לדלג לתוכן

פיפלמובר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פיפלמובר

כרזת ה"פיפלמובר"

תאריך פתיחה 2 ביולי 1967
תאריך סגירה 21 באוגוסט 1995
מתכנן WED מיזמים
מממן GoodYear
מושבים 4 נוסעים לקרון, 4 קרונות לרכבת
מהירות מקסימלית 3.4 קמ"ש
משך הנסיעה במתקן 16 דקות

פיפלמובראנגלית: PeopleMover) הוא קיצור שמו הרשמי של מתקן שפעל בין השנים 19821995 בפארק השעשועים של חברת וולט דיסני: דיסנילנד שבקליפורניה. השם הרשמי של המתקן הוא "פיפלמובר דרך עולם טרון" (באנגלית: PeopleMover Thru the World of Tron). מתקן דומה ממשיך לפעול בממלכת הקסם בדיסניוורלד שבפלורידה בשם רשות התחבורה של ארץ המחר.

שם המתקן נכתב ברצף, ובהמשך הפך למונח בשפה האנגלית "people mover" - "מסיעון".

היסטוריה של המתקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתקן נפתח כחלק מארץ המחר החדשה שנפתחה בשנת 1967. הקרונות במתקן היו תמיד בתנועה, וניתן היה לעלות עליהם באמצעות הליכה על מדרכה נעה בתחנה, שמהירותה זהה למהירות הקרונות. הרכבות הונעו שלא באמצעות מנועים פנימיים בנפחן שלהן אלא באמצעות גלגלי גודייר שהיוו חלק מהמסילה. הרכבות היו צבעוניות עד שנת 1987 אז נצבעו לבן. המתקן נסגר באוגוסט 1995 והוחלף במתקן מטות הטילים (Rocket Rods) בשנת 1998.

מממנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתקן מופעל על ידי שיטת וודווי המבוססת על השיטה שבה השתמשו במתקן דרך השמים הקסומה של פורד ביריד העולמי של ניו יורק 1964 - מתקן שמומן על ידי חברת פורד והוקדם על ידי חברת וולט דיסני. כאשר נבנה המתקן בארץ המחר סירבה חברת פורד לממנו, וחברת הגלגלים גודייר הסכימה להחליפם בתמורה לכך שגלגלי המתקן יוחלפו על ידי צמיגים של גודייר.

מנהרת מהירות העל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1977 נוספה למתקן מנהרת מהירות העל (SuperSpeed Tunnel). המנהרה הייתה ממוקמת בבניין קרוסלת הקדימה, שהכיל באותה עת את מתקן אמריקה שרה - ומכוניות מרוץ הוקרנו על הקירות שסביב המסילה של פיפלמובר. בשנת 1982 שונו הסצנות המוקנות לסצנות מהסרט טרון שבהם הראו מנהרת מהירות על, ובהתאם שונה שם המקטע של הנסיעה ל"מנהרת מהירות העל".

פטירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך 28 שנות פעילות המתקן נפטרו שני מבקרים בו. שניהם קפצו מקרונית הרכבת בעודה נוסעת בניסיון לנחות ברכבת החולפת מהצד השני. הם נדרסו על ידי הרכבת החולפת מהצד השני.

שינויים במתקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר סגירת המתקן המשתמשו במסלול שלו עבור מתקן מטות הטילים שנסגר זמן קצר מאוחר יותר, בשנת 2000. מסלולי הפיפלמובר נותרו בלא שימוש אם כי בשנת 2005 נצבעו מחדש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פיפלמובר בוויקישיתוף