לדלג לתוכן

ביולוגיה של התא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ציטולוגיה)
שני סוגי התאים מהם מורכבים כל היצורים החיים: פרוקריוטי ואיקריוטי
מבנה קרום התא

ביולוגיה של התא (נקראת גם ביולוגיה תאית או צִיטוֹלוֹגְיָה) היא ענף בביולוגיה החוקר את המבנה, התפקוד וההתנהגות של תאים. כל היצורים החיים עשויים מתאי. תא הוא יחידת החיים הבסיסית שאחראית על חייהם ותפקודם של יצורים חיים. ביולוגיה של התא היא חקר היחידות המבניות והתפקודיות של תאים. ביולוגיה של התא מקיפה הן תאים פרוקריוטים והן תאים אוקריוטיים ויש לה תתי נושאים רבים כולל מטבוליזם, תקשורת תאים, מחזור התא, ביוכימיה והרכב התא.

מקור השם הלועזי של התחום, צִיטוֹלוֹגְיָה (cytology), ביוונית: קיטוֹס פירושו "סל, מכל" (ובהשאלה: תא); לוגיה (λογία) פירושו "תורה".

למרות היותם של התאים זעירים ובעלי תכולה ותוכן מוגבלים, עדיין לא צלח בידי הביולוגיה לזהות את מיליוני התרכובות השונות הממלאות תפקידים בתא ואת אלפי התהליכים השונים המתרחשים בו. אפילו בתהליכים חשובים ומוכרים, כגון התפצלות התא (מיטוזה ומיוזה), התמיינות התאים ומותם המתוכנת (אפופטוזה), עדיין רב הנסתר על הנודע.

היות שכל היצורים החיים מורכבים מתאים, ביולוגיה של התא היא כיום אחד התחומים הבסיסיים ביותר בביולוגיה (כימיה אורגנית, ביוכימיה וביופיזיקה בסיסיים יותר, אך הללו משתייכים גם למדעים אחרים ולא רק לביולוגיה). למרות שהתארים או המקצועות "ביולוג של התא" או "ציטולוג" נדירים למדי, הרי שחוקרים מתחומים ביולוגיה רבים עוסקים בפועל בחקר היבטים של תפקוד או מבנה תאים, באופן ישיר או עקיף. עם זאת קיימים ביולוגים שעוסקים גם בתחומים אחרים - הנוגעים למערכות חיים בהיקפים גדולים יותר - לדוגמא חקר תפקוד של רקמות, מחקרי תפקוד של אורגניזם שלם, מחקר אבולוציוני, מחקרי אקולוגיה, וירולוגיה, אפידמיולוגיה, זאולוגיה ועוד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ביולוגיה של התא בוויקישיתוף

כתבי עת באנגלית:

אחרים:


ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.