קמפיטלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Rome rione X campitelli logo.png

קמפיטליאיטלקית: Campitelli) הוא שמו של הרובע העשירי מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר ראש שחור של דרקון על רקע לבן. מקור הסמל באגדה אל האפיפיור סילבסטר הראשון שהרג את הדרקון ששכן בפורום רומאנום.

מקור שם הרובע, ככל הנראה בעיוות שמה של גבעת הקפיטולין. סברה אחרת היא שמקור השם בביטוי הלטיני: "קמפוס טלוריוס" (בלטינית: campus telluris - "שדה חפור" או "שדה אדמה").

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת הרובע

השטח בו ממוקם הרובע, היווה את מרכזה של העיר רומא בעת העתיקה. ברובע עובר העמק בין גבעת הפלטין וגבעת הקפיטולין שבו עברה דרך, שלימים הפכה לויה סאקרה (הדרך הקדושה), והשוק שהוקם לצידה הפך לימים לפורום הרומאי.

בימי הביניים היה האזור בו ממוקם הרובע לרובע ה-12 של העיר, ונקרא "רובע קמפיטלי אין סנקטי אדריאני" (Regio Campitelli in Sancti Adriani) כאשר שם הרובע מתייחס לכנסיית סן אנדריאנו, אשר הייתה ממוקמת בבניין הסנאט הרומאי שבפורום הרומאי.

מרבית שטחי הפורום והמקדשים הפכו בימי הביניים לאיי חורבות. באבני המקדשים נעשה שימוש חוזר, ואזור הפורים שימש בראשית המאה ה-19 כאזור מרעה לצאן וכשוק הבקר של העיר רומא.

בשנת 1921 פוצל הרובע, וחלק משטחיו הפכו לרובע צ'ליו.

אתרי תיירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדרטת ויטורי אמנואלה השני

רובע קמפיטלי הוא הרובע המתוייר ביותר מבין רובעי רומא. ברובע ממוקמים הפורום רומאנום, גבעת הקפיטולין וגבעת הפלטין המהווים את מרבית האתרים הארכאולוגיים ששרדו מרומא הקדם-קיסרית, ואת מרכזה של האימפריה הרומית בתקופת קיסרי רומא. שטחים אלה מהווים כ-60% משטחי הרובע.

על גבעת הקפיטולין נמצא כיום הקמפידוליו שתוכנן על ידי מיכלאנג'לו במאה ה-16 והמוזיאון הקפיטוליני, ובסמוך לו נמצאת אנדרטת ויטוריו אמנואלה השני המכונה "הויטוריאנו".

בין הכנסיות שברובע ניתן למנות את כנסיית סנטה מריה אין אראקולי מהמאה ה-14.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]