קורטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מחשבון קורטה מפורק חלקית, מציג את הספרות ואת התוף שמאחוריהן

הקורטה הוא מחשבון מכני קטן שהושק לראשונה ב-1948. המחשבון היה קומפקטי שכן היה בנוי מצילינדר שהתאים לגודל כף היד. ניתן היה לבצע באמצעות המחשבון חיבור, חיסור, כפל, חילוק ואף העלאה בריבוע ופעולות מתמטיות נוספות. הקורטה מבוסס על מנגנון "מחשב הפסיעות" של גוטפריד לייבניץ. הערכים נצברים על שיני גלגלי השיניים ומתווספים באמצעות מנגנון תוף פסיעה.

הממציא[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורטה הומצא על ידי קורט הרצשטרק בעת שהיה אסיר במחנה הריכוז בוכנוואלד. קורט שרד במחנה לאחר שהנאצים זיהו אותו כמפתח המחשבון ואיפשרו לו להמשיך בפיתוח, ולאחר מלחמת העולם השנייה השלים ועידן את התכן. הפיתוח הלהיב את נסיך ליכטנשטיין שהזמין את הרצשטרק לייצר אותו בארצו. מכשירי קורטה יוצרו בחברת "קונטינה". הם נחשבו כמשובחים ביותר עד שפינו את מקומם למחשבונים האלקטרוניים בשנות ה-70 של המאה ה-20.

תיאור ושימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספרים הוכנסו באמצעות זחלנים (ידיות הזזה), אחד לכל ספרה, על מעטפת ההתקן. מונה הסיבובים ומונה התוצאה הופיעו בחלק העליון. סיבוב יחיד של הארכובה היה מחבר את המספר בקלט למונה התוצאה וכן מקדם את מונה הסיבובים בהתאם. משיכה קלה של הארכובה החוצה לפני ביצוע הסיבוב הייתה מבצעת חיסור במקום חיבור. כפל, חילוק ופונקציות אחרות הצריכו סדרה של פעולות ארכובה. הקורטה כונה בחיבה "טוחן הפלפל" בשל צורתו ואופן הפעלתו. הקורטה "טחן" החוצה תשובות.

קורטה טיפוס 1 וטיפוס 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקורטה טיפוס 1 היו 8 זחלנים, אחד לכל ספרה, מונה סיבובים בן 6 ספרות, ומונה תוצאה בן 11 ספרות. הקורטה טיפוס 2 היה בעל ממדים גדולים יותר. הוא הושק בשנת 1954 והיו לו 11 זחלנים (11 ספרות), מונה סיבובים בן 8 ספרות ומונה תוצאה בן 15 ספרות. מספרם המוערך של מחשבוני קורטה שיוצרו, עומד על כ-140,000 (80,000 מטיפוס 1, 60,000 מטיפוס 2). הקורטה האחרון יוצר בשנת 1970.

שימוש בתחרויות למכוניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורטה היה פופולרי בקרב מתחרים במרוצי מכוניות בשנות ה-60, ה-70 וה-80 של המאה ה-20. אפילו לאחר הצגת המחשבון האלקטרוני המתקדם יותר, עדיין עשו בקורטה שימוש לחישוב זמנים לנקודות ביקורת, מרחקים וכו'. מתחרים אשר עשו שימוש במחשבונים כאלה כונו "ארכובאי-הקורטה" על ידי אלו שהגבילו עצמם לנייר ועפרון, או אלה שעשו שימוש במחשבים שחוברו לגלגלי המכונית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]