קרטוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שמו של הפרעה תחותמס השלישי, במקדש המתים בכרנך

קָרְטוּש (או כרטוש) (מצרפתית - cartouche) בכתב החרטומים המצרי, היא אובל סגור המקיף את הטקסט, ומציינת שמדובר בשם של בן מלוכה. השימוש בקרטוש החל מהשושלת הרביעית, בימי הפרעה סנפרו. בכתב דמוטי הקרטוש צומצם לזוג סוגריים וקו אופקי. הקרטוש החליף שיטה קדומה יותר לכתיבת שם המלך שנקראה 'סרך', בשיטה זו הופיע שם המלך בתבנית כמעט מלבנית, מעל חזית של מקדש. למלך מצרים החל מהשושלת השלישית היו חמישה שמות, כאשר השמות ה-4 וה-5 נכתבו בקרטוש:

1) הורוס

2) שתי הנשים

3) הורוס הזהב

4) מלך מצרים העליונה והתחתונה

5) בן רע (אל השמש).

השם קרטוש הוא כינוי מודרני שניתן על ידי חיילים צרפתים בצבא נפוליאון. התיבה הזכירה להם מחסנית של רובה, ומכאן השם "קרטוש" שזו משמעותו בצרפתית. במצרית עתיקה נקרא הקרטוש "שֶנוּ", והסימן מייצג את העובדה שסמכותו של המלך מקיפה הכל.

השימוש בקרטוש לפענוח הכתב ההירוגליפי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מאמצי הפענוח של הכתב ההירוגליפי על אבן רוזטה, העלה האוריינטליסט הצרפתי סילבסטר דה סאסי את הרעיון לנסות לפענח את הכתב על פי ההנחה לפיה הקרטושים מכילים שמות פרטיים, וכך הצליחו הפיזיקאי הבריטי תומאס יאנג והאגיפטולוג ז'אן-פרנסואה שמפוליון לפענח מספר רב של תווים וסללו את הדרך לפענוחו של הכתב ההירוגליפי.

קרטוש בשני חלקים של רעמסס השני, מאבן גיר התגלתה מדרום לעזה שם הייתה כנראה קבועה במצודה מצרית על דרך הים. תצוגה מוזיאון הכט חיפה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרטוש בוויקישיתוף
Sphinxfront.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא ארכאולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.