לדלג לתוכן

פנטזמיק!

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פנטזמיק! בדיסנילנד
פנטזמיק! באולפני דיסני MGM

פנטזמיק!אנגלית: Fantasmic!‎) הוא מופע זיקוקים ופירוטכניקה לילי המוצג בדיסנילנד שבקליפורניה ובאולפני הוליווד של דיסני בדיסניוורלד שבפלורידה.

המופע הוצג לראשונה בדיסנילנד בשנת 1992 והופק על ידי מחלקת המופעים של הפארק עבור אזור נהרות אמריקה שבפארק. המופע הופק בסיוע אולפני ההנפשה של וולט דיסני ווולט דיסני אמג'ינירינג. בשנת 1996 הותאם המופע לפארק אולפני דיסני MGM.

לצורך התקנת המופע בדיסנילנד יובשו נהרות אמריקה על מנת להתקין את המתקנים התת-מימיים הנדרשים עבור המופע, וכן הוסטו נתיבי הספינות ה"קולומביה" וה"מארק טוויין" העוברות בחלק זה של הפארק.

באולפני דיסני MGM נבנה עבור המופע תיאטרון בן 8,000 מושבים, מתוך ציפייה שהמופע יגדיל את מספר המבקרים בפארק.

עלילה: דיסנילנד

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם תחילת המופע מופיע מיקי מאוס לבוש בגלימה ובכובע המחודד עם הירח והכוכבים כמו בפרק "שוליית הקוסם" מסרט האנימציה "פנטסיה". מיקי "יוצר" מסכי מים על פני הנהר, ו"יורה" ממטהו כוכבים (שמונפשים על גבי מסכי המים) וכוכבי שביט (זיקוקים).

הכוכבים הופכים לפרחים, ועל הבמה מופיעים פרחים המשנים צבעם. הפרחים על מסכי המים הופכים לג'ונגל סבוך, וערפל מתחיל לכסות את הנהר. מבעד לערפל מופיע קא - הנחש מספר הג'ונגל, הזוחל על גדת הנהר שעיניו נוצצות באור ירוק.

לאחר מכן משתנה המוזיקה למנגינת "פילים ורודים צועדים" מהסרט דמבו הפיל המעופף, ופילי הנפשה ורודים מופיעים הן על המסכים והן צועדים לחוף האי. הפילים הופכים ל"פילים על חוטים" ואז נעלמים הפילים ונשארים רק החוטים שמניעים שלוש בובות ענק - בהן, במרכז הבמה, פינוקיו.

על המסכים מופיע ג'ימיני הצרצר הקורא לפינוקיו. ג'ימיני "נופל למים" במסגרת סרט ההנפשה שמוקרן על מסכי המים, ופוגש יצורי מים בהם ליוויתן ענק המכה בזנבו (הזנב מופעל על ידי אודיו אנימטרוניקס) ומשפריץ מים.

לפתע מופיעה ספינת שודדי ים היורה בתותחיה. על הספינה נמצאים קפטן הוק, סמי, ופיטר פן, המציל את וונדי. אחרי הספינה שט הקרוקודיל מהסרט פיטר פן שבבטנו שומעים את השעון המתקתק.

ערפל ורוד מכסה את הנהר ומגיעים על גבי סירות שלגיה והנסיך שלה, אריאל מהסרט בת הים הקטנה, היפה והחיה, ובהמשך המלכה הרעה מופיעה על הבמה ושואל את ראי הקסמים מי היפה בממלכה - והראי עונה לה שיש נסיכות רבות היפות ממנה.

המלכה, בכעסה, מביאה יורה מלאה אדים ושם עושה שיקוי ההופך אותה לאורסולה המכשפה מבת הים הקטנה, ועל מסכי המים רואים את זרועות התמנון שלה שגובהן כ-6 מטרים.

שלדים על סוסים רוכבים על פני השמים (הקרנה על מסכי המים) ודמות צ'רנאבוג מהסרט פנטסיה מופיעה וזורקת מידיה כדורי אש המעלים את האי בלהבות (אמיתיות). צ'אנאבוג הופך לדרקון שגובהו 10 מטרים (המונפש על המסכים) וכשהוא נעלם מופיע במקומו דרקון אמיתי על האי היורה אש על הנהר ומצית את מי הנהר.

מיקי מופיע ונלחם בדרקון ונעלם, ומופיעה טינקר בל המנופפת במטה הקסמים שלה ועפה על פני הנהר מפזרת אבק פיות, שהופך לזיקוקים.

ספינת הנהר מארק טוויין נכנסת לאזור המופע ונוהג אותה "וילי ספינת הקיטור".

כשהספינה עוברת מופיע מיקי במרכז הבמה, אומר "איזה דמיון יש לי" ונעלם.

נתוני המתקן

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • פתיחה: 13 במאי 1992
 • מיקום: נהרות אמריקה, דיסנילנד, קליפורניה.
 • מפיק: דיסנילנד אנטרטיינמנט.
 • פסקול: ברוס הילי.
 • במאי: בארנט ריצ'י.
 • אורך המופע: 22 דקות
 • מספר צופים מקסימלי: 10,000 צופים.
 • מספר משתתפים במופע: 101 משתתפים למופע.
 • מסכי מים:
  • גודל המסך: 10 על 18 מטרים.

עלילה: אולפני דיסני MGM

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ג'פאר הופך לנחש.
מטה הקסם של מיקי מאוס

בתחילת המופע מופיע מיקי מאוס בחליפה שחורה. מיקי מתנהג כמנצח על תזמורת וכשהוא מניף את מטהו מופיעים מסכי מים תוך הבריכות שלפני המופע, ועליהם מוקרנת דמותו של מיקי כ"שולית הקוסם" מהסרט פנטסיה.

על האי מופיעים פילים, ג'ירפות, קופים, ציפורים, בנות יענה, צ'יטות, קרנפים, וכן הדמויות סימבה ונלה מהסרט מלך האריות. על המוסכים מוקרנים בועות בהם נמצאים דמויות רבות מסרטי דיסני - פינוקיו, אלאדין, הרקולס, וילי ספינת הקיטור, במבי, מולאן, דמבו, שלגיה, אורורה וג'ימיני הצרצר.

אחרי ג'ימיני מופיע הלוויתן שרודף אחריו, שנופל לתוך הבריכה (המים משפריצים על הקהל).

על האי מאחורי הבריכה נערך קרב בין האינדיאנים למתיישבים מהסרט "פוקהונטס", וכאשר פוקהונטס פוגשת את אהובה, ועל מסכי המים מוקנית סצנות ריקוד של הנסיכה אורורה והנסיך פיליפ, סינדרלה והנסיך שלה, והנסיכה יסמין עם אלאדין.

ערפל ורוד מכסה את הנהר, ועל סירות מגיעים שלגיה והנסיך שלה, אריאל ואריק, היפה והחיה.

בהמשך מופיעה המלכה הרעה משלגיה וקוראת לכל הדמויות הרעות מסרטי דיסני המופיעות על המסכים: אורסולה, קרואלה דה ויל, סקאר, פרולו, ג'אפר, האדס, צ'רנאבוג, וג'אפר הופך לנחש ענק, בעוד שהמכשפה הופכת לדרקון בגובה 13 מטרים היורק אש על הנהר והנהר מתחיל לעלות באש.

מיקי מצליח להקים חומת מים סביב האי ולכבות את האש ולנצח את הדרקון באמצעות מטה הקסמים שלו.

טינקר בל מופיעה, מנופפת במטה הקסמים שלה ווילי ספינת הנהר מופיע על סירתו סביב האי, ביחד עם יתרת דמויות המופע. כאשר מופיע מיקי בבגדי שולית הקוסם בראש ההר שעל האי ויורה זיקוקים לשמים, ונעלם.

נתוני המתקן

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבדלים בין המופעים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין המופיעים הבדלים קטנים:

 • סצנות פיטר פן בדיסנלנד הוחלפו בסצנות פוקהונטס בפלורידה.
 • קטעי הפילים הורודים ובובת פינוקיו הוחלפו בקטעי הבובות בפלורידה.
 • בגרסה של פלורידה מופיעות כל שמונת הנסיכות של דיסני, בעוד שבקליפורניה מופיעות רק שלוש נסיכות.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פנטזמיק! בוויקישיתוף