ריפל רוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הר ריפל רוק
(למפת קנדה רגילה)
Canada location map.svg
 
הר ריפל רוק
הר ריפל רוק

ריפל רוק הוא הר מצולה בפרובינציית קולומביה הבריטית שבמערב קנדה. שתי פסגותיו, שהפריעו לתנועת אוניות, פוצצו בפיצוץ מתוכנן ב-5 באפריל 1958. היה זה אחד הפיצוצים הלא-גרעיניים הגדולים ביותר מעשה ידי אדם בהיסטוריה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריפל רוק הוא הר מצולה במצר סימור שבמעבר דיסקברי, מזרחית לאי ונקובר. במקום זה עובר נתיב שיט חשוב מהעיר ונקובר צפונה. שתי פסגות ההר נמצאו בעת השפל בעומק מינימלי של 2.7 מטרים ו-6.3 מטרים מתחת לפני המים, וככאלו היוו מפגע חמור לתנועת כלי שיט. הסכנה משתי הפסגות נבעה לא רק מהסיכון להיתקל בהן אלא גם ממערבולות גדולות שיצרו זרמי גאות סביב הפסגות. כלי שיט העדיפו להמתין ולעבור במצר כאשר פני המים בו היו שקטים. ידוע על לפחות 20 כלי שיט גדולים ו-100 קטנים יותר שאבדו או ניזוקו במקום זה משנת 1875 ועד 1958. לפחות 110 אנשים קיפחו את חייהם באירועים אלו.

ב-1860 החל ניסוח תוכנית להקמת גשר על פני מצר סימור, תוך שימוש בפסגותיו של ריפל רוק כבסיס לגשר. התוכנית נתקלה בהתנגדות ובהדרגה הוחלפה ברעיון להרוס את שתי הפסגות על מנת לשפר את בטיחות השיט במקום. רק בשנת 1942 אישרה הממשלה לנסות להרוס את הפסגות.

ניסיון ראשון לפוצץ את הפסגות נעשה ב-1943 באמצעות אסדות שעליהן חומר נפץ, אשר הוצבו ליד הפסגות ונקשרו בכבלי פלדה אל עוגנים במשקל כולל של 998 טון. הניסיון נכשל משום שכבלי הפלדה שייצבו את האסדות למקומן נקרעו בזה אחר זה. ב-1945 נעשה ניסיון נוסף להרוס את הפסגות באמצעות מטעני חבלה שנקשרו אל כבלי פלדה שנמתחו מעל פני המים, אך גם הוא נכשל.

הפיצוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום רגע הפיצוץ

ב-1953 נערכה בדיקת היתכנות לאפשרות פיצוץ שתי הפסגות באמצעות קידוח מנהרות מהיבשה אל תוך שתיהן ומילוין בחומר נפץ. בעקבותיה נמסרה העבודה בידי שלוש חברות אזרחיות. מנובמבר 1955 ועד אפריל 1958 נקדחו מספר מנהרות: פיר אנכי בעומק של 150 מטרים באי מוד (Maud), מנהרה אופקית שנמשכה ממנו באורך של 720 מטרים אל בסיסו של ריפל רוק, וממנה נמשכו שני פירים עיקריים שנקדחו לתוך שתי הפסגות, ושמהם התפצלו מנהרות קטנות יותר. אלו מולאו ב-1,270 טון של חומרי נפץ. בכל עת עבדו באתר כ-75 פועלים בו זמנית.

הפרויקט - של פיצוץ תת-קרקעי - עורר עניין בקרב אנשי תוכנית הגרעין של בריטניה, אשר שלחו לקנדה משלחת, שהציבה מכשירי מדידה לקליטת נתונים על ההתפוצצות המתוכננת.

הפיצוץ המתוכנן עורר עניין בקנדה כולה ותאגיד השידור הקנדי (CBC) נערך לשדרו בשידור חי בטלוויזיה לכל רחבי המדינה, באחד השידורים הארציים החיים הראשונים בקנדה. המשטרה הרכובה המלכותית של קנדה פינתה לקראת הפיצוץ מאנשים את השטח שעד חמישה קילומטרים ממקום הפיצוץ. המהנדסים שפיקחו על המבצע והעיתונאים שהגיעו לסקרו חסו בתוך בונקר.

חומרי הנפץ הופעלו ב-5 באפריל 1958 בשעה 09:31. ההתפוצצות העיפה לאוויר 635 אלף טון של סלעים ומי ים. אלו הועפו לגובה של 300 מטרים בטרם נחתו במימי המצר ועל שתי גדותיו. בעקבות הפיצוץ הונמכו שתי הפסגות המסוכנות של ההר לעומק מינימלי של 13.7 מטרים ו-15.2 מטרים מתחת לפני הים.

פיצוץ פסגותיו של ריפל רוק הוכרז בהמשך כאירוע היסטורי לאומי של קנדה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]