פתרון מדינת האפס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

"פתרון מדינת האפס" (באנגלית: Zero-state solution) הוא שם כולל למספר פתרונות ליישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שלפיו אחד הפתרונות מניח כי אין זהות פלסטינית ייחודית וכי על הפלסטינים הנמצאים בגדה המערבית לקבל בחזרה את האזרחות הירדנית תחת השלטון הישראלי, בעוד רצועת עזה תועבר לשליטה של מצרים בחסות השלטון הישראלי. הפתרון הוצע לראשונה על ידי מרכז אריאל למחקרי מדיניות. הפתרון דומה מאוד לפתרון שלוש המדינות, אך לא בהכרח זהה.

הצעה חלופית ושונה הוצעה על ידי רשת איזוקרטיה, המשנה את נקודת המבט של ההצעה המקורית לדומה יותר לפתרון המדינה האחת[1], אשר מסביר בעצם שבמקום להתנות לפלסטינים אזרחות רשמית בחסות מדינת ישראל, יש לשנות את שלטונה למען שוויון הזכויות של אזרחיה. הצעה זו שונה משאר הפתרונות שהוצעו, משום שבניגוד לכך שהעם הפלסטיני זוכה לקבל הכרה בינלאומית בקבוצה לאומית, הוא מוותר על ההכרה ובתמורה לכך הוא זוכה להקים להיות חלק ממדינה אשר אינה נחשבת כמדינה יהודית, אלא כמולדת יהודית.

סקירה כללית (לפי מרכז אריאל למחקרי מדיניות)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההצעה המקורית מניחה שישראל תספח את השטחים שנכבשו בשנת 1967. הצעה זו נבדלת בכך שהפלסטינים הנוכחיים יכולים להישאר במקום בו הם נמצאים, כלא אזרחי ישראל, או שהם צפויים לחזור לשטח זהותם הלאומית.

הייתה התנגדות לתוכנית זו מצד הפלסטינים, ירדן ומצרים[2].

הצעה זו, המתוארת כ"הצעת המסגרת לאסטרטגיה לאומית בנושא יהודה ושומרון וסוגיית ערביי ארץ ישראל", מניח כי אין זהות פלסטינית ייחודית, וכי על הפלסטינים בגדה המערבית לקבל בחזרה את האזרחות הירדנית, בעוד שמצרים צריכה להיות אחראית לרצועת עזה. היא מציעה פתרון חד צדדי, מכיוון שהיא אינה מאמינה שמדינות ערב יסכימו:

סקירה כללית (לפי רשת איזוקרטיה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד שהצעת מרכז אריאל מתארת למעשה מדינה אחת עבור ישראל ואפס מדינות עבור הפלסטינים, הטענה של רשת איזוקרטיה היא ביטול המדינות בכלל. בהקשר מסוים, ההצעה טוענת כי כל גם הפלסטינים ראויים לשוויון זכויות ליברליות ללא קשר לסמכות השלטון שהם חיים תחתיה. גרסת איזוקרטיה ל"פתרון מדינת האפס" טוענת כי:

  • הממשל במדינה יהיה חילוני ודמוקרטי.
  • לא יהיו הטבות מיוחדות על בסיס לאומי או השתייכות דתית, אשר יהיו נפרדות מזכויות האזרחים.
  • המדינה תהיה מולדת יהודית, ולא מדינה יהודית (כמו ברוב מדינות העולם).
  • לא יהיו צבאות עומדים, אלא רק מיליציות מילואים ושירותי חירום לצורך הגנה מקומית וסדר אזרחי, ולא למען מלחמה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Lafayette, Lev (10 ביולי 2010). "The Country of Palestine: A Zero State Solution". {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ Slackman, Michael (16 בדצמבר 2017). "Gaza Crisis Imperils 2-State Solution". {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ מרואן אל-מועשר, "א-שרק אל-אווסט", ירדן לא תהיה פלסטין, באתר ynet, 18 בינואר 2020