לדלג לתוכן

קרב טרנסילבניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב טרנסילבניה
חילות רומניים חוצים את הרי הקרפטים אל טרנסילבניה
חילות רומניים חוצים את הרי הקרפטים אל טרנסילבניה
חילות רומניים חוצים את הרי הקרפטים אל טרנסילבניה
מערכה: המערכה על רומניה במלחמת העולם הראשונה
מלחמה: מלחמת העולם הראשונה
תאריכים 27 באוגוסט 191625 באוקטובר 1916 (60 ימים)
מקום טרנסילבניה
קואורדינטות
46°36′00″N 23°35′00″E / 46.6°N 23.583333°E / 46.6; 23.583333 
תוצאה ניצחון מדינות המרכז
הצדדים הלוחמים

מעצמות המרכז:
האימפריה האוסטרו-הונגריתהאימפריה האוסטרו-הונגרית האימפריה האוסטרו-הונגרית
הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית הקיסרות הגרמנית

מפקדים

האימפריה האוסטרו-הונגריתהאימפריה האוסטרו-הונגרית ארתור ארץ פון שטראוסנבורג
הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית אריך פון פאלקנהיין

כוחות

רומניהרומניה הארמייה הראשונה
רומניהרומניה הארמייה השנייה
רומניהרומניה הארמייה הרביעית
סך הכל: 440,000 חיילים

האימפריה האוסטרו-הונגריתהאימפריה האוסטרו-הונגרית הארמייה הראשונה
הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית הארמייה התשיעית
סך הכל: 70,000 חיילים

אבדות

לא ידוע

לא ידוע

קרב טרנסילבניה היה הקרב הראשון בין רומניה לאוסטרו-הונגריה במהלך מלחמת העולם הראשונה. למרות הצלחה ראשונית של הצבא הרומני, נעצרה המתקפה תוך זמן קצר, ולאחר מתקפה גרמנית-בולגרית באזור דוברוג'ה ומתקפת נגד גרמנית-אוסטרית, נהדפו הכוחות הרומניים בחזרה לקרפטים.

לפני המלחמה הייתה רומניה חלק מהברית המשולשת, אולם עם פרוץ המלחמה הכריזה רומניה על נייטרליות, בטענה שהברית היא ברית הגנה ובמקרה הזה אוסטריה הייתה הצד התוקפן. לאחר שמעצמות ההסכמה הכירו בהסכם בוקרשט בתביעתה של רומניה על טרנסילבניה, הכריזה רומניה מלחמה על האימפריה האוסטרו-הונגרית ב-27 באוגוסט 1916.

המתקפה הרומנית (27 באוגוסט - 18 בספטמבר)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בליל 27 באוגוסט חצו שלוש ארמיות רומניות (הראשונה, השנייה וארמיית הצפון) את הרי הקרפטים הבלתי מוגנים, ונתקלו בהתנגדות ספוראדית בלבד של יחידות גבול אוסטרו-הונגריות. התוכנית הרומנית קראה להתקדמות מהירה אל נהר מורש האסטרטגי, והציבה את בודפשט כמטרה האולטימטיבית. ההתקדמות העיקרית נערכה על ידי הארמייה השנייה, עם הארמיות הראשונה והרביעית באגפיה. הארמייה השנייה חצתה את הגבול בלילה שבין 27 ל-28 באוגוסט, והתקדמה לעבר טרנסילבניה.

בשלב הראשון של המתקפה (27 באוגוסט - 2 בספטמבר), הארמייה השנייה כבשה את הכפרים לפשה, פוטנה, נארוז'ה ו זבאלה ואלייס והתקדם לעבר קובאסנה. קרבות קשים התקיימו בוואמה בוזולוי, כאשר הרומנים כבשו את העיר וגרמו לאבדות כבדות לכוחות המגינים - 132 הרוגים ופצועים ו-492 שבויים. ב-29 באוגוסט נכבשה העיר בראשוב, וב-31 באוגוסט נתפסו הכפרים טוהאנול נואו וטוהאנול וצ'י. ב-2 בספטמבר הסתיים השלב הראשון של המתקפה הרומנית, כשהארמייה השנייה הגיעה לקו קאטלינה-זבאלה-דוברלאו-פריימר-פלדיוארה-וולדני. מצפון לארמייה השנייה, כבשה הארמייה הרביעית את מעבר טולגאש והתקדמה הלאה מערבה.

בשלב השני של המתקפה (3-10 בספטמבר), הארמייה השנייה חצתה את הנהר אולט ותפסה את העיר ספאנטו-גאורגה ב-7 בספטמבר. בסוף השלב השני, שלטה הארמייה השנייה בכל אזור בורזנלאנד, והגיעה לקו קטלינה-ארקוש-ואלצ'לה-פלדיוארה-סרקאיה-סינקה וצ'ה.

בשלב השלישי (11-18 בספטמבר), הארמייה השנייה כבשה את מרשטי, תפסה את המעבר של נהר האולט ברופאה, והשיגה דריסת רגל לצורך כיבוש העיר דיישוארה. כאן נהנו החיילים הרומנים מתמיכתם של התושבים המקומיים, וצעירה מהכפר פאראו אף הנחתה יחידת משנה רומנית מאחורי קווי האויב. ב-19 בספטמבר נצטוותה הארמייה השנייה לתפוס עמדה הגנתית בשטחים שכבשה, ולהחזיק את קו אודורהי-פאלוש-פישר-דיישוארה-טיקושו נואו-טורקלה-סאסאוש-רומנו נואו-קארטישוארה-אבריג'.

במהלך 29 ימי המבצע, התקדמה הארמייה השנייה למרחק של יותר מ-100 ק"מ מאחורי קווי האויב.

מתקפת הנגד (26 בספטמבר - 25 באוקטובר)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריך פון פאלקנהיין, שאך הודח מתפקידו כרמטכ"ל הגרמני, נטל את הפיקוד על הארמייה הגרמנית התשיעית והחל בהתקפה נגד הרומנים. ב-18 בספטמבר פגעו כוחות גרמניים בארמייה הרומנית הראשונה סמוך להאצ'ג, ואילצו אותם לעצור את התקדמותם ולעבור למגננה. שמונה ימים לאחר מכן תפס הקורפוס האלפיניסטי את העיר סיביו, וב-17 באוקטובר הובסה הארמייה הרומנית השנייה בבראשוב. הארמייה הרומנית הרביעית, למרות הלחץ מהאויב, המשיכה להחזיק בעמדותיה בהרים, אך ב-25 באוקטובר נסוגו הכוחות הרומנים לעמדותיהם מלפני המלחמה.

תוצאות הקרב

[עריכת קוד מקור | עריכה]
קרב אולטניה
מערכה: המערכה על רומניה במלחמת העולם הראשונה
מלחמה: מלחמת העולם הראשונה
תאריכים 26 באוקטובר 191626 בנובמבר 1916 (32 ימים)
מקום אולטניה
קואורדינטות
-
תוצאה ניצחון מדינות המרכז
הצדדים הלוחמים

מעצמות המרכז:
האימפריה האוסטרו-הונגריתהאימפריה האוסטרו-הונגרית האימפריה האוסטרו-הונגרית
הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית הקיסרות הגרמנית

מפקדים

הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית אריך פון פאלקנהיין
הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית ויקטור קיהנה

כוחות

הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית פלגת הארמייה קיהנה

אבדות

לא ידוע

לא ידוע

מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

לאחר שהדפו את הצבא הרומני להרי הקרפטים, החלו הגרמנים בכיבוש אולטניה. ב-26 באוקטובר הם החלו בפלישתם לאולטניה, ולמחרת בבוקר הגיעו לעיר טרגו ז'יו, שם נעצרה התקדמותם על ידי התנגדות רומנית חזקה. למחרת תקפו הרומנים את הגרמנים, והדפו אותם בחזרה לעבר הגבול. ב-29 באוקטובר התארגנו הגרמנים, וב-1 בנובמבר הם פתחו במתקפה הרבה יותר חזקה. הרומנים לא הצליחו לבלום את ההתקפה הגרמנית המחודשת, ובאמצע נובמבר נפלה טרגו ז'יו בידי הגרמנים. הגרמנים המשיכו בהתקדמותם, וב-21 בנובמבר היה כל אזור קראיובה כבוש בידיהם. ב-23 בנובמבר התרחש קרב רובאנשטי, שהיה אחת הפעולות הנועזות ביותר של הצבא הרומני, ועל אף הניצחון הגרמני בקרב, ניתן לצבא הרומני מעט מרווח נשימה. ב-26 בנובמבר נפלה כל אולטניה בידי הגרמנים, אשר הדפו את הכוחות הרומניים ממזרח לנהר אולט, ולמחרת הם החלו בהתקדמותם לעבר בוקרשט, בירת רומניה.

אזור התרבות ההונגרית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר נסיגת הצבא הרומני מטרנסילבניה, הקימה הממשלה ההונגרית ביולי 1917, הממשלה ההונגריה יצרה את "אזור התרבות ההונגרית", שכלל את מחוזות קראשו-סרני, הוניאד, סבן, פוגאראש ובראשו, שהיו מיושבים בעיקר ברומנים, וגבלו עם רומניה. מחוזות אלה קידמו בברכה את הכוחות הרומנים בעת פלישתם, ומשום כך שהם אוחדו כעת ב"אזור התרבותי", כדי למנוע מהם חשיפה כלשהי ל"שינוי זר". עד סוף המלחמה נסגרו למעלה מ-3,000 בתי ספר יסודיים רומניים בטרנסילבניה.