פורטל:ערכים מומלצים/ערכים/סנט קילדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Boreray and the Stacs.jpg

סנט קילדה הוא ארכיפלג מבודד השוכן במרחק 64 ק"מ צפונית-מערבית לאי ויסט הצפוני שבצפון האוקיינוס האטלנטי. בארכיפלג נכללים האיים המערביים ביותר בהברידים החיצוניים של סקוטלנד. האי הגדול ביותר בארכיפלג הוא הירטה, והצוקים הנמצאים בו הם הגבוהים ביותר בממלכה המאוחדת. האוכלוסייה דוברת הגאלית מנתה לכל היותר 100 תושבים החל מ-1851.

מקורו של השם סנט קילדה מהווה כר להשערות שונות. המורשת האנושית באיים מאופיינת במספר אלמנטים אדריכליים ייחודיים מהתקופה ההיסטורית והתקופה הפרהיסטורית, למרות שהתיעודים הקדומים ביותר על יישוב אנושי במקום מתוארכים לימי הביניים. הכפר הימי-ביניימי בהירטה נבנה מחדש במהלך המאה ה-19, אך השפעות הדת, התיירות ומלחמת העולם הראשונה הובילו לפינויו של האי ב-1930. כיום האיים מאוכלסים על ידי אנשי הכוחות המזוינים של בריטניה. סיפורו של סנט קילדה משך תשומת לב אמנותית, ובין השאר נכתבה אופרה בנושא.

סנט קילדה הפך לאתר המורשת העולמית הראשון בסקוטלנד והוא אחד מהאתרים הבודדים שהוכרזו כאתרים מעורבים, בשל איכויותיו הטבעיות, הימיות והתרבותיות. האיים משמשים כאתר קינון חשוב למספר מינים של עופות ימיים ובהם סולה צפונית ותוכי ים אטלנטי.

לערך המלא - מומלצים נוספים