קשר פיסו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קשר פיסו
תאריך 65
מטרה נירון קיסר עריכת הנתון בוויקינתונים
סוג קשירת קשר, ניסיון לרצח עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קשר פיסו הוא קשר שארגן המדינאי והסופר הרומאי גאיוס קאלפורניוס פיסו (אנ') ב-65 לספירה, במטרה לרצוח את נירון קיסר ולתפוס את מקומו באמצעות הכרזה של המשמר הפרטוריאני.

פיסו, שהיה מדינאי, נואם ופטרונם של סופרים ומשוררים ברומא, פנה לשם כך לעזרתם של כמה מאנשי הסנאט הרומי ומספר אנשים ששירתו במשרת קוואיסטור. קשר זה נעשה בשיתוף עם פאניוס רופוס, שהיה אחד משני המפקדים של המשמר הפרטוריאני, כדי שיוביל את פיסו אל הקסטרה פרטוריה, שהיה מחנה המגורים של המשמר הפרטוריאני.

על פי ההיסטוריון טקיטוס, בין מנהיגי הקשר היו הטריבון סובריוס פלאבוס ומפקד הצבא סולפיקיוס אספר, ובין הקושרים היו כאלה שרצו להציל את המדינה מידי נירון ולהקים רפובליקה.

מיליקוס, שהיה עבד משוחרר, גילה את הקשר ודיווח עליו לאפאפרודיטוס, מזכירו של נירון, וכתוצאה מכך הקשר נכשל. לפחות 41 אנשים נמצאו אשמים ובהם 19 סנטורים שהוצאו להורג או הצטוו להתאבד. סנקה הצטווה להתאבד אחרי שהודה כי שוחח עם אלה שהשתתפו בקשר. גם אחיינו המשורר מרקוס אנאוס לוקאנוס הצטווה לעשות כן. הוא הדין באשר לסאטיריקן פטרוניוס, אם כי הוא לא השתתף בקשר. 17 איש הצטוו לצאת לגלות, ובהם הפילוסוף מוסוניוס רופוס.