קפיטול מדינת וושינגטון

קפיטול מדינת וושינגטון
בית המחוקקים
היכל המשפט
בית המושל

קפיטול מדינת וושינגטוןאנגלית: Washington State Capitol) הוא בניין בית המחוקקים של מדינת וושינגטון שבארצות הברית, הנמצא בעיר אולימפיה.

בניגוד למדינות רבות אחרות בארצות הברית בהן בניין הקפיטול הוא מבנה אחד, במדינת וושינגטון הקפיטול הוא קמפוס המכיל מספר מבנים: בניין בית המחוקקים של מדינת וושינגטון, בניין בית המשפט העליון של מדינת וושינגטון ובית מושל המדינה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שאולימפיה הפכה לבירת טריטוריית וושינגטון בשנת 1854, מייסד העיר, אדמונד סילבסטר הקצה עבור בית המחוקקים שטח של 49,000 מ"ר. שטח זה היה בראש גבעה וצפה לעבר האגם הסמוך (הידוע כיום בשם אגם קפיטול). בשנת 1856 הוקם באתר מבנה דו קומתי עשוי עץ עבור בית המחוקקים שהתכנס בו. כאשר בשנת 1889 הפכה וושינגטון למדינה, נשיא ארצות הברית בנג'מין פרנקלין העניק שטח פדרלי בגודל של 534 קמ"ר במטרה שההכנסות משטח זה ישמשו למימון הקמת קפיטול המדינה.

בשנת 1893 מינה בית המחוקקים המדינתי ועדה לפקח על בניית הקפיטול החדש. הוועדה ערכה תחרות אדריכלית, ובחרה את תוכניתו של ארנסט פלאג. זמן קצר לאחר שהחלו עבודות הבנייה ונשלמה הקמת היסודות, נפסקה הבנייה בשל קשיים כלכליים והעדר מימון. בשנת 1897 העביר בית המחוקקים תקציב חדש לבניית הקפיטול, אולם מושל המדינה ג'ון רנקין רוג'רס הטיל וטו על התקציב, ודרש כי ירכש בניין קיים לצורך קפיטול המדינה - בניין בית המשפט של המחוז. בית המחוקקים אישר את ההצעה והחל להתכנס במבנה זה החל משנת 1905.

זמן קצר לאחר מכן, בשנת 1911, בשל העדר מקום, כינס בית המחוקקים ועדה חדשה במטרה לבנות קפיטול חדש. הוועדה החליטה על הקמת מספר מבנים במקום מבנה אחד, והכריזה על תחרות אדריכלית נוספת. הוועדה בחרה בתוכניתם של וולטר וילדר והארי וייט. עבודות הבניה החלו בשנת 1912. בניית "מקדש הצדק" - בניין בית המשפט העליון של ארצות הברית הסתיימה בשנת 1920. בניין בית המחוקקים הושלם בשנת 1928.

מבני הקפיטול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין בית המחוקקים מכיל את בית המחוקקים של וושינגטון, משרדי מושל המדינה, סגן המושל, מזכיר המדינה וגזבר המדינה. המבנה הוא הבולט במבני גבעת הקפיטול - ובראשו כיפה שגובהה 87 מטרים. כיפה זו היא אחת מכיפות האבן הגבוהות בעולם. למול בניין בית המחוקקים נציב "היכל הצדק" ("Temple of Justice") בו ממוקם בית המשפט העליון של המדינה והספרייה המשפטית של המדינה.

מערבית לבניין בית המחוקקים ניצב בית המושל. מבנה זה נבנה בשנת 1908 בסגנון אדריכלות ג'ורג'יאנית. למבנה ארבע קומות, ונועד כמבנה זמני, אשר עתיד להיות מוחלף במבנה קבוע מרשים יותר. בשנת 1973 הוחלט להשאיר את המבנה ולשפצו, ומאז מנוהל המבנה על ידי קרן בית המושל - גוף ציבורי ללא מטרת רווח.

בניינים נוספים בקמפוס הם בניין האדמיניסטרציה הכללית, בניין משרדי הסנאט על שם ג'ון א. צ'רברג, בניין משרדי הסנאט על שם אירב ניוהאוס, בניין הביטוח, בניין משרד הפנים המדינתי על שם ג'ון ל. אובריין, ובנייני משרדים נוספים. כמו כן נמצא בקמפוס הקפיטול בניין "חממת הקפיטול" שנבנתה בשנת 1939 ומכילה מיני צמחים רבים.

רעידות אדמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלוש רעידות אדמה עיקריות פגעו בקמפוס הקפיטול. בשנת 1949 נפגעה הכיפה של בית המחוקקים בצורה קשה. בעקבות הפגיעה נבנתה הכיפה מחדש. בשנת 1965 רעידת אדמה בעוצמה של 6.5 בסולם ריכטר פגעה שוב הכיפה. בפגיעה זו לא קרסה הפגיעה, אולם היה חשש מקריסתה ברעידות אדמה נוספות ולכן היא הוחלפה. בשנת 1975 חוזקה הכיפה על מנת שתוכל לעמוד ברעידות אדמה נוספות, ואולם רעידת אדמה בשנת 2001 גרמה לתזוזת הכיפה (אף שחיזוקי הכיפה מנעו את קריסתה). רעידת אדמה זו גרמה לתזוזת הכיפה (שהוחזקה קודם לכן במקומה מכוח משקלה). בשל רעידת האדמה זזה הכיפה מרחק של 76 מילימטרים. עבודות שיפוץ שהחלו לאחר רעידת האדמה והסתיימו בשנת 2004 החזירו את הכיפה למקומה וחיברו אותה למבנה על מנת למנוע תזוזה נוספת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]