לדלג לתוכן

שאמן קינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שאמן קינג
シャーマンキング

הכריכה של המהדורה ה -25 היפנית של קנזנבן, המציג את יו אסקורה
שאמן קינג
סוגה הרפתקאות, קומדיה, דרמה, שונן
מאנגה
יוצר הירויוקי טייקי
מאייר הירויוקי טייקי
הוצאה Shueisha (יפן)
התפרסם לראשונה במגזין שונן ג'אמפ השבועי
תקופת הפרסום המקורית 1998 – 2004
מספר הכרכים שהתפרסמו 32
אנימה
אורך פרק 24 דקות
במאי סייג'י מיסושימה
אולפני אנימציה Xebec
רשת שידור TV Tokyo (יפן)
ערוץ ג'טיקס (ישראל)
מדבבים בשפה העברית יהונתן מגון, יובל סגל, גלעד קלטר, לירון זייד, ליטל וידבסקי, אסתר אתי קסטרו, עידו מוסרי, אורלי תגר, יורם יוספסברג, גיורא קנת, מירון אהרונוביץ', לירון ברנס, צביקה שוורצברג, נורית בנאי קורן, ירון מנשה, עמי מנדלמן, טליה ברקאי, דון לני גבאי, שרון בורגאוקר, מיכל רשף, דנה רישפי
תקופת שידור מקורית 4 ביולי 200125 בספטמבר 2002
מספר העונות 2
מספר הפרקים 64

שאמן קינגיפנית: シャーマンキング, באנגלית: Shaman King) היא שמה של סדרת מאנגה ואנימה יפנית. סדרת המאנגה מכילה 285 פרקים ב-32 כרכים שונים. סדרת האנימה אשר מבוססת על סדרת המאנגה, בת 64 פרקים והופקה לטלוויזיה בין השנים 2001 ל-2002. בישראל הסדרה שודרה בערוץ ג'טיקס.

ביוני 2020 הוכרז שאדפטציה חדשה הנאמנה למאנגה תצא באפריל 2021.

שאמן הוא סוג של כהן רוחות אשר מסוגל לתקשר עם עולם הרוחות. בסדרה, כהני הרוחות יוצרים קשר עם רוחות הרפאים ועל מנת להשיג את מטרותיהם. השאיפה הגדול ביותר של כהן רוחות הוא להפוך למלך של כהני הרוחות (אשר מכונה בסדרה "שאמן קינג"), אשר מסוגל לתקשר ישירות עם הרוח הגדולה (הרוח אליה לבסוף כל הנשמות חוזרות) כדי להיות המושיע של העולם.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה בשאמן קינג מתמקדת בשאמאן בשם יו אסאקורה (Yoh Asakura) שרוצה להשתתף בטורניר השאמנים הגדול שמתרחש כל 500 שנים והמנצח בו זוכה לשתף כוחות עם הרוח הגדולה. השאמן משתף פעולה עם הרוח והם נלחמים יחד בכך שהוא מאחד את הרוח לתוך גופו או לתוך חפץ. הרוח של יו היא אמידאמארו (Amidamaru), סמוראי מלפני 600 שנה. תוך כדי הקרבות והסיבובים הראשונים של הטורניר יו מכיר שאמנים נוספים שלכולם מטרה משותפת לנצח בטורניר ולהגשים את משאלתם. יו מגלה ששאמן רב עוצמה בשם האו (זיק בדיבוב העברי) זרע הרס רב בטורניר שהתרחש 500 שנים קודם לכן והוא מוכרח להיעצר.

באנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת האנימה של שאמן קינג מתחילה באותו רצף האירועים כמו במאנגה בחצי הראשון של הסדרה ואז לאט לאט חורגת לעלילה משלה. הורו הורו (טריי רייסר בדיבוב העברי) מוצג באופן מוקדם מבמאנגה (יו מתמודד מולו לפני שהם נלחמים בסיבובים הראשוניים) והופעתה הראשונית של האו היא הרבה יותר מאוחר מאשר במאנגה (במאנגה, ניתן להבחין בו בין יתר המתחרים). בדומה לרוב הסדרות אשר מבוססות על מאנגה, סדרת האנימה הותאמה לקהל הצעיר יותר מבחינת האלימות שבסדרה וכוללת צנזורה של קטעים אלימים או גסים מדי. רבים מהדמויות שמתות במאנגה הושארו בחיים בגרסת האנימה. האנימה מציגה את הדמויות הללו כמחלימות מהפגיעות אשר אותן ספגו בקרבות (או שהן כלל לא נפגעו בקרבות) ולבסוף משלימות עם יו וידידיו. בגרסת האנימה כן נכלל הקרב הסופי בין יו להאו ומרמז כי כל הידידים שיו צבר במסעו (רוב הדמויות הללו מתו במאנגה) תרמו את האנרגיה הרוחנית שלהם כדי לעזור לו לנצח. אף על פי כן, עדיין לא ברור אם האו הובס אחת ולתמיד או לאן הנפש שלו הלכה.

במאנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאנגה אנחנו מתוודעים לשלבים הבאים בטורניר, והם קרבות בין קבוצות של שלושה שמחולקים לבתים וארבע הקבוצות החזקות ביותר מעפילות לשלב הבא. בין הקרבות בבתים מוצגים לנו קרבות נוספים בין החבורה של יו, הX-LAWS וגאנדהארה לתומכים של האו וכן פלשבק לפגישתם הראשונה של יו ואנה. לאחר שלב הקרבות הראשון המעפילים לגמר הם קבוצתו של אהו, של יו, של רן ושל לייסרג (הX-LAWS). הם מוותרים על הכס לטובת אהו ונותנים לו להתאחד עם הרוח הגדולה על מנת שיוכלו לתקוף אותו ולהביסו אחת ולתמיד בעזרת רוחות חמשת האלמנטים - אש (לייסרג), גשם (הורוהורו), אדמה (יו), ברק (רן) ורוח (צ'וקולאב). כדי להגיע ולתקוף את אהו בזמן שהוא מתאחד עם הרוח הגדולה עליהם לעבור את עשרת האינדיאנים השומרים משבט הפאטץ' (Patch) שמארגנים את הטורניר ועובדים את הרוח הגדולה. כדי לעבור את הלוחמים מקריבים את עצמם מרקו, ג'ין ופאוסט במהלך הקרבות אך בסוף המאנגה עדיין לא ברור לנו האם הם ניצחו או לא, כיוון שהמאנגה מסתיימת רק בהגיעם ללוחם החמישי (קארים). המאנגה מסתיימת כשמאנטה מספר על חלום שהיה לו ובו הוא ראה את אהו כנסיכה ואת חמשת הלוחמים כאבירים שיוצאים להציל אותה. אנה אומרת למורטי שהם צריכים ללכת לכיוון מקום הקרב ואומרת לו שהיא לא תתן לאהו לגנוב לה את תואר הנסיכה.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יו אסאקורה
 • יו אסקורה (יהונתן מגון): יו הוא נער חסר דאגות שאוהב להקשיב למוזיקה. הוא רוצה להפוך לשאמן קינג כדי שכולם יוכלו לחיות חסרי דאגות כמוהו. יו מתאפיין בעצלנות ובשאננות,
 • אנה "איטאקו" קיויאמה (אסתר אתי קסטרו): אנה היא ארוסתו של יו, ומטרתה היא לדאוג שהוא יהיה השאמן קינג, כדי שהיא תוכל להיות אשתו של השאמן קינג. אנה היא מדיום-היא יכולה לזמן רוחות גם מהעולם הבא. אנה היא זו ששולטת ברוב הדמויות בסדרה.
 • בוקוטו נו ריו "ריו חרב העץ" (יורם יוספסברג): גנגסטר לשעבר שהפך לשאמן בעקבות כניסת רוח בשם טוקאגרו לתוך גופו. ריו מתאפיין בייחוד ברדיפת שמלות.
 • רן טאו (לירון זייד): בגרסה המדובבת לעברית הוא נקרא "לן" או "לני". רן שואף להפוך להיות השאמאן קינג בכל מחיר, גם אם זה יעלה בחייהם של אנשים אחרים בדרך. בהמשך הסדרה רן הופך לחבר של יו ומשנה את דרכיו הנלוזות. לרן הצלחה רבה בקרב בנות המין השני על אף שנשים מעולם לא היו בראש סדר העדיפויות שלו.
 • הורו הורו (עידו מוסרי): הוא מכונה גם בשם "טריי רייסר". הורוהורו הוא נער חובב גלישת שלג. הוא הגיע משבט האינו והוא רוצה להיות שאמן קינג כדי להציל את רוחות הטבע הקטנות הנקראות קורופוקו (בגרסה המדובבת- מינוטינים) שמתחילות להיכחד בעקבות התפשטות בני האדם בטבע. אחת מהן היא הרוח השומרת שלו וקוראים לה קורי. להורו הורו ריב תמידי עם רן שבדרך כלל מנצח.
 • פאוסט השמיני (גיורא קנת): פאוסט היה רופא חביב עד שחברתו אלייזה נרצחה. אז פנה פאוסט לאומנות האפלה של החזרת המתים לתחיה. הוא רוצה להיות שאמן קינג כדי להחזיר את אלייזה לחיים.
 • האו (יהונתן מגון): בגרסה המדובבת לעברית נקרא האו "זיק". האו הוא האח התאום של יו, הוא מעוניין להיות שאמן קינג כדי להשמיד את הגזע האנושי כך שיישארו רק שאמנים בעולם. לדעתו בני האדם משחיתים את הטבע ולא חיים עמו בהרמוניה כמו השאמנים ולכן יש להשמידם.
 • מאנטה איומדה (יובל סגל): בגרסה המדובבת לעברית נקרא מאנטה "מורטי". מאנטה הוא נער קטן ממדים שחובר ליו במסעותיו לקראת הפיכתו לשמאן קינג. מתאפיין בפחדנות.
 • אמידאמרו (גלעד קלטר): אמידאמרו הוא הרוח השומרת של יו. יו משתמש בו בקרבות שאמניים. אמידאמרו היה ידוע כסמוראי אכזרי שרצח רבים מחיילי המשמר של השוגון, כשלמעשה הוא עשה זאת כדי להגן על חברו ועליו ממוות. מתאפיין ברצינות ובמעשיות (חוץ מאשר בחברתה של אנה).
 • טוקאגרו (יובל סגל): שודד שחי בזמנו של אמידאמרו ונרצח על ידו. כשהוא חיפש נקמה הוא השתמש בגוף של ריו כדי לתקוף את יו, אך יו הביס אותו והוא הפך להיות הרוח השומרת של ריו. מנסה לכתוב ספר.
 • לאייסרג דיאת'ל (אורי הר-לב): שאמן שנקרא מחפש. בעזרת מטוטלת מיוחדת ופייה בשם מורפיום (קלואי בגרסה המדובבת) לאייסרג יכול לאתר חפצים ואנשים. הוא מצטרף ליו וידידיו בתחילת השלב הראשון, אחרי המוקדמות. הוריו של לאייסרג נרצחו על ידי האו והוא מלא ברצון בנקמה נגדו.
 • ג'ון (ליטל וידבסקי): ג'ון היא אחותו של רן.ג'ון היא שאמנית מסוג דושי היכולה לשלוט על זומבים בעזרת קלפים צהובים השולפת מכיסה. הרוח השומרת שלה היא לי פאי לונג, כוכב סרטי קונג פו לשעבר, שלאחר שהיא השתלטה עליו באמצעות קסם הדושי שלה במשך כל חייה (17 שנים) הוא שכנע אותה לעבור לצד הטוב ושהוא יהיה הרוח השומרת שלה.

צוות המדבבים בהפקת הדיבוב העברי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסה העברית המקורית השתתפו בדיבוב הדמויות:

הסדרה הופקה בדיבוב העברי על ידי אולפני נ.ל.ס. ואת שיר הפתיחה ביצע עוזי פוקס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שאמן קינג בוויקישיתוף