פנדמיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ששת השלבים שהיו נהוגים בעבר להגדרת פנדמיה

פַּנְדֶמְיָהיוונית: πᾶν – כל; δῆμος – עם, מגפה הפוגעת בכל העם; בעברית: מגפה רבתי[1]) היא מגפה (אפידמיה), שהתפשטה על פני אזורים נרחבים, על פני מספר יבשות או בכל העולם.

מגפה בעלת תפוצה רחבה אך במצב יציב ונשלט אינה פנדמיה. שפעת עונתית, גם כשהיא בעלת תפוצה רחבה, אינה מוגדרת כפנדמיה בדרך כלל.

במהלך ההיסטוריה היו כמה אירועי פנדמיה כגון פנדמיית האבעבועות השחורות והשחפת. אחת הפנדמיות הקטלניות ביותר במהלך ההיסטוריה היא מגפת המוות השחור שקטלה לפי ההערכות בין 75 מיליון ל-200 מיליון אנשים במאה ה-14.

פנדמיה בולטת במאה ה-20 היא מגפת השפעת הספרדית שקטלה לפי ההערכות בין עשרים לחמישים מיליון אנשים ברחבי העולם בין השנים 1918 ו-1920, וכן מחלת האיידס, הנגרמת בעקבות הידבקות בנגיף ה-HIV, התפרצה החל מסוף שנות ה-70 וגבתה עד כה את חייהם של יותר מ-25 מיליון בני אדם.

ב-11 במרץ 2020 הכריז ארגון הבריאות העולמי על מגפת הקורונה כפנדמיה.[2]

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פנדמיה היא מגפה המתרחשת בקנה מידה החוצה גבולות בין-לאומיים, ומשפיעה על מספר גדול של אנשים. פנדמיה יכולה להיחשב גם פגיעה בבעלי חיים או בגידולים חקלאיים.

בעבר הגדיר ארגון הבריאות העולמי שישה שלבים המתארים את תהליך ההדבקה בנגיף עד להפיכתו למגפה עולמית, הנתונים התייחסו לנגיף האינפלואנזה מחולל מחלת השפעת. החל בפברואר 2020, הודיע דובר הארגון כי שוב לא ייעשה שימוש בשיטת ששת השלבים להגדרת פנדמיה.

מחלה או מצב רפואי אינם מוגדרים כמגפה רק משום שהם נפוצים וגורמים לתחלואה ולמוות, אלא אם כן ישנה מעורבות של זיהום, לדוגמה, סרטן אחראי למקרי תחלואה רבים אך אינו נחשב למגפה מכיוון שהמחלה אינה מידבקת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פנדמיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Wiki Project Med Foundation logo.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מחלות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.