צ'ארלי בראון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: סגנון.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Disambig RTL.svg המונח "Charlie Brown" מפנה לכאן. לערך העוסק בסינגל מאת קולדפליי, ראו Charlie Brown (קולדפליי).
צ'ארלי בראון

צ'ארלס "צארלי" בראוןאנגלית: Charles "Charlie" Brown) הוא הדמות הראשית בסדרת הקומיקס פינאטס (Peanuts) שיצר צ'ארלס מ. שולץ.

דמותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שולץ יצר את צ'ארלי בראון בהשראת חייו שלו. דמותו כתלמיד כיתה ג' היא של לא יוצלח חביב ואהוד, המלא בנחישות ועקשנות אינסופיות אולם לבסוף תמיד נשלט על ידי דאגותיו וכישלונותיו. לעיתים קרובות סובל מהתעמרות קרוביו וניצולו על ידם. הדוגמה הטובה ביותר לאופיו המורכב היא בקבוצת הבייסבול שהוא משחק בה כמגיש וגם מנהל אותה. הקבוצה מפסידה באופן עקבי (מאזנה הוא 2-930). צ'ארלי בראון הוא פיטצ'ר נוראי. כאשר הוא זורק זריקות טובות הוא בדרך כלל מעיף את עצמו מתלולית החול או שמוצא עצמו כשרק מכנסיו לגופו. קבוצתו של צ'ארלי בראון היא עלובה גם היא כשרק כלבו סנופי מראה יכולות משחק כלשהן. כשקבוצתו כן ניצחה, זה היה כשצ'ארלי לא שיחק. צ'ארלי בראון ניצח פעם בתחרות מוטוקרוס, אך הפרס היה חמש תספורות חינם, מתנה חסרת ערך לבנו של ספר.

צ'ארלי בראון הוא גם חובב מושבע של הפרחת עפיפונים, אולם כל העפיפונים שלו מסיימים את חייהם ב"עץ אוכל העפיפונים" או שמוצאים גורלות גרועים יותר. פעם אחת ב-1958 הוא הצליח להפריח עפיפון באוויר, אך הוא לפתע החל לבעור מעצמו תוך כדי תעופה. כל סתיו לוסי ואן פלט ידידתו של צ'ארלי בראון מבטיחה לו להחזיק לו פוטבול כדי שיבעט בו וכל שנה היא מסירה אותו מדרכו ברגע שהוא בא לבעוט וגורמת לו להתעופף באוויר ולנחות על גבו. לכל אורך השנים לא נראה צ'ארלי בראון מצליח לבעוט בכדור שמחזיקה לו לוסי. כשצ'ארלי היה בבית חולים ב-1979 לוסי הבטיחה שלעולם לא תסיר את הכדור מדרכו כשיבוא לבעוט. כאשר יצא מבית החולים היא לא הזיזה את הכדור אך הוא החמיץ אותו כשבא לבעוט ובעט לה ביד.

למרות כל זאת וכל ההתעללות שהוא סופג יש לצ'ארלי חברים רבים שהטוב מביניהם הוא אחיה של לוסי ליינוס המבקר את התנהגותו רבות אך נוטה לעמוד לצידו בעת הצורך. צ'ארלי בראון מאוהב בדמות בדיונית שאינה נראית בפרקים של הסדרה וידועה בשם "הילדה הג'ינגית הקטנה". הוא לרוב מפחד לדבר איתה וכשהוא כן עושה זאת, התוצאה היא תמיד מבישה מבחינתו. אחיה השני של לוסי ריראן מצטייר כמעריצו של צ'ארלי.

הדמויות השונות בקומיקס פונות אליו תמיד בשמו המלא פרט לשני חריגות פפרמינט פאטי מכנה אותו לרוב בשם צ'אק וחברתה מארסי פונה אליו בשם צ'ארלס. קוראים מסוימים רואים בכינויי החיבה האלה כרמזים לכך ששתי הבנות מאוהבות בו, עובדה המקבלת אישוש בפרק שיצא ב-1979 בו מודות שתי הבנות אחת בפני השנייה על אהבתן אליו. בגלל רגשותיו לאהבתו הבדיונית הוא עיוור לניסיונות השתיים למשוך את תשומת לבו. בעיקר בולטות הן נטיותיו לומר את הדבר הלא נכון בזמן הלא נכון לשתיהן. אחותו סאלי קוראת לו לרוב "אח גדול" בגלל קרבתם המשפחתית. דוגמה חריגה לשיבוש שמו הייתה על ידי דמות בשם "פגי ג'ין בתחילת שנות התשעים שקראה לו "בראוני צ'ארלי" מכיוון שבסגנונו הגמלוני התבלבל כשהציג עצמו בפניה ולא היה יכול להביא את עצמו לתקנה. הדמות הראשונה שקראה לו בשמו המלא הייתה "פוצ'י" ילדה קטנה ובלונדינית ששיחקה עם סנופי כשהיה גור והופיעה לראשונה בקומיקס בשנת 1973.

כל המבוגרים בסדרה אינם מופיעים או נשמעים אך לעיתים ישנה התייחסות אליהם. אביו של צ'ארלי בראון הוא ספר בעוד אימו היא עקרת בית.

צ'ארלי בראון מצויר לרוב כשתלתל קטן מופיע בקדמת ראשו ואחד בגב ראשו, הופעה זו מתפרשת לרוב כקירחות. צ'ארלס שולץ הסביר את הופעתו של צ'ארלי כך כי דמיין אותו עם שיער כה דליל עד כי נראה כאילו הוא קירח. סנופי כלבו של צ'ארלי בראון רואה בעיניו את אדונו כ"ילד עגול הראש הזה". הוא כמעט תמיד לובש מכנסיים קצרים שחורים וחולצה צהובה שעליה קו מזוגזג שחור.

בסדרה הראשונה שיצאה בעברית, ושודרה במקור בערוץ הילדים, צ'ארלי בראון דובב על ידי יונתן השילוני. ובסדרה השנייה שיצאה בשנת 2017 ושודרה בחינוכית 23, צ'ארלי בראון דובב על ידי הדר שחף-מעיין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צ'ארלי בראון בוויקישיתוף