לדלג לתוכן

רבי-הרגליים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןמרבה רגליים
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי-רגליים
תת־מערכה: מרבי-רגל
מחלקה: רבי-הרגליים
שם מדעי
Diplopoda
בלנוויל, 1844

רַבֵּי-הָרַגְלַיִם (שם מדעי: Diplopoda) הם מחלקה של בעלי חיים במערכת פרוקי-רגליים. פרט בקבוצה זו נקרא "רב-רגל" או "רב-רגליים". בלשון העממית נפוץ גם הכינוי "מרבה רגליים" על פי השם המקראי.[1]

רב-רגליים דומה בצורתו לחרק ארוך בעל פרקים לאורך גופו. כל פרק מכיל שני זוגות רגליים (בשונה מנדל אשר כל פרק בגופו מכיל זוג רגליים יחיד). ארבעת הפרקים הקדמיים בגופו של רב-הרגליים הם פרקי בית החזה, ובכל אחד מהם מצוי זוג רגליים אחד בלבד.

אבולוציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רב-רגליים הוא ככל הנראה בעל החיים הראשון באבולוציה שיצא מהים לאדמה - כנראה לפני 420 מיליון שנה בתקופת הסילור. סביר להניח שהם ניזונו מטחבי עלים וצמחים וסקולריים פרימיטיבים.

יצור היבשה הקדום ביותר שנמצא הוא רב-רגליים נמודסמוס (Pneumodesmus), שהגיע לאורך של סנטימטר אחד בלבד וחי לפני 428 מיליון שנים (428 למ"ש) בתקופת הסילור.[2] רבי-הרגליים הקדמוניים, בדומה לקיימים כיום, נשמו על ידי ספיגת חמצן ישירות מהאוויר אל הגוף דרך נקבים. חורים אלה הם העתיקים ביותר שנמצאו, ולפיכך מעריכים כי זהו היצור הראשון בעל מערכת נשימה שאפשרה נשימה מחוץ למים.

רבי הרגליים בתקופת הדבון והקרבון גדלו מאוד, עקב אחוז החמצן הגבוה באוויר, שהיה כמעט כפול מהיום. בשל כך ובשל מיעוט הטורפים היבשתיים מינים קדמונים הגיעו לגדלים עצומים בהשוואה למינים בימינו. הגדול שביניהם היה הארתרופלאורה, אשר נחשב לפרוק הרגליים היבשתי הגדול ביותר שהלך על פני האדמה, כשאורכו הגיע ל-2.6 מטר.

אזורי מחיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעל חיים זה חי באזורים לחים וניזון מרקב של צמחים. סביבתו הטבעית היא לרוב מתחת לאבנים (סביבה לחה ומוגנת יחסית לשטחים פתוחים). לעיתים ניתן למצוא מרבי רגליים בתוך בתים, אך שם הם מתים מרעב ויובש.

אמצעי התגוננות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להבדיל מהנדלים, רבי-הרגליים אינם בעלי ניבי ארס ולא נושכים. כאמצעי התגוננות מטורפים הם מתגלגלים למעין כדור או ספירלה דמוית קונכיית שבלול, וחלקם אף פולטים חומרים רעילים או מצחינים.

תנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל זוג רגליים מערכת שרירים אוטונומית, ושתי הרגליים בזוג נעות ביחד. תנועת הרגליים בכל פרק מוזזת במעט מן הפרק הקודם, דבר המונע מהרגליים להיתקל זו בזו, וכן גורם לתנועה דמוית הגל של כלל הרגליים.

תגלית 2021[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2021, באזור מכרות במערב אוסטרליה, בעומק של כ-60 מטר באדמה, התגלה רב-רגליים עם 1,306 רגליים, שהוא בעל מספר הרגליים הגדול ביותר שנמצא, ושמו המדעי Eumillipes Persephone. זו נקבה, שאורכה כ-9.5 ס"מ בלבד, ורוחבה כמעט סנטימטר. לראש צורת חרוט ויש לו מעין אנטנה. בעל חיים זה הוא ללא עיניים, המשתמש בחושי מגע וריח להתמצאות בסביבה, ובפיו הדומה למקור, אוכל פטריות.[3]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מינים נכחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רבי-הרגליים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ספר ויקרא, פרק י"א, פסוק מ"ב
  2. ^ הערכה עדכנית יותר שחי רק בתחילת הדבון
  3. ^ רויטרס (2021-12-18). "שיא עולמי: התגלה מרבה רגליים עם 1,306 רגליים". Ynet. נבדק ב-2021-12-18.