קמליה סינית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgצמח התה
קמליה סיננסיס
מיון מדעי
ממלכה: צמחים
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: אברשאים
משפחה: תאיים
סוג: קמליה
מין: סיננסיס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Camellia sinensis

קמליה סינית הוא צמח התה, אשר שמו המדעי הוא קמליה סיננסיס (Camellia sinensis). זהו הצמח שמהעלים שלו ומניצני עליו מכינים את כל סוגי התה בעולם. שמות אחרים לצמח זה הם ת'אה בוהאה ו-ת'אה וירידיס.

קמליה סיננסיס גדל בעיקר בדרום מזרח אסיה, אך היום הוא תורבת בכל העולם, באזורים טרופיים וסובטרופיים. זהו שיח ממוצע, או עץ קטן, שנגזם בדרך כלל בגובה של 2 מטר כשהוא מתורבת ומגודל בשביל עליו. יש לו שורש ראשי חזק. הפרחים שלו בצבע לבן-צהוב בקוטר של 3 עד 4 ס"מ עם 7 או 8 עלי כותרת בפרח. מהזרעים של הצמח ניתן להפיק שמן.

תה לבן, תה ירוק, תה אולונג ותה שחור מיוצרים משיח זה, אך מעובדים באופן שונה כדי להשיג רמות שונות של חימצון.

העלים באורך של 4 עד 15 ס"מ וברוחב של 2 עד 5 ס"מ. עלים טריים מכילים כ-4% קפאין. העלים הצעירים בצבע ירוק בהיר נקטפים לצורך ייצור תה. יש להם שערות קצרות בצבע לבן על החלק התחתון של העלה. עלים זקנים יותר הם בצבע ירוק כהה. גילאי עלים שונים מניבים תה באיכויות שונות מפני שההרכב הכימי שלהם שונה. בדרך כלל הניצן ושניים-שלושה עלים ראשונים נקטפים לצורך עיבוד. הקטיף ביד נעשה אחת לשבוע או שניים.

זנים שונים של קמליה סיננסיס משמשים לייצור תה. הזנים הבולטים ביותר הם אסאם (שנקרא קמליה סיננסיס אסאמיקה), הזן הסיני, וגם הצלבות שונות בין זנים אלה.

הזן הסיני מרובה בגבעולים ובעל עלים קטנים שגדלים לגובה 3 מטרים. לזן האסאם יש גזע אחד ועלים גדולים יותר. הוא מגיע לגובה של 6 עד 20 מטרים כשהוא לא נגזם. רוב התה הציילוני מיוצר מהזן הזה. מתה האסאם מתקבל משקה אדמתי בעל טעם של לתת.

קיים גם זן קמבודי בשם סיננסיס פרוויפוליה בעלים בגודל בינוני. זהו שיח קטן עם מספר גבעולים.