במשחק הקוסמים קווידיץ', ומוביל את קבוצתו לזכייה בגביע בית הספר.

הספר יצא לאור ב-8 ביולי 1999 וזכה במספר פרסים, בהם פרס לוקוס מטעם כתב העת "לוקוס" ואיגוד סופרי האימה, והיה מועמד למספר פרסים נוספים כגון פרס הוגו. ספר זה היה האחרון בסדרה שזכה בפרס נסטלה סמרטיז לספרי ילדים. העיבוד הקולנועי של הסרט יצא לאקרנים באותה שנה והמשיך את הצלחת הסרטים הקודמים בסדרה. ספר זה הוא היחיד בסדרה שבו הנבל הראשי, לורד וולדמורט, לא מופיע בצורה כזו או אחרת. משך זמן כתיבת הספר, שנה אחת, היה הקצר ביותר מבין שלושת הספרים הראשונים בסדרה - הספר הראשון נכתב במשך חמש שנים והספר השני נכתב במשך שנתיים.

הצלחתו של הספר הייתה רבה, וביומיים הראשונים שלאחר יציאתו לאור נמכרו כמעט 70,000 עותקים. מבחינה ביקורתית זכה הספר לתגובות מעורבות. בניו יורק טיימס נטען כי על אף שהספר אינו מחדש דבר מבחינת העלילה, הוא עושה זאת בצורה נאה. נטען אף כי שילוב הדמויות השונות לאורך רצף האירועים בוצע בצורה חכמה.

הארי פוטר וגביע האש (אנגלית: Harry Potter and the Goblet of Fire) הוא הספר הרביעי בסדרה. תחילת הספר עוסקת באירועי אליפות העולם בקווידיץ', בה נחשפים הסימנים הראשונים למה שעתיד להתרחש בהמשך הספר. מוקד העלילה של הספר הוא טורניר הקוסמים המשולש - טורניר בין הוגוורטס ובתי ספר משתי מדינות נוספות. הארי נבחר להשתתף בטורניר על אף שאיננו עומד בתנאים, ולאורך כל השנה חושדים האנשים הסובבים אותו כי בקירבם יש בוגד שמעוניין להסגיר את הארי לוולדמורט. הארי צולח את הטורניר בעזרת סיוע מחבריו וממוריו, אך מייד כשסיים את הטורניר לצד תלמיד בשם סדריק דיגורי על ידי שליחו של לורד וולדמורט. הארי צופה ברציחת דיגורי ובשובו של וולדמורט, ומכאן מתחיל המפנה בסדרה לכיוון יותר אפל. במהלך הספר חווה הארי את התאהבותו הראשונה באחת מתלמידות הוגוורטס, אך גם סובל רבות מתגובות שליליות על כניסתו לטורניר כיוון שנחשד כמי שרוצה רק תהילה ופרסום.

רולינג סיפרה בראיונות כי התקשתה בכתיבת הספר בהשוואה לאלה שקדמו לו. את הפרק התשיעי היא כתבה ב-13 גרסאות שונות, ותוך כדי הכתיבה החליטה לגנוז את הדמות מפלדה, שהייתה אמורה להיות קרובה-רחוקה של משפחת ויזלי, והחליפה אותה בעיתונאית והרכילאית החטטנית וממציאת הסיפורים ריטה סקיטר - שהייתה המוקד של אחד מקווי העלילה המשניים בספר.

ב-8 ביולי 2000 היה הספר לראשון בסדרה שיוצא לאור במקביל בממלכה המאוחדת ובארצות הברית, ובסוף השבוע הראשון שלאחר מכן נמכרו בארצות הברית לבדה למעלה מ-3 מיליון עותקים שלו. בעקבות הצלחתו היה הספר ליחיד בסדרה שזכה בפרס הוגו. העיבוד הקולנועי של הספר יצא לאקרנים ב-18 בנובמבר 2005.

הארי פוטר ומסדר עוף החול (אנגלית: Harry Potter and the Order of the Phoenix) הוא הספר החמישי בסדרה. עלילת הספר עוסקת בהתמודדותו של הארי פוטר וחבריו עם שובו של הנבל הראשי בסדרה לורד וולדמורט, ועם הכחשותיו הנמרצות של משרד הקסמים לכך שהדבר קרה ועם פעילויותיו להשחרתם שמם של הארי ושל מנהל הוגוורטס אלבוס דמבלדור. על מנת לשלוט בהוגוורטס ממנה משרד הקסמים את דולורס אמברידג' למורה להתגוננות מפני כוחות האופל. אמברידג' מחוקקת סדרת חוקים דרקוניים שנועדו להצר את צעדיו של הארי פוטר, שפועל כדי לסכל את תוכניותיה. היא אף מסרבת ללמד את תלמידי הוגוורטס קסמים מעשיים כדי להתגונן מפני קוסמים רשעים. לאורך השנה חולם הארי מספר חלומות על מחלקת המסתורין של משרד הקסמים, ובעקבות החלום האחרון מחליט להגיע לשם כדי לחלץ את סנדקו סיריוס בלק, רק כדי לגלות בהגיעו לשם כי הייתה זו מלכודת.

קוראי הסדרה המתינו שלוש שנים בין יציאתו לאור של הספר הרביעי ליציאתו לאור של ספר זה. 200 מיליון עותקים מארבעת הספרים הראשונים נמכרו לפני יציאת הספר לאור. כיוון שהסדרה כבר הייתה תופעה בקנה מידה בינלאומי, התקרבות תאריך היציאה לאור גרמה לשבירת שיאי הזמנה מוקדמת, ואלפי אנשים המתינו מחוץ לחנויות ב-20 ביוני 2003 כדי לרכוש את הספר בדיוק ברגע יציאתו לאור בחצות של 21 ביוני. למרות האבטחה הכבדה נגנבו אלפי עותקים של הספר ממחסן באזור ליברפול. ב-24 השעות הראשונות שלאחר יציאתו הרשמית לאור נמכרו למעלה מחמישה מיליון עותקים.

העיבוד הקולנועי של הספר יצא לאקרנים ב-2007, והיה הבסיס גם לסדרת משחקי מחשב ומשחקי וידאו מאת אלקטרוניק ארטס.

הארי פוטר והנסיך חצוי-הדם (אנגלית: Harry Potter and the Half-Blood Prince) הוא הספר השישי בסדרה. עלילת הספר מתמקדת במלחמה הגלויה בין לורד וולדמורט לבין משרד הקסמים וארגון מסדר עוף החול של אלבוס דמבלדור. לראשונה בסדרה לומד הארי פוטר אצל דמבלדור, והשניים חוקרים את עברו של וולדמורט כדי לאתר את מקומות המחבוא שבהם הטמין חלקים מנשמתו. הארי מקבל בתחילת השנה ספר שיקויים ישן עם תיקונים רבים, ובזכות כך הופך לתלמיד המצטיין בכיתת השיקויים, בניגוד לשנים קודמות. הארי ממונה לקפטן קבוצת הקווידיץ' של הבית שלו, ומשתף פעולה עם חברו הטוב רון ויזלי ואחותו של רון, ג'יני. הארי מתאהב בג'יני, ולאחר חודשים רבים של התלבטות ובעקבות הזכייה בגביע הקווידיץ' של הוגוורטס מתוודה על כך בגלוי. מערכת היחסים ביניהם נמשכת זמן קצר בלבד, כיוון שבסוף הספר נרצח דמבלדור על ידי סוורוס סנייפ, אחד ממורי בית הספר שפעל כביכול בשליחות וולדמורט, והארי מחליט לקטוע את הקשר ביניהם כדי לצאת בגפו למסע לאיתור חלקי נשמתו של וולדמורט, ביחד עם חבריו הטובים רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר.

הפרק הראשון של הספר שובץ בו לאחר היה מיועד לשיבוץ בספר הראשון, בשלישי, ובחמישי. גם שם הספר היה אמור לשמש את הספר השני, אך לבסוף החליטה רולינג כי המידע שנחשף בספר השני בגרסתו המוקדמת מתאים לשלב מאוחר יותר בסדרה.

הספר יצא לאור בממלכה המאוחדת ובממדינות נוספות ב-16 ביולי 2005, וביממה שלאחר מכן נמכרו למעלה מ-9 מיליון עותקים, שקבעו שיא לאותה תקופה שנשבר רק על ידי הספר הבא בסדרה. הספר זכה במספר פרסים, בהם פרס הספר הבריטי של השנה ופרס איגוד הספריות של ארצות הברית. העיבוד הקולנועי יצא לאקרנים ב-15 ביולי 2009.

הארי פוטר ואוצרות המוות (אנגלית: Harry Potter and the Deathly Hallows) הוא הספר השביעי והאחרון בסדרה. לראשונה בסדרה בית הספר הוגוורטס לא ממלא בו תפקיד מרכזי עד לסוף הספר. הארי יוצא ביחד עם חבריו הטובים רון והרמיוני למסע הארוך שבו הוא מחפש אחר שברי נשמתו של לורד וולדמורט כדי להשמידם, בו הוא נאלץ להתמודד עם השתלטותו של וולדמורט על משרד הקסמים ובהדרגה גם על שאר הקהילה הקסומה בממלכה המאוחדת. במקביל לחיפוש אחר שברי נשמתו של וולדמורט לומד הארי על עברו הרחוק של מנהלו המנוח אלבוס דמבלדור ועל הקשר ביניהם, ותוך כדי כך מתחיל להאמין בקיומם של אוצרות המוות - שלושה חפצי קסם שאמורים להקנות חסינות מפני המוות למי שמחזיק אותם בבעלותו. כל אירועי הספר נותנים מענה על השאלות שנותרו פתוחות מהספרים הקודמים, ובונים את כל מרכיבי העלילה הדרושים לקראת אירוע הסיום של הספר - הקרב הסופי בין הארי פוטר לבין הנמסיס שלו לורד וולדמורט.

הספר יצא לאור במקביל ב-93 מדינות ב-21 ביולי 2007, ותוך יממה לאחר מכן נמכרו למעלה מ-11 מיליון עותקים בממלכה המאוחדת ובארצות הברית לבדן - שיא המכירה המהירה ביותר של ספר באותה עת. השיא הקודם - 9 מיליון עותקים בתוך יממה - נקבע על ידי הספר השישי בסדרה. הספר תורגם ליותר מ-120 שפות. יציאתו לאור של הספר נחגגה באירוע מיוחד שנערך במוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון בהשתתפות מחברת הסדרה ג'יי קיי רולינג ו-1,700 מוזמנים שנבחרו בהגרלה.

הנושאים העיקריים בספר הם מוות וחיים בחברה מושחתת, ומספר מבקרים טענו כי בספר יש אלגוריות נוצריות. החלק הראשון מתוך שניים בעיבוד הקולנועי של הספר יצא לאקרנים בנובמבר 2010, והחלק השני יצא ב-13 ביולי 2011.

הארי פוטר והילד המקולל (באנגלית: Harry Potter and the Cursed Child) הוא הצגת 'וסט אנד' בת שני חלקים שנכתבה בידי ג'ק ת'ורן, בהתבסס על סיפור מקורי מאת ת'ורן, ג'יי קיי רולינג וג'ון טיפאני. הצגת הבכורה הועלתה ב-30 ביולי 2016. למחרת יצא לאור תסריט ההצגה במהדורה מודפסת והפך לשמיני בסדרת ספרי "הארי פוטר". הסיפור מתרחש תשע עשרה שנים לאחר אירועי "הארי פוטר ואוצרות המוות" ומספר אודות הארי פוטר, כעת עובד משרד הקסמים, ובנו הצעיר אלבוס סוורוס פוטר.

1
#aaaaaa
#FFF7CB
טוען את הלשוניות...

אירועים

 • 500 לפנה"ס: הרפו המלוכלך הוא הקוסם הראשון שיוצר בסיליסק והורקרוקס.
 • 382 לפנה"ס: נוסדה חנות השרביטים של משפחת אוליבנדר.
 • 1000 בקירוב: בית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות נוסד על ידי גודריק גריפינדור, הלגה הפלפאף, רוונה רייבנקלו וסלזאר סלית'רין.
 • המאה ה-11: תיעודים הגרסאות המוקדמות של משחק הקווידיץ'.
 • המאה ה-11: הלנה רייבנקלו גונבת את העטרת הקסומה של אמה; לאחר מכן היא נרצחת באלבניה על ידי הברון המגואל, שמתאבד לאחר מכן.
 • 1269: תפיסת הסנידג'ט המוזהב הופכת לחלק ממשחק הקווידיץ'; מאוחר יותר הוא יוחלף על ידי כדור הסניץ' המוזהב.
 • 1294 בקירוב: נוסד טורניר הקוסמים המשולש.
 • 1473: גמר אליפות העולם הראשונה בקווידיץ' בין פלנדריה לטרנסילבניה, במהלכו בוצעו כל 700 העבירות האפשריות במשחק.
 • 1500: נוסד פונדק הקלחת הרותחת.
 • 1600 בקירוב: מנגו בונהאם מייסד בית חולים למחלות ופציעות קוסמים שייקרא על שמו ("בית החולים על שם הקדוש מנגו למחלות ופציעות קוסמים").
 • 1631: משרד הקסמים הבריטי אוסר על כל מי שאיננו בן אנוש לשאת או להשתמש בשרביט קסמים.
 • 1689: החתימה על האמנה הבינלאומית לסודיות של הקהילה הקסומה; נכנסה לתוקף כעבור שלוש שנים.
 • 1741: דיליס דרוונט, מרפאה מבית החולים על שם הקדוש מנגו, מתמנה למנהלת הוגוורטס ומכהנת בתפקיד זה עד 1768.
 • 1794: אקרומנטולה נצפית לראשונה בבורנאו.
 • 1865: נוסדה חנות בורגין וברקס בסמטת נוקטורן, המיועדת למכירת חפצי אופל.
 • 1865: משרד הקסמים הבריטי מסכים להעביר את בנק הקוסמים גרינגוטס לשליטתם המלאה של הגובלינים.
 • 1875: משרד הקסמים מחוקק את התקנה האוסרת על קוסמים קטינים לבצע קסמים מחוץ להוגוורטס.
 • 1892: אלבוס דמבלדור מתחיל ללמוד בהוגוורטס.
 • 1925: ארמנדו דיפט מתמנה למנהל הוגוורטס.
 • 1927: יוצאת לאור המהדורה הראשונה של חיות הפלא והיכן למצוא אותן מאת ניוט סלמנדרה.
 • 1938: טום ואנדרולו רידל מתחיל ללמוד בהוגוורטס.
 • 1940: רובאוס האגריד מתחיל ללמוד בהוגוורטס.
 • 1940 עד 1945: המלחמה נגד גרינדלוולד שמסתיימת בתבוסתו מידיו של אלבוס דמבלדור.
 • 1942: טום ואנדרולו רידל פותח את חדר הסודות בהוגוורטס; תלמידים אחדים נפצעים, ותלמידה בשם מירטל נרצחת והופכת לרוח רפאים שלימים תיקרא "מירטל המייללת"; רובאוס האגריד מופלל על ידי רידל, מסולק מהלימודים ולימים מתמנה לשומר הקרקעות (אחראי תחזוקה) של בית הספר.
 • 1952: יוצאת לאור המהדורה הראשונה של הספר קווידיץ' בראי הדורות מאת קנילוורת'י ויספ.
 • 1956: מינרווה מקגונגל מתחילה ללמד בהוגוורטס ואלבוס דמבלדור מחליף את ארמנדו דיפט כמנהל הוגוורטס.
 • 1961: ארתור ויזלי ומולי פרואיט מתחילים ללמוד בהוגוורטס ומתמיינים לבית גריפינדור.
 • 1965 או 1966: לוציוס מאלפוי מתחיל ללמוד בהוגוורטס ומתמיין לבית סלית'רין.
 • שנות ה-70: לאחר שנים של היעדרות טום ואנדרולו רידל חוזר לממלכה המאוחדת. כעת הוא מכנה את עצמו לורד וולדמורט, ופותח במלחמה נגד משרד הקסמים ואלבוס דמבלדור תוך רציחה שיטתית של מאות ממתנגדיו ושימוש בקסמים כדי לשלוט ולענות אחרים.
 • 1 בספטמבר 1971: ג'יימס פוטר, לילי אוואנס, סוורוס סנייפ, רמוס לופין, סיריוס בלק ופיטר פיטגרו מתחילים ללמוד בהוגוורטס.
 • 10 בנובמבר 1971: לורד וולדמורט מבקש מאלבוס דמבלדור להתקבל כמורה להתגוננות מפני כוחות האופל בהוגוורטס ונדחה, ובתגובה מקלל את המשרה כך שאף אחד לא יוכל לכהן בה יותר משנה; באותו תאריך הוא מחביא בחדר הנחיצות את העטרת של רוונה רייבנקלו, המשמשת אותו כהורקרוקס (חפץ שבו הוא הטמין חלק מנשמתו המחוללת).
 • 1972: ג'יימס פוטר, סיריוס בלק ופיטר פטיגרו מגלים כי חברם הטוב רמוס לופין הוא אדם זאב, אך לא נוטשים אותו ומחליטים ללמוד כיצד להיות אנימאגים שאינם פגיעים על ידי אנשי זאב.
 • 1972: רגולוס בלק מתחיל ללמוד בהוגוורטס.
 • 1975: ג'יימס פוטר, סיריוס בלק ופיטר פטיגרו משלימים את הליך הפיכתם לאנימאגים, ובמקביל יוצרים את מפת הקונדסאים.
 • 1975: לילי אוואנס מפרקת את הקשר מילדות בינה לבין סוורוס סנייפ, לאחר שהלה מטיח בה קללה גזענית ("בוצדמית") כיוון שהושפל על ידי ג'יימס פוטר לעיני תלמידי בית הספר וסירב לקבל את עזרתה.
 • 1977: סיריוס בלק וג'יימס פוטר נמלטים מפני שלושה אוכלי מוות ושלושה שוטרים, וכדי להגן על עצמם מרימים את ניידת המשטרה באמצעות קסם וגורמים לאוכלי המוות להתנגש בה (סיפור זה הוא הבסיס לקטע פרולוג שפרסמה מחברת הספרים ג'יי קיי רולינג לאחר יציאתו לאור של הספר השביעי).
 • 1977: ורנון ופטוניה דרסלי (לשעבר אוואנס, אחותה של לילי) רוכשים את דרך פריווט 4 ועוברים לגור במקום.
 • סוף 1979 או תחילת 1980: סיביל טרלוני מנבאת בפני אלבוס דמבלדור את הנבואה על לידת הקוסם שיוכל להביס את לורד וולדמורט, וזמן קצר לאחר מכן ממונה על ידו למורה לגילוי עתידות בהוגוורטס כאמצעי להגנתה.
 • שנות ה-80: אחרוני הענקים מגורשים מהממלכה המאוחדת.
 • 1981: אוכל המוות איגור קרקרוף נתפס על ידי ההילאי אלאסטור מודי ונשלח לאזקבאן; בתמורה לשחרורו הוא מסגיר אוכלי מוות אחרים ומסומן לנצח כבוגד על ידי וולדמורט ואוכלי המוות.
 • 1981: הוראס סלגהורן פורש ממשרתו כמורה לשיקויים בהוגוורטס ומוחלף על ידי סוורוס סנייפ.
 • 1981: בלטריקס לסטריינג', בעלה רודולפוס ואחיו רבסטן וברטי קראוץ' הבן נעצרים ונדונים למאסר עולם באזקבאן בגין עינויים עד כדי איבוד השפיות של פרנק ואליס לונגבוטום; נוויל, בנם של פרנק ואליס, מועבר למשמורתה של סבתו, אוגוסטה לונגבוטום.
 • 1 בנובמבר 1981: ורנון ופטוניה דרסלי הופכים בחוסר רצון למשפחת האומנה של הארי פוטר.
 • 1982: פיטר פטיגרו מגיע לבית משפחת ויזלי בתחפושת העכברוש סקאברס.
 • 1982: לודו בגמן מזוכה מהאישומים שהיה אוכל מוות; איגור קרקרוף משוחרר מאזקבאן; ברטי קראוץ' הבן מוברח בתחפושת על ידי אביו.
 • 1983: פרד ויזלי הופך את דב הצעצוע של אחיו רון לעכביש גדול ממדים, וגורם לו לפתח ארכנופוביה שרון לעולם לא יצליח להתגבר עליה.
 • 1984: צ'ארלי ויזלי ונימפדורה טונקס מתחילים ללמוד בהוגוורטס ומתמיינים לבית גריפינדור ובית הפלפאף בהתאמה.
 • 1987: פרסי ויזלי ואוליבר ווד מתחילים ללמוד בהוגוורטס ומתמיינים לבית גריפינדור.
 • 1989: ביל ויזלי מסיים ללמוד בהוגוורטס, זמן קצר לפני שלי ג'ורדן, אליסיה ספינט, פרד וג'ורג' ויזלי, סדריק דיגורי ואנג'לינה ג'ונסון מתחילים ללמוד בהוגוורטס.
 • 1 בספטמבר 1990: קייטי בל, קורמק מקלאגן, צ'ו צ'אנג ומריאטה אדג'קום מתחילים ללמוד בהוגוורטס.

לידות

מיתות

 • 1492: סר ניקולס דה מימזי פורפינגטון מוצא להורג ב-45 מכות גרזן בצווארו, שלא מצליחות לערוף את ראשו ומקנות לו לנצח את הכינוי "ניק כמעט בלי ראש".
 • 1890: פרסיבל דמבלדור, אביו של אלבוס דמבלדור, מת באזקבאן.
 • 1899: קנדרה דמבלדור נהרגת בתאונה שגרמה בתה אריאנה.
 • 1899: אריאנה דמבלדור נהרגת בתאונה על ידי קוסם לא ידוע; החשודים הם אחיה אלבוס ואברפורת', או הקוסם הרשע גלרט גרינדלוולד.
 • 1926: טום רידל האב נוטש את אשתו מרופי, שילדה את טום רידל (לימים הקוסם הרשע לורד וולדמורט) ב-31 בדצמבר של אותה שנה ומתה שעות אחדות לאחר מכן.
 • 1926: מת פינאס ניגלוס בלק, המנהל השנוא ביותר בתולדות הוגוורטס; שני דיוקנאות שלו נתלים בהוגוורטס ובביתו בכיכר גרימוולד.
 • 1943: טום ואנדרולו רידל רוצח את אביו ואת הורי אביו, ומפליל בכך את דודו מורפין גונט.
 • 1946: טום ואנדרולו רידל רוצח את חפציבה סמית', וגונב מביתה חפצים שהיו שייכים להלגה הפלפאף וסלזאר סלית'רין.
 • 31 באוקטובר 1981: לורד וולדמורט רוצח את ג'יימס ולילי פוטר לאחר שחברם פיטר פטיגרו גילה לו את מיקומם הסודי; הוא מנסה לרצוח את בנם הארי, אך כישלון הקללה גורם לו לאבד את גופו; מלחמת הקוסמים הראשונה מסתיימת.
 • 1 בנובמבר 1981: פיטר פטיגרו רוצח 12 מוגלגים במהלך עימות עם סיריוס בלק; הוא נמלט מהמקום ומפליל בכך את בלק, שנשלח למאסר עולם באזקבאן ללא משפט על ידי ראש המחלקה לאכיפת חוקי הקסם ברטי קראוץ' האב.
יש לעדכן פורטל זה. הסיבה היא: חסרה התייחסות לאירועי הספר השמיני..
אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לעדכן פורטל זה. הסיבה היא: חסרה התייחסות לאירועי הספר השמיני..
אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה. עדכון

הספר הראשון: הארי פוטר ואבן החכמים

 • 23 ביוני 1991: ביום הולדתו ה-11 של דאדלי דרסלי מדבר הארי פוטר לראשונה בלחשננית (שפת הנחשים), כאשר הוא פוגש בגן החיות של לונדון בנחש בריח מברזיל במהלך בילוי היום-הולדת שהעניקו דודיו לבנם
 • 31 ביולי 1991: קוויריניוס קווירל מנסה לפרוץ לכספת מאובטחת בבנק הקוסמים גרינגוטס כדי לגנוב את אבן החכמים של ניקולא פלאמל, אך נכשל בכך; באותו יום מבקר הארי לראשונה בסמטת דיאגון שבלונדון, כשהוא מלווה על ידי רובאוס האגריד
 • 1 בספטמבר 1991: הארי פוטר - ביחד עם תלמידים נוספים ובהם רון ויזלי, הרמיוני גריינג'ר, נוויל לונגבוטום ודראקו מאלפוי - מתחיל ללמוד בהוגוורטס
 • 6 בספטמבר 1991: הארי פוטר וסוורוס סנייפ נפגשים לראשונה בשיעור שיקויים; סנייפ, לו יש טינה אישית כלפי אביו של הארי, מתייחס אליו ברשעות; הסכסוך ביניהם, שנמשך כמעט לאורך כל הסדרה, פורץ
 • 12 בספטמבר 1991: הארי פוטר נבחר לקבוצת הקווידיץ' של גריפינדור בתפקיד מחפש, והוא המחפש הצעיר ביותר מזה 100 שנים. הדבר אירע לאחר שטס ללא כל ניסיון מוקדם על מטאטא ותפס כדור בדולח של נוויל לונגבוטום שנזרק על ידי מאלפוי, ונצפה על ידי מורתו מינרווה מקגונגל
 • 31 באוקטובר 1991: סעודת ליל כל הקדושים נקטעת בגלל חדירת טרול לטירת הוגוורטס; הארי ורון יוצאים ללכוד את הטרול כדי שלא יתפוס את הרמיוני גריינג'ר, למרות הסכסוך הקשה שפרץ ביניהם; לאחר שהם כולאים את הטרול בטעות באותו חדר שירותים ביחד עם הרמיוני הם מחלצים אותה, והשלושה הופכים לחברים קרובים
 • נובמבר 1991: הארי פוטר משתתף במשחק הקווידיץ' הראשון שלו, בו מנצחת גריפינדור את יריבתה המושבעת סלית'רין; לאחר המשחק לומד הארי על הקשר בין פלאמל להוגוורטס, דבר שיוביל לבסוף למסקנה על כך שאבן החכמים הוטמנה במחבוא בהוגוורטס
 • 25 בדצמבר 1991: הארי פוטר מקבל את גלימת ההיעלמות של אביו כמתנת חג מולד מאלבוס דמבלדור; במהלך שיטוטיו בטירה עם הגלימה הוא מגלה את הראי של ינפתא, ובו הוא רואה לראשונה את משפחתו
 • פברואר או מרץ 1992: לאחר הניצחון על הפלפאף בטורניר הקווידיץ' הבית ספרי שומע הארי פוטר שיחה בין המורים סוורוס סנייפ וקוויריניוס קווירל, וממנה מסיק כי סנייפ הוא זה שמעוניין לסייע לוולדמורט
 • 24 באפריל 1992: נורברט, דרקון המחמד של רובאוס האגריד, בוקע מהביצה
 • סוף אפריל/תחילת מאי 1992: הארי והרמיוני מבריחים את נורברט אל מחוץ להוגוורטס; בדרכם חזרה מנקודת המפגש עם המבריחים הם נתפסים על ידי שרת בית הספר ארגוס פילץ', כיוון ששכחו את גלימת ההיעלמות; הם נשלחים לעונש עם האגריד ביחד עם דראקו מאלפוי שניסה לתפוס אותם ונוויל לונגבוטום שניסה להזהירם תוך כדי הפרת העוצר; במהלך ריצוי העונש ביער האסור מוצאת החבורה חד קרן מת, והארי מתעמת עם וולדמורט לראשונה מאז ינקותו
 • יוני 1992: הארי, רון והרמיוני מצליחים להגן על אבן החכמים מפני וולדמורט; בקרב הסופי מגלה הארי כי הבוגד האמיתי הוא קווירל; הצטיינותם ואומץ לבם מובילים לזכיית גריפינדור בגביע הבתים של הוגוורטס לראשונה מזה 7 שנים

הספר השני: הארי פוטר וחדר הסודות

 • 31 ביולי 1992: ביום הולדתו ה-12 מקבל הארי אזהרה מגמדון הבית דובי על כך שדברים מחרידים יקרו בהוגוורטס ואסור לו לחזור לשם, ולאחר שדובי מבצע קסם כדי לגרום לדודיו של הארי להענישו מקבל הארי אזהרה רשמית ממשרד הקסמים בטענה שהוא זה שביצע את הקסם
 • אוגוסט 1992: הדרסלים כולאים את הארי בחדרו בדרך פריווט 4, ממנו הוא מחולץ במכונית מעופפת שבה מצאים רון ויזלי ואחיו פרד וג'ורג'
 • אוגוסט 1992: הארי, הרמיוני ומשפחת ויזלי עורכים את קניות בית הספר בסמטת דיאגון; בחנות הספרים "כרך ודף" הם פוגשים את המורה לעתיד גילדרוי לוקהרט ואת לוציוס מאלפוי, אשר מפיל לתוך הקדרה של ג'יני ויזלי את יומנו של טום רידל
 • 1 בספטמבר 1992: ג'יני ויזלי, לונה לאבגוד וקולין קריווי מתחילים ללמוד בהוגוורטס. הארי ורון מחמיצים את רכבת ההוגוורטס אקספרס, אך מגיעים לבית הספר באמצעות מכונית פורד אנגליה מעופפת, אותה הם מרסקים לתוך עץ הערבה המפליקה (עץ בעל יכולת תנועה עצמית שמצליף בכל מי שמתקרב אליו). במהלך ההתרסקות ניזוק שרביטו של רון ללא תקנה.
 • 8 בספטמבר 1992: חדר הסודות נפתח לראשונה על ידי ג'יני ויזלי, הנתונה להשפעתו של טום רידל
 • 31 באוקטובר 1992: ג'יני ויזלי פותחת את חדר הסודות פעם נוספת, והבסיליסק שנמצא בו יוצא לשטח בית הספר וגורם לאיבונה של גברת נוריס, חתולת השרת ארגוס פילץ'
 • 8 בנובמבר 1992: קולין קריווי מאובן על ידי הבסיליסק
 • 17 בדצמבר 1992: בפגישה הראשונה של מועדון הדו-קרב מדבר הארי לחשננית כדי למנוע מנחש לתקוף תלמיד אחר, ובעקבות כך מתחילים תלמידי בית הספר לחשוד כי הוא זה שעומד מאחורי פתיחת חדר הסודות
 • 18 בדצמבר 1992: ג'סטין פינץ'-פלצ'לי וניק כמעט בלי ראש מאובנים על ידי הבסיליסק
 • 25 בדצמבר 1992: הרמיוני גריינג'ר מסיימת בהצלחה את רקיחת שיקוי הפולימיצי, המאפשר להארי ולרון ללבוש את צורותיהם החיצוניות של וינסנט קראב וגרגורי גויל, כך שהם יכולים להיכנס לחדר המועדון של סלית'רין ולתחקר ללא ממצאים את דראקו מאלפוי; לאחר מכן הם מגלים כי הרמיוני הפכה לחצי חתול-חצי אדם בגלל ששמה מרכיב שגוי במנת השיקוי שלה
 • 14 בפברואר 1993: המורה להתגוננות מפני כוחות האופל גילדרוי לוקהרט מארגן את אירועי יום ולנטיין, במהלכם מקבל הארי ברכה מזמרת אנונימית שנשלחה אליו למעשה על ידי ג'יני ויזלי, המאוהבת בו. הארי מתחיל להשתמש ביומנו הסודי של טום רידל.
 • 8 במאי 1993: הבסיליסק מאבן את הרמיוני גריינג'ר ואת פנלופה קלירווטר, ובכך יוצא הארי מרשימת החשודים. משטר חירום מוכרז בהוגוורטס, משרד הקסמים מחליט לעצור את רובאוס האגריד שנחשד גם בפעם הקודמת בפתיחת חדר הסודות, וחבר המנהלים, הנתון לאיומיו של לוציוס מאלפוי, מחליט להשעות את אלבוס דמבלדור מכהונתו כמנהל הוגוורטס
 • 24 במאי 1993: הארי פוטר ורון ויזלי נכנסים ליער האסור שליד הוגוורטס, פוגשים את האקרומנטולה הרעגוג ובעקבות כך מקבלים את הרמז הראשון שיוביל אותם למסקנה אודות מיקום הכניסה לחדר הסודות
 • 29 במאי 1993: ג'יני ויזלי נחטפת על ידי טום רידל לחדר הסודות. לוקהרט נחשף כמתחזה שאינו מבין דבר בהתגוננות מפני כוחות האופל, ומאולץ על ידי הארי ורון לרדת עמם למנהרה המובילה לחדר הסודות. במנהרה מנסה לוקהרט למחוק את זכרונותיהם של הארי ורון עם שרביטו המקולקל של רון, אך הקסם חוזר אליו ומוחק את כל זיכרונותיו שלו. הארי נכנס לחדר הסודות, מצליח להרוג את הבסיליסק, להשמיד את יומנו של רידל ולהציל את חייה של ג'יני ויזלי. הוא ורון זוכים ב-200 נקודות כל אחד שמזכות את גריפינדור בגביע הבתים, ומקבלים פרסים מיוחדים מאלבוס דמבלדור על תרומה לבית הספר.

הספר השלישי: הארי פוטר והאסיר מאזקבאן

 • יולי 1993: סיריוס בלק בורח מכלא הקוסמים אזקבאן
 • 7 באוגוסט 1993: הארי פוטר מתרגז על דודתו גסת הרוח מארג' דרסלי, ובחמת זעמו מבצע ללא כוונה קסם שגורם להתנפחותה. הוא נמלט מבית משפחת דרסלי, ומגיע לבסוף אל פונדק הקלחת הרותחת שליד סמטת דיאגון. במעמד הביקור במקום הוא פוגש לראשונה פנים אל פנים את שר הקסמים קורנליוס פאדג'.
 • 31 באוגוסט 1993: הארי פוגש בסמטת דיאגון את חבריו רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר, שחזרו מחופשות במצרים ובצרפת בהתאמה. הרמיוני רוכשת את חתול המחמד שלה, קרוקשנקס. לפני שהוא הולך לישון שומע הארי שיחה בין אדון וגברת ויזלי, וממנה הוא לומד על כך שסיריוס בלק רודף אחריו כדי לרצוח אותו.
 • 1 בספטמבר 1993: במהלך המסע ברכבת ההוגוורטס אקספרס נפגש הארי לראשונה בחייו עם סוהרסן (שד מוצץ נשמות הנמנה עם שומרי אזקבאן), ומתעלף. הרמיוני מקבלת מפרופסור מינרווה מקגונגל מחולל זמן, שהוא מכשיר המאפשר לה לבצע מסע בזמן. הארי וחבריו מגלים כי רובאוס האגריד, שסולק בעבר מהוגוורטס בגין האשמות שווא, מונה למורה לטיפול בחיות פלא.
 • 2 בספטמבר 1993: סיביל טרלוני, המורה לגילוי עתידות, מנבאת לראשונה את מותו של הארי ומדגימה לכאורה את יכולותיה במספר תחזיות במהלך השיעור הראשון בשנה. דראקו מאלפוי מתגרה בהיפוגריף ומותקף על ידו במהלך השיעור הראשון של הארי, ובכך מתחילה שרשרת אירועים שתשפיע על כל מהלך הספר.
 • 31 באוקטובר 1993: במהלך סעודת ליל כל הקדושים פורץ סיריוס בלק להוגוורטס בחיפוש אחר פיטר פטיגרו. הוא משחית את ציור הגברת השמנה השומר על הכניסה למגדל גריפינדור, ומי שמחליף את הגברת השמנה הוא האביר סר קדוגאן.
 • נובמבר 1993: במהלך משחק הקווידיץ' הראשון של העונה מגיעים סוהרסנים לאצטדיון הקווידיץ' של הוגוורטס. הארי מתעלף כמו בפעם הקודמת שפגש בסוהרסן, ובעקבות כך מפסיד גורם להפסד ראשון של קבוצתו מאז שהגיע להוגוורטס.
 • שלהי דצמבר 1993: פרד וג'ורג' ויזלי מעניקים להארי פוטר את מפת הקונדסאים כמתנת חג מולד. מפה זו כוללת את כל תוכניות המתאר של הוגוורטס וכן את האפשרות לצפות מי מדרי הטירה נמצא באיזה מיקום. הארי מנצל את המפה כדי להגיע למעבר סודי שמוביל לעיירת הקוסמים הוגסמיד, ולאחר שהוא נפגש שם עם חבריו רון והרמיוני הם שומעים שיחה בפונדק המקומי, ממנה הם לומדים כי הרוצח סיריוס בלק בגד בהוריו של הארי, הסגיר אותם לוולדמורט, והוא גם סנדקו של הארי.
 • 25 בדצמבר 1993: הארי מקבל מטאטא "אש מחץ" משוכלל כמתנת חג מולד. הרמיוני חוששת כי מדובר במתנה מקוללת מסיריוס בלק שלכאורה מנסה לרצוח את הארי, ומתריעה על כך בפני פרופסור מקגונגל שמחרימה את המטאטא. ריב קשה פורץ בין הארי ורון לבין הרמיוני.
 • ינואר 1994: הארי מתחיל ללמוד עם רמוס לופין, המורה האהוב להתגוננות מפני כוחות האופל, כיצד להדוף מתקפת סוהרסנים באמצעות קסם ה"פטרונוס".
 • פברואר 1994: הארי מקבל בחזרה את "אש המחץ" המוחרם, אך בעקבות מה שנראה כטריפת העכברוש של רון על ידי החתול של הרמיוני פורץ ריב קשה בין הארי ורון לבין הרמיוני ודרכיהם של הארי ורון נפרדות מאלה של הרמיוני.
 • סוף פברואר/תחילת מרץ 1994: בסיום הניצחון על רייבנקלו בגביע הקווידיץ' מצליח הארי לבצע לראשונה בחייו את קסם הפטרונוס המורכב, רק כדי לגלות שהיה זה ניסיון התחזות של דראקו מאלפוי וחבריו בניסיון לגרום להארי להפסיד פעם נוספת במשחק. בלילה שלאחר המשחק מצליח סיריוס בלק לפרוץ למגדל גריפינדור כדי לחסל את פיטר פטיגרו המחופש לעכברוש. אמצעי חירום נכנסים לתוקף בהוגוורטס.
 • 20 באפריל 1994: הוועדה להשמדת יצורים מסוכנים של משרד הקסמים דנה את ההיפוגריף בקביק לעונש מוות בגין תקיפת דראקו מאלפוי, וקובעת את תאריך ביצועו ליום הבחינות האחרון.
 • מאי 1994: הארי מוביל את קבוצת הקווידיץ' של גריפינדור לזכייה בגביע הקווידיץ'.
 • 6 ביוני 1994: הארי, רון והרמיוני מגלים כי הבוגד האמיתי בהוריו של הארי היה פיטר פטיגרו. הארי והרמיוני חוזרים בזמן בהנחיית אלבוס דמבלדור, וזאת על מנת להציל את ההיפוגריף בקביק ואת סיריוס בלק שאמורים להיות מוצאים להורג. הם מצליחים במשימתם למרבה זעמו של סוורוס סנייפ שרצה לחזות במותו של בלק. הארי מבצע בהצלחה מלאה את קסם הפטרונוס למרות גילו הצעיר.
 • 7 ביוני 1994: רמוס לופין מתפטר מתפקידו לאחר שעובדת היותו אדם זאב נחשפה בפני תלמידי הוגוורטס על ידי סנייפ שרצה לנקום בו.

הספר הרביעי: הארי פוטר וגביע האש

 • 22 באוגוסט 1994: משחק הגמר ה-422 של אליפות העולם בקווידיץ' נערך באנגליה, ובו מתמודדות הנבחרות של אירלנד ושל בולגריה. אירלנד מנצחת 170 - 160, אם כי המחפש הבולגרי ויקטור קרום מצליח לתפוס את הסניץ' המזכה ב-150 נקודות. לאחר מכן מתחילים אוכלי מוות אחדים בהתפרעות, וברטי קראוץ' הבן גורם להופעת האות האפל של וולדמורט בשמים.
 • 9 בספטמבר 1994: בשיעור הראשון בשנה בהתגוננות מפני כוחות האופל לומד הארי על הקללות שאין עליהן מחילה וביצוען גורר מאסר עולם באזקבאן: אימפריוס (קללת השליטה המוחלטת), קרושיאטוס (קללת הכאב) ואבדה קדברה (קללת ההרג)
 • ספטמבר 1994: הרמיוני גריינג'ר מייסד את "האגודה למען רווחת גמדוני הבית" (ראשי תיבות: אלרג"ה) לאחר שראתה את היחס המשפיל שהעניק ברטי קראוץ' האב לגמדונת הבית שלו, וינקי.
 • 31 באוקטובר 1994: גביע האש בוחר את נציגי בתי הספר המשתתפים בטורניר הקוסמים המשולש, שנערך בהוגוורטס לראשונה מזה מאות שנים. בעקבות התערבותו של ברטי קראוץ' הבן, המתחזה למורה להתגוננות מפני כוחות האופל אלאסטור מודי, בוחר הגביע בהארי פוטר כנציג שני להוגוורטס. בעקבות בחירתו של הארי פורץ ריב קשה בינו לבין חברו הטוב רון ויזלי על רקע קנאתו של רון בפרסומו של הארי.
 • 24 בנובמבר 1994: נערכת המשימה הראשונה בטורניר הקוסמים המשולש, בה נדרשים המתחרים לגנוב ביצה שעליה דוגרת דרקונית בוגרת. לאחר המשימה משלימים הארי ורון.
 • 25 בדצמבר 1994: נערך נשף חג המולד המסורתי של הטורניר. הארי והנציגים האחרים פותחים את הנשף, והוא מופתע לגלות את ידידתו הרמיוני גריינג'ר כבת זוגו של ויקטור קרום. הארי מנסה להזמין לנשף את צ'ו צ'אנג היפה, אך היא נאלצת לסרב מאחר שהתחייבה כבר לסדריק דיגורי, המתחרה הנוסף בטורניר מהוגוורטס.
 • 24 בפברואר 1995: נערכת המשימה השנייה בטורניר הקוסמים המשולש, בה נדרשים המתחרים לחלץ את האדם היקר להם מכל מתחתית האגם של הוגוורטס.
 • אחד הימים בין 29 במאי ל-31 במאי 1995: הארי לומד כי במשימה השלישית יהיה עליו לחצות מבוך. לאחר מכן, ותוך כדי שיחה אישית עם ויקטור קראוץ', הוא נתקל בברטי קראוץ' האב שנמצא במצב נפשי רעוע. לאחר שחזר למקום עם אלבוס דמבלדור הוא מגלה כי קרום הותקף וכי קראוץ' נעלם.
 • אחד מימי שני ביוני 1995: לאחר שהארי מתעלף בשיעור גילוי עתידות וסובל פעם נוספת מכאבים בצלקתו, הוא מגיע למשרדו של אלבוס דמבלדור כדי לבקש עצה. דמבלדור יוצא עם אורחיו לדקות אחדות שבהן הארי נותר לבדו ומבחין בהגיגית, שהיא כלי המכיל זיכרונות בצורת נוזל גזי. כאשר הארי מפעיל את ההגיגית הוא חוזה במשפטיהם של מספר אוכלי מוות ואנשים שנחשדו בכך: לודו בגמן (שופט בטורניר שניסה לסייע לו לאורך כל השנה), איגור קרקרוף (מנהל בית הספר דורמשטרנג המשתתף בתחרות), ברטי קראוץ' הבן, ובלטריקס, רודולפוס ורבסטן לסטריינג' (נעצרו באשמת עינויים עד כדי איבוד השפיות של הוריו של נוויל לונגבוטום). הארי לומד גם על כך שסוורוס סנייפ, המורה לשיקויים שעמו הוא מסוכסך, היה אוכל מוות שעבר לעבוד בשירותו של דמבלדור.
 • 24 ביוני 1995: נערכת המשימה השלישית בטורניר הקוסמים המשולש. הארי וסדריק מסיימים בתיקו במקום הראשון, וכאשר הם מנסים לאחוז בגביע הטורניר הם מגלים כי מדובר במפתח מעבר שלוקח אותם לבית קברות. כשהם מגיעים לשם נרצח סדריק על ידי אוכל המוות פיטר פטיגרו, שמיד לאחר מכן מבצע טקס המאפשר לוולדמורט לחזור לגופו הגשמי. הארי ולורד וולדמורט עורכים את הדו-קרב הישיר הראשון ביניהם, והארי מצליח להימלט מקללת ההרג של וולדמורט, ומזהיר את אלבוס דמבלדור מפני הסכנה המתקרבת. ברטי קראוץ' הבן נחשף כמתחזה וכמי שרצח את אביו, ומקבל את נשיקת הסוהרסנים שגוזלת ממנו את נשמתו. שר הקסמים קורנליוס פאדג' מסרב להאמין בשובו של וולדמורט, ומלחמת הקוסמים השנייה מתחילה באופן לא-רשמי. לאחר מכן דמבלדור מייסד מחדש את ארגון מסדר עוף החול שנועד להילחם בוולדמורט.

הספר החמישי: הארי פוטר ומסדר עוף החול

 • 2 באוגוסט 1995: הארי פוטר ובן דודו דאדלי דרסלי מותקפים על ידי סוהרסנים שנשלחו בפקודתה של דולורס אמברידג'. הארי מביס את הסוהרסנים עם פטרונוס, אך מקבל ממשרד הקסמים זימון לשימוע משמעתי מאחר שהוא ביצע את הקסם בעודו קטין.
 • 12 באוגוסט 1995: במהלך השימוע של הארי בפני הקסמהדרין (בית המשפט העליון של הקוסמים) הוא מתמודד עם עוינות גלויה מצד משרד הקסמים ועם הרצון להרשיעו ללא קשר לעובדות, אך לבסוף מזוכה מכל האישומים הודות להתערבותו של אלבוס דמבלדור.
 • 30 באוגוסט 1995: משרד הקסמים מחוקק את תיקון מספר 22 לחוק החינוך, ומתוקף התיקון ממנה את דולורס אמברידג' למורה להתגוננות מפני כוחות האופל בהוגוורטס. מטרת המינוי היא למנוע מהתלמידים ללמוד קסמי הגנה בפועל, כך שלא יוכלו להתאגד לצבא מורדים בפיקודו של דמבלדור.
 • 31 באוגוסט 1995: רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר מקבלים את ההודעה על מינויים למדריכים בהוגוורטס.
 • 8 בספטמבר 1995: משרד הקסמים מחוקק את תיקון מספר 23, ומתוקף התיקון מעניק לאמברידג' את תפקיד המפקחת העליונה של הוגוורטס. במסגרת התפקיד הוענקו לאמברידג' הסמכויות לחקור ולבקר, להשעות או לפטר את מורי הוגוורטס, גם אם המנהל דמבלדור מתנגד לכך.
 • אוקטובר 1995: הארי, הרמיוני ורון מקימים את צבא דמבלדור, התארגנות תלמידים חשאית שנועדה ללימוד קסמי הגנה בפועל ולא רק בתאוריה.
 • 18 בדצמבר 1995: לאחר הזדמנויות מוחמצות רבות חולק הארי את נשיקתו הראשונה עם מושא אהבתו באותה עת, צ'ו צ'אנג. בלילה שלאחר מכן הוא חוזה באמצעות חלום בתקיפתו של ארתור ויזלי במחלקת המסתורין של משרד הקסמים על ידי הנחשית נגיני שנשלחה בפקודתו של לורד וולדמורט.
 • 25 בדצמבר 1995: ביום חג המולד מבקר הארי לראשונה בחייו בבית החולים על שם הקדוש מנגו, ובו הוא פוגש את נוויל לונגבוטום ואת סבתו אוגוסטה לונגבוטום. גורלם המר של הוריו של נוויל, המאושפזים במקום, נחשף גם בפני הרמיוני, רון וג'יני ויזלי.
 • ינואר 1996: עשרה אוכלי מוות בראשות בלטריקס לסטריינג' בורחים מאזקבאן. במהלך החודש מתחיל הארי בלימודי הלטת הכרה (היכולת הקסומה לחסום חדירה לתודעה על ידי קוסם אחר) מסוורוס סנייפ.
 • 14 בפברואר 1996: הארי וצ'ו צ'אנג יוצאים לדייט הראשון שלהם בהוגסמיד. לאחר מכן מתראיין הארי לעיתונאית השנואה עליו ריטה סקיטר, במסגרת ראיון שאמור להתפרסם בצהובון "הפקפקן". פרסום הראיון מסייע בשיפור מצבו החברתי של הארי בקרב תלמידי הוגוורטס, שעד לאותה נקודת זמן נחשב כמשוגע תאב פרסום ונתקל ביחס שלילי.
 • מרץ או אפריל 1996: דולורס אמברידג' מחליטה לפטר את המורה לגילוי עתידות סיביל טרלוני. דמבלדור ממנה במקום טרלוני את הקנטאור פירנזה לתפקיד, למרבה זעמה של אמברידג' הגזענית הידועה בשנאתה ליצורים אנושיים למחצה. דמבלדור ממשיך ומפעיל את סמכותו כמנהל הוגוורטס על מנת למנוע מאמברידג' לסלק את טרלוני מאדמות הטירה.
 • אפריל 1996: צבא דמבלדור נחשף לאחר שמריאטה אדג'קום בגדה בקבוצה והסגירה אותה לאמברידג'. דמבלדור לוקח על עצמו את האשמה ועוזב את הוגוורטס תוך שהוא מביס ללא תנאי את שר הקסמים פאדג', את אמברידג', את עוזר השר פרסי ויזלי ואת ההילאי דוליש. ימים אחדים לאחר מכן עוזבים פרד וג'ורג' ויזלי את הוגוורטס כשהם מותירים אחריהם ביצה באחד המסדרונות, ופותחים בסמטת דיאגון את חנות התעלולים שעליה חלמו.
 • מאי 1996: גריפינדור מנצחת את רייבנקלו במשחק המכריע על גביע הקווידיץ' של גריפינדור. הארי לא משחק מאחר שהושעה על ידי אמברידג' כיוון שתקף את דראקו מאלפוי לאחר המשחק הראשון.
 • 16 ביוני 1996: דולורס אמברידג' ומספר הילאים תוקפים ומנסים לעצור את רובאוס האגריד, מנאמניו הבולטים של דמבלדור. מינרווה מקגונגל מנסה להגן על האגריד, אך נפגעת מכשפי שיתוק שנשלחו לכיוונה במקביל וסופגת פציעה קשה המחייבת אשפוז. האגריד מביס את ההילאים ואת אמברידג', ונמלט למערה בהרים הסמוכים בטירה כשהוא מותיר את אחיו, הענק גרעפ, לטיפולם של הארי ושל חבריו.
 • 17 ביוני 1996: אמברידג' לוכדת את הארי שמנסה לברר האם סנדקו סיריוס בלק אכן נלכד על ידי לורד וולדמורט. היא לוקחת אותו ואת הרמיוני גריינג'ר ליער האסור שליד הוגוורטס, שם הם מותקפים על ידי עדר קנטאורים שזועמים על כך שאמברידג' כינתה אותם בכינויי גנאי. הארי, רון, הרמיוני, נוויל, ג'יני ולונה לאבגוד יוצאים למחלקת המסתורין על מנת לסכל את תוכניותיו של וולדמורט לגנוב נשק סודי. הקרב במחלקת המסתורין מתחיל, והשישה נקלעים למיעוט מול אוכלי המוות עד שלעזרתם מגיעים אחדים מחברי מסדר עוף החול. דמבלדור מגיע בעצמו למקום, ומביס בלא קושי את רוב אוכלי המוות. הנבואה מושמדת בטעות במהלך הקרב, וסיריוס בלק נרצח על ידי בלטריקס לסטריינג'. לאחר מכן נערך דו-קרב בין דמבלדור לבין וולדמורט, שנס מהמקום כאשר בכירי המשרד בראשות השר הגיעו ולאחר שניסה להשתלט על גופו של הארי ולבקש באמצעותו מדמבלדור להורגו. שר הקסמים פאדג' נאלץ לקבל את עובדת שובו של וולדמורט, ומלחמת הקוסמים השנייה פורצת בגלוי ובעוצמה.
 • 18 ביוני 1996: הארי לומד מדמבלדור על כך שהנשק אותו חיפש וולדמורט היה נבואה שניתנה על ידי פרופסור טרלוני כשנה לפני לידתו של הארי, ובה נאמר על כך שיוולד הקוסם היחיד שביכולתו להביס את וולדמורט. הארי מפנים כי נגזר גורלו להתעמת עם וולדמורט, וכי רק אחד מהם יישאר בחיים לאחר הקרב האחרון.

הספר השישי: הארי פוטר והנסיך חצוי-הדם

 • יולי 1996: יצרן השרביטים מר אוליבנדר נחטף על ידי אוכלי המוות. גשר ברוקדייל וגשר לונדון מוחרבים על ידי אוכלי המוות. בעקבות הביקורת הגוברת מוחלף קורנליוס פאדג' על ידי רופוס סקרימג'ר בתפקיד שר הקסמים.
 • יולי 1996: דראקו מאלפוי הופך לאוכל מוות, ומקבל משימה מוולדמורט לרצוח את אלבוס דמבלדור. נרקיסה מאלפוי, אמו של דראקו, וסוורוס סנייפ, מבצעים את הנדר הכובל שבו מתחייב סנייפ לסייע לדראקו במשימה שהוטלה עליו. סנייפ מודע לכך שאם יפר את הנדר הוא ימות.
 • אמצע יולי 1996: הארי מתלווה על דמבלדור, והשניים מצליחים לשכנע את הוראס סלגהורן לחזור ללמד בהוגוורטס.
 • 31 ביולי 1996: הארי פוטר חוגג את יום הולדתו ה-16 ב"מחילה" (בית מגוריה של משפחת ויזלי), אך האווירה הופכת למדוכדכת כאשר רמוס לופין מבשר על תקיפות נוספות של הסוהרסנים ועל כך שנמצאה גופתו של איגור קרקרוף.
 • אוגוסט 1996: בביקור בסמטת דיאגון לצורך קניות לבית הספר מבחינים הארי, רון והרמיוני בדראקו מאלפוי מנסה לרכוש חפץ אפל בלתי-ידוע בחנות "בורגין וברקס". הארי מתחיל לחשוד כי דראקו מאלפוי הפך לאוכל מוות.
 • 1 בספטמבר 1996: הפגישה הראשונה של מועדון הסלאג סלבז, מועדון תלמידים בעלי קשרים או פוטנציאל להצלחה שנוסד על ידי הוראס סלגהורן, מתרחשת ברכבת האקספרס להוגוורטס. לאחר מכן מתגנב הארי לקרון הרכבת של דראקו מאלפוי, אך לא מגלה מידע מפליל ולבסוף נתפס על ידי מאלפוי. הארי מחולץ על ידי נימפדורה טונקס, שמעבירה אותו לרשותו של סוורוס סנייפ הממשיך להתעמר בו בדרכם לאולם הגדול שבו נערכת סעודת פתיחת שנת הלימודים. במהלך הסעודה מגלה הארי להפתעתו כי סלגהורן קיבל את משרת המורה לשיקויים וכי סוורוס סנייפ קיבל את משרת המורה להתגוננות מפני כוחות האופל לאחר שנים שבהן סירב דמבלדור לבקשותיו להתמנות לתפקיד.
 • נובמבר 1996: הארי מעמיד פנים כי הוא נותן לרון בניגוד לחוק לשתות שיקוי מזל בשם "פליקס פליציס" כדי להקל על מתחיו של רון לקראת משחק הקווידיץ' מול סלית'רין. רון מצטיין בתפקידו בזכות עצמו, אך מאחר שהרמיוני מאשימה אותו בכך שעבר על החוק תוך אי-ידיעה כי מדובר במתיחה פורץ ריב קשה בין השניים. רון, שהוזמן קודם לכן על ידי הרמיוני למסיבה של סלגהורן, מחליט כנקמה להתנשק בגלוי ובכל מקום אפשרי עם לבנדר בראון, הלומדת עם השלושה באותה שכבת גיל.
 • דצמבר 1996: הוראס סלגהורן עורך את מסיבת חג המולד למועדון הסלג סלבז, ומביא ידוענים רבים מעולם הקסמים. הארי מזמין למסיבה כבת זוגו את לונה לאבגוד הלא-פופולרית, וזוכה למחמאות מג'יני ויזלי שבה הוא מאוהב למעשה. תוך כדי המסיבה נתפס דראקו מאלפוי באזור משרדו של סלגהורן, ולאחר שסנייפ לוקח אותו משם לומד הארי על כך שסנייפ נדר את הנדר הכובל ועל כך שמאלפוי זומם דבר מה.
 • חופשת חג המולד של 1996: שר הקסמים, רופוס סקרימג'ר, מבקר ב"מחילה" בניסיון לשכנע את הארי לעבוד עבור משרד הקסמים כתועמלן, אך הארי מסרב בתוקף בעקבות התחמקות משרד הקסמים ממתן התנצלות על הסבל שנגרם לו, ומצהיר על נאמנותו המוחלטת לדמבלדור.
 • 1 במרץ 1997: רון שותה בטעות שיקוי אהבה שהיה מיועד להארי. לאחר מכן הוא שותה בטעות יין מורעל שדראקו מאלפוי ייעד עבור דמבלדור, אך הארי מצליח להצילו עם בזואר.
 • 21 באפריל 1997: הארי וסלגהורן משתתפים ביחד עם רובאוס האגריד בהלווייתו של האקרומנטולה הרעגוג, שמת יום קודם לכן. הארי שותה מבקבוק ה"פליקס פליציס" ומצליח לגרום לסלגהורן לתת לו את הזיכרון שלו מהמפגש עם טום רידל שבו דיברו השניים על הורקראקסים, שהם חפצים בהם מוטמן חלק מהנשמה לאחר ביצוע מעשה הפשע המתועב והקשה ביותר - רצח.
 • 22 באפריל 1997: הארי ודמבלדור צופים ביחד בזיכרון של סלגהורן, ומגלים כי וולדמורט החליט ליצור מספר הורקראקסים, דבר שמעולם לא נעשה קודם לכן. דמבלדור מסיק כי וולדמורט החליט לפצל את נשמתו לשבעה חלקים, ולפיכך בשלב מסוים במהלך לימודיו בהוגוורטס התכוון ליצור שישה הורקראקסים לכל הפחות. דמבלדור מוסיף ומשער כי וולדמורט השתמש בחפצים בעלי חשיבות סימבולית עבורו או בחפצים בעלי חשיבות היסטורית.
 • מאי 1997: במהלך דו-קרב ביניהם מבצע הארי קללה קטלנית שכמעט הורגת את דראקו מאלפוי. העונש הכבד שספג מסנייפ מנע ממנו להשתתף במשחק המכריע על גביע הקווידיץ' מול רייבנקלו, שהסתיים בניצחון מוחץ לטובת גריפינדור בעקבות יכולת גבוהה של ג'יני ויזלי. הארי נכנע לרגשותיו ומנשק את ג'יני לתדהמתם של חבריו לבית גריפינדור, והשניים הופכים לזוג.
 • יוני 1997: הארי ודמבלדור מצליחים להשיג את אחד מההורקראקסים שהוחבא במערה בתוך צוק גבוה, אך דמבלדור נאלץ לשתות שיקוי שמחליש אותו. במקביל, דראקו מאלפוי מצליח להבריח לתוך הוגוורטס, אך הם נתקלים במשמר של מסדר עוף החול שזומן על ידי דמבלדור מבעוד מועד ובין הצדדים מתפתח קרב ליד מגדל האסטרונומיה. דראקו מאלפוי מצליח לפרוק את דמבלדור משרביטו ומתוודה על מעשיו לאורך כל השנה. הוא לבסוף נכנע ונמנע מלרצוח את דמבלדור, אך סוורוס סנייפ מתפרץ לראש המגדל ורוצח את דמבלדור. אוכלי המוות נמלטים, ובמהלך המנוסה נהרג אחד מהם. הלווייתו של דמבלדור נערכת בהוגוורטס, כבוד שאיש לא זכה לו קודם לכן. רון והרמיוני מתחייבים ללוות את הארי במסעו לאיתור והשמדת ההורקראקסים של וולדמורט. הארי מחליט להיפרד מג'יני מאחר שהוא מאמין שהישארותם ביחד תגרום לוולדמורט לסמן אותה כמטרה.

הספר השביעי: הארי פוטר ואוצרות המוות

 • יוני או יולי 1997: רמוס לופין ונימפדורה טונקס נישאים בטקס מצומצם. מספר אוכלי מוות נמלטים מאזקבאן.
 • יולי 1997: וולדמורט מכנס את אוכלי המוות באחוזת מאלפוי לצורך תכנון המתקפה על הארי פוטר, ובמהלך הפגישה רוצח את צ'ריטי ברבג', מי שכיהנה כמורה ללימודי מוגלגים בהוגוורטס.
 • 27 ביולי 1997: מסדר עוף החול ממלט את הארי מבית משפחת דרסלי תוך שימוש בשבעה כפילים כהטעיה, אך הם נתקלים באוכלי המוות. וולדמורט רוצח את אלאסטור מודי, ובמהלך הקרב נהרגת גם הדוויג, התנשמת של הארי. ג'ורג' ויזלי מאבד את אוזנו בעקבות קללת חיתוך שהוטלה על ידי סוורוס סנייפ ופגעה בו.
 • 31 ביולי 1997: הארי חוגג את יום הולדתו ה-17 במסיבה ב"מחילה", והופך רשמית לבגיר שמותר לו לבצע קסמים מחוץ להוגוורטס. ג'יני ויזלי מנשקת את הארי, אך הזוגיות בין השניים אינה מתחדשת והארי מגלה לה בטעות כי בכוונתו לצאת למסע נגד וולדמורט. שר הקסמים רופוס סקרימג'ר מגיע ל"מחילה" כדי לדון עם הארי, רון והרמיוני על צוואתו של דמבלדור.
 • 1 באוגוסט 1997: ביל ויזלי ופלר דלאקור מתחתנים ב"מחילה". במהלך מסיבת החתונה מתקבלת ההודעה שרופוס סקרימג'ר נרצח ושמשרד הקסמים נפל לידיו של וולדמורט; פיוס ת'יקנס, הנתון תחת השפעת קללת אימפריוס, ממונה כשליט בובה מטעם וולדמורט. "המחילה" ובתי מגורים נוספים בעלי זיקה למסדר עוף החול מותקפים על ידי אוכלי המוות. הארי, רון והרמיוני נמלטים מ"המחילה", אך בעודם בבית קפה בדרך טוטנהאם קורט הם מותקפים על ידי אוכלי המוות אנטונין דולוחוב ות'ורפין ראול. השלושה גוברים על אוכלי המוות ומחליטים להתחבא בכיכר גרימולד מספר 12, ששימש בעבר כמפקדה של מסדר עוף החול.
 • 2 בספטמבר 1997: הארי, הרמיוני ורון מסתננים למשרד הקסמים כדי לגנוב את התליון של סלזאר סלית'רין מדולורס אמברידג'. הם נאלצים לחשוף את עצמם לבסוף, ובמהלך בריחתם משחררים קוסמים ומכשפות ילידי מוגלגים שנכלאו על ידי משרד הקסמים בהאשמות שווא.
 • אוקטובר או נובמבר 1997: לאחר ריב עם הארי ועם הרמיוני נוטש רון את החבורה ועובר לגור בבית אחיו ביל. נוויל לונגבוטום, לונה לאבגוד וג'יני ויזלי מנסים לגנוב את חרבו של גודריק גריפינדור ממשרד המנהל בהוגוורטס.
 • 24 בדצמבר 1997: הארי והרמיוני מבקרים במכתש גודריק על מנת לעלות לקבר הוריו של הארי וכדי לבדוק האם חרב גריפינדור נמצאת אצל היסטוריונית הקסם בתחולדה בגשוט, המתגוררת במקום. הם מגלים כי מדובר במארב מתוכנן על ידי וולדמורט וכי בגשוט מתה מזה זמן רב, ובקושי נמלטים מפני וולדמורט.
 • 28 בדצמבר 1997: רון חוזר לחבריו ומשמיד את התליון של סלית'רין בעזרת חרבו של גריפינדור.
 • 30 בדצמבר 1997: הארי, רון והרמיוני מבקרים את אביה של לונה לאבגוד, קסנופיליוס. הם לומדים על קיומם של אוצרות המוות, שהם שלושה חפצים המאפשרים לבעלים החוקיים שלהם לגבור על המוות. תוך זמן קצר מתברר כי גם הפעם הוצב להם מארב, כיוון שאוכלי המוות סוחטים את לאבגוד באמצעות החזקת בתו כבת ערובה. השלושה נמלטים פעם נוספת בקושי.
 • שלהי מרץ 1998: הארי, רון והרמיוני נלכדים על ידי חטפנים (חבורת עבריינים שצדה קוסמים שאינם טהורי דם כדי להסגירם למשרד הקסמים), ומובאים לאחוזת מאלפוי. הם מגלים כי במקום כלואים גם לונה לאבגוד, יצרן השרביטים אוליבנדר והגובלין גריפהוק. במהלך העימות מול בלטריקס לסטריינג' מסיק הארי כי אחד מההורקראקסים מוחבא בכספת שלה בבנק הקוסמים גרינגוטס. בסיועו של גמדון הבית דובי הם נמלטים מהמקום, אך במהלך המנוסה מטילה לעברם לסטריינג' סכין כסופה שפוצעת את דובי באורח אנוש. דובי מת לאחר הגעתם לבקתת הצדפים, ביתם של ביל ויזלי ואשתו פלר. הארי מחליט לא לחפש יותר את אוצרות המוות, ואילו וולדמורט גונב את שרביט הבכור (אחד מהאוצרות) תוך חילול קברו של דמבלדור.
 • אפריל 1998: רמוס לופין מגיע לבקתת הצדפים ומבשר כי אשתו, נימפדורה טונקס, ילדה את בנם הבכור שנקרא טדי על שם אביה המנוח של טונקס שנרצח על ידי אוכלי מוות.
 • 1 במאי 1998: הארי, הרמיוני ורון פורצים לגרינגוטס בסיועו של גריפהוק, ומצליחים לגנוב את ההורקראקס שהתברר כי הוא הספל של הלגה הפלפאף שנגנב לפני שנים רבות על ידי וולדמורט. כדי להימלט מהמקום לאחר שהבחינו בהם הם גונבים את הדרקון ששמר על הכספת אליה הם פרצו.
 • 2 במאי 1998: הארי, הרמיוני ורון חוזרים להוגוורטס, ונוויל לונגבוטום מזמן את צבא דמבלדור ואת מסדר עוף החול. רון פותח את חדר הסודות, והרמיוני משמידה עם שן של בסיליסק את הספל של הפלפאף. הארי לומד מלונה לאבגוד על קיום העטרת של רייבנקלו, ומגלה כי הגבירה באפור הייתה הלנה רייבנקלו, בתה של רוונה רייבנקלו.
 • 3 במאי 1998: הקרב על הוגוורטס. הארי מסיק כי העטרת נמצאת בחדר הנחיצות, ומגיע לשם ביחד עם רון ועם הרמיוני. הם מפנים את החדר, ולאחר שרון מציע לפנות גם את גמדוני הבית הרמיוני מנשקת אותו לראשונה בסדרה, והשניים מתוודים על אהבתם. השלושה נתקלים בחדר הנחיצות בדראקו מאלפוי ובחריו וינסנט קראב וגרגורי גויל, ובמהלך הקרב שפורץ ביניהם יוצר קראב את "שלהבת השדים", שהיא אש מקוללת המשמידה את כל תכולת החדר והורגת אותו בטעות. הארי וחבריו מצליחים להימלט מהחדר עם מאלפוי, גויל והעטרת, ולאחר יציאתם ממנו הם מגלים כי האש גרמה לנזק בלתי הפיך לעטרת והרסה את שבר הנשמה שהיה בתוכה. דקות אחדות לאחר מכן פוגעת קללה קטלנית בקיר הטירה, וגורמת למותו של פרד ויזלי שנלחם בסמוך לחדר. וולדמורט רוצח את סוורוס סנייפ מתוך אמונה שגויה כי הדבר יקנה לו את השליטה על שרביט הבכור. הארי רואה את זיכרונותיו של סנייפ בהגיגית של דמבלדור, ומבין כי סנייפ היה מאוהב בלילי פוטר מאז ומתמיד, וכי מותו של דמבלדור הוסדר ביניהם זמן רב קודם לכן. לאחר מכן מסגיר הארי את עצמו לוולדמורט, שמנסה להרוג אותו עם קללת ההרג אבדה קדברה. כפי שמתברר הניסיון נכשל, ובמהלך מצב הלימבו שבו נמצא הארי הוא משוחח עם דמבלדור ומבין שוולדמורט השמיד זה עתה את שבר הנשמה שהיה בגופו שלו (=הארי). לאחר מכן פורץ החלק השני של הקרב על הוגוורטס, במהלכו הורג נוויל לונגבוטום את הנחשית נגיני (ההורקראקס האחרון), וכל אוכלי המוות נהרגים או מובסים. הארי ולורד וולדמורט נערכים לקרב האחרון ביניהם, שמסתיים בניצחונו המוחלט של הארי ובמותו של וולדמורט. מלחמת הקוסמים השנייה מסתיימת רשמית, מינרווה מקגונגל ממונה למנהלת הוגוורטס וקינגסלי שאקלבולט ממונה לשר הקסמים בפועל.

אירועים קאנוניים לאחר הספר השביעי

 • שלהי שנות ה-90 של המאה ה-20 והעשור הראשון של המאה ה-21: הנישואים בין הארי פוטר לג'יני ויזלי, בין רון ויזלי להרמיוני גריינג'ר, בין נוויל לונגבוטום לחנה אבוט, בין צ'ו צ'אנג למוגל ובין לונה לאבגוד לרולף סלמנדרה.
 • לידות: ג'יימס סיריוס, אלבוס סוורוס, ולילי לונה להארי וג'יני פוטר. רוז והוגו לרון והרמיוני ויזלי. ויקטואר, דומיניק ולואיס ויזלי לביל ופלר. מולי השנייה ולוסי לפרסי ואודרי ויזלי. פרד השני ורוקסן לג'ורג' ואנג'לינה ויזלי (לשעבר ג'ונסון). לורקן וליסנדר סלמנדרה לרולף ולונה.
 • ג'יני ויזלי פורשת מהקריירה שלה כקפטנית קבוצת הקווידיץ' "ההרפיות מהוליהד", ומתמקדת במשפחתה ובקריירה חדשה כעיתונאית ספורט ב"הנביא היומי".
 • דולורס אמברידג' נכלאת באזקבאן בגין פעילותה הגזענית נגד מוגלגים וניצול לרעה של כוחה.
 • רון ויזלי עוזב את לשכת ההילאים ומצטרף לאחיו ג'ורג' בחנות מוצרי הצחוק שנפתחה על ידו בין הספר החמישי לספר השישי.
 • הרמיוני גריינג'ר עורכת שורה של רפורמות במחלקה לרישוי ופיקוח ביצורי פלא, ולאחר מכן עוברת למחלקה לאכיפת חוקי הקסם.
 • נוויל לונגבוטום מתמנה למורה לתורת הצמחים בהוגוורטס.
 • מינרווה מקגונגל פורשת מתפקידה כמנהלת הוגוורטס.
 • 2007: הארי פוטר ממונה לראש לשכת ההילאים.
 • 1 בספטמבר 2009: טדי לופין מתחיל ללמוד בהוגוורטס.
 • 2011 או 2012: ויקטואר ויזלי, בתם של ביל ופלר, מתחילה ללמוד בהוגוורטס.
 • יוני 2016: טדי לופין, בנם של רמוס ונימפדורה המנוחים, מסיים ללמוד בהוגוורטס.
 • בין 2013 ל-2016: ג'יימס סיריוס פוטר, בנם הבכור של הארי ושל ג'יני, מתחיל ללמוד בהוגוורטס.
 • 1 בספטמבר 2017: אלבוס פוטר, רוז ויזלי וסקורפיוס מאלפוי מתחילים ללמוד בהוגוורטס. ויקטואר ויזלי מתחילה את אחת משנותיה האחרונות בהוגוורטס (ככל הנראה השישית או השביעית), והרומן שלה עם טדי לופין נחשף על ידי ג'יימס.
 • 1 בספטמבר 2019: לילי פוטר והוגו ויזלי מתחילים ללמוד בהוגוורטס.
 • 2022 או 2023: ג'יימס פוטר מסיים את לימודיו בהוגוורטס.
1
#aaaaaa
#FFF7CB
ריצ'רד השלישי
ריצ'רד השלישי

מלך אנגליה ריצ'רד השלישי הוצג על ידי ויליאם שייקספיר כנבל שרצח את אחייניו הילדים, מה שכנראה נכון. עם זאת, בסקר "מאה הבריטים הגדולים", שערך BBC בשנת 2002, הוא מקדים במקום אחד את הסופרת הפופולרית ג'יי קיי רולינג, יוצרת סדרת ספרי "הארי פוטר", שנמצאת במקום ה-83. ב-BBC סבורים שהישג זה נובע מהצבעה מרוכזת של קבוצת לחץ בשם "ריצ'רדיאנים", ששמה לה למטרה לטהר את שמו.

ג'ואן "ג'ו" רולינג", הידועה בשם העט ג'יי קיי רולינג, היא סופרת בריטית שחיברה את כל ספרי הארי פוטר וכן מספר ספרים נלווים למטרות צדקה. רולינג החלה לתכנן את כתיבת הסדרה במהלך נסיעת רכבת ממנצ'סטר ללונדון ב-1990. בעיבוד הקולנועי לספרי הארי פוטר היה לרולינג תפקיד מצומצם יותר, שהתמקד באישור התסריטים בשבעת הסרטים הראשונים ובהיותה אחת המפיקות של הסרט השמיני והאחרון.

רולינג זכתה במספר תארים וכיבודים על פעילויותיה הרבות, בהם קצינה במסדר האימפריה הבריטית ואות לגיון הכבוד הצרפתי שניתן לה על ידי ניקולא סרקוזי, נשיא צרפת.

כילדה, אהבה רולינג לכתוב סיפורי פנטזיה, אותם הייתה מקריאה לאחותה דיאן. כשהייתה בת 25 נפטרה אימהּ מטרשת נפוצה. רולינג למדה לימודים קלאסיים וצרפתית באוניברסיטה, ולאחר מכן עבדה באמנסטי. שימשה כמורה לאנגלית בפורטוגל, שם נישאה לכתב טלוויזיה פורטוגזי והולידה לו בת אחת. השניים התגרשו ב-1995 אחרי 3 שנות נישואין. ב-1994 חזרה לאדינבורו שבסקוטלנד, והתגוררה בסמוך לאחותה. כשגרה באדינבורו היא הייתה מובטלת וחיה מקצבת הרווחה ואת הזמן ניצלה להשלמת ספרה הראשון. רולינג ידועה גם בזכות סיפור חייה האישי, שבו הפכה בתוך חמש שנים מאשה מובטלת באדינבורו המתקיימת על קצבאות סעד למולטי מיליונרית. היא ניצלה את הזמן הפנוי שהיה ברשותה לצורך כתיבת הארי פוטר ואבן החכמים, הספר הראשון בסדרה.

בשנת 2007 בחר בה המגזין "טיים" ברשימת "איש השנה", וציין את ההשראה החברתית, המוראלית והפוליטית שהייתה לה בזכות ספרי הארי פוטר. בדירוג שפרסם הסאנדיי טיימס הבריטי בשנת 2008 הוערך הונה בכ-560 מיליון לירות שטרלינג השווים ל-798 מיליון דולרים, ובכך דירג אותה בין 12 הנשים העשירות ביותר בממלכה המאוחדת. במרץ 2010 העריך המגזין האמריקני "פורבס" את הונה של רולינג בכמיליארד דולרים. רולינג ידועה גם כפילנתרופית בולטת, והיא תומכת במגוון מטרות וארגונים כגון "קומיק רליף", משפחות חד-הוריות, האגודה לטרשת נפוצה של בריטניה הגדולה, וארגון הצדקה "לומוס", בראשו היא עומדת לאחר שייסדה אותו עם חברת בית הלורדים והפוליטיקאית הבריטית אמה ניקולסון.

כיום רולינג נשואה לרופא דוקטור ניל מארי, ולזוג שלושה ילדים, מתוכם שניים משותפים.

סיריוס בלק הוא דמות בדיונית בסדרת ספרי הארי פוטר. בסרטים הדמות מגולמת על ידי גארי אולדמן. סיריוס הוא שולשלת למשפחת בלק טהורת הדם וצאצא ישיר של פיניאס ניגלוס בלק המנהל השנוא ביותר בתולדות הוגוורטס. בילדותו בלק היה חברו הטוב ביותר של ג'יימס פוטר, רמוס לופין ופיטר פטיגרו אולם כשגדל הוא הואשם ברצח ג'יימס ולילי ונכלא באזקבאן ל-12 שנה.

אדם בנעוריו אינו מכיר את המחשבות והרגשות שתוקפים אדם לעת זיקנה. אבל אם אדם זקן שוכח איך הרגיש בצעירותו, הוא אשם...

”קונפרינגו”

הגייה: /kɒnˈfrɪŋɡoʊ/ kon-FRING-goh

תוצאה: מפוצץ דברים וגורם להם להתחיל לבעור

אטימולוגיה: המילה הלטינית confringo שמשמעותה "לשבור לחתיכות" או "להפוך לחסר ערך"

טוען את הלשוניות...

סדרת ספרי הארי פוטר היא אחת מסדרות הספרים הפופולריות ביותר בהיסטוריה, ומאות מיליוני עותקים של הספרים הכלולים בה נמכרו מאז יצא הספר הראשון בממלכה המאוחדת ב-1997. הפופולריות הגדולה של הספרים הובילה לכך שהם תורגמו לעשרות שפות מאז 1997, ובהן גם לשפות כגון לטינית ויוונית עתיקה שאינן מצויות בשימוש שוטף על ידי האוכלוסייה הרחבה, וזאת על מנת לספק חומר קריאה מודרני לאקדמאים העוסקים בשפות אלה. במקרים אחדים תורגמו הספרים לניבים שונים של שפות, כגון הניב הפורטוגלי והניב הברזילאי של השפה הפורטוגזית. הסדרה אף "תורגמה" לאנגלית אמריקאית על מנת לסגלה למאפיינים התרבותיים של ארצות הברית, וההבדל הבולט היה שינוי שמו של הספר הראשון מ-Harry Potter and the Philosopher's Stone ל-Harry Potter and the Sorcerer's Stone. הספרים תורגמו לעברית על ידי גילי בר-הלל.

תהליך התרגום החל בחתימת חוזה בין המוציא לאור עם סוכנות כריסטופר ליטל שייצגה את ג'יי קיי רולינג, מחברת הסדרה. הספר הגיע לידי המתרגמים רק לאחר יציאתה לאור של המהדורה האנגלית, ולפיכך נוצר באופן קבוע פער של חודשים אחדים בין פרסום המקור לפרסום התרגום. הפער הזה הוביל לעלייה במכירת המהדורה הבריטית והמקורית גם במדינות שבהן אנגלית איננה שפה רשמית, כגון צרפת שבה הייתה המהדורה הבריטית של הספר החמישי לספר הראשון באנגלית שעומד בראש רשימת רבי המכר.

תהליך התרגום היה מלווה במספר בעיות שנבעו מאופי הסדרה. ג'יי קיי רולינג המציאה מילים ייחודיות לסדרה, כגון שמות קסמים, קוסמים ומקומות. לחלק מהמילים שורשים בלטינית או ממיתולוגיה כזו או אחרת. מתרגמי הספרים חקרו את המוצא האטימולוגי של כל מילה כזאת, ובתרגום שכתבו שינו את השם לשפתם אך תוך שימור המשמעות המקורית. לדוגמה, באנגלית קיים הלחש Stupefy, שהיא מילה אנגלית המתארת שיתוק או תדהמה, ובעברית היא תורגמה כ"שתק". בחלק מהמקרים אבדה משמעותו המקורית של המונח, כגון ב-Nucturn Ally (נשמע כמו המילה nocturnally שמשמעותה אפל וחשוך) שתורגם לסמטת נוקטורן, הגם שמדובר בתרגום מדויק לחלוטין. במקרים אחרים נוצרו הבדלים בין השפות במקביל לשימור המשמעות המקורית, כגון במקרה של ה-Pensieve שתורגם לעברית כהגיגית - הלחם של הגיג וגיגית. המונח הזה תורגם לנורווגית, לדוגמה, כ-Tanketanken שמשמעותו היא מיכל מחשבות.

בנוסף, בסדרה הופיעו מספר שירים וחרוזים שלא ניתן היה לתרגמם בצורה מילולית. דוגמה לכך היא חידת הספינקס מהספר הרביעי, שכל שורה בה הרכיבה את המילה Spider. גילי בר-הלל נאלצה לחבר חידה חדשה עם משפטים שונים לחלוטין כדי להרכיב את המילה עכביש. גם שמו של לורד וולדמורט, הנבל הראשי בסדרה, יצר בעיות בתרגום. בספר השני נחשף כי שמו האמיתי הוא טום מארבולו רידל, המהווה אנגרמה למשפט "אני לורד וולדמורט". מאפיין זה בשמו אילץ את המתרגמים לשנות את השם המקורי של הדמות - Tom Vanderolo Riddle. לפני יציאתם לאור של תרגומי הספר השישי נמסרה למתרגמים בלבד מי הדמות המסתורית שגנבה חפץ השייך לוולדמורט, והשינויים בתרגומים השונים הובילו את מעריצי הסדרה לפיענוח זהותה עוד לפני יציאת הספר.

הפער בין יציאת הספרים לתרגומם הוביל לתעשייה שלמה של תרגומים פיראטיים שפורסמו באינטרנט או הודפסו על ידי הוצאות קטנות ונמכרו בניגוד לחוק. התרגומים נעשו לרוב על ידי מספר מתרגמים במקביל כדי לזרז את העבודה, אך איכותם לא הייתה גבוהה בגלל החיפזון. תופעה זו התרחשה בכל העולם, אך שיאה היה ברפובליקה העממית של סין. בחלק מהמדינות לא היה מתרגמם רשמי לשפה המקומית, ותרגומים פיראטיים שלא אושרו על ידי רולינג הופצו. באיראן קיימים מספר תרגומים פיראטיים של הסדרה זה לצד זה, וייתכן כי מדובר בכ-16 גרסאות שונות בשפה הפרסית. מאחר שאיראן איננה חברה ב-Universal Copyright Convention המוציאים לאור הפועלים בשטחה אינם עומדים בפני סנקציות משפטיות גם אם הם מפרים את זכויות היוצרים של רולינג. בנוסף לתרגומים הפיראטיים הופיעו תרגומים שהם זיוף מוחלט, ספרי פאנפיקשן ופסטישים שיצאו כתרגום לספרים האמיתיים בסדרה.

עד כה תורגמו הספרים, כולם או חלקם, לשפות הבאות: אוקסיטנית, אוקראינית, אורדו, איטלקית, אינדונזית, איסלנדית, אירית, אלבנית, אסטונית, אסטורית, אפריקאנס, באסקית, בולגרית, בנגלית, גאורגית, גוג'ראטית, גליסית, גרינלנדית, גרמנית, דנית, הולנדית, הונגרית, הינדי, וייטנאמית, ולשית, חמר, טיבטית, טורקית, יוונית מודרנית, יוונית עתיקה,יידיש, יפנית, לוקסמבורגית, לטבית, לטינית, ליטאית, מונגולית, מלאיאלאם, מלאית, מקדונית, מראטהי, נורווגית, נפאלית, סינית, סלובנית, סלובקית, סקסונית תחתית, סרבית, ספרדית, עברית, ערבית, פארואזית, פולנית, פורטוגזית, פינית, פריזית מערבית, פרסית, צ'כית, צרפתית, קוריאנית, קטלאנית, קרואטית, רומנית, רוסית, שוודית, תאית.

עלילת הספרים מתרחשת במספר מקומות מצומצם ביותר. בספרים קיימת התייחסות מצומצמת יחסית לכלי תחבורה המשמשים את המוגלגים חסרי הקסם, אך למעט הספר השני, תחילת הספר השלישי והאפילוג של הספר השביעי אין כמעט אזכורים לשימוש של קוסמים בכלי תחבורה, לרבות כלי רכב, אופנועים ומטוסים לסוגיהם השונים. הקוסמים בעולמה של רולינג מטיילים בן מדינות שונות ברחבי העולם, וגם בגבולות המצומצמים יותר של הממלכה המאוחדת קיימים לעיתים מרחקים גדולים בין המקומות השונים, כגון בין לונדון לבית הספר הוגוורטס שנמצא ככל הנראה בסקוטלנד. לשם מעבר יעיל ומהיר בין מקומות מרוחקים משתמשים הקוסמים במגוון אמצעי תחבורה קסומים, חלקם באמצעים פיזיים וחלקם באמצעות קסמים בלבד.

אמצעי התחבורה הראשון המוזכר בסדרה הוא מטאטא מכושף שמסוגל לעוף, בדומה לסיפורי מכשפות רבים. זהו כלי התחבורה הנפוץ ביותר בסדרה, ורולינג אף הרחיבה בספר "קווידיץ' בראי הדורות" על ההיסטוריה שלו בעולם הבדיוני שיצרה. על פי הספרים קיימים מטאטאים בעלי יכולות דומות לאלה של מכוניות משוכללות, והמטאטאים המשוכללים ביותר אף מכונים "מטאטאי מרוץ" על שום יכולתם לעמוד במהירות הנדרשת בעת מרוץ. אחד השימושים הנפוצים ביותר בסדרה במטאטאים הוא משחק הקווידיץ' - הנערך אך ורק כשהשחקנים והשופט רכובים על גבי מטאטא. חסרונו הבולט של המטאטא הוא היעדר היכולת לשאת קוסמים רבים. אמצעי התחבורה "המשפחתי" המוזכר בספרים כבעל קשר למטאטא הוא השטיח המעופף, אך אמצעי זה לא מופיע באופן ישיר ולו פעם אחת בסדרה ומתואר כאמצעי תחבורה שהוצא מחוץ לחוק בממלכה המאוחדת מאחר שהוא בולט יותר מדי וגורר תשומת לב מיותרת מצד המוגלגים.

בספרים מוזכר לעיתים גם מפתח מעבר, שהוא חפץ כלשהו המוביל את הקוסם הנוגע בו על פני מרחקים גדולים, ואף בין יבשות. בדרך כלל מדובר חפץ יומיומי שלא סביר שיחשדו בו כחפץ מכושף. יתרונם על פני מטאטאים הוא יכולתם להעביר מספר אנשים בבת אחת ליעד קבוע מראש, או להפוך לפעילים בנקודת זמן מוגדרת מראש. יצירת מפתחות מעבר מפוקחת בקפדנות על ידי משרד הקסמים ומצריכה רישיון מיוחד.

בספרים קיימים אמצעי תחבורה בודדים בעלי שימוש מקביל גם בעולם מחוסר הקסמים. רכבת ההוגוורטס אקספרס, המסיעה את תלמידי בית הספר מתחנת קינגס קרוס שבלונדון, מופיעה בכל אחד ואחד מספרי הסדרה במרומז או באופן ישיר. זהו אמצעי התחבורה היחיד בסדרה שבו עושים הקוסמים שימוש סדיר ואיננו משתמש בקסמים למעט נקודת המוצא שלו - רציף תשע ושלושה רבעים המוסווה מעיני המוגלגים באמצעות קסמים. המסע ברכבת מתחיל בשעה 11 בבוקר בדיוק ומסתיים רק לאחר רדת השמש. אמצעי תחבורה קלאסי נוסף מעולם המוגלגים הוא אוטונוס הלילה. כלי זה הוא אוטובוס תלת-קומתי סגול, המסוגל להגיע לכל מקום ברחבי הממלכה המאוחדת (לא קיים מידע האם אי פעם יצא מחוץ לגבולותיה) למעט בים ובאוויר. על האוטונוס הופעלו קסמים רבים המאפשרים לו להימנע מהתנגשות בעצמים קטנים וגדולים כאחד באמצעות הזזתם הצידה. קסמים אלה שימושיים מאוד מאחר שהנהג היחיד של האוטונוס המוזכר בספרים הוא ארני פרנג שעל פי המתואר הוא נהג מאוד לא זהיר שגרם אפילו לחוות בקר שלמה לזנק ממסלולו של האוטונוס. פנים האוטונוס מתואר כמקום לא נוח שבו ישנם מושבים ביום ומיטות בלילה. כמו כן, לעיתים קוסמים עושים שימוש בכלי רכב כגון מכונית או אופנוע, ומטילים עליהם כשפים המרחיבים את החלל הפנימי שלהם מבלי להרחיב את היקף הרכב או מקנים לו יכולת תעופה.

הסוג הנוסף של אמצעי התחבורה הוא זה הכרוך בקסמים המעבירים את הקוסם ללא חפץ פיזי כלשהו שהוא נאלץ לשאת עמו. התעתקות היא תהליך דמוי-טלפורטציה שבו הקוסם או המכשפה מעבירים את עצמם ממקום למקום בלי לעבור במרחב הפיזי. להתעתקות אין לחש המפעיל אותה והיא תלויה אך ורק בכישוריו של הקוסם. התעתקות היא פעולה מסובכת מאוד, ונחוץ רישיון ממשרד הקסמים על מנת לבצע אותה. במקרה שמבצעים התעתקות באופן לא זהיר עלולות להיגרם תופעות לוואי חמורות כגון השארת חלקי גוף ממקום ההיעלמות (תופעה המכונה גיזרור). בספר השישי מוזכר לראשונה כי אמצעי זה אינו מוגבל לאדם אחד בלבד, וניתן באמצעות מגע להרחיב את טווח ההשפעה של הקסם לאנשים נוספים (מה שנקרא התעתקות צד-לצד). ככל שטווח ההתעתקות גדול יותר כך קשה יותר לבצעה, ואפילו לורד וולדמורט אינו מעיז לבצע התעתקות בין-יבשתית. אמצעי נוסף עם אפקט דומה לזה של התעתקות ומפתח מעבר הוא אבקת פלו. אבקה זו הינה אבקה גרגרית המשמשת למעבר ברשת הפלו, שהיא רשת של מנהרות עשויות אש המחברת אחים של בתי קוסמים ומוסדות ציבור. לאחר פיזור האבקה בתוך האח נוצרת אש ירוקה, ועל מנת לעבור ברשת הפלו צריך לעמוד בתוך האש ולומר בקול ברור את שם היעד. ניתן גם להכניס רק את הראש לתוך האח, ובאופן זה להשתמש ברשת הפלו כמעין טלפון.

אמצעי נדיר ויקר יותר הוא ארוניות היעלמות. במקרה זה חובה להשתמש בשתי ארוניות, היוצרות ביניהן מנהרה קסומה ובלתי נראית שאינה תופסת מקום במרחב התלת-ממדי. כניסה לארונית מצד אחד של המנהרה תוביל להופעה כמעט מיידית בארונית שבצד השני. אמצעי זה נחשב לפחות יציב, מאחר שארוניות נוספות עשויות לשבש את הקשר בין שתי ארוניות נתונות. מאחר שמדובר בחפץ יומיומי ארונית ההיעלמות הייתה פופולרית בימי מלחמת הקוסמים הראשונה, כיוון שהיה קל להיכנס לתוכה במהירות ולהימלט מהמקום אם תומכיו של וולדמורט היו מגיעים.

בספר השלישי מופיע האמצעי הנדיר מכולם, והוא מחולל זמן. כלי זה, שצורתו שעון חול קטן התלוי על שרשרת, מאפשר לקוסם או למכשפה הלובשים אותו לבצע מסע בזמן. בספר זה משתמשת בו הרמיוני גריינג'ר על מנת לחזור על שיעורים כיוון שנרשמה ליותר מדי מקצועות, ומוסבר כי משרד הקסמים נותן אישור להשתמש בו במקרים נדירים ביותר בגלל פרדוקסים של מסע בזמן והאפשרות שקוסמים אפלים ינסו לנצלו כדי לשכתב את ההיסטוריה.

בספרי הארי פוטר מופיעים יצורים רבים בעלי כוחות קסם או יכולות חריגות שאינן מצויות בעולם האמיתי. יצורים אלה מכונים יצורי קסם, יצורי פלא, חיות קסם, חיות פלא וכדומה. רולינג פיתחה את הנושא החל מהספר הראשון, בו מוצג בפני הקורא דרקון, ובהמשך הסדרה מוצגים בעלי חיים נוספים, בעיקר תוך כדי שיעורי "טיפול בחיות פלא" הנלמדים בהוגוורטס החל מהשנה השלישית. רולינג אף כתבה ספר בשם "חיות הפלא והיכן למצוא אותן", בו היא מספרת לקורא על רשימת היצורים הקסומים הידועים למאגיזואולוגים - הלחם של מאגי (=קסם) וזואולוגיה (=ענף במדעי החיים העוסק בחקר בעלי חיים). ספר זה אף מוזכר במפורש בסדרה, והוא אחד מסדרת שלושה ספרים שנכתבו למטרות צדקה ביחד עם קווידיץ' בראי הדורות ומעשיות בידל הפייטן. רולינג אף המציאה דמות מחבר בדיונית לספר בשם "ניוט סלמנדרה", אשר נקרא במקור Newt Scamander. בתהליך תרגום הספר נוצר כפלשון בשם המחבר, וזאת כיוון ש-Newt היא המילה האנגלית לטריטון - סוג במשפחת הסלמנדריים.

על פי הספר "חיות הפלא והיכן למצוא אותן" נערכו מספר כנסי קוסמים, הן על ידי מועצת הקוסמים הקדומה והן על ידי משרד הקסמים שהחליף אותה, שהגדירו יצור קסום בצורה שונה. ההגדרה הייתה תלויה ביחס לשלושה מסוגי היצורים קסומים: אנשי זאב, קנטאורים שעל פי הספרים מסרבים לחיות כמו בני אדם אך הינם בעלי יכולות שכליות גבוהות במיוחד, וטרולים שעל פי הספרים הולכים על שתי רגליים, מתלבשים לעיתים כמו בני אדם, אך ידועים גם כטיפשים במיוחד וכבעלי עוצמה פיזית רבה במיוחד. הוויכוחים בעולמה של רולינג סבבו את סוגיית היצורים כתבוניים הזכאים לזכויות פוליטיות וכדומה. הניסיון להגדיר יצור תבוני ככזה שהולך על שתי רגליים כשל כאשר הגובלינים החליטו להתחכם ולהביא טרולים שהחריבו את מפגש הקוסמים שנועד לצורך זה. בהמשך ניסו להגדיר יצור תבוני ככזה שיכול לדבר בשפה אנושית כלשהי כשל, וזאת כיוון שהפעם הגובלינים לימדו טרולים לומר משפטים בסיסיים, רוחות הרפאים נטשו את הכינוס כיוון שהוא התייחס אך ורק ליצורים חיים בעוד שהם מתים, והקנטאורים סירבו להשתתף כיוון שבקשתם של בני הים להיכלל בכינוס סורבה מאחר שכאשר הם מדברים מחוץ למים הם נשמעים בצווחות לא ברורות בלבד. ההגדרה העדכנית ביותר נקבעה ב-1811 תחת שלטונו של שר הקסמים גרוגאן סטאמפ, ולפי יצור תבוני הוא כל יצור שביכולתו להבין את חוקי הקסם ולהשתתף בחקיקתם, כשכל השאר מוגדרים כחיות. החריגות מכך הם הקנטאורים המסרבים לחיות ביחד עם הקוסמים ולהיכלל באותה קבוצה שבה חברים גם הערפדים, אנשי הזאב בעלי הטבע הכפול, ויצורים בעלי טבע אלים במיוחד כגון מנטיקורים.

כבר בימי הביניים היו מודעים בני האדם לקיומם של יצורי הפלא, ותיארו זאת ביצירות שונות מאותה תקופה. יצורים אלה, בהם דרקון וגריפון, נחשבים כדמיוניים על ידי המוגלגים בתקופה שבה מתרחשים אירועי הסדרה. המפגשים בין מוגלגים לבין יצורים כגון דרקונים גרמו לפחד גדל והולך מפני קסמים, שבתורו הוביל לרדיפות הולכות וגוברות כנגד הקוסמים - שהחליטו לרדת למחתרת ולחוקק חוקים שימנעו מהמוגלגים לשים לב לקיומם של קסמים. ב-1692 נבחרה רשימה של 27 מיני יצורים, בראשם הדרקונים, ומאז היא הוגדלה מספר פעמים כך שגם יצורים שהיו ידועים כאמיתיים הפכו למיתוס בלבד בעיני המוגלגים. ב-1750 נחקק חוק בינלאומי ביקומה של רולינג ולפיו כל אחד ממשרדי הקסמים אחראי על הסתרת היצורים הנכללים ברשימה ונמצאים בתחום שיפוטו. הקוסמים בעולמה של רולינג משתמשים במגוון שיטות על מנת להסתיר את יצורי הפלא מעיני המוגלגים, למעט יצורים בעלי יכולת הסוואה גבוהה שכלל לא זקוקים לטיפול, יצורים שאינם מעוניינים במגע כלשהו עם בני אדם או שוכנים באזורים שאינם נגישים למוגלגים חסרי כוחות הקסם, ויצורים בעלי דמיון רב לחיות מוכרות וידועות. הצעדים הנפוצים הם הקמת שטחים מוגנים באמצעי קסם שלעיתים מפוקחים בקפדנות על ידי קוסמים כגון במקרה של שמורות דרקונים, הגבלות ועונשים חמורים על סחר והרבעה של היצורים המסוכנים, קסמי אשליה ההופכים את היצור לדמוי בעל חיים רגיל, ושינויי זיכרון באמצעות קסמים. בנוסף, במשרד הקסמים קיימת מחלקה לרישוי ופיקוח יצורי פלא, בה קיים משרד מיוחד שכל תפקידו לספק הסברים רציונליים לתקריות שבכל זאת מתרחשות. מחלקה זו גם קבעה דירוג בין 1 ל-5 לציון דרגת המסוכנות של היצור.

במהלך ספרי הסדרה פוגשים הקוראים יצורי פלא רבים בעלי תכונות שונות, ואלו לעיתים מבוססות על אגדות, סיפורים ומסורות קדומות יותר. הבוגארט הוא יצור שמנסה להפחיד כל אחד באמצעות שינוי צורה לדבר המפחיד את האדם יותר מכל. לפי אגדות שונות הבוגארטים (הידועים בשמות שונים ברחבי העולם) הם רוחות רפאים של אנשים שזכו במהלך חיים ליחס לא הוגן, שואפות לנקום באמצעות הפחדה ושואבות הנאה כאשר מזימותיהן מצליחות. הבסיליסק הוא יצור המופיע באגדות רבות, וידוע גם בכינוי קוקטריס. בדומה לבסיליסק בספרים, גם היצור האגדי מפגין יכולת להרוג באמצעות מבטו, לאבן דברים אך בשונה מהיצור שתיארה רולינג הוא מסוגל גם לירוק אש. אגדות וסיפורים מודרניים ביחס לגובלינים מייחסים להם תכונות של חריצות, יכולת עיבוד מתכות גבוהה, רצון לבצע מעשי קונדס, אך מנגד גם כיצורים רשעים המתעבים כל דבר בעל יופי. הגובלינים של רולינג אינם נמצאים באמצע הקשת שבין התכונות הללו, ובשל כך הם נבחרו על ידה לשמש כמגינים של בנק הקוסמים גרינגוטס - אופיים חזק במיוחד, הם אמינים במיוחד, והם יכולים לפעול בנחישות רבה כדי להגן על האוצרות שעליהם הם מופקדים. החד-קרן הוא אחד מהיצורים המפורסמים ביותר באגדות ובמיתולוגיות, ומיוחסות לו תכונות של טוהר, תום, וצניעות. בעולמה של רולינג, בדומה לאגדות ויצירות כגון השיר חטיפת לוקרציה של שייקספיר, קשה מאוד ללכוד חד-קרן אך רק בנות צעירות מסוגלות לכך כיוון שהן כמעט תמיד בתולות ולפיכך מסמלות צניעות וטוהר גם כן.

קווידיץ' הוא משחק כדור בדיוני שנוצר על ידי ג'יי קיי רולינג עבור ספרי הסדרה, והוא אחד מקווי העלילה הבולטים בחמישה מתוך שבעת הספרים - רק בספר הרביעי ובספר השביעי יש התייחסות שולית בלבד למשחק. בספר הראשון מוזכר המשחק כאשר רובאוס האגריד, שומר הקרקעות בבית הספר הוגוורטס, מספר על כך בתגובה לשאלתו של הארי פוטר. האגריד מסביר שמדובר בענף ספורט קוסמים פופולרי במיוחד המשוחק על גבי מטאטאים מעופפים, ומשווה את הפופולריות לזו של משחק הכדורגל. זמן קצר לאחר הגעתו להוגוורטס מעורב הארי בתקרית עם דראקו מאלפוי כשהשניים רכובים על גבי מטאטאים, ובעקבות כך מצורף לקבוצת הקווידיץ' של בית גריפינדור - הבית אליו הוא משתייך. הארי היה לשחקן הצעיר ביותר בקבוצתו מזה למעלה מ-100 שנים, וחרף גילו הצעיר מפגין הצטיינות רבה בתחום ומזכה את קבוצתו בניצחונות רבים כשהוא משחק. משחקי הקווידיץ' זוכים לפופולריות רבה בהוגוורטס, ונערכים כמעט בכל תנאי מזג האוויר הקיימים. הנהלת בית הספר מארגנת בכל שנה אליפות בית ספרית לארבעת בתי התלמידים. רולינג אף חיברה את הספר "קווידיץ' בראי הדורות" תחת שם העט קנילוורת'י וויספ, כחלק מסדרת ספרים שרווחיהם נתרמו לצדקה וכללה גם את "חיות הפלא והיכן למצוא אותן" ו"מעשיות בידל הפייטן".

בדומה למשחקי ספורט קבוצתיים רבים, מטרתו של הקווידיץ' היא צבירת נקודות רבות ככל האפשר. כל קבוצת קווידיץ' תקנית מורכבת משומר שמגן על שלושת שערי קבוצתו, שני חובטים שתפקידם להגן על שחקני קבוצתם מפני המרביצנים (כדורי ברזל מעופפים שמכושפים כך שינסו להפיל את השחקנים), שלושה רודפים המוסרים זה לזה את הקואפל (כדור אדום גדול) ומנסים להבקיע שער שיזכה את קבוצתם בעשר נקודות, והמחפש שתפקידו לאתר ולתפוס את הסניץ' המוזהב ובכך לזכות את קבוצתו במאה וחמישים נקודות. על פי חוקי הקוסמים, כפי שכתבה רולינג בספר, חל איסור מוחלט לערוך משחק קווידיץ' בכל מקום שבו יש סיכוי שמוגלגים יראו אותו ויגרמו להפרת אמנת סודיות הקוסמים מ-1692. לפיכך, לקבוצות הקווידיץ' בבריטניה הגדולה ובאירלנד אין אצטדיון בית, והן עורכות את משחקיהן במספר מקומות שנקבעו מראש על ידי משרד הקסמים. בתחילת הספר הרביעי מוזכרת לראשונה במפורט אליפות העולם בקווידיץ', ומסופר כיצד 500 עובדים של משרד הקסמים עבדו במשך חודש שלם על בניית האצטדיון וכישופו במגוון כשפים כך שמוגלגים לא יוכלו להתקרב לאזור שלו.

רולינג המציאה רקע היסטורי למשחק הקווידיץ' כפי שהוא מוכר בספרי הסדרה, והוא מופיע בספר "קווידיץ' בראי הדורות". בתקופה שקדמה להתפתחות משחקי הכדור רצו הקוסמים והמכשפות בעולמה של רולינג לפתח כלי שיאפשר להם לנוע ממקום למקום באוויר, אך לא יעורר את חשדם של המוגלגים שרדפו אותם. באופן זה פותחו המטאטאים המעופפים הראשונים, ובספר מספרת רולינג על אזכורים לכך עוד משנת 962. משחקי הספורט הראשונים התפתחו במקביל לשכלול המטאטאים והגברת הדיוק והמהירות שלהם. במאה ה-10 החלה להיערך בשוודיה תחרות מטאטאים שנתית שקיימת גם בתקופה המקבילה לאירועי הספרים אך לא מוזכרת בהם. חלק מהמשחקים היו רגילים כגון ניסיון לנקב חפצים בעזרת קצות מטאטא מחודדים כשעל החפץ שומר קוסם, וחלקם היו מסוכנים כגון האיינגינגיין האירי (משחק שמטרתו היא לעבור עם כדור סדרת חביות בוערות המונפות לגובה, להשליך את הכדור ולא לעלות באש בדרך) או הקריאות'קיאן הסקוטי (משחק שבו השחקן מרכיב על ראשו קדרה ומנסה לאסוף סלעים גדולי ממדים שנפלו מגובה 30 מטרים עם הישמע שריקת הפתיחה. משחק זה הוא מחוץ לחוק בגלל מחיר הדמים הגבוה שלו).

התיעודים הקדומים ביותר של משחק הקווידיץ' בעולמה של רולינג מופיעים ביומנה של מכשפה בשם גרטי קדל, שחיה במאה ה-11 ליד ביצת קווירדיץ' - מקור שמו של המשחק. קדל תיארה משחק שבו הקוסמים מוסרים זה לזה כדור ומנסים לקלוע אותו דרך עצים בקצה חלק יער, כשתוך כדי מרחפות סביבם אבנים גדולות המנסות להפילם. במאה השנים שלאחר מכן נפוץ המשחק ברחבי בריטניה הגדולה, ובמכתב שכתב מתיישב נורווגי במאה ה-12 מופיעים רמזים לקיומם של תפקידים דמויי רודף ושערי משחק מסודרים. האלמנט האחרון שהתווסף למשחק היה תפיסת הסניץ'. המקור לכך הוא ציד ציפור הסנידג'ט - ציפור בצורת כדור עם כנפיים בעלות ציר סיבוב ויכולת התחמקות גבוהה, מנהג שרווח בימי הביניים. ב-1269 חדרה ציפור כזו למשחק קווידיץ', והשחקנים נטשו את המשחק והחלו לרדוף אותה. בשנים הבאות הפך ציד הסנידג'ט לחלק מהותי מהמשחק, עד שהמחאה על הציד האכזרי הובילו לפיתוח הסניץ' המוזהב על ידי בומן רייט ממכתש גודריק - מקום הולדתו של הארי פוטר. עמודי הקליעה המודרניים נכנסו לשימוש ב-1883.

אף שקווידיץ' הוא משחק בדיוני שלא ניתן לשחקו כפי המתואר בספרים גם במציאות, קיימות ברחבי העולם התארגנויות ברמות שונות של שחקנים המשתתפים בגרסה "מוגלגית" של משחק. אלו כוללים קבוצות רגילות ואף התאחדות קווידיץ' עולמית. אחד מרחובות הכפר לואר קמברן שבקיימברידג'שייר באנגליה נקרא "קווידיץ' ליין", שם שגרם לקוראים רבים של הסדרה לבקר במקום על מנת להצטלם ליד השלט עם שם הרחוב. תושבי הרחוב אף קראו לו על שם פרטים שונים מהספרים. מקורו של שם הרחוב איננו בסדרה, כי אם בסלנג מקומי למילה ditch - חפיר.

כוח הקסם הוא המרכיב העלילתי החשוב ביותר בספרים. כוח זה מאפשר לדמויות השונות להגשים את מרבית רצונותיהן, והוא בא לידי ביטוי גם באלמנטים עלילתיים אחרים בסדרה כגון יצורים קסומים, חפצים קסומים, חיי היום-יום בהוגוורטס בפרט ובעולם הקסמים בכלל וכדומה.

הפרקטיקה המקובלת בסדרה לשימוש בקסמים היא אמירת לחש תוך הנעת השרביט בתנועה מסוימת או הצבתו בתנוחה ייחודית, והתרכזות ברצון לבצע את מטרת הלחש. קוסמים בעלי יכולות מפותחות מסוגלים לבצע קסמים גם ללא אמירה מפורשת של הלחש אלא רק חשיבה עליו, והקוסמים החזקים ביותר אף מסוגלים לבצע את הקסמים ללא שימוש בשרביט, שהוא מכשיר המתעל את כוחות הקסם. גם קוסמים צעירים ובלתי מיומנים מסוגלים לבצע קסמים ללא שרביטים, אך בדרך כלל מדובר בקסמים ללא שליטה שנובעים מהתרגשות יתר של הקוסם או המכשפה הצעירים. ההישגים הטובים ביותר בביצוע קסמים מושגים כאשר הקוסם או המכשפה משתמשים בשרביט שמתאים להם במידה הרבה ביותר, ומספר פעמים לאורך הסדרה מודגם כיצד רמת הלחשים הופכת לירודה כאשר נעשה שימוש בשרביט לא מתאים. על פי יצרן השרביטים אוליבנדר בספר הראשון, השרביט הוא זה שבוחר את הקוסם ולא ההפך.

לקסם בסדרה יש מספר מגבלות משמעותיות. בכל הספרים בסדרה אין התייחסות מפורשת ליצירת אוכל וכסף ברי-קיימא יש מאין, ובספר השביעי יש התייחסות מפורשת לכך שקיים חוק בשם "חוק גמפ לשנוי-צורה של היסודות" העוסק בשינויי צורה באמצעות קסמים, ואחד החריגים ממנו הוא מזון. רולינג התייחסה ליצירת כסף קסום ואמרה כי אם קוסמים היו יכולים ליצור כסף כל המערכת הפיננסית של עולמם הייתה קורסת. לכל היותר ניתן ליצור כסף ששורד זמן קצר בלבד (כמו החומר דמוי-הזהב שמפרישים הלפרקונים). לאורך כל הסדרה ניתנים רמזים או שנאמר במפורש כי אין בנמצא קסם כלשהו שבאמצעותו ניתן להחזיר את המתים לחיים. כבר בספר הראשון מפורט אמצעי לדחיית המוות, והוא שתיית דמו של חד-קרן. מעשה זה מתואר כפשע חמור ביותר, שאמנם מותיר את השותה בחיים אך הופך אותו למקולל עד יומו האחרון. (עקב הריגת חד-קרן, שהוא היצור הטהור ביותר בעולם). באותו ספר מתוארת גם אבן החכמים, ממנה ניתן להפיק שיקוי שכל עוד שותים אותו נותרים בחיים. עם זאת, רולינג שמרה את האמצעי הנוראי ביותר להארכת חיים מלאכותית לספר השישי. בספר זה מספרת רולינג על ההורקרוקס, שהוא חפץ כלשהו שבתוכו כולא הקוסם חלק מנשמתו, כך שגם אם גופו הגשמי מושמד הוא נותר בחיים כיוון שחלק מנשמתו קשור לעולם הגשמי. על מנת ליצור את ההורקרוקס יש לבצע את הפשע החמור ביותר בעולם הקוסמים - רצח.

מצבו הרגשי של מבצע הלחש עשוי להשפיע על מידת הצלחתו בביצועו, ולעיתים הקסמים החזקים והמדויקים ביותר מבוצעים כאשר הקוסם נתון במצוקה קשה. מאידך, בספר השישי מתואר כיצד נימפדורה טונקס אינה מצליחה לבצע את קסם האנימגוס שלה בגלל צערה העמוק על מותו של בן דודה סיריוס בלק, וכיצד השתנתה צורת הפטרונוס שלה - מאורע יחיד מסוגו בסדרה. דוגמה נוספת היא יכולתה של מרופי גונט, אמו של לורד וולדמורט, לבצע קסמים רק כאשר לא הייתה נתונה למשטר הדיכוי של אביה או כאשר הייתה עם אהוב ליבה. קסם הפטרונוס הוא הקסם היחיד בסדרה שבו נדרש הקוסם להתמקד ברגש מסוים ולא בביצוע פעולה מסוימת. מי שמבצע את הלחש חייב להתרכז ברגשות חיוביים ושמחים, ורק כך יוכל להפיק את הפטרונוס שהוא מגן בפני סוהרסנים - שדים מוצצי נשמות. מעבר לכך, קסמים יכולים להשפיע על רגשות. בספר הרביעי לומדים הארי פוטר וחבריו כיצד לבצע לחשי עידוד, אך כבר שני ספרים קודם לכן לומד על הארי על שיקויי אהבה. בספר השישי הוא לומד כי יכולתם של אלה מוגבלת ליצירת תשוקה עזה ובלתי נשלטת לכל היותר, וכי לא קיים קסם או שיקוי שביכולתם לעורר אהבת אמת.

בעולם הקסמים שיצרה רולינג קיימות מספר יכולות קסומות שאינן כפופות ליכולת אישית בביצוע לחשים. היכולת המוכרת ביותר היא האנימגוס, באמצעותה ניתן להפוך לבעל חיים שמיוחד לכל קוסם, וזאת באמצעות כח הרצון בלבד. קסם האנימגוס קשה מאוד לביצוע, ולצורך התמחות בו דרושות שנים אחדות. האנימגוס נבדל מקוסמים שצורתם שונתה בכח לזו של בעל חיים בכך שהקוסם שומר על יכולותיו השכליות ותודעתו האנושית. יכולת נוספת הקשורה בשינויי צורה היא זו של המטמורפגוס - קוסמים הנולדים עם יכולת לשנות באמצעות כח רצונם בלבד פרטים שונים במראה החיצוני שלהם. כמו כן, לוויליות בסדרה יש את היכולת לגרום לכל קוסם להתאהב בהן אם תשומת לבו אינה מופרעת על ידי גורמים חיצוניים. תכונה מולדת נוספת היא היכולת לדבר בלחשננית - שפת הנחשים, הנחשבת כמעט תמיד למאפיין של קוסם אפל.

צורה נדירה של הקסם קשורה ליכולת להתערב בתהליך החשיבה. ביאור הכרה הוא התהליך שבאמצעותו ניתן ללמוד באופן ישיר על מחשבותיו של קוסם. הארי מאמין כי מדובר בסוג כלשהו של קריאת מחשבות, אך סוורוס סנייפ, המתואר בספרים כמבאר הכרה מוכשר במיוחד, מסביר לו כי אין מדובר בקריאה ממש כמו בספר וטוען כי מדובר בהפשטת יתר של המושג מאחר שהתודעה היא דבר מורכב ביותר. קוסם או מכשפה שמתמחים בביאור הכרה יכולים לדעת כמעט תמיד מתי משקרים להם, ומי שהתפרסם בכך לאורך הסדרה הוא לורד וולדמורט. היכולת הנגדית היא הלטת הכרה, והיא כוללת בתוכה את מגוון השיטות, הכלים והקסמים שנועדו למנוע חדירה לא רצויה למחשבותיו של הקוסם. כמו כן, בספר הרביעי מופיע כלי בשם "הגיגית", שהוא מיכל לאיסוף ואיכסון צורה גשמית דמוית נוזל-גזי של מחשבות לצורך עיון חוזר בעתיד.

ענף שלם ונרחב של הקסמים הוא הקסמים האפלים. מי שמשתמשים בקסמים אפלים מכונים קוסם אופל או מכשפת אופל, והמפורסם ביותר מביניהם הוא לורד וולדמורט, האנטגוניסט (נבל) הראשי של הסדרה. סוג הקסמים המשמש את אמנויות האופל מוגדר כ"קללה", ובדרך כלל מטרתם לפגוע בקורבן ללא צורך. המניע של הקוסם המבצע את הקללה משפיע עליה, וזו הסיבה שהארי פוטר לא מצליח לבצע בהצלחה את קללת הכאב "קרושיאטוס" בספר החמישי - במקום לרצות להכאיב לשם הכאב הוא זועם באופן מוצדק על מות סנדקו סיריוס בלק. לפי סוורוס סנייפ אמנויות האופל הינן מגוונות, משתנות, מתפתחות ובלתי ניתנות להשמדה, ולפיכך יש להתאים את אמצעי ההגנה באותו אופן. הקסמים האפלים ביותר המתוארים בסדרה הם יצירת חיז"לים (גופות מתים שהונפשו בקסמים אפלים), יצירת הורקרוקס ושימוש בשלוש הקללות שאין עליהן מחילה והשימוש בהן גורר אוטומטית מאסר עולם בכלא הקוסמים אזקבאן - אימפריוס (קללת השליטה), קרושיאטוס (קללת הכאב) ואבדה קדברה (קללת הרג). השימוש בקסמים אפלים כרוך בסטיגמות חברתיות שליליות ביותר, וכיוון שקסמים אפלים היו נפוצים שנים רבות לפני עלייתו לעמדת כח של וולדמורט, מרבית בתי הספר מלמדים כמקצוע חובה התגוננות מפני כוחות האופל, כגון מגוון לחשים וקללות נגד שנועדו לשתק או לפרוק מנשקו את היריב, וזאת מבלי לגרום לו לפגיעות לא נחוצות.

תופעה נפוצה נוספת בעולם הקסמים שיצרה רולינג הם הציורים והתצלומים המדברים. הציורים המדברים הם מעין שיקוף של הקוסם ברגע נתון, ופרופסור מינרווה מקגונגל הגדירה אותם כ"רק כמה משיחות מכחול, שלא מבטאות שבריר מהקוסם שמצויר בהן.". דבר זה מנוגד לרוחות רפאים, שהם ייצוג גשמי למחצה של נשמת הקוסם שחשש למות והותיר אותה אחריו. הנוהג המקובל בספרים הוא לצייר דיוקנאות מדברים רק לאחר מות הקוסם או המכשפה, וזאת בעיקר כדי לשמור עמם על צורה של קשר. דבר זה נפוץ במיוחד בהוגוורטס, שם קיימים דיוקנאות מדברים של כל מנהלי העבר של בית הספר המשמשים כיועצים למנהל הראוי הנוכחי. דבר דומה אך שונה הוא התצלומים הקסומים, שהם תצלומים רגילים שבוצעו עליהם קסמים הגורמים לדמויות המופיעות בתצלום להתנועע כאילו היו אנושיות. לא ידוע האם דמויות בתצלומים קסומים מסוגלות לדבר (אין לכך אזכור כלשהו בספרים), אך לפי המסופר בספרים גם הן שומרות במידה מסוימת על אופי המקור שלהן.

סדרת ספרי הארי פוטר הייתה בסיס למספר מחלוקות משפטיות מאז יציאתו לאור של הספר הראשון בשלהי שנות ה-90. ג'יי קיי רולינג (מחברת הספרים), המוציאים לאור מטעמה והאחים וורנר, בעלי הזכויות על סרטי הארי פוטר, נקטו בצעדים משפטיים רבים על מנת להגן על זכויות היוצרים שלהם, ומנגד נאלצו להתמודד עם האשמות בהפרת זכויות יוצרים כגון פלגיאט. הפופולריות הגדולה והזמן שמעריצי הסדרה נדרשו להמתין עד ליציאת כל ספר הובילו למקרים רבים שבהם נוצרו ספרי המשך ועבודות נגזרות לא רשמיות, ונעשו מאמצים רבים על מנת להגביל או לאסור לחלוטין את הפצתם. היבט נוסף של המחלוקת המשפטיות סביב הסדרה נגע למאמציהם של רולינג ושל המוציאים לאור מטעמה לאסור לחלוטין על קריאת הספרים לפני תאריך היציאה הרשמי שלהם, שנתקלו לעיתים בביקורת נוקבת ותוארו כבלתי הוגנים או ראויים.

להלן דוגמאות למספר מקרים משפטיים הקשורים לסדרה:

 • אחד המקרים הראשונים והבולטים ביותר אירע ב-1999 כאשר הסופרת האמריקנית ננסי סטופר תבעה את רולינג בטענה שזו הפרה את זכויות היוצרים שלה על ספריה "אגדה רה והמוגלגים" ו"לארי פוטר וחברתו הטובה לילי", שנכתבו בשנות ה-80. סטופר ביססה את טענותיה על השימוש במושג "מוגלגים" ועל כך שלארי פוטר, בדומה להארי פוטר, הוא ילד ממושקף עם שיער כהה. בתגובה הגישו רולינג, הוצאת סקולסטיק (ההוצאה האמריקנית של הספרים) וחברת האחים וורנר בקשה למתן פסק דין הצהרתי שיקבע כי לא בוצע פלגיאט כלפי סטופר. בית המשפט פסק לטובת רולינג, וקנס את סטופר ב-50,000 דולר ובתשלום הוצאות משפט. התמשכות ההליכים המשפטיים גרמה לעיכוב ביציאתו לאור של הספר החמישי.
 • בשנת 2002 הופץ ברפובליקה העממית של סין ספר בשם "Harry Potter and Bao Zoulong", שהיה למעשה שילוב בין הספר ההוביט מאת ג'.ר.ר. טולקין ושמות הדמויות מהארי פוטר. רולינג וסוכנה הספרותי כריסטופר ליטל פעלו במהירות כדי למנוע את הפצת הספר, אך עותקים שלו נמכרו ברחבי העולם כולל כספר אלקטרוני באמצעות האינטרנט. בית ההוצאה לאור שהפיץ את הספר אולץ לשלם קנס קטן ולפרסם התנצלות, וזהות המחבר של הספר המזויף לא נחשפה.
 • בשנת 2003 אסר בית משפט הולנדי על מכירת התרגום להולנדית של ספר מסדרת טניה גרוטר, שנכתב על ידי הסופר הרוסי דמיטרי ימטס ועסק בקוסמת מתלמדת. רולינג וההוצאה לאור תבעו וטענו כי מדובר בהפרת זכויות יוצרים, אך מנגד טען ימטס ובית ההוצאה לאור המוסקבאי שעמו עבד כי מדובר בפרודיה שמותרת לפי החוק. בית המשפט פסק כי הספרים אינם פרודיה ואסר על מכירתם בהולנד. מאידך, מוציא לאור מבלגיה השכנה, שם לא נאסרה מכירת הספרים, הדפיס מהדורה הולנדית בת 1,000 עותקים של הספרים שעקפה את האיסור כיוון שתושבי הולנד יכלו להזמין את הספרים באמצעות הדואר.
 • בשנת 2005 ניסה ארון למברט, שומר במרכז להפצת ספרים בעיירה קורבי שבנורת'המפטונשייר, לסחוט הוצאת בלומסברי באיום שיפרסם קטעים מהספר השישי. על מנת ללכוד אותו ביימה המשטרה עסקה שבה ניסה עיתונאי של "הסאן" לקנות את העמודים הגנובים, ובמהלך האירועים ירה מאקדחו על העיתונאי אך לא פגע בו. למברט נדון ל-4.5 שנות מאסר.
 • בשנת 2005 הציעה חברת האחים וורנר 5,000 דולר אמריקני (ומאוחר יותר 50,000 דולר קנדי) ללהקת הפולק הקנדית "Wyrd Sisters" תמורת הזכות להשתמש בשמם בסרט הרביעי, מאחר שבספר הרביעי שעליו התבסס הסרט הופיעה להקה בשם "Weird Sisters" (תורגם לעברית כ"אחיות הגורל"). הלהקה סירבה להצעה, ואף הגישה תביעת נגד האחים וורנר ונגד ג'רוויס קוקר מלהקת "פאלפ" וג'וני גרינווד ופיל סלוואי מלהקת "רדיוהד", שהיו אמורים לגלם את זמרי הלהקה בסרט. הרעיון להשתמש בשם במהלך הסרט נגנז, אך למרות זאת הגישה הלהקה תביעה נוספת, הפעם על סכום של 39 מיליון דולר אמריקני. בנובמבר 2005 נדחתה התביעה כליל, וביוני 2006 חייב בית המשפט באונטריו את חברי הלהקה לשלם לאחים וורנר הוצאות משפט בסך 140,000 דולר קנדי ותיאר את תביעתם כקנטרנית.
 • בשנת 2007, בעקבות טענות לחובות כספיים הדדיים והאשמות מצד הרשת על ניפוח מחירים מצד ההוצאה, סירבה בלומסברי לשלוח לרשת הסופרמרקטים "אסדה" את חצי מיליון הספרים שהזמינה.

בספרי הארי פוטר קיים עיסוק נרחב בכישוף ובקסמים, בתורת הנסתר, בגזענות, ובמוות. נושאים אלה, המצויים בפולמוס נרחב ועתיק יומין בקרב דתות רבות ברחבי העולם, זכו לתגובה נרחבת מאנשי דת יהודים, נוצריים ומוסלמים.

בארצות הברית טענו אנשים רבים בזכות איסור הכנסת הספרים לבתי ספר בגין טיעונים משפטיים שונים, בין היתר על בסיס הטיעון שדת הכישוף ויקה היא דת המוכרת על ידי הממשל, ולפיכך התרת הכנסת הספרים לבתי ספר ציבוריים תגרום להפרת עקרון הפרדת הדת מהמדינה. במשך השנים נעשו ניסיונות שונים ברחבי ארצות הברית להגביל את הגישה או את המכירה של הספרים על בסיס טיעונים בעלי אופי דתי. ביקורת שלילית על הספרים נמתחה גם מצד אחד ממגרשי השדים הרשמיים בדיוקסיה של רומא, האב גבריאל אמורת, אשר טען כי בספרים מצויה נוכחותו של השטן וכי לשווא יש בהם הבחנה (שלשיטתו כלל לא קיימת) בין קסם לבן וטוב לבין קסם שחור ורע. באנגליה, לדוגמה, החליט הדיקן של קתדרלת קנטרברי לאסור על השימוש במקום כאתר צילום לסצנות המתרחשות בבית הספר הוגוורטס, וטען כי אין זה ראוי שכנסייה נוצרית תשמש לקידום דימויים פגניים. מנגד, הדיקן של קתדרלת גלוסטר הסכים לצילומי הסרטים בשטח הקתדרלה שבניהולו, וטען כי מדובר בספרים חיוביים. גם ג'ורג' קארי, מי שכיהן בין 1991 ל-2002 בתפקיד הארכיבישוף מקנטרברי, שיבח את הספרים וטען כי הם עוסקים בצורה רצינית בסוגיות מוסריות מהותיות.

מלומדים מוסלמים אחדים טענו כי הספרים סותרים את עקרונות האסלאם, ובאינטרנט אף פורסמו מספר פתוות מטעם אימאמים, השוללות את קריאת הספרים. ההתנגדות לספרים הגיעה לשיא של הסלמה כאשר משטרת קראצ'י שבפקיסטן חשפה באוגוסט 2007 מזימה לפוצץ מכונית תופת בסמוך למרכז קניות שבו הייתה אמורה להתחיל מכירת הספר השביעי בסדרה. הכנסת הספרים לבתי ספר פרטיים באיחוד האמירויות הערביות נאסרה, ובתקשורת שבבעלות המדינה באיראן נמתחה עליהם גם כן ביקורת.

רבנים אחדים טענו כי הספרים מייצגים היטב את כוחות הטוב, והרב יונתן זקס, הרב הראשי של חבר העמים הבריטי, טען כי הספרים השיבו על כנה את "ממלכת הילדות", וזאת בשעה שהם נכתבו בחברה שבה אנשים מתבגרים במהירות רבה מדי.

התגובות לביקורות של אנשי הדת התבססו על מספר טיעונים עיקריים. נציגי דת הוויקה ואנשים שחקרו את מנהגי הדת טענו כי הכישוף הקיים בעקרונות הדת נובע מישויות אלוהיות, בניגוד לכישוף בספרים הנובע אך ורק מאנשים בשר ודם, כך שכל בסיס הטיעון של המתנגדים הינו שגוי. תומכי הסדרה טענו כי הקסם בספרים הינו בעל דמיון קלוש ביותר לאלמנטים של תורת הנסתר האסורים על פי הדתות השונות, ולמעשה הוא בעל דמיון רב לסיפורי פיות כגון סינדרלה ושלגיה או לעבודותיהם של ק.ס. לואיס וטולקין, שהם שני סופרים שנודעו בכתיבת נובלות פנטזיה עם מסרים חבויים בעלי נגיעה לנצרות. במשך השנים נטען כי לא רק שהספרים נמנעים מלקדם אמונה כלשהי, הם כתובים בצורה כזאת שבה נמנע העיסוק בדת כלשהי לחלוטין. למעשה, האזכורים היחידים בספרים למנהגים דתיים הם חגיגות חג המולד וחג הפסחא, ואיש הדת שהספיד בהלווייתו של אלבוס דמבלדור ולאחר מכן נכח בחתונה של ביל ויזלי ופלר דלאקור. מאידך, ג'יי קיי רולינג, מחברת הספרים, הגדירה את עצמה כנוצריה מאמינה, ובביקורות שנכתבו על הספר השביעי והאחרון צוינו המסרים הנוצריים הרבים שנכללו בספר.

לאחר יציאתו לאור של הספר השביעי סיפרה רולינג כי תמיד ראתה בדמבלדור הומוסקסואל, ונתנה את האות לוויכוח נוקב. ביל אוריילי מפוקס ניוז כינה אותה פרובוקטורית בתגובה לכך, וסוכנות הידיעות הקתולית "זניט" האשימה את רולינג בבגידה בקוראיה בכך שחשפה את הנטייה המינית של דמבלדור, וטענה כי רולינג היא האשה העשירה ביותר באנגליה בשל כך שבספרים שלה אין תעמולה פוליטית, חברתית או מוסרית. מספר אנשי דת נוצרים טענו כי אמירתה של רולינג סייעה להם לשכנע אחרים בהתנגדותם להכנסת הספרים לכנסיות על מנת להדגים את ערכי הנצרות כיוון שרולינג החדירה לספרים ערכים הנוגדים את המסר התנ"כי.

לאורך כל ספרי הסדרה שזורים רמזים ואלמנטים ממיתולוגיות, תרבויות, אירועים היסטוריים, יצירות ספרותיות ויצירות אמנות. ג'יי קיי רולינג, מחברת הספרים, צוטטה מספר פעמים כשהיא מציינת את ההשפעות עליה במהלך כתיבת ספרי הארי פוטר. רולינג מעולם לא הודתה בגלוי בכך שקיבלה השראה מסופר יחיד, ואמרה כי אין ביכולתה לציין במדויק את המקורות לרעיונותיה או כיצד עובד הדמיון שלה.

במשך השנים נשמעו פרשנויות על כך שרולינג השתמשה במוטיבים ובאירועים מהברית החדשה בכתיבת הספרים, ובייחוד בספר השביעי. באוגוסט 2007, זמן קצר לאחר יציאתו לאור של הספר השביעי, נכתבה ביקורת ב"ניוזוויק" על כך שמותו של הארי וחזרתו לחיים על מנת להציל את האנושות דומים לתחייתו של ישו, ובהמשך המאמר נכתב כי שם הפרק שבו מתרחש הדבר ("קינגס קרוס" - צלב המלך) הוא אנלוגיה לצלב שעליו נצלב ישו. בביקורת שנכתבה בדאלאס מורנינג ניוז צוין כי הציטוט "האויב האחרון שימוגר הוא המוות", שנכתב על מצבת הוריו של הארי, לקוח מהאיגרת הראשונה אל הקורינתים ומתייחס לתחייתו של ישו. הציטוט על מצבת משפחתו של אלבוס דמבלדור, "כי במקום אשר אוצרכם בו, שם יהיה גם לבבכם", נלקח מהבשורה על-פי מתי ומלמד על חשיבותם האמיתית של אירועים שונים בחיי האדם. רולינג אף ציינה בראיון באירוע קריאה ציבורי באוקטובר 2007 כי לדעתה שני הפסוקים הללו מתמצתים את כל הסדרה.

בסוף ספר הרביעי מחלץ הארי פוטר את גופתו של סדריק דיגורי מידיו של לורד וולדמורט הרשע, ורולינג ציינה בראיון כי ההשראה לכך היא האיליאדה של הומרוס ופעולותיהם של הקטור, אכילס ופטרוקלוס. רולינג ציינה באותו ראיון כי כי הרעיון של ביזוי גופות נפטרים הוא רעיון מאוד עתיק, וזעזע אותה כאשר קראה את היצירה האפית בגיל 19. דוגמה נוספת היא התבססותה של רולינג על "סיפורו של המחלן" (מופיע בסיפורי קנטרברי מאת ג'פרי צ'וסר) ליצירת "מעשה בשלושה אחים" המסופר על ידי קסנופיליוס לאבגוד בספר השביעי ובו מתוארים שלושת האחים לבית פוורל המקבלים מהמוות אוצרות שיסייעו להם לחמוק ממנו. כמו כן, רולינג נשאלה בעבר מה היה קורה אלמלא שמע וולדמורט את הנבואה שגרמה לו לרדוף אחר הארי ומשפחתו, ובתשובה לכך אמרה כי השאלה דומה לשאלה שנשאלה בעקבות המחזה השייקספירי מקבת' ועיקרה האם מקבת' אכן היה הורג את דאנקן לולא שמע את נבואת שלוש המכשפות?

ג'יי קיי רולינג הושוותה מספר פעמים לסופרים שונים על ידי מבקרים, עיתונאים, כותבים באתרי אינטרנט, וסופרים אחרים. ג'ון גריינג'ר, שחיבר ספרים אחדים המנתחים את ספרי הארי פוטר, טען כי ירידתו של הארי לחדר הסודות על מנת להציל את ג'יני ויזלי דומה לסוגיות המוסריות שמתעוררות מהאלגוריה "מסעות ההלך" של ג'ון באניין. לדבריו, מדובר באלגוריה נוצרית ברורה של גאולה העושה שימוש בסמלים כגון האל האב, הנחש השטני ועוף החול הדומה לישו. דוגמה נוספת היא הספר "אנקת גבהים" מאת אמילי ברונטה. ג'ויס מילמן, במאמר "To Sir With Love" שנכלל בספר "Mapping the Wotld of Harry Potter", טענה כי קיימים קווי דמיון בין סוורוס סנייפ, המורה החידתי לשיקויים בהוגוורטס, לבין גיבורים בעלי פגמי אישיות כגון היתקליף מ"אנקת גבהים", הידועים כגיבורים "ביירוניים". במאמר נטען כי הפרק השני של הספר השישי, במהלכו מצווה סנייפ על משרתו זנב-תולע להביא יין עבורו ועבור אורחיו, דומה לסצנה ב"אנקת גבהים" שבה היתקליף מצווה על משרתו ג'וזף להביא יין עבורו ועבור לוקווד.

אנלוגיה נוספת שנעשתה הייתה ביחס לסדרת "המכשפה הגרועה ביותר" מאת ג'יל מרפי. עלילת הסדרה עוסקת בבית ספר לבנות, "אקדמיית קקל למכשפות", הדומה להוגוורטס. הסיפורים עוסקים במילדרד האבל, תלמידה מוזרה המתמודדת עם יריבה מושבעת. המורים שלה כוללים, בין היתר, מנהלת נחמדה ומבוגרת, בדומה לאלבוס דמבלדור, ומורה לשיקויים בעלת שיער שחור, בדומה לסוורוס סנייפ, המתנהגת כלפי בקשיחות רבה. הדמויות השליליות בסדרה הושווה גם לחלקים מיצירתו של רואלד דאהל. משפחת דרסלי, קרובי משפחתו המרושעים ושונאי הקסם של הארי פוטר, הושווה לשומרים הרשעים המופיעים ברבים מספרים של דאהל, כגון הוורמוורדים ב"מטילדה", דודה ספונג' ודודה ספייקר מ"ג'יימס והאפרסק הענק". רולינג ציינה כי אכן קיימים קווי דמיון בין הדמויות, אך היא סבורה כי בניתוח יותר מעמיק הדמויות שלה יותר מוסריות.

ג'יי קיי רולינג עושה שימוש נרחב במקורות מגוונים לצורך מתן שמות לדמויות, מקומות, חפצים ויצורים קסומים בסדרה. המקורות הללו הם יישובים אמיתיים הנמצאים לרוב בממלכה המאוחדת, יצורים מיתיים, דמויות היסטוריות אמיתיות, דמויות ממיתולוגיות שונות, משחקי מילים וכדומה. לעיתים לא היה כל קשר בין הדמות לבין המקור ההיסטורי של שמה, לעיתים המקור ההיסטורי אכן רימז על מאפיין כלשהו של הדמות, ולעיתים היה ניסיון מכוון מצד רולינג להסוות את הקשר בין הדמות לבין שמה.

דמויות אחדות בסדרה הינן בעלות שם זהה למקום יישוב כלשהו. משפחת דרסלי (ורנון, פטוניה ובנם דאדלי) קרויה על שם עיירת השוק דרסלי השוכנת בסמוך לעיירה ייט במחוז גלוסטרשייר, בה נולדה רולינג שביקרה במקום פעמים רבות כילדה. דאדלי הוא שמה של עיירה גדולה במחוז מערב המידלנדס. הדמויות הנוספות הן היסטוריונית הקסם בתחולדה בגשוט הקרויה על שם העיירה בגשוט השוכנת בגבול שבין סארי לברקשייר, הקנטאור פירנזה ששמו הוא ההגייה באיטלקית של העיר פירנצה, המורה ללחשי קסם פרופסור פיליוס פליטיק הקרוי על שם העיירה פליטיק השוכנת במחוז בדפורדשייר. ייתכן כי סוורוס סנייפ, המורה לשיקויים בששת הספרים הראשונים ולהתגוננות מפני כוחות האופל בהארי פוטר ואוצרות המוות, קרוי על שם אחד משני יישובים בריטיים בשם סנייפ, אחד מהם בסאפוק והשני בצפון יורקשייר. במהלך הספרים יש גם אזכורים של מקומות יישוב ורחובות אמיתיים, אך מרבית המקומות המופיעים בסדרה הינם בדיוניים.

לדמויות רבות בסדרה יש שורשים היסטוריים ותכונות מקשרות ברורות. הרמס, הינשוף השליח של פרסי ויזלי, קרוי על שמו של האל הרמס מהמיתולוגיה היוונית. רמוס לופין, המורה להתגוננות מפני כוחות האופל שהינו גם אדם זאב, קרוי על שם אחד מן התאומים רמוס ורומולוס, שעל פי האגדה הונקו על ידי זאבה והקימו את העיר רומא. מינרווה מקגונגל, המורה החכמה לשינויי צורה, קרויה על שם מינרווה - אלת החוכמה והמלחמה במיתולוגיה הרומית. מורה נוספת היא פרופסור סיביל טרלוני המלמדת גילוי עתידות קרויה על שם סיביל - נביאה במיתולוגיה הרומית. דוגמאות לדמויות ללא קשר היסטורי או תכונתי ברור הן אלו של התנשמת של הארי הדוויג (קרויה על שם הקדושה הגרמנית הדוויג שחייתה במאה ה-12 ובמאה ה-13 ונתנה את חסותה למסדר נזירות שטיפל בילדים יתומים כמו הארי), הקנטאור האדמוני רונאן (קרוי על שם קדוש אירי ובעל שער אדמוני בדומה לאירים רבים), ופרוואטי פאטיל (שמה הפרטי הוא כשם האלה פרוואטי מהמיתולוגיה ההינדואית, אם כי במקרה זה גם הדמות המקורית וגם הדמות של רולינג מתוארות כיפהפיות).

סוג נוסף של שמות דמויות הוא זה שקשור לפירושים מילוניים של השם שלהן, פירושים שאינם מוגבלים לאנגלית בלבד. סמלו של בית הספר בובאטון המופיע בספר הרביעי הוא שני שרביטים מוצלבים הפולטים כל אחד שלושה כוכבים, ומשמעות שמו בצרפתית היא "שרביטים יפים". מוסג הוא כינוי בגאלית לאישה דוחה ומגעילה, בדיוק כמו התיאור המוצמד לזוגתו של עכביש האקרומנטולה המפלצתי והמכוער הרעגוג, הנושאת שם זהה. החל מהספר השני מופיעה לסירוגין דמותו של גילדרוי לוקהרט המתחזה לאדם אמיץ כשבפועל הוא פחדן הגונב את תהילתם של אחרים, ושמו הפרטי - Gilderoy - הנגזר מהמילה Gilded (מצופה), מרמז על כך שבעוד שמבחוץ הוא מתהדר בהישגים רבים בתוך תוכו הוא ריק מתוכן משמעותי. דמות נוספת עם מאפיין זה היא סיריוס בלק, ששמה הפרטי הוא כשם הכוכב הזוג סיריוס שידוע גם בתור "כוכב הכלב" - כמו צורת האנימאגוס של סיריוס בלק. ריטה סקיטר היא עיתונאית חטטנית שנהנית להמציא רכילויות מרושעות על הארי ועל חבריו, ובאופן כללי להטריד ולהציק לכולם - בדומה לסקיטר שהוא ביטוי סלנג צפון אמריקני ליתוש טורדני. דוגמה נוספת היא זו של המורה לתורת הצמחים פרופסור פומונה ספראוט (Sprout), שמשמעות שמה באנגלית הוא "לנבוט" או "לצמוח". בספר הראשון רוכש הארי ספר לשיעורי שיקויים בשם "אלף עשבים ופטריות קסומים" מאת פילידה שורש (Phylida Spore), כששמה הפרטי של המחברת נגזר מהמילה היוונית "פילום" שמשמעותה עלים ושם משפחתה הוא המילה האנגלית לנבג. אך הדוגמה המוכרת מכולם היא זו של מנהל הוגוורטס אלבוס דמבלדור, המאופיין בזקן לבן ארוך מאוד. משמעות השם אלבוס בלטינית היא לבן, ומשמעות המילה דמבלדור באנגלית עתיקה היא דבורה מזמזמת, בדומה למנהגו של דמבלדור לזמזם בעוצמה נמוכה כשהוא שקוע במחשבות.

רולינג עשתה שימוש גם בדמויות ספרותיות מיצירות אותן קראה לפני ובמהלך כתיבת הספרים. מבקרים אחדים טוענים כי סדריק דיגורי קרוי על שם דיגורי קירק, הגיבור של סדרת ספרי "נרניה" מאת ק.ס. לואיס שהיא מסדרות הספרים האהובות על רולינג. מרקוס פלינט הרשע מסלית'רין, המכהן בחלק מהספרים כקפטן קבוצת הקווידיץ' של המועדון, קרוי ככל הנראה על שם קפטן ג'ון פלינט מ"אי המטמון" של רוברט לואיס סטיבנסון. סלזאר סלית'רין, ממייסדי הוגוורטס, קרוי על שם הרודן הפורטוגלי אנטוניו דה אוליביירה סלזר ששלט בפורטוגל שנים אחדות לפני שרולינג התגוררה בה.
1
#aaaaaa
#FFF7CB

בית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות (אנגלית: Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry) הוא בית ספר לקוסמים ולמכשפות, המהווה את מקום התרחשותם של חלק ניכר האירועים המרכזיים בעלילת ספרי הארי פוטר. משמעות שמו של בית הספר היא חזיר יבלות, והמוטו שלו הוא "אל תתגרה בדרקון ישן". בדומה לבתי ספר בדיוניים אחרים השוכנים בממלכה המאוחדת, גם הוגוורטס הוא בית ספר עם פנימייה, וההווי היומיומי של התלמידים השוהים בו מגוון מאוד.

על פי המסופר בספר השני נוסד בית הספר לפני כ-1,000 שנים, כלומר בשלהי המאה ה-10 או תחילת המאה ה-11, על ידי ארבעה קוסמים ומכשפות שנחשבו למפורסמים ביותר בתקופתם: גודריק גריפינדור, הלגה הפלפאף, רוונה רייבנקלו וסלזאר סלית'רין. הארבעה החליטו לחלק את תלמידי בית הספר לארבע קבוצות ("בתים"), וזאת על פי תכונותיהם ומאפייני האישיות של התלמידים. בתים אלה קיימים לאורך כל ההיסטוריה של בית הספר, ועליהם מושתתות מסורות ואירועים אחדים בבית הספר. מייסדי הוגוורטס פעלו בשיתוף פעולה מלא בתחילת דרכו של המקום, אך עם הזמן נתגלעו ביניהם מחלוקות, שהובילו לעזיבת סלזאר סלית'רין.

ההגעה לבית הספר נעשית כמעט תמיד באמצות רכבת המכונה "הוגוורטס אקספרס". הרכבת יוצאת כל שנה ב-1 בספטמבר בשעה 11 בבוקר בדיוק, מרציף 9 ושלושה רבעים של תחנת קינגס קרוס. לאחר הגעת הרכבת לתחנת הוגסמידכפר הקסום השוכן ליד הוגוורטס) מגיעים התלמידים לטירת הוגוורטס באמצעות כרכרות המובלות על ידי ת'סטראלים (סוסים מכונפים קסומים שנראים רק על ידי מי שחזה באדם ברגע מותו). תלמידי השנה הראשונה מגיעים לטירה על ידי חציית האגם הגדול שליד הטירה.

הוגוורטס הוא בית ספר שבע-שנתי, ותלמיד יכול להתחיל ללמוד בו אך ורק אם עבר את גיל 11. שמותיהם של כל התלמידים נרשמים בספר מיוחד עם עט נוצה קסום כבר עם לידתם, וההזמנה ללמוד בבית הספר מגיעה אליהם באמצעות דואר ינשופים (השיטה המקובלת להעברת מכתבים בספרים) עבור קוסמים ומכשפות, או באמצעות נציג בית הספר במקרה של תלמידים ממוצא מוגלגי (כלומר, משפחתם איננה מורכבת מקוסמים ומכשפות) שזקוקים להסברים נוספים על מהות המקום. בסוף כל שנה נערכות בחינות גמר, להן השפעה רבה על עתידו של התלמיד. בסיום השנה החמישית נערך השלב הראשון של בחינות הבגרות, שההצלחה בו קובעת את מגמות הלימוד המורחבות שאליהן יכול להירשם התלמיד. בסיום השנה השביעית נערכות בחינות הגמר הסופיות. כל הבחינות, למעט בהיסטוריה של הקסם, מורכבות מחלק תאורטי ומחלק מעשי.

הגישה החינוכית של בית הספר דוגלת בעונשים בעלי תועלת. הנוהג הוא כי כאשר תלמיד מפר את תקנון המשמעת עליו לבצע מטלה חינוכית או כזאת אשר מסייעת לצוות בית הספר בעבודתו השוטפת. כך, למשל, מוטל על הארי פוטר בסוף הספר השישי לתקן את רישומי המשמעת של השרת ארגוס פילץ', לאחר שתקף את דראקו מאלפוי בקללה כמעט-קטלנית. כתיבה של משפטים בסגנון "הפרתי את התקנון ולא אחזור על כך פעם נוספת" אינה נהוגה, מאחר שלדברי רובאוס האגריד בספר הראשון מדובר בדבר מה חסר תועלת.

להוגוורטס שני מוקדים עיקריים לפעילות החברתית: גביע הקווידיץ' וגביע הבתים. בכל שנת לימודים נערכת ליגה חד-סיבובית בין נבחרות ארבעת הבתים של בית הספר, והקבוצה עם מירב הנקודות או הפרש השערים הטוב ביותר זוכה בגביע. הניצחונות אף מזכים בנקודות בתחרות גביע הבתים המתנהלת לאורך כל השנה. תלמידי הוגוורטס מתוגמלים בנקודות אם ביצעו היטב את מטלותיהם או הצטיינו בדרך כזו או אחרת, ועשויים להיקנס בנקודות אם הפרו את תקנון המשמעת. דבר זה אף יוצר לעיתים לחץ חברתי אם תלמיד מאבד נקודות רבות לבית שלו. המעקב אחרי מספר הנקודות נעשה בעזרת שעון חול ענקי בן ארבעה חלקים המוצב באולם הכניסה, שכל אחד מחלקיו ממולא באבנים בהתאם לצבע הבית. בסעודת הסיכום של שנת הלימודים מכריז מנהל בית הספר על הבית שזכה במספר הנקודות הגבוה ביותר, ומעניק לו את גביע הבתים.

טוען את הלשוניות...
 • וינגינג תחתית היא עיירה הנמצאת במחוז סארי שבאנגליה. רולינג תכננה את העיירה כך שיהא תהיה עיירת לוויין טיפוסית באזור לונדון, על מנת להנגיד אותה עם בית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות, שהוא מקום יוצא דופן וחריג בכל מובן אפשרי. דרך פריווט מספר 4, אחד מהבתים בעיירה, הוא מקום מגוריה של משפחת דרסלי, קרוביו המוגלגים ושונאי הקסמים של הארי פוטר. עם השנים מתברר כי ילדי השכונה מפחדים מדדלי דרסלי, הנחשב לביריון שאינו מהסס להתעלל בחלשים ממנו ולגרום נזק רב לרכוש הציבורי שבאזור. מפיקי הסרטים המבוססים על הסדרה ניסו לצלם את הסצנות המתרחשות בעיירה באזור עירוני אמיתי, אך כשהגיעו למסקנה כי הדבר איננו בר-ביצוע הקימו תפאורה שנשמרה במשך העשור שבו צולמו שמונת הסרטים בסדרה.
 • מכתש גודריק הוא כפר המוזכר פעמים אחדות בסדרה, אך מופיע לראשונה באופן ממשי רק בספר השביעי. בספר זה מסופר על הכפר כי הוא אחד מהכפרים הבודדים בממלכה המאוחדת שבהם יש קהילה מעורבת של קוסמים ושל מוגלגים. הכפר שימש כמקום מגוריהם וכביתם של ג'יימס ולילי פוטר, שנרצחו על ידי לורד וולדמורט ב-31 באוקטובר 1981. בנם, הארי, ניצל מן המתקפה הרצחנית ונותר רק עם צלקת בצורת ברק, בעוד שוולדמורט איבד את גופו הגשמי. ביתם של הפוטרים ספג נזקים קשים בעקבות מתקפתו של וולדמורט.
הכפר הוא גם מקום מגורי משפחתו של ג'יימס פוטר, וכן של אחד ממייסדי בית הספר לכישוף ולקוסמות הוגוורטס - גודריק גריפינדור, שזכה לכך שהכפר ייקרא על שמו. במהלך הספר השביעי חוזר הארי פוטר למקום ביחד עם ידידתו הרמיוני גריינג'ר, ומגלה בבית הקברות שבכפר כי הוא שימש כמקום מגורים עבור משפחות קוסמים ידועות ביותר, בראשן משפחתו של אלבוס דמבלדור ומשפחת פוורל שנכחדה מאות שנים לפני אירועי הסדרה. בכיכר המרכזית של הכפר שוכנת אנדרטה לזכר בני ובנות הכפר שנפלו במלחמות השונות, אך כשקוסמים ומכשפות מתקרבים אליה היא הופכת לעיניהם בלבד לפסל של הארי התינוק בזרועות הוריו. שרידי בית משפחת פוטר נותרו במקום שבו היו בקצה הרחוב הראשי, ואינם נראים על ידי המוגלגים. תוך זמן קצר מתברר כי וולדמורט צפה את שובו של הארי לכפר, והארי נמלט מהמקום בקושי רב.
בין תושביו הידועים ביותר של הכפר שמוזכרים במפורש בסדרה ניתן למנות את באומן רייט, ממציא הסניץ' המוזהב - אחד מכדורי משחק הקוסמים קווידיץ', ובתחולדה בגשוט, היסטוריונית קסם ידועה שחיברה ספרי יסוד בתחום לפי המסופר בסדרה.
 • הנגלטון הקטנה הוא כפר הידוע בסדרה כמקום מגוריהם של סביו וסבתו של וולדמורט מצד אביו, וכמקום שבו וולדמורט השיב לעצמו את גופו הגשמי בסיום הספר הרביעי. הכפר מתואר בצורה יותר מפורטת רק בספר השישי. הכפר משתרע בחלקו התחתון של עמק כשמעליו מתנשאות גבעות תלולות, במרחק לא רב מיישוב גדול יותר בשם הנגלטון הגדולה. במעלה אחד הצדדים של העמק שוכנים כנסייה, בית קברות ובית משפחת רידל, שבו התגוררה בעבר המשפחה בתקופה שבה הבית נחשב לנאה ביותר בכל הכפר. הבית מתואר לראשונה בתחילת הספר הרביעי כמקום הירצחו של פרנק ברייס, מי שהיה בעבר הגנן של משפחת רידל והמשיך להתגורר במקום גם לאחר מותה; בנקודת זמן זו של הסדרה הבית מתואר כמאובק וכמוזנח. כאשר טום רידל הבן היה תלמיד בהוגוורטס הוא פרץ לבית בשעות הערב, ורצח את כל משפחת רידל. בסיום הספר נלחמים הארי ווולדמורט בבית הקברות של הכפר. בקצה השני של העמק שוכן בית רעוע, שבו התגוררה משפחת גונט. משפחה זו היא צאצאית של סלזאר סלית'רין (ממייסדי הוגוורטס), ובדומה לו היא טהורת דם ורוחשת איבה עזה כלפי כל מי שאיננו בעל כוחות קסם. החריג היחיד לכך היא מרופי גונט, אמו של וולדמורט, שהתאהבה בטום רידל האב.
 • דרך פריווט מספר 4 הוא בית בעיירה וינגינג תחתית ובו מתגוררת משפחת דרסלי, קרוביו המוגלגים ושונאי הקסמים של הארי פוטר. הארי מתגורר בבית זה ביחד עם ורנון, פטוניה ודדלי דרסלי מאז רציחת הוריו. הוא זוכה שם לטיפול וליחס אכזרי במיוחד, וקרוביו מסיתים נגדו את תושבי השכונה שהם אנשים שומרי חוק. ארבלה פיג, המתגוררת במרחק שני רחובות בספרים ומעבר לכביש בסרטים, היא חברת מסדר עוף החול (ארגון ששם לו למטרה להיאבק בוולדמורט) שהוצבה בעיירה על ידי מייסד המסדר, אלבוס דמבלדור. בספר החמישי מספר דמבלדור להארי שהסיבה לכך שהוא נאלץ לחזור לבית דודיו היא "קסם עתיק" שאמו הפעילה בשניות שלפני מותה, ומגן על הארי כל עוד הוא קורא "בית" למקום שלאמו יש קשר דם אליו בגלל אחותה פטוניה. קסם זה מפסיק לפעול רק אם הארי יחדל מלקרוא למקום בית או כשיגיע לבגרות בגיל 17.
  • המחילה הוא כינוי לבית השוכן בשולי הכפר אוטרי סנט קצ'פול, ובו מתגוררת משפחת ויזלי. הבית מתנשא לגובה שבע קומות, ונוטה קלות על צידו כשהוא מוחזק שלם באמצעות קסמים. למרות מראהו המוזנח קמעה הארי פוטר מחווה את דעתו שזהו הבית הטוב ביותר שבו הוא ביקר, ועד מהרה הופך המקום לחביב ביותר על הארי מלבד הוגוורטס. הבית מוקף בגינה גדולה שבה יצורי קסם רבים, ולידו נמצאת גבעה שבה קרחת יער המשמשת כמגרש מאולתר למשחקי קווידיץ'. החל מהספר השישי משמש המקום כמפקדה של מסדר עוף החול, ובסרט המבוסס על הספר השישי מותקף הבית על ידי אוכלי המוות (נאמניו של וולדמורט) בלטריקס לסטריינג' וזאב האדם פנריר גרייבק, שבסופה הם שורפים אותו.
  • אחוזת מאלפוי, השוכנת (לפי הספר החמישי) במחוז וילטשייר שבאנגליה, היא מקום מגוריה של משפחת מאלפוי העשירה והגזענית: לוציוס, נרקיסה ודראקו מאלפוי, ומאוחר יותר גם בלטריקס לסטריינג', אחותה של נרקיסה. במשך מספר שנים התגורר באחוזה גמדון הבית המשועבד דובי, עד שהארי פוטר הערים על לוציוס מאלפוי וגרם לו לשחרר את משרתו בטעות. וולדמורט משתמש באחוזה בתור המפקדה שלו במהלך הספר השביעי. במהלך הספר מוחזקים במרתפי האחוזה מספר אסירים, בהם לונה לאבגוד, דין תומאס, הגובלין גריפהוק, ויצרן שרביטי הקסם מר אוליבנדר. כאשר חטפנים (פושעים נאמנים לוולדמורט ולדרכיו) לוכדים את הארי ואת חבריו הם מביאים אותם לאחוזה, אך הם נמלטים הודות לעזרתו של דובי. בפעמים שבהם מוזכרת האחוזה בספרים מוסבר כי היא מרוהטת בריהוט יקר ערך, וכי יש לה אדמות גדולות הכוללות קישוטי מותרות רבים.
  • כיכר גרימולד מספר 12 הוא בית מידות ג'ורג'יאני שבו התגוררה משפחת בלק מזה מאות שנים. הבית מוזכר לראשונה בסדרה בתחילת הספר החמישי, ומתואר כמקום מוזנח בעקבות כעשר שנים שבהן לא התגורר בו איש מלבד גמדון בית רע-מזג בשם קריצ'ר, שלא טרח לבצע את המטלות שהוטלו עליו על ידי אדוניו לפני מותם. במסדרון הכניסה של הבית נמצא דיוקן של וולבורגה בלק, אמו של סיריוס בלק, שזכה לנאמנותו המוחלטת של קריצ'ר. נקודות ציון נוספות בבית הן שטיח הקיר של המשפחה, המגיע עד לימי הביניים, וציור קיר של פינאס ניגלוס בלק, המנהל השנוא ביותר בתולדות הוגוורטס. לאורך גרם המדרגות של הבית ישנם כוכים קטנים שבהם נמצאים ראשיהם הערופים והמפוחלצים של גמדוני הבית ששירתו את משפחת בלק בעבר. הבית מוגן במרבית קסמי ההגנה הרלוונטיים לגביו: לא ניתן להתעתק ממנו (מעבר באמצעות קסם ממקום למקום בדומה לטלפורטציה), לא ניתן למצוא אותו במפות, ומוגלגים ומי שאינו רצוי לא יכול לראות אותו כלל. בספר החמישי מסופר כי אלבוס דמבלדור הוסיף למקום הגנת לחש פידליוס, שמשמעותה כי רק הוא יכול לספר על מיקומו של הבית. לאור היתרונות האלה שימש המקום כמפקדה של מסדר עוף החול החדש וכמקום שאליו נמלטו הארי פוטר, רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר בספר השביעי. סיריוס בלק היה הנצר האחרון למשפחת בלק ולפיכך גם בעלי הבית, ובמותו הוריש את הבית לבן-סנדקותו הארי פוטר.
  • מבוא ספינר הוא רחוב מוגלגי שבו שוכן ביתו של סוורוס סנייפ. הרחוב מתואר כאחד מן הרחובות שנבנו מאבנים זהות. הרחוב שוכן בסמוך לנהר מזוהם. דלת ביתו של סנייפ נפתחת ישירות לתוך הסלון החשוך שבו נמצאת ספרייה מלאה בספרים רבים מאוד, ריהוט מיושן, ונברשת התלויה מהתקרה. דלת סתרים מובילה לגרם מדרגות קטן. הבית מוזכר לראשונה בספר השישי, כאשר סנייפ מארח בו לביקור קצר את בלטריקס לסטריינג' ונרקיסה מאלפוי. בספר השביעי מתברר כי סנייפ התגורר במקום בילדותו, וכי לילי ופטוניה אוונס התגוררו באותה עיירה.
  • בקתת הצדפים היא בית המגורים של ביל ויזלי ופלר דלאקור לאחר נישואיהם בספר השביעי. הבקתה שוכנת בראש צוק המשקיף על הים, בקרבת הכפר הבדיוני טינוורת' שבקורנוול. הבקתה שימשה כמקום מחבוא עבור הארי, רון, הרמיוני, לונה, דין תומאס, אדון אוליבנדר, וגריפהוק, לאחר שהם נמלטו מכלאם באחוזת בית. גמדון הבית דובי נקבר בגינה של הבקתה לאחר מותו. הבית עצמו מתואר כבעל חדרים קטנים אך גם כמקוח נוח ובעל אווירה משפחתית.

  סימטת דיאגוןאנגלית: Diagon Alley, משחק מילים על המילה דיאגונלי - אלכסוני) היא רחוב הקוסמים הראשי של לונדון. הרחוב נגיש אך ורק לקוסמים ולמכשפות, עבורם הוא משמש כמרכז למגוון פעילויות, והמוגלגים אינם יכולים להיכנס אליו אלא אם הם צריכים ללוות את ילדיהם בעלי כוחות הקסם. מרבית הדברים שקוסמים ומכשפות עשויים להזדקק להם בחיי היומיום ניתנים לרכישה בחנויות הרבות שברחוב. הכניסה הרגלית לסמטה היא דרך החצר האחורית של פונדק "הקלחת הרותחת". הפונדק, שאינו נראה על ידי מוגלגים, שוכן ברחוב צ'רינג קרוס, בין חנות ספרים לחנות מוזיקה. הן בספרים והן בסרטים מסופר כי מי שמעוניין להיכנס לרחוב צריך לנקוש בשרביטו על הקיר האחורי של החצר, אך מספר הנקישות ומיקומן על הקיר איננו אחיד. דרכים נוספות להגיע אל הסמטה הן התעתקות ורשת הפלו (רשת של מנהרות עשויות אש המחברות בין אחים של קוסמים).

  בסמטה יש חנויות קסמים רבות, ובהן:

  • בכולבו לדורסי הלילה של איילופס נמכרים דורסי לילה ומוצרים נלווים כגון מזון וכלובים. דוגמאות לדורסי לילה שנמכרים בחנות הם לילית מצויה ותנשמת לבנה. בחנות זו רכש רובאוס האגריד את התנשמת הלבנה הדוויג, שאותה העניק להארי פוטר כמתנה ליום הולדתו ה-11.
  • הגלידרייה של פלוריאן פורטסקיו היא גלידרייה שלה שולחנות הנמצאים בשטח הסמוך אליה ברחוב, ובה מבלים ילדי קוסמים. פלוריאן פורטסקיו, המייסד והבעלים של החנות, הוא מומחה להיסטוריה של הקסם לפי המסופר בספר השלישי. בין הספר השישי לספר השביעי נחטף פורטסקיו על ידי אוכלי המוות, ולא ידוע מה עלה בגורלו.
  • כרך ודף בע"מ היא חנות הספרים הראשית ברחוב. החנות מוכרת מגוון רחב מאוד של ספרי קסמים, בהם ספרי לימוד עבור הוגוורטס וספרים רגילים אחרים. לרוב יש בחלון הראווה של החנות תצוגה של ספרים מרוקעים בזהב במגוון גדלים, למעט בספר השלישי שבו נמצא בחלון כלוב גדול המכיל עותקים רבים של ספר הלימוד "ספר המפלצות המפלצתי", שלכל אחד מהם כוחות קסם המאפשרים לו להתנהג כמו חיה טורפת בטבע. בספר השני נפגשים במקום לוציוס מאלפוי וארתור ויזלי, ולאחר התגרה שפורצת ביניהם מחדיר מאלפוי את יומנו של וולדמורט מתקופת לימודיו בהוגוורטס לקדרת השיקויים של בתו של ארתור ויזלי, ג'יני. ליומן זה תפקיד מרכזי בעלילת הספר.
  • הקלחת הרותחת הוא הפונדק שבחצרו נמצאת הכניסה לרחוב. הפונדק נוסד על ידי מכשפה בשם דייזי דודרידג' בשנת 1500, על מנת לשמש מעבר בין העולם המוגלגי לבין סמטת דיאגון. הפונדקאי הקבוע במהלך כל הספרים הוא אדם בשם טום. בפונדק יש חדרי אורחים וחדרי סעודות פרטיים אחדים, ובתחילת הספר השלישי שוהה הארי במשך שבועיים באחד מחדרי השינה. ככל הנראה משמש הפונדק קוסמים ומכשפות כמקום לינה כאשר הם באים ממקומות מרוחקים, מאחר שאין כל אזכור בספרים לפונדק או בית מלון אחר בסמטת דיאגון. בראיון שנערך עמה סיפרה ג'יי קיי רולינג כי חנה אבוט (אחת מהתלמידות בהוגוורטס שלמדה באותה שכבה עם הארי פוטר) רכשה את הפונדק מטום, ומתגוררת בו ביחד עם בעלה נוויל לונגבוטום, המורה לתורת הצמחים בהוגוורטס.
  • חנות החלוקים של מאדאם מלקין שוכנת ליד כרך ודף בע"מ. בחנות נמכרים מדי בית הספר הוגוורטס ובגדים מסוגים אחרים, והמדידה מבוצעת על ידי בעלת החנות ועוזרת שלה באמצעות קסמים. פעמיים במהלך הסדרה, בספר הראשון ובספר השישי, נפגשים בחנות הארי פוטר ויריבו המושבע דראקו מאלפוי, כאשר כבר בפעם הראשונה מטפח הארי סלידה כלפי מאלפוי. העימות בספר השישי כולל גם חבריו של הארי רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר, וכמעט מסלים לדו-קרב קוסמים.
  • חנות השרביטים של אוליבנדר היא החנות הפופולרית ביותר בספרים למכירת שרביטי קסם, ולפי הספר הראשון היא נוסדה בשנת 382 לפנה"ס. בחלון הראווה של החנות הפונה כלפי סמטת דיאגון מוצג תמיד שרביט בודד על כרית סגולה. בתוך החנות יש מדפים רבים המתנשאים עד לתקרת החנות ומלאים בקופסאות של שרביטים. מר אוליבנדר, המנהל והבעלים של החנות, מתואר כמי שזוכר כל שרביט שמכר אי פעם. המשנה שלו ביחס לייצור שרביטים היא שהשרביט בוחר את הקוסם או המכשפה ולא להפך. על מנת לדעת מה השרביט המתאים ביותר ללקוח שלו מודד אוליבנדר באמצעות סרט מדידה קסום חלקי גוף שונים של הלקוח, ולאחר מכן בוחן את תגובתו לשרביטים שונים. החנות נסגרה בין אירועי הספר השישי לאירועי הספר השביעי, כאשר אוליבנדר נחטף בפקודתו של וולדמורט. לקראת סוף הספר השביעי חולץ אוליבנדר מכלאו על ידי הארי פוטר וחבריו.
  • החנות של פרד וג'ורג' ויזלי היא חנות שבה נמכרים מוצרים רבים הקשורים לתעלולים ובדיחות. החנות הוקמה בספר הרביעי כאשר פרד וג'ורג' עדיין למדו בהוגוורטס, והמבנה שבו היא נמצאת נרכש בכסף שנתרם לתאומים על ידי הארי פוטר. בחנות נמכרים גם מוצרים למבוגרים שמסייעים בהתגוננות מפני קוסמים מרושעים, וכן חפצים שונים לקוסמים שמשחקים במשחקי מוגלגים. החנות נסגרת באופן זמני כאשר משפחת ויזלי יורדת למחתרת בעקבות רדיפות אוכלי המוות. לאחר מותו של פרד בסיום הספר מצטרף רון לג'ורג' בניהול החנות, ולאחר מספר שנים עוזב כדי להתחיל לעבוד כהילאי (קוסם הנלחם בקוסמים רעים).

  הוגסמיד הוא כפר הנמצא בסמוך לבית הספר הוגוורטס, וכן היישוב היחיד בממלכה המאוחדת שבו מתגוררים אך ורק קוסמים ומכשפות. לפי רולינג הכפר נוסד בימי הביניים על ידי קוסם בשם הנגיסט מוודקרפט, שברח לסקוטלנד בגלל רדיפת הקוסמים בנורת'מברלנד. הכפר מורכב מרחוב ראשי אחד, שבו נמצאות רוב החנויות ובתי העסק הקסומים. מרחוב זה מסתעפות סמטות רבות, שגם בהן יש בתי עסק שונים כגון פונדק "ראש החזיר" ובית הקפה של מאדאם פודיפוט. תלמידי הוגוורטס מהשנה השלישית ומעלה רשאים לבקר בהוגסמיד בימים מסוימים אם הוריהם מאשרים זאת מראש. הביקורים הללו מנוצלים למפגשים חברתיים, לקניות וכדומה, ובניגוד למשמעת הקפדנית בהוגוורטס הם אינם מלווים בהשגחה צמודה של המורים.

  סצנות הכוללות את הכפר לא הוצגו בסרטי הארי פוטר עד יציאתו לאקרנים של הסרט השלישי בשנת 2004, ולאחר מכן הוא הופיע בסרט החמישי ובסרט השישי. בכל שלושת הסרטים ניתן לראות את הכפר תחת מעטה כבד של שלג.

  המקומות העיקריים בכפר שמוזכרים בספרים הם:

  • פונדק שלושת המטאטאים הוא הפונדק המפורסם ביותר בכפר, וידוע בזכות הבירצפת (משקה פופולרי בספרים) ובעלת הבית יפת התואר מאדאם רוזמרטה, המתגוררת מעליו. שלושת המטאטאים הוא אחד מהיעדים הפופולרייים ביותר בכפר בקרב תלמידי ואנשי הצוות של הוגוורטס. לאורך הסדרה התרחשו בו מספר סצנות בולטות, בהן הגילוי של הארי פוטר על כך שהרוצח לכאורה סיריוס בלק הוא הסנדק שלו, הראיון שלו עם העיתונאית והרכילאית ריטה סקיטר בספר החמישי שהוביל לשיפור ניכר במצבו החברתי הקשה לפי הספר, ועמדת תצפית על הוגוורטס בספר השישי על הוגוורטס כאשר רוזמרטה הייתה נתונה לשליטתו של וולדמורט.
  • חנות התעלולים של זונקו היא חנות למכירת מגוון מוצרים הקשורים לתעלולים, בדיחות, ומעשי קונדס, שברובם המוחלט יש אלמנט כלשהו של קסם כגון ספל שמסוגל לנשוך את האף של מי ששותה ממנו. תלמידי הוגוורטס מבקרים רבות בחנות בזמן ביקוריהם בהוגסמיד, והיא חביבה במיוחד על התאומים פרד וג'ורג' ויזלי (אחיו של רון ויזלי), שלאורך כל הסדרה ידועים בחוש ההומור המפותח שלהם וברצונם לעולל תעלולים. החנות נסגרת בנקודת זמן לא ידועה, ככל הנראה בין סוף הספר החמישי לספר השישי.
  • בית התה של מאדאם פודיפוט הוא בית תה שמופיע באופן ישיר רק פעם אחת בסדרה, כמקום בספר החמישי שבו יוצאים לדייט הארי פוטר וצ'ו צ'אנג, חברתו באותה תקופה. בית התה מתואר כמקום בעל צביון יותר רומנטי בהשוואה לשלושת המטאטאים, ולפי הספרים הוא משמש כעיקר כמקום מפגש אינטימי יותר לזוגות תלמידים בהוגוורטס. עם זאת, הוא מוזכר כבעל חשיבות פחותה בהשוואה לשלושת המטאטאים.
  • הדובשנרייה היא חנות הממתקים הראשית של הכפר, ואחד המקומות הפופולריים ביותר עבור תלמידי הוגוורטס. בחנות נמכרים ממתקים רגילים וממתקים בעלי זיקה לקסמים, כגון מקלות סוכר בצורת שרביט קוסמים, סוכריות ברטי בוטס בכל הטעמים (סוכריות המופיעות פעמים רבות בסדרה), סוכריות מנטה בצורת קרפדות שמסוגלות לקפוץ בתוך הקיבה, פילפולונים שחורים שגורמים למי שאוכל אותם לרשוף אש כמו דרקון, וכדומה. בקומת המרתף של הדובשנרייה נמצאת דלת סתרים המכסה את הכניסה למעבר סודי אל הוגוורטס. השימושים היחידים במעבר זה נעשים בספר השלישי, כאשר הארי פוטר רוצה להגיע להוגסמיד על אף שאין לו אישור.
  • משרד הדואר הוא משרד המשמש אך ורק לדואר קוסמים, המבוצע בעיקר אמצעות שליחת ינשופים אך גם באמצעות עופות אחרים. המשרד מכיל בין 200 ל-300 ינשופים, היושבים על מדפים שונים לפי מהירות וטווח התעופה שלהם.
  • הצריף המצווח, השוכן בשולי העיירה, נחשב בספרים לבניין הרדוף ביותר על ידי רוחות רפאים בממלכה המאוחדת. הצריף מחובר לאדמות הוגוורטס באמצעות מעבר תת-קרקעי סודי, ובתקופה שקדמה מבחינה כרונולוגית לאירועי הספר הראשון שימש כמקום שבו עבר האדם זאב רמוס לופין את תהליך הפיכתו לזאב בכל ליל ירח מלא, על מנת שלא יפגע בתלמידים או במורים שבהוגוורטס. תושבי הכפר שמעו יללות עזות מהצריף, ואלבוס דמבלדור הפיץ שמועות כי מדובר בבניין שרדוף על ידי רוחות רפאים אלימות במיוחד. בספר השלישי הופך הצריף המצווח לחלק מהסיום הדרמטי שבו נחשפת דמותו האמיתית של סקאברס העכברוש, שהיה בעצם הקוסם פיטר פטיגרו שהסגיר את הוריו של הארי פוטר לוולדמורט, ובספר השביעי נרצח במקום סוורוס סנייפ על ידי לורד וולדמורט.

  משרד הקסמים הוא גוף הממשל המרכזי של קהילת הקוסמים והמכשפות בממלכה המאוחדת המתואר בספרים. המשרד מוזכר לראשונה בתחילת הספר הראשון, אך הפעם הראשונה שבה הוא מוצג במפורש היא רק בספר החמישי כאשר הארי פוטר מבקר בו ומבין כי מדובר במבנה תת-קרקעי גדול ממדים. לאורך כל הסדרה מתואר המשרד כגוף מושחת עם פקידים שאינם מודעים לאירועים האמיתיים ולסכנות בעולם הקוסמים, המגיעים לשיא במהלך עלייתו לשלטון של לורד וולדמורט. בעולם הקסמים של רולינג קיים גם גוף בינלאומי בשם קונפדרציית הקוסמים הבינלאומית, מעין מקבילה קסומה לאומות המאוחדות.

  בראש המשרד עומד שר הקסמים, המשמש למעשה כראש מדינה עבור קהילת הקוסמים של הממלכה המאוחדת. עד הספר החמישי מכהן בתפקיד קורנליוס פאדג', שנאלץ להתפטר עקב מחדליו שאיפשרו ללורד וולדמורט לחזור לכוחו הישן. הוא הוחלף על ידי רופוס סקרימג'ר בספר השישי, שקודם לכן כיהן כראש מחלקת ההילאים (קוסמים שנלחמים נגד קוסמים רשעים). סקרימג'ר כיהן כשנה אחת בלבד, ובתחילת הספר השביעי הוא נרצח על ידי פיוס ת'יקנס, אשר נשלט על ידי וולדמורט באמצעות קסמים ומחליף את סקרימג'ר. בעקבות תבוסת וולדמורט בסוף הספר, שגוררת גם את הדחת ת'יקנס, ממונה קינגסלי שאקלבולט, מתומכיו של הארי פוטר, לתפקיד. שר הקסמים הוא האחראי על התקשורת עם ראש ממשלת בריטניה במקרה שאירועים בקהילת הקוסמים משפיעים על העולם המוגלגי וחסר הקסמים, כפי שקורה בתחילת הספר השישי לאחר שובו של וולדמורט לפעילות גלויה. התקשורת בין שני האישים מתבצעת באמצעות דיוקן שהודבק בקסמים לקיר לשכתו הפרטית של ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10 בלונדון.

  על פי המסופר לאורך כל הסדרה ראשי המחלקות במשרד הקסמים (גופים המקבילים למשרדים ממשלתיים) אינם נבחרי ציבור כי אם מינויים אישיים של שר הקסמים. תפקיד השר עצמו נתון להליך בחירה כלשהו, אך בסדרה לא מפורטת מהות ההליך. לאורך כל הסדרה ניכרת נטייה של שר הקסמים ושל בכירי המשרד להסתמך על דעת הקהל, בה הם מנסים לשלוט באמצעות עיתון הקוסמים "הנביא היומי".

  במשרד הקסמים קיימת רשות שופטת, המתחלקת ככל הנראה לשתי זרועות - אחת למקרים קלים והשנייה למקרים חמורים. על פי המסופר בספר החמישי ראש המחלקה לאכיפת חוקי הקסם מופקד על בירור עניינים פעוטים כגון ביצוע קסמים על ידי מי שאינם מורשים לכך (קטינים לדוגמה), והקסמהדרין הוא מעין בית משפט שאליו מופנים המקרים החמורים, לרבות תיקי רצח. לאורך הסדרה מובאות דוגמאות אחדות להפרה בוטה של סדרי הדין על ידי הקסמהדרין, וזאת על אף חוקים המחייבים אותו לפעול בהתאם לנורמות הידועות במציאות במערכות משפט מודרניות. בראש הקסמהדרין יכולים לעמוד שר הקסמים או ראש המחלקה לאכיפת חוקי הקסם, ולעיתים הם מורים על הרשעתו וכליאתו של אדם ללא משפט וללא ניצול הזכות להליך הוגן, כגון במקרה של סיריוס בלק. בראיון שנערך עמה אמרה ג'יי קיי רולינג, מחברת הספרים, כי כאשר הארי פוטר, רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר מצטרפים אל משרד הקסמים לאחר אירועי הספר השביעי, הם פועלים רבות לתיקון השחיתויות הקיימות בו.

  כל מחלקה במשרד משתרעת על פני קומה שלמה, למעט הקסמהדרין (חלק מהמחלקה לאכיפת חוקי הקסם) הנמצא במרתפים.

  • אזקבאן הוא בית סוהר שבו מרצים את עונשים קוסמים ומכשפות שהפרו את חוקי הקסם בממלכה המאוחדת. בית הסוהר הקסום הנוסף מלבד אזקבאן שמוזכר בסדרה הוא נירמנגרד. בספר השלישי מספר סיריוס בלק כי כאשר הוא ברח מאזקבאן בצורת כלב הוא שחה לחוף ונע צפונה לכיוון הוגוורטס. בספר השישי מוזכר אזקבאן כמקום הנמצא באי מבודד באמצע הים הצפוני. מראהו החיצוני של הכלא אינו מפורט בספרים, אך כן מוזכר כי יש לו חלקות אדמה מסביבו שבהן נקברים אסירים שמתו. בסרטי הארי פוטר מופיע אזקבאן במשך רגעים ספורים, בהם הוא מתואר כבניין גבוה, משולש ובעל חור במרכזו.
  לפי מה שנרמז בספרים רק הפשעים החמורים ביותר גוררים מאסר באזקבאן. רוב האסירים המוזכרים בסדרה הם תומכיו של לורד וולדמורט בעבר ובהווה, אך גם אנשים חפי פשע כגון רובאוס האגריד נכלאו במקום בגין פשעים שלא ביצעו. לפי חוקי הקוסמים עונש החובה על ביצוע אחת מהקללות שאין עליהן מחילה (אימפריוס, קרושיאטוס וקללת ההרג אבדה קדברה) הוא מאסר עולם באזקבאן. עבירות נוספות שדינן מאסר במקום הן תקיפת משרד הקסמים, הפיכה לאנימאגוס לא רשום, והתחזות לחיז"ל (גופת מת דמוית זומבי שנוצרה על ידי קוסם רשע).
  לאורך כל הסדרה מתייחסות הדמויות אל אזקבאן כמקום נוראי ומטיל אימה, הנשמר על ידי הסוהרסנים - שדים בעלי יכולת לשאוב רגשות חיוביים מבני אדם עד כדי שיגעון ומחשבות אובדניות. הקסם היחיד המוזכר כבעל השפעה על הסוהרסנים הוא קסם הפטרונוס, היוצר מגן קסום שמורכב מהגשמה פיזית של הרגשות החיוביים של מבצע הלחש. לאזקבאן יש גם מוניטין של מקום שלא ניתן לברוח ממנו, אך זה מופר מספר פעמים לאורך הסדרה עם בריחתם של סיריוס בלק בספר השלישי ועשרה מנאמניו של לורד וולדמורט בספר החמישי. הסוהרסנים, שנחשבים בסדרה לשומרים יעילים במיוחד בגלל כוחם השטני, נוטשים את אזקבאן בתחילת הספר השישי ומצטרפים לוולדמורט. לאחר תבוסתו של וולדמורט בסיום הספר השביעי מורה קינגסלי שאקלבולט, שר הקסמים החדש, על סילוקם של הסוהרסנים מאזקבאן.
  • רציף תשע ושלושה רבעים הוא רציף רכבת בתחנת קינגס קרוס בלונדון, ולא ניתן להגיע אליו ללא היעזרות בקסמים. הכניסה לרציף היא דרך המחסום שבין רציף 9 ורציף 10. רק לאחר פרסום הספרים גילתה רולינג כי היא בלבלה בין המתאר של תחנת קינגס קרוס לזה של תחנת יוסטון, וכי רציפים 9 ו-10 אינם אלו שהתכוונה למקם ביניהם את הרציף הקסום שלה. בתחנה עצמה אין חיבור ישיר בין הרציפים (הם מופרדים על ידי מסילת רכבת הן בקינגס קרוס והן ביוסטון), ועל מנת לפתור זאת החליטו יוצרי הסרטים לשנות את המספור ברציפים 4 ו-5 למשך הצילומים במקום. צילומי החלק החיצוני של תחנת הרכבת בוצעו בתחנת סנט פנקראס. כיום נמצאים רציפים 9 עד 11 בבניין המשני של התחנה, וכמחווה לספרים הוצבו בין רציף 9 ל-10 שלט ברזל שעליו רשום "רציף תשע ושלושה רבעים" ביחד עם מזוודה על גלגלים התקועה חלקית בתוך הקיר.
  • בית החולים על שם הקדוש מנגו למחלות ולפציעות קוסמים הוא בית החולים היחיד לקוסמים ומכשפות המוזכר בסדרה. אנשי הצוות הרפואי במקום אינם קרויים רופאים כי אם מרפאים, והם לובשים חלוקים בצבעים ירוק וצהוב לימוניים. בית החולים, אשר נוסד על ידי המרפא הקוסם מנגו בונהאם, שוכן בלונדון. הוא מיועד בראש ובראשונה לטיפול בפציעות ומחלות הקשורות לקסמים או ליצורים קסומים. הכניסה לבית החולים היא דרך חלון ראווה של חנות בגדים הנראית כנטושה. בית החולים מתנשא לגובה 6 קומות, וסמלו הוא שרביט ועצם מוצלבים.
 • גרינגוטס הוא הבנק היחיד של עולם הקוסמים המוזכר בסדרה, והוא מופעל באופן כמעט בלעדי על ידי גובלינים. גם קוסמים ומכשפות עובדים בבנק, אך ככל הנראה רק בתפקידים שאינם קשורים ישירות לטיפול בכסף ובאוצרות.
 • הבנק שוכן במבנה גבוה בצבע שלג, ליד הצומת סמטת דיאגון-סמטת נוקטורן, והוא גבוה יותר מכל החנויות הסמוכות אליו. הלקוחות עוברים דרך סדרה של דלתות ושומרים עד שהם מגיעים לאולם הכניסה, המרוצף בשיש ומכיל דלפק המשתרע לכל אורכו. הקוסמים והמכשפות בספרים שומרים את כספם ואת חפצי הערך שלהם בגרינגוטס בכספות תת-קרקעיות, המוגנים במערך מורכב של קסמים ואמצעי נגד פיזיים. הכספות נמצאות גם בעומק של קילומטרים מתחת לפני הקרקע של לונדון, וניתן לגשת אליהן רק דרך מעברים דמויי מנהרה שבהם נוסעים בעגלה קסומה בנתיבים קבועים מראש. כאשר הארי פוטר מבקר לראשונה במקום הוא מוזהר על ידי רובאוס האגריד, המלווה שלו, כי רק אדם משוגע יעיז לשדוד את גרינגוטס. הגובלינים מתוארים על ידי האגריד ועל ידי דמויות אחרות בסדרה כחמדנים וכמי שיגנו על כספם וחפצי הערך שברשותם בכל מחיר, ומסיבה זו הם השומרים הטובים ביותר לאוצרות ונכסי עולם הקוסמים. לדברי האגריד רק הוגוורטס הוא מקום מחבוא יותר טוב מגרינגוטס.
  קיימות דרכים אחדות לפתוח את הכספות. מרבית הכספות, כגון זו של הארי פוטר, ניתנות לפתיחה באמצעות מפתחות זהב קטנים. על דלתותיהן של הכספות המאובטחות בדרגה יותר גבוהה הוטלו כישופים למניעת פתיחה רגילה. לדוגמה, את הדלת לכספת מספר 713 (שבה הוחזקה אבן החכמים בספר הראשון) ניתן היה לפתוח רק על ידי גרירת הציפורן של גובלין מוסמך על הדלת, שגרמה לה להיעלם. לפי הספר הראשון מי שאיננו רשאי לכך ובכל זאת ינסה לגנוב מאחת הכספות האלה, יישאב לתוכה ולא יחולץ עד לביקורת של הגובלינים, הנערכת אחת לכ-10 שנים. הכספות המאובטחות ביותר, השוכנות בחלקים הנמוכים ביותר של הבנק, מאובטחות על ידי דרקונים ועל ידי מפולת הגנב, שהיא מפל מים קסום המסלק את כל אמצעי ההסווה שמופעלים על ידי הגנב. החפצים בתוך הכספות מוגנים כך שאם נוגע בהם מי שאינו רשאי לכך הם משתכפלים בעשרות עותקים שמתחממים לטמפרטורה גבוהה מאוד.
  על אף המוניטין כמקום בטוח שלא ניתן לפרוץ אליו, קיימות בסדרה שתי דוגמאות לפריצה למקום. קוויריניוס קווירל, המורה להתגוננות מפני כוחות האופל בהוגוורטס שנשלט על ידי וולדמורט, פורץ למקום בתחילת הספר הראשון בחיפוש אחר אבן החכמים. בספר השביעי פורצים למקום הארי פוטר וחבריו רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר, במסגרת חיפושם אחר אחד מההורקראקסים של לורד וולדמורט. תוכניתן משתבשת לאחר שהגובלינים חושדים באמינות התחפושות שלהם, והשלושה, ביחד עם הגובלין גריפהוק שסייע להם, נאלצים להתמודד עם כל מערך האבטחה של הבנק.
  • אקדמיית הקסם בובאטון (צרפתית: Académie de Magie Beauxbâtons) הוא בית ספר לקוסמים המוזכר לראשונה בספר הרביעי. גילו של בית הספר בסדרה הינו לכל הפחות 700 שנים, מאחר שזו התקופה שבה הוא החל להשתתף בטורניר הקוסמים המשולש. בבית הספר קיימת מערכת נוקשה של כללי משמעת, הכוללת בין היתר עמידה במקום כאשר המורים נכנסים לכיתות (מנהג שאיננו רווח בהוגוורטס בסדרה). תלמידי בית הספר ניגשים לבחינות הגמר בשנה השישית ובשנה השביעית ללימודיהם, בעוד שבהוגוורטס ניגשים התלמידים לבחינות בשנה החמישית ובשנה השביעית. מדי בית הספר מבוססים על משי בצבעי כחול ואפור. בספרים מתואר בית הספר כמעורב, אך בסרטים מוצגות רק תלמידותיו. משמעות השם בצרפתית היא "מקלות יפים", וניתן לתרגמו גם ל"שרביטים יפים".
  • דורמשטרנג הוא בית הספר המופיע גם לראשונה בספר הרביעי, וגם הוא בן 700 שנים לכל הפחות. בברכת ברוכים הבאים שלו בספר הרביעי מציין אלבוס דמבלדור, מנהל הוגוורטס, כי תלמידי בית הספר הגיעו ממקום כלשהו בצפון. תלמידי בית הספר מחויבים בקוד לבוש הכולל פרוות עבות וחלוקי קוסמים בצבע דם, ואלו שמוזכרים בשמם הפרטי או שם משפחתם הם רוסים או בולגרים. בסרטים מוצג בית הספר כמיועד לבנים בלבד, בעוד שבספר הרביעי מוזכרות ללא שם תלמידות אחדות. בית הספר ידוע לשמצה בספרים כמקום המלמד במפורש קסמים אפלים. למרות המתירנות בנושא זה התברר בספר השביעי כי לדורמשטרנג יש גבולות, מאחר שהקוסם הרשע גלרט גרינדלוולד, אשר למד בבית הספר, הושעה מהלימודים לאחר שביצע קסמים אפלים במיוחד. משמעות השם דורמשטרנג יכולה להיות סיכול אותיות של הביטוי הגרמני Sturm und Drang - הסער והפרץ.
  • סמטת נוקטורן (משחק מילים על המילה האנגלית nocturnally - לֵילִי) היא סמטה היוצאת מסמטת דיאגון, ומרבית האנשים המבקרים בה הם קוסמים ומכשפות אפלים. החנויות בסמטה מוקדשות למכירת חפצים שכושפו בקסמים אפלים וחפצים המשמשים למטרות שליליות כגון תכשיטים מורעלים.
  • נירמנגארד הוא בית הסוהר שנבנה על ידי גלרט גרינדלוולד (קוסם רשע שפעל בתקופה שקדמה לאירועי הספר הראשון והוזכר מספר פעמים לאורך הסדרה) עבור אויביו ועבור מוגלגים. הכניסה לכלא מסומנת בסמל אוצרות המוות שריתקו את תשומת לבו של גרינדלוולד, וכן בסיסמתו "למען טובת הכלל". לאחר שגרינדלוולד הובס על ידי אלבוס דמבלדור שוחררו כל האסירים, וגרינדלוולד נכלא בתא הגבוה ביותר. נירמנגארד מופיע פיזית לראשונה רק בספר השביעי, כאשר לורד וולדמורט מגיע למקום בחיפוש אחר שרביט הבכור (אחד מאוצרות המוות) רב-העוצמה, ורוצח את גרינדלוולד כאשר זה מסרב לשתף עמו פעולה. (דמבלדור אחר כך מעריך שזו הייתה דרכו של גרינדלוולד לנסות לכפר על מה שעשה)
  1
  #aaaaaa
  #FFF7CB

  רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • ישנם ערכים שאי אפשר שיישארו במצבם הנוכחי וצריך לעבור עליהם ולתקן אותם בהקדם, ראו מסגרת "ערכים דורשי שיפור".
  • כדי לזהות את עצמכם בדף המשתמש שלכם בתור תורמים למיזם הארי פוטר, תוכלו לשים {{משתמש תורם למיזם הארי פוטר}}.