שבעת פלאי תבל החדשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שבעת פלאי תבל החדשים
סמליל פלאי תבל החדשים
משמאל לימין, מלמעלה למטה: צ'יצ'ן איצה, פסל ישו, החומה הסינית, מאצ'ו פיצ'ו, פטרה, טאג' מהאל והקולוסיאום
מיקום זוכי שבעת פלאי תבל החדשים (באדום). מדינותיהן מסומנות בכחול. מצרים מסומנת בתכלת לאור מעמדה המיוחד של פירמידת גיזה כאחרונת שבעת פלאי תבל העתיקים.

"שבעת פלאי תבל החדשים" היא רשימת אתרים בולטים ברחבי העולם, שערך תאגיד שווייצרי שנוסד בידי היזם ואיש הקולנוע ברנרד ובר בשנת 2007. במהלך קיומה של האנושות נוצרו מספר רשימות של שבעת פלאי תבל: הראשונה נוצרה בתקופה ההלניסטית וכללה רק אתרים שהיו ידועים בעת העתיקה באגן הים התיכון. בתקופת הרנסאנס נוצרו רשימות שהגדירו את שבעת פלאי תבל של ימי הביניים, ומאז היו מספר ניסיונות להרכיב רשימה דומה שתכלול את האתרים בעולם.

בשנת 2000 נוסד תאגיד "קרן שבעת פלאי תבל החדשים", ששם לעצמו כמטרה להרכיב רשימת פלאי עולם שתיבחר על ידי הציבור ולא על ידי מומחים. בשלב מוקדם הרכיב התאגיד רשימה בת 21 מועמדים. מבין מועמדים אלה נבחרו שבעת האתרים המובילים על ידי הצבעה בטלפון ובאינטרנט (שבה ניתן היה לקנות[דרושה הבהרה] זכות הצבעה מוגברת). התהליך לווה במסע בחירות נרחב שקיימו כמה מדינות, על מנת שהאתר המצוי בשטחן ייבחר. מסעות אלה בלטו במיוחד במדינות דרום ומרכז אמריקה (שם נבחרו שלושה אתרים), ובסין.

ההכרזה על האתרים הזוכים נערכה ב-7 ביולי 2007 בעיר ליסבון, בירת פורטוגל.

אופן ההצבעה, המצריך גישה לאינטרנט, נתקל בביקורת של מספר ארגונים, ובראשם אונסק"ו. לטענת הארגון, הבחירה נעשתה מנימוקים של לאום, וללא התייחסות היסטורית-תרבותית לחשיבות המקומות הנבחרים. אחרי בחירת שבעת פלאי עולם החדשים היו ביקורות רבות על הבחירה. רבים קישרו את העובדה שלא נבחר אף פלא מכל יבשת אפריקה - אפילו לא הפירמידה הגדולה של גיזה, היחיד משבעת פלאי תבל של העולם העתיק ששרד עד ימינו - לעובדה ששיעור הגישה לאינטרנט באפריקה הוא הנמוך מכל היבשות.

שבעת פלאי העולם החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר הקמה מיקום תמונה
פירמידת אל קסטיליו בצ'יצ'ן איצה 600 לספירה מקסיקומקסיקו יוקטן, מקסיקו פירמידת אל קסטיליו
פסל ישו הגואל 1931 לספירה ברזילברזיל ריו דה ז'ניירו, ברזיל פסל ישו הגואל
החומה הסינית 220 לפנה"ס ו-13681644 לספירה הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין סין החומה הסינית
מאצ'ו פיצ'ו 1460-1470 לספירה פרופרו פרו מאצ'ו פיצ'ו
פטרה 9 לפנה"ס-40 לספירה ירדןירדן ירדן פטרה
הקולוסיאום 72-80 לספירה איטליהאיטליה רומא, איטליה הקולוסיאום
טאג' מהאל 1630 לספירה הודוהודו אגרה, הודו טאג' מהאל

בנוסף לשבעת הפלאים שנבחרו, זכתה הפירמידה הגדולה של גיזה במצרים בתואר כבוד והערכה בשל העובדה שהיא היחידה שנשארה משאר שבעת פלאי העולם הישנים:

אתר הקמה מיקום תמונה
הפירמידה הגדולה של גיזה 2500-2600 לפנה"ס מצריםמצרים גיזה, מצרים Pyramide Kheops

13 המועמדים שלא נבחרו בגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]