צעירי קריית מלאכי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צעירי קריית מלאכי
אין תמונה חופשית
שנות פעילות 19872011 
סוגה מוזיקת פופ
חברים
אוסנת ז'נו, קרן קסיר, סימה עמר, מיקי גבע ואורן בר

צעירי קריית מלאכי (נקראה גם: "דור שני") הייתה להקה ישראלית, שפעלה בין השנים 1987 ־2011. הלהקה נחשבה ללהקה שונה בנוף הישראלי של שנות ה-80 ויש שראו בשיריה תוכן מחאתי.[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלהקה הוקמה בשנת 1987 על ידי יאיר רוזנבלום, אליו הצטרף גדי ענבר כבמאי וכותב השירים, כלהקה העירונית של העיר קריית מלאכי. הרעיון להקמת הלהקה עלה בעקבות הצלחת להקת הנוער צעירי תל אביב. לאורך השנים, התבססה הלהקה על מחזורים של בני נוער שהתחלפו מדי שנה.

לפיכך נערכו אודישנים לחברי המחזור הראשון של הלהקה על ידי יאיר רוזנבלום ובסיומם נבחרו 16 בני ובנות נוער שהפכו לחברי הלהקה. בני הנוער שנבחרו סיפרו לימים כי את הרעיונות לשיריהם היו מעלים יחד עם הצוות המוזיקלי בישיבות משותפות. לאחר הקמתה, החלה הלהקה להופיע על מגוון במות בארץ ומחוץ לה, במסגרת זאת ביצעה הלהקה את ההופעה הפותחת של פסטיבל ערד כאשר היה בשיא הפופולריות שלו.

הפריצה הגדולה של הלהקה התרחשה בשנת 1989, כאשר להקת "צעירי תל אביב" עזבה את פינתה המוזיקלית הקבועה בתוכנית "זהו זה!" ולהקת צעירי קריית מלאכי (שהוצגה בשם "דור שני") נקראה להחליפה.[2] מקור שמה נבע מכך שרוב חברי הלהקה היו דור שני להורים שעלו ארצה בעיקר ממדינות צפון אפריקה.

לעומת להקת "צעירי תל אביב" שעסקה בעיקר בתוכן צעיר ובידורי, להקת "דור שני" עסקה בנושאים הנחשבים "כבדים" יותר כמו אפליה, קיפוח, עדתיות, פריפריה ואבטלה. בין שיריהם ניתן למצוא מספר להיטים שעוסקים בנושאים הללו כמו "אמא שלי ממרוקו", "אבא מובטל", "פושע צעצוע" ו"סינדרלה".[3]

שירי הלהקה נחשפו רבות בתוכנית "זהו זה!", ובהתאם הוזמנה הלהקה להופעות רבות בעקבות התוכנית. יתר על כן נושאי השירים שלא היו נושא שיח מקובל קיבלו לפתע מקום בשיח ובתרבות השירה העברית.

לאחר עונה אחת סיימה הלהקה את ההשתתפות בתוכנית בעיקר משום שרוב חברי המחזור הראשון התגייסו, ונותרו בה נערות בלבד. באותה העת לתפקיד מנהל הלהקה נכנס רוני אבירם, בעת שניהל אבירם את הלהקה השתנו מעט נושאי השירים והתמקדות בפריפריה ועדתיות התחלפה בנושאי נוער כלל ישראלים. הופעה נוספת של הלהקה בטלוויזיה הייתה עם הקמתו של ערוץ 2 בסדרת הנעורים "דור חדש" בגילומם של חברי הלהקה.

לרגל חגיגות החמישים להקמת קריית מלאכי התאחדו ותיקי הלהקה למופע חד פעמי.

אבירם ניהל את הלהקה עד לשנת 2011, אז החליט ראש העירייה מוטי מלכה לסגור את הלהקה.[1]

במהלך השנים חלק מבוגרי המחזורים של הלהקה ניסו להמשיך בתחום השירה והבידור בין היתר בלהקות צבאיות ומחוץ להן.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]