רוטוויילר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
רוטוויילר
Rottweiler kopf.jpg
משקל 35-60 ק"ג
גובה זכרים- 63–69 ס"מ, נקבות 58–63 ס"מ
תוחלת חיים 8-12
תיאור גדול,רחב, חזק, בעל פרווה כפולה קצרה בצבע שחור וחום
אופי רגוע, צייתן, נאמן, טריטוריאלי, חכם
שימוש כלב רעייה,כלב שמירה
כלבי רוטווילר, זכר ונקבה

רוטוויילרגרמנית: Rottweiler) הוא גזע במין כלב, השייך למשפחת הכלביים. מקור שמו בגרמנית והוא היה נודע בכינויו "רוטוויילר מצגרהונד" (Rottweiler Metzgerhund) שפירושו "כלב הקצבים של (העיר) רוטוויל".

ביותים מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביותים המפורסמים ביותר של הרוטוויילר הם: השפווילר, הפיטוויילר (תערובת של פיטבול ורוטוויילר) וכמובן הדוברמן. הרוטוויילר משמש הרבה בתערובות בזכות גופו השרירי ובזכות יצרו הטבעי להגנת ביתו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרוטוויילר הקדום (צאצא של המולוסוס האירופי) שימש ככלב רועים שרירי וקשוח, שצעד לצד הלגיונות הרומיים ברחבי אירופה. את שמו קיבל מהעיר הגרמנית רוטווייל ששימשה אז מרכז אזורי לסחר בבקר ואליה הגיע יחד עם אותם לגיונות. הרוטוויילר הנהיג והוביל עדרי בקר עצומים, ושמר עליהם מפני טורפים. בנוסף שימש גם לציד חזירי בר. אך את עיקר פרסומו קיבל בזכות היותו כלב קצבים - כלב שתפקידו היה להוביל את הבקר לשחיטה או לזירת המכירות בכיכר השוק.

מבנה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גובה: זכרים 60–69 ס"מ; נקבות 52–63 ס"מ
משקל: זכרים 50–60 ק"ג; נקבות 35–48 ק"ג
כבר בזמן לידתו יש לכלב זנב
פרוותו קצרה; צבעה שחור עם כתמים חומים בהירים וכהים

התייחסות בחוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חוק להסדרת הפיקוח על כלבים#כלב מסוכן

הרוטווילר הוא כלב חזק ושרירי. בכמה מדינות (אירלנד, צרפת) כלב מזן זה מחויב על פי חוק ברצועה ובמחסום במקומות ציבוריים. בחלק ממדינות ארצות הברית קיימות הגבלות בהקשר לזן זה. עם זאת בחלק ממדינות אירופה כמו בריטניה וגרמניה הוא אינו נכלל בהגבלות על כלבים מסוכנים.

הרוטווילר מטבעו אוהב מאוד את חברת בני האדם ובמיוחד את חברתו של בעליו. בעקבות גודלו הפיזי וכוחו הרב נוצר מצב שהגזע הגיע לידיים הלא נכונות מה שגרם לסטיגמות כלפי אופי הגזע ותקיפות כלפי בני אדם.

בעקבות סדרת תקיפות כלפי ילדים של כלבים מגזעים כגון אמסטף ופיטבול, דעת הקהל בישראל ביקשה לאסור גידול כלב זה ביחד עם כלבים אחרים. בשנת 2004 קבע צו של שר החקלאות (במסגרת חוק להסדרת הפיקוח על כלבים) שהרוטוויילר (ביחד עם 7 גזעי כלבים נוספים) הוא כלב מסוכן, שחלה שורה של הגבלות על החזקתו בישראל. ברמת השרון, לאחר שכלב מסוג זה תקף קשיש, יזם ראש המועצה אפרים חירם חוק עזר האוסר על החזקת כלבים מסוג זה. החוק לא יצא לפועל, וכיום ניתן להחזיק רוטוויילר בעיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]