קו מטרופוליטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ראו דף שיחה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קו מטרופוליטן
Metropolitan line flag box.png
צבע על המפה: סגול
שנת הפתיחה: 1863
סוג הקו: קו תת-קרקעי
מספר התחנות: 34
אורך הקו: 66.7 ק"מ‏[1]
מספר נוסעים בשנה: 53 מיליון
קו מטרופוליטן
קו האמרסמית' וסיטי
קו דיסטריקט
קו סירקל
קו נורת'רן
קו ווטרלו וסיטי
קו סנטרל
קו בייקרלו
קו פיקדילי
קו ויקטוריה
קו ג'ובילי

קו מטרופוליטן (אנגלית: Metropolitan line; "עירוני") הוא הקו העתיק ביותר ברכבת התחתית של לונדון וקו הרכבת תחתית המערכתי הראשון בעולם. הקו נפתח ב-10 בינואר 1863 והוא כולל כיום (2010) 34 תחנות (מתוכן 9 מתחת לקרקע). מסלול הקו שונה מיום פתיחתו, ומספר תחנות שבעבר היוו חלק ממנו נכללות היום בקווים האמרסמית' וסיטי, דיסטריקט וסירקל. המטרופוליטן היה בעבר הקו הראשי של הרכבת התחתית. כיום זהו הקו התשיעי בעומסו במערכת הרכבת התחתית של לונדון[2].

המטרופוליטן הוא הקו בעל מגבלת המהירות הגבוהה ביותר במערכת הרכבות התחתית של לונדון. לפני סוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 עמדה מגבלת המהירות בחלקו הצפוני של הקו מתחנת הרכבת הרואו-און-דה-היל על 113 קמ"ש. מאז הוגבלה מהירות מערך הרכבות של המטרופוליטן ל-80 קמ"ש. קו המטרופוליטן וקו הסנטרל הם שני הקווים היחידים במערכת התחתית שכוללים תחנות מחוץ ללונדון רבתי.

קו המטרופוליטן הוא קו תת-קרקעי, כלומר, הוא נמצא כ-5 מטרים בלבד מתחת לקרקע ונבנה בשיטת חפור וכסה - חפרו את רחובות העיר עד לעומק הרצוי וכיסו את החפירה בתקרה שעליה נמצאים פני הרחוב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכנונים לבניית קו המטרופוליטן החלו בשנת 1853 עם ההתאגדות של רכבת המטרופוליטן הצפונית (שמה המקורי של רכבת המטרופוליטן), אשר הייתה רשאית להקים קו מגרייט ווסטרן ריילוואי בתחנת הרכבת התחתית פדינגטון לתחנת הרכבת התחתית פרינגדון, עם חיבור לגרייט נורת'רן ריילוואי בקינגס קרוס.‏[3] העבודה על הרכבת החלה בפברואר 1860 בשיטת הבנייה "חפור וכסה". שיטה זו גרמה להפרעה חמורה בתנועה של צפון לונדון; במהלך העבודה נהר הפליט פרץ את הביוב בתוך החפירות וגרם להצפות מרובות בחלק הבנוי של המנהרה.‏[4]

המסלול הראשון נפתח מפדינגטון לרחוב פרינגדון בינואר 1863. מאוחר יותר באותה השנה, הוצע כי על כל תחנות הקו להיות מקושרות בידי מערכת תחתית. הפרלמנט המליץ כי הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא לעצב "מעגל פנימי", חלק שיהיה קיים ברכבת המטרופוליטן. חלק חדש מהרכבת נבנה בידי חברה אחרת (Metropolitan District Railway) תוך שימוש במטרופוליטן שיבנה את קווי החיבור.

בין פתיחת הקו ועד לשנות ה-30 של המאה ה-20 הרכבת הורחבה עד שאורך המסילה עלה על 145 קילומטרים שרובו חושמל בהדרגה מ-1905. בשנת 1933 רכבת המטרופוליטן הולאמה בידי חברת London Passenger Transport Board והפכה באופן רשמי לקו במערכת של הרכבת התחתית של לונדון.

דפוס השירות הנוכחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קו המטרופוליטן שונה מן הקווים האחרים של הרכבת התחתית של לונדון כיום — הוא פועל בשירות אקספרס מהיר, בדומה לקו פיקדילי אך בשעות השיא של הרכבת המהירות משתנה.

המטרופוליטן הוא הקו היחיד שאינו חולק אף נקודת מפגש עם קו הדיסטריקט. זאת מפני שחלק מתחנותיו המקוריות סופחו לתחנות קו סירקל וקו האמרסמית' וסיטי.

תכונות עיקריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רק כ-9.7 ק"מ ממסלול הקו עובר מתחת לקרקע. שאר המסלול, כ-57.1 ק"מ, עובר מעל הקרקע.‏[1][2]
  • קו המטרופוליטן מפעיל שירותים במהירויות גבוהות, גבוהות למחצה ואיטיות, זאת בניגוד לשאר קווי הרכבת התחתית בהם המהירות אחידה.‏[5]
  • הקו משרת תחנות בכל ששת אזורי לונדון רבתי של הרכבת התחתית חוץ מאזור 3, מה שהופך אותו לקו הרכבת התחתי היחיד החסר רצף אזורי.

מפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למפת תחנות קווי הרכבת התחתית של לונדון המלאה, ראו: מפת הרכבת התחתית של לונדון.
Magnify-clip.png
למפת תחנות קווי הרכבת התחתית של לונדון המלאה, ראו: מפת הרכבת התחתית של לונדון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 מתוכם רק כ-9.7 ק"מ מתחת לקרקע [1]
  2. ^ 2.0 2.1 עובדות על מטרופוליטן, מתוך אתר Transport for London
  3. ^ Day, John R.; Reed, John (2008) [1963]. The Story of London's Underground (10th ed.). Harrow: Capital Transport. p. 9. ISBN 978-1-85414-316-7.
  4. ^ The Subterranean Railway (Revised & Updated Edition), Atlantic Books, London, pp. 36. ISBN 1-84354-023-1
  5. ^ שירות המטרופוליטן, מאת ג'ון פרנסיס רואלנד
הרכבת התחתית של לונדון - קו מטרופוליטן

אלדגייטברביקיאןיוסטון סקוורפארינגטוןרחוב גרייט פורטלנדקינגס קרוס סיינט פנקראסרחוב ליברפולמורגייטרחוב בייקרפינצ'לי רודהרואו-און-דה-הילנורת'וויק פארקפרסטון רודוומבלי פארקאיסטקוטהילינגדוןווסט הורואואיקנהאםריינרס לייןרויזליפרויזליפ מיינוראוקסברידג'אמרשםצ'לפונט ולטיימרצ'שאםצ'ורליוודקרוקסלימור פארקנורת' הרואונורת'וודנורת'ווד הילספינרריקמנסוורת'ווטפורד