סטאר טורס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סטאר טורס
Startours.jpg
שם במקור: Star Tours
בימוי: ג'ורג' לוקאס
הפקה: ג'ורג' לוקאס
תום פיטסג'ראלד
תסריט: ג'ורג' לוקאס
שחקנים ראשיים: אנתוני דניאלס
אירה קילר
פול רובנס
מוזיקה: ג'ון ויליאמס
חברת הפצה: לוקספילם
הקרנת בכורה: 9 בינואר 1987
משך הקרנה: 4 דקות ו-30 שניות
שפת הסרט: אנגלית
דף הסרט ב-IMDb

סטאר טורסאנגלית: Star Tours - "תיורי כוכבים") הוא מתקן סימולטור הממוקם בפארקי השעשועים של חברת וולט דיסני דיסנילנד שבקליפורניה, אולפני הוליווד של דיסני בדיסניוורלד שבפלורידה, דיסנילנד שבפריז ודיסנילנד שבטוקיו.

המתקן מתבסס על סדרת סרטיו של ג'ורג' לוקאס - "מלחמת הכוכבים", והיה המתקן הראשון שבפארק דיסני שלא התבסס על סרט של אולפני וולט דיסני.

המתקן הראשון מסוג זה הופיע בארץ המחר שבדיסנילנד בשנת 1987 והחליף את המסע דרך החלל הפנימי שהיה באותו מבנה.

ב-2010 המתקן נסגר על מנת להפנות מקום למתקן המשך בשם "סטאר טורס - ההרפתקה נמשכת" ב-2011.

תיאור המתקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתקן הוא "מסע תיירותי" הלוקח את המבקרים לטיול בכוכב היערות אנדור באמצעות סוכנות התיירות החללית סטאר טורס (Star Tours travel agency). כבר במהלך התור בכניסה למתקן מוצגים לממתינים חלקים מהמופע - והמבנה בו נמצא התור בנוי כאולם המתנה לפני עלייה למעבורות חלל. סביב התור ישנן רובוטים אודיו אנימטרוניקס הנראות כמו דמויות מהסרט ובהם C-3PO ו-R2-D2, המתווכחים ביניהם. על פי הספר "בלש דיסנילנד" (Disneyland Detective) מאת קנדרה טראהאן שתי הדמויות שבדיסנילנד בקליפורניה הן הדמויות המקוריות מהסרט הראשון שהותאמו כרובוטי אודיו אנימטרוניקס.

בכניסה למתקן, לאחר תום העמידה בתור, נכנסים המבקרים לתוך אחד מכמה תיאטראות, והנווט של הספינה - רובוט דרואיד בשם רקס (מדובב על ידי פול רובנס) מדבר עם המבקרים, ואז פונה הספינה בטעות למגרש גרוטאות בחלל, ומשם לאחר שעוקפים ברגע האחרון את המכשולים, רקס מעביר את הספינה למהירות האור, אולם מפספס את היעד של הספינה ועוצר אותה בתוך שדה מטאורים, ומשם מגיעים לקרב בין ספינת מורדים לבין משמיד כוכבים, והמבקרים נקלעים לקרב עם כוכב המוות.

הקמת המתקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון למתקן זה מקורו בהצעה להקמת מתקן שהתבססה על הסרט של חברת וולט דיסני "החור השחור" משנת 1979. הצעה זו לא ייושמה בשל העלויות הגבוהות שלה שהוערכו ב- 50 מיליון דולרים, והעובדה שהסרט נכשל.

חברת וולט דיסני החליט במקום זאת להגיע לשותפות עסקית עם ג'ורג' לוקאס - שותפות שהפיקה את הסרט התלת ממדי קפטן איו בשנת 1986, וכן את המתקן.

עם קבלת הסכמתו של לוקאס, חברת וולט דיסני רכשה ארבעה סימולטורי טיסה בעלות של $500,000 לכל אחד ואחד מהם, ולוקאס יצר את הסרט שיוקרן בסימולטורים. לאחר השלמת הסרט הותאמה תנועת הסימולטור לסרט.

המתקן, שעלותו הגיעה ל-32 מיליון דולרים (פעמים מעלות בניית כל הפארק בשנת 1955) נפתח לקהל ב-9 בינואר 1987.

נתוני המתקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

StarTours.jpg

טריוויה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכניסה למתקן בשנת 1996, לפני השיפוץ של 1998 של ארץ המחר.
הכניסה למתקן לאחר שיפוץ ארץ המחר.
  • בדיסנילנד שבקליפורניה, המתקן החליף מתקן קודם בשם "מסע דרך החלל הפנימי" בו המבקרים "הוקטנו" לגודל מיקרוסקופי ונסעו דרך פתית שלג. שריד למתקן הקודם מצוי בסוף הסצנה הראשונה בסרט בה רואים כאחד הגרוטאות בחלל את המיקרוסקופ הענקי מהמתקן הקודם.
  • בזמן ההמתנה לכניסה למתקן מודיעה מערכת הכריזה כי רכב חלל שמספרו THX-1138, חונה במקום אסור. מספר זה הוא שמו של סרטו הראשון של ג'ורג' לוקאס.
  • בזמן ההמתנה לכניסה למתקן קוראים במערכת הכריזה ל"מר סאקול ג'רוג'" ("Mr. Egroeg Sacul, Mr. Egroeg Sacul." ) - בהיפוך ג'ורג' לוקאס.
  • הודעה נוספת במערכת הכריזה קוראת ל"מר טום מורו" ("Mr. Tom Morrow") - המספר במתקן מסע אל המאדים שהיה במבנה זה עד שנת 1992. אותה דמות היא דמות במתקן אינובישונז שנפתח בשנת 1998.
  • מכל הדלק החללי שהחללית כמעט מתנגשת בו בסוף הסרט נושאת מספר רישוי שהיה בעבר מספר הטלפון של משרדי חברת ההפקה של לוקאס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סטאר טורס בוויקישיתוף

קישורים רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים לא רשמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]