לדלג לתוכן

רות שהם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רות שהם
לידה 25 בדצמבר 1964 (בת 59)
באר שבע, ישראל
מדינה ישראל
השתייכות צבא הגנה לישראל
תקופת הפעילות 19852011 (כ־26 שנים)
דרגה אלוף-משנה  אלוף-משנה
תפקידים בשירות
תפקידים אזרחיים

רות שהם (נולדה ב-25 בדצמבר 1964) שירתה כקצינה בצה"ל בדרגת אלוף-משנה באגף המודיעין. לאחר שחרורה הועסקה בתפקידים בכירים בחברת IBM ובמערך הסייבר הלאומי. בשנים 2021-2024 כיהנה כמנכ"לית האוניברסיטה הפתוחה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולדה בבאר שבע בשם רות פלח (יוגב) לחנה לבית איפרגן ולשלום. אביה היה איש צבא הקבע והשתחרר מהשירות הצבאי בדרגת סא"ל. סבא רבא שלה (מצד אביה) היה הרב כמוס פלאח, רבה הראשי של בנגאזי שבלוב. לשהם אח ואחות.

לאחר מלחמת יום הכיפורים עברה המשפחה להתגורר במרכז הארץ עקב שירותו הצבאי של האב.

שהם סיימה את לימודיה התיכוניים בתיכון ברנר פתח תקווה.

היא בוגרת תואר ראשון במתמטיקה במסגרת העתודה האקדמית (1985) ותואר שני בחקר ביצועים, שניהם מאוניברסיטת תל אביב.[1]

קריירה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1985 התגייסה לחיל הים ושירתה בתחום חקר ביצועים במחלקת פיתוח אמצעי לחימה. בהמשך, שירתה כקצינה באגף התכנון ובשנים 1996–2000 כיהנה כראש ענף תכנון וניתוחים כלכליים באגף תכנון. במסגרת תפקידה ריכזה את התכנון השנתי והתכנון הרב-שנתי של צה"ל ואת תחום הניתוחים הכלכליים.

בשנת 2001 מונתה לראש ענף תכנון בחיל המודיעין, שם ניהלה את תכנון תוכניות העבודה של כלל יחידות חיל המודיעין.

בשנת 2003 מונתה לראש ענף תכנון וניהול פרויקטים ביחידה 8200. בתפקידה זה סייעה למפקד היחידה בגיבוש וביישום התכנית האסטרטגית, ניהלה את התקציב ואת תקני כוח אדם של היחידה ועבדה בצמוד לצרכנים המבצעיים והשותפים במערכת הביטחון ובתעשייה.

בשנים 2006–2011 כיהנה כראש מִנהלת מעבר אגף המודיעין לדרום וקודמה לדרגת אלוף-משנה.[2] בתפקיד זה הקימה וניהלה את מִנהלת המעבר לנגב של חיל המודיעין. במהלך כהונתה סיימה את התכנון של קריית המודיעין והחלה במימוש של שני פרויקטים אסטרטגיים (האחד מהם "מצודת דוד" - הוא הדאטה סנטר הגדול בצה"ל) תוך יישום ידע וניסיון שנצבר בתעשיות טכנולוגיות בינלאומיות.[3]

כמו כן יזמה והובילה את תכנון בית הספר למקצועות המודיעין בשכונת רמות בבאר שבע.[4]

תפקידי ניהול לאחר השחרור מהצבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שחרורה מהצבא הצטרפה ב-2012 לחברת IBM שם כיהנה בתפקידי פיתוח עסקי בכירים עד שנת 2017. במסגרת תפקידה הייתה חברה בפורום האסטרטגי של הנהלת IBM ישראל בכפיפות למנכ"ל וקיימה שיתופי פעולה עם מומחים בכירים מארצות הברית ומאירופה ועם תעשיות מובילות בארץ ובחו"ל. כמו כן הובילה את אסטרטגיית IBM ישראל בתחום ההגנה בסייבר והובילה את הקמת מרכז המצוינות של חברת IBM העולמית בתחום הסייבר בבאר שבע ואת פרויקט הקמת הטכנולוגיה של מרכז הסייבר הלאומי (CERT) יחד עם קואליציה של חברות.

בשנת 2017 עבדה כיועצת בכירה בעמותת סטארט-אפ ניישן סנטרל, העוסקת בקידום ההיי-טק בישראל. במסגרת תפקידה גיבשה אסטרטגיה ושיתופי פעולה למען הרחבת מעגל המפתחים בתעשיית ההיי-טק באנשים מהפריפריה החברתית והגאוגרפית.

בשנת 2018 מונתה לראש אגף בכיר אסטרטגיה והתעצמות במערך הסייבר הלאומי, בכפיפות ישירה לראש מערך הסייבר. במסגרת תפקידה הייתה אחראית על התוויית האסטרטגיה של הגנת הסייבר של ישראל בשיתוף קהילת הביטחון, משרדי ממשלה שונים, האקדמיה והתעשייה. היא קידמה את האינטרסים של ישראל בתחום הסייבר בעולם ועבדה עם תעשיות הסייבר ומרכזי מחקר באוניברסיטאות לטובת קידום מדינת ישראל בתחום זה.[5]

בספטמבר 2022 הגישה לממשלה את המלצותיה של הוועדה המייעצת לראש המטה לביטחון לאומי, שבראשה עמדה, ולפיהן לפחות שליש מהחברים בקבינט הביטחוני בחירום יהיו נשים.[6]

מנכ"לית האוניברסיטה הפתוחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2021 מונתה שהם למנכ"לית האוניברסיטה הפתוחה, וכיהנה בתפקיד עד מאי 2024. היא הוחלפה על ידי מאיר בינג, שהיה המנכ"ל של המשרד לשוויון חברתי.[7]

בתחילת תקופת כהונתה באוניברסיטה הפתוחה חל משבר הקורונה. שהם הובילה תהליך אסטרטגי של התאמת הפעילות באוניברסיטה לשינוי הנדרש בעקבות התפשטות המגפה. היא יזמה והובילה תהליכי חדשנות באוניברסיטה, שינתה את תפיסת העבודה של מרכזי-הלימוד האקדמיים של האוניברסיטה ברחבי הארץ והובילה הערכות מוקדמת למשבר חירום (כולל בתחום הסייבר). בתחום יחסי העבודה באוניברסיטה הסדירה את ההסכם הקיבוצי של ועד הסגל המִנהלי.

עיסוקים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת הוועד המנהל של עמותת 8200 ומתנדבת בליווי נשים צעירות (מנטורית) בעמותת woman2woman.[8]

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הייתה נשואה לד"ר ברק שהם, שנפטר בשנת 2003. אם לשלושה.

חיה בזוגיות עם מוטי מרדיקס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]