רוטוויילר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רוטוויילר
Rottweiler kopf.jpg
משקל 35-60 ק"ג
גובה זכרים 63–68 ס"מ, נקבות 58–63 ס"מ
תוחלת חיים 9-10
רוטווילרים זכר ונקבה

רוטוויילראנגלית: Rottweiler) הוא גזע במין כלב, השייך למשפחת הכלביים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרוטוויילר הקדום (צאצא של המולוסוס האירופי) שימש כלב רועים שרירי וקשוח, שצעד לצד הלגיונות הרומיים ברחבי אירופה. את שמו קיבל מהעיר הגרמנית רוטווייל ששימשה אז מרכז אזורי לסחר בבקר ואליה הגיע יחד עם אותם לגיונות. הרוטוויילר הנהיג והוביל עדרי בקר עצומים, ושמר עליהם מפני טורפים. בנוסף שימש גם לציד חזירי בר. אך את עיקר פרסומו קיבל בזכות היותו כלב קצבים - כלב שתפקידו היה להוביל את הבקר לשחיטה או לזירת המכירות בכיכר השוק.

מבנה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גובה: זכרים 60–69 ס"מ; נקבות 52–63 ס"מ
משקל: זכרים 50–60 ק"ג; נקבות 35–48 ק"ג
כבר בזמן לידתו יש לכלב זנב
פרוותו קצרה; צבעה שחור עם כתמים חומים בהירים וכהים

התייחסות בחוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרוטווילר הוא כלב חזק, שרירי ותקיף. בארצות הברית כלבים מזן זה מדורגים ככלבים קטלניים (29 מקרי מוות) לאחר גזע הפיט בול שלו מיוחסים 60 מקרי מוות. בכמה מדינות (אירלנד, צרפת) כלב מזן זה מחויב על פי חוק ברצועה ובמחסום במקומות ציבוריים. בחלק ממדינות ארצות הברית קיימות הגבלות בהקשר לזן זה. עם זאת בחלק ממדינות אירופה כמו בריטניה וגרמניה הוא אינו נכלל בהגבלות על כלבים מסוכנים.

בעקבות סדרת תקיפות כלפי ילדים, דעת הקהל בישראל ביקשה לאסור גידול כלב זה ביחד עם כלבי תקיפה אחרים. בשנת 2004 קבע צו של שר החקלאות (במסגרת חוק להסדרת הפיקוח על כלבים) שהרוטוויילר (ביחד עם 7 גזעי כלבים נוספים) הוא כלב מסוכן, שחלה שורה של הגבלות על החזקתו בישראל. ברמת השרון, לאחר שכלב מסוג זה תקף קשיש, יזם ראש המועצה אפרים חירם חוק עזר האוסר על החזקת כלבים מסוג זה. החוק לא יצא לפועל, וכיום ניתן להחזיק רוטוויילר בעיר.