ספינות הטילים מסדרת קומאר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף קומאר)
ספינת קומאר משגרת טיל סטיקס

קומאררוסית: Комар; מילולית: יתוש) הוא קוד נאט"ו לסדרה של 112 ספינות טורפדו ששודרגו לספינות טילים מתוצרת ברית המועצות.

תכנון ובנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספינות שהיו בנויות בחלקן מעץ תוכננו ונבנו לאחר מלחמת העולם השנייה כספינות טורפדו שבהן בשני משגרי טורפדו 533 מ"מ נגד ספינות, בנוסף הייתה גרסה ציידת צוללות שצוידה בסונאר ופצצות עומק. בשנת 1956, חומשו הספינות בשני משגרי טילי "סטיקס" במקום משגרי הטורפדו ובכך הפכו את הספינות לספינות הטילים הראשונות.

שימוש בחיל הים המצרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספינת טילים קומאר מצרית במפרץ סואץ בקרבת דבור ישראלי, ספטמבר 1975.

מצרים רכשה שבע ספינות קומאר בשנים 19621967 ששרתו עד שנות ה-90 של המאה ה-20.

ב-21 באוקטובר 1967 ספינת קומאר מצרית הטביעה את המשחתת הישראלית אח"י אילת. היה זה הירי המבצעי הראשון של טילי ים-ים. המשחתת הישראלית לא הייתה מצוידת בטילים אלא בתותחים. למצרים לא היו נפגעים.

במהלך מלחמת יום הכיפורים שהו שני סטילים מסוג קומאר בים סוף ומנעו מהמטכ"ל הישראלי להפעיל את מבצע אור ירוק ואור לבן להנחתת כוחות שריון בעומק מצרים באמצעות נחתות. לפיכך יזם צה"ל את מבצעי מגבית שבמהלכם הושמדו שני הסטי"לים באמצעות כוחות מיוחדים ללא אבדות לצה"ל.

בשנות השמונים המצרים בנו שישה סטי"לים דומים, חדישים יותר שנקראו "אוקטובר".

שימוש בחיל הים הסורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסורים רכשו בראשית שנות השבעים 9 ספינות קומאר. בלילה שבין ה-6 ל- 7 באוקטובר 1973 שביומה הראשון של מלחמת יום הכיפורים, השתתפו שני סטי"לים מדגם קומאר בקרב לטקיה שהיה קרב טילי הים הראשון בעולם. במהלך הקרב הוטבעו שני הסטי"לים הסוריים על ידי סטי"לים ישראליים. בהמשך המלחמה נפגעו סטי"לי קומאר נוספים על ידי חיל הים הישראלי מבלי שהצליחו לגרום לנזק כלשהו לספינות חיל הים.

מקורות וקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]