קפיטול מדינת וירג'יניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיטול מדינת וירג'יניה
State Capitol of the Commonwealth of Virginia (7358972234).jpg
מידע כללי
סוג קפיטול עריכת הנתון בוויקינתונים
עיר ריצ'מונד עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
מידע על ההקמה
אדריכל תומאס ג'פרסון עריכת הנתון בוויקינתונים
סגנון אדריכלי אדריכלות פלדיאנית עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 37°32′20″N 77°26′01″W / 37.5388°N 77.4336°W / 37.5388; -77.4336
legis.state.va.us
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

קפיטול מדינת וירג'יניהאנגלית: Virginia State Capitol) הוא מקום מושב האספה הכללית וממשלת מדינת וירג'יניה שבארצות הברית. הקפיטול ממוקם בעיר ריצ'מונד, בירת המדינה. המבנה הנוכחי, שהושלם בשנת 1788 הוא המבנה השמיני ששימש עבור ממשלת מדינת וירג'יניה. המבנה הוא אחד מ-13 מבני קפיטול מבין 50 מדינות ארצות הברית שאין לו כיפה חיצונית (האחרים הם אלסקה, דלוור, פלורידה, הוואי, לואיזיאנה, ניו מקסיקו, ניו יורק, דקוטה הצפונית, אוהיו, אורגון וטנסי). למבנה כיפה פנימית המצוייה מתחת לגמלון המבנה.

הקפיטולים של וירג'יניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יימסטאון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך התקופה הקולוניאלית, הבירה הראשונה של מושבת וירג'יניה הייתה העיר ג'יימסטאון. בית המחוקקים הראשון של המושבה - בית שועי וירג'יניה (Virginia House of Burgesses) התכנס ב--1619. בית המחוקקים נאלץ לעבור ממבנה למבנה בארבעה מבנים שונים בעיר בשל שריפות שהרסו את המבנים אחד אחרי השני.

ויליאמסבורג[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם מעבר הבירה לוויליאמסבורג, תוכנן מבנה הקפיטול החדש על ידי הנרי קארי בנובמבר 1705. המבנה הוא מבנה דו קומתי, בצורת האות H (למעשה מדובר בשני מבנים המחוברים באמצעות מרפסת מקורה). הקומה הראשונה של המבנה המערבי שימשה את בית המשפט ואת מזכיר המושבה, הקומה הראשונה של המבנה המזרחי שימשה את בית שועי וירג'יניה ומזכיר בית המחוקקים. בסמוך לבניין הקפיטול הוקם בית המושל. המבנה נבנה בלא אחים לחימום. אלה נוספו למבנה בשנת 1723. ב-30 בינואר 1747 נשרף המבנה כולו, ונותרו רק יסודותיו. מושל המחוז לחץ על בית המחוקקים להקים מחדש את המבנה, אולם המחוקקים העדיפו להעביר את הבירה לעיר אחרת. בנובמבר 1748 נערכה הצבעה והוחלט על הקמת בית הנבחרים מחדש (בינתיים התכנסו הנבחרים בבניין ורן הסמוך). המבנה החדש הושלם ב-1 בנובמבר 1753. במבנה זה נשא פטריק הנרי, ב-29 במאי 1765, את "נאום קיסר - ברוטוס" נגד חוק הבולים, ונישאו נאומים על ידי ג'ורג' וושינגטון, ג'ורג' מייסון, ג'ורג' וית', ריצ'רד הנרי לי ותומאס ג'פרסון אשר הובילו להחלטות להתחיל במהפכה האמריקנית. ב-29 ביוני 1776 החליט בית המחוקקים על עצמאות מהממלכה המאוחדת וניסחו את חוקת המדינה. ארבעה ימים לאחר מכן (ב-4 ביולי 1776) הכריזו בפילדלפיה על עצמאות ארצות הברית.

לאחר פרוץ המהפכה האמריקנית לחץ תומאס ג'פרסון על העברת הבירה לריצ'מונד. השימוש האחרון במבנה הקפיטול בויליאמסבורג היה ב-24 בדצמבר 1779 עת נעלה האספה הכללית של וירג'יניה את דיוניה והחליטה לעבור לריצ'מונד.

ריצ'מונד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 במאי 1780 התכנס בית המחוקקים במבנה זמני בשוקואו בוטום (Shockoe Bottom) בריצ'מונד והוחלט על הקמת קפיטול עבור וירג'יניה בעיר.

דנוויל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית, בין ה-6 - 10 באפריל 1865 שימשה העיר דנוויל כבירת המדינה, בשל כיבוש העיר ריצ'מונד על ידי כוחות הצפון. ב-10 באפריל 1865 נכנעה קונפדרציית המדינות של אמריקה ווירג'יניה כולה הפכה לשטח כבוש (שבירתו המנהלתית היא ריצ'מונד).

המבנה הנוכחי: מקדש הדמוקרטיה של ג'פרסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזון קארה שהיווה השראה לקפיטול מדינת וירג'יניה.
הקפיטול בשנת 1865
סגן דה פייסטר מעלה את דגל ארצות הברית לאחר כיבוש ריצ'מונד על ידי מדינות הצפון.

גבעת שוקואה (Shockoe Hill) - גבעה רמה הנישאת מעל נהר ג'יימס נבחרה כאתר הקפיטול. מבנה הקפיטול תוכנן על פי רעיון של תומאס ג'פרסון בהשפעת המזון קארה שבנים, בדרום צרפת. ג'פרסון הורה לאדריכל, שארל לואי קלריסו לבנות את המבנה עם עמודים מהסדר הקורינתי (בניגוד לעמודים במבנה המקורי, שהם מהסדר היוני). אבן הפינה למבנה הונחה ב-18 באוגוסט 1785 בנוכחות המושל פטריק הנרי, והמבנה נחנך בשנת 1792.

מלחמת האזרחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית שימש המבנה כקפיטול (מבנה השלטון) של קונפדרציית המדינות של אמריקה (בשנים 18611865). בעת שצבא מדינות האיחוד התקרבו לעיר, וצבא הקונפדרציה נסוג ממנה, החליטו ראשי צבא הקונפדרציה להשאיר את המבנה (כמו גם את בית המושל הסמוך והבית הלבן של הקונפדרציה) על כנו, וכך הם שרדו, את ההחלטה לשרוף את יתר בתי העיר באפריל 1865. לאחר שנכבשה העיר, הונף על המבנה דגל ארצות הברית על ידי סגן ג'ונסטון ל. דה פייסטר.

האסון של 1870[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר תום מלחמת האזרחים, במשך כחמש שנים, הייתה וירג'יניה תחת ממשל צבאי. עם סיום הממשל הצבאי, בינואר 1870, התעוררה מחלוקת בדבר השלטון בעיר ריצ'מונד. בית המשפט לערעורים של המדינה החליט לקיים דיון בנושא ב-27 באפריל 1870. אולם בית המשפט נמצא בקומה השנייה של בניין הקפיטול. במרפסת האולם (הנמצאת בקומה השלישית) התכנסו מאות צופים אשר באו לצפות בהליכים. עמודי התמיכה של המרפסת לא עמדו בעומס, והמרפסת קרסה אל תוך אולם בית המשפט בקומה השנייה. משקל המרפסת הביא לקריסת הקומה השנייה אל תוך אולם בית הנבחרים בקומה הראשונה. 62 איש נהרגו בהתמוטטות, ו-251 נפצעו. בין המתים היו שלושה מחברי בית המחוקקים, ובין הפצועים היו שני הטוענים לרשות העיר ריצ'מונד, יו"ר בית הנבחרים, השופט, ומושל המדינה בדימוס הנרי ה. ולס.

שיפוץ והרחבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות האסון, ועל אף שרבים סברו שיש להרוס את המבנה, הוחלט לשקמו במתכונתו המקורית. בשנת 1904, בשל מחסור במקום, נבנו למבנה שני אגפים -ממערב וממזרח לבניין המקורי, אשר משמשים כמשרדי בית המחוקקים.

בשנת 2003 הקצתה האספה הכללית של וירג'יניה תקציב של 83.1 מיליון דולרים לשיפוץ, שחזור והרחבת המבנה. העבודות החלו בשנת 2004 והושלמו ב-1 במאי 2007 - המועד בו ביקרה המלכה אליזבת השנייה בעיר. במסגרת השיפוץ הותקנו במבנה מערכות מיזוג אוויר וביוב חדשות, וכן נבנה אגף חדש למבנה ששטחו 7,200 מ"ר בו ממוקם מרכז המבקרים החדש של המבנה, חדרי משרדים, חדרי ישיבות עבור בית המחוקקים, והסדרי ביטחון חדשים עבור המבנה. האגף החדש נבנה מתחת לקרקע - על מנת שלא לפגוע במראה הקפיטול. עלות השיפוץ וההרחבה חרגו מהתקציב והגיע ל-104 מיליון דולרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]