שומרים! שומרים!

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שומרים! שומרים!
Guards! Guards!
מידע כללי
מאת טרי פראצ'ט
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה, הומור
נושא פילם נואר עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1989 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עמודים 335
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת כנרת זמורת ביתן
תאריך 1998
תרגום שלומית הנדלסמן
פרסים
The Big Read עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
סדרת ספרים עולם הדיסק, ספרי משמר העיר
הספר הבא אנשי המשמר
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003566765
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שומרים! שומרים!אנגלית: Guards! Guards!) הוא השמיני בסדרת ספרי "עולם הדיסק" של טרי פראצ'ט והראשון בסדרת ספרי משמר העיר, תת-סדרה בתוך סדרת הספרים הגדולה של "עולם הדיסק". הספר ראה אור ב-1989, תורגם לעברית על ידי שלומית הנדלסמן ב-1998.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתמקדת במשמר הלילה, המשטרה של העיר אנק מורפורק. מאז עלייתו לשלטון של האבלוק וטינרי ("האציל") לכס השלטון המשמר סובל מדעיכה מהירה בחשיבותו ובמספר אנשיו תודות למדיניות של האציל להגיע להסכמה עם ראשי גילדת הגנבים והמתנקשים שהכניסה את גילדותיהם למסגרת החוק וקבעה להן מכסה של פשעים שמותר להם לבצע ובתמורה הם הסכימו להעניש בעצמם את כל מי שיחרוג ממכסת הפשעים. ההסדר הזה עבד באופן מצוין וגרם לריסון הפשיעה באופן טוב יותר מזה שמשמר הלילה היה יכול לקוות להשיג אי פעם, כתוצאה מכך המשמר איבד את חשיבותו והפך לבדיחה בקרב תושבי העיר וחברים בו רק אנשים שהם חסרי כל יכולת להשיג עבודה אחרת ותפקידם היחיד הוא להלך ברחובות העיר ולהודיע על כניסת חצות הלילה. בתחילת הספר המשמר מונה רק שלושה חברים: מפקד המשמר האלכוהוליסט סרן סמיואל ויימס, סמל פרד קולון ורב"ט ססיל "נובי" נובס.

המצטרף הטרי למשמר הוא תת-שוטר גזר ברזלסון (Carrot Ironfoundersson). גזר גדל במכרה גמדים כבנו המאומץ של מנהל המכרה, כאשר הגיע לגיל 16 אביו בישר לו שהוא לא גמד אלא בן אדם (עובדה שלמרות שהוא התנשא לגובה של כמעט שני מטר עדיין הפתיעה את גזר) והוא מחליט שעדיף שיחיה בקרבת בני אדם ושולח אותו להתנדב כחבר משמר הלילה של אנק מורפורק מתוך מחשבה מוטעית שמדובר במשרה מכובדת. בגלל חינוכו הגמדי, גזר הוא שומר חוק נלהב ואופטימי, המאמין שאנשים טובים מיסודם. גזר מאופיין בכוחו הרב ובכריזמה שלו.

אגודת סתרים בראשותו של לופין וונס, יד ימינו של האציל, מתכננת להשתלט על אנק מורפורק. תוכניתם היא לזמן בעזרת קסם דרקון שיטיל אימה על העיר ואז לביים תרחיש שבו כביכול הנצר למשפחת המלוכה של אנק מורפורק חוזר לעיר ומביס את הדרקון ובאופן טבעי מקבל את הכתר מאנשי העיר אסירי התודה וכך יעלה לשלטון מלך בובה שיהיה נתון לשליטתם. ויימס ושאר אנשי המשמר נתקלים בדרקון באחת מהתקפותיו הראשונות ומתחילים לחקור את העניין.

תוכניתו של וונס מצליחה בתחילה. המתחזה מביס את הדרקון - שמועלם על ידי וונס - בקרב ביניהם, וטינרי נזרק לבור הכלא והמתחזה מומלך למלך. אולם הצלחתו היא קצרה, שכן הוא העריך יתר על המידה את יכולתו לשלוט בדרקון, שמצליח לחזור ממימד אחר בכוחות עצמו, ועתה גם בעל רצון חופשי. הדרקון מחסל את רוב חברי האגודה ואת המלך ותופס בעצמו את כס המלוכה, הוא דורש שתושבי העיר יתנו את הזהב והתכשיטים שברשותם ומתכנן לנהל מדיניות חוץ אימפריאליסטית כדי להשיג עוד מהמדינות השכנות.

כמו כן הוא דורש הקרבה של בתולה אחת לחודש. ליידי ראמקין, האשה העשירה ביותר באנק מורפורק ומגדלת דרקוני ביצות, נבחרת להיות מועלית לקורבן. ויימס מצליח לחלץ אותה והדרקון עצמו מובס על ידי ארול, דרקון ביצות שניתן לויימס על ידי ליידי ראמקין כחיית מחמד.

המשמר פורץ לארמון האציל, וונס נופל ומת, ואילו וטינרי חוזר לכס השלטון. המשמר מקבל כבוד והוקרה, וגיבור הספר, ויימס, זוכה בליידי ראמקין.

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הספר עובד לתסכית רדיו בן שישה פרקים ב-1992 על ידי ה-BBC.
  • העלילה המרכזית של הספר עובדה למשחק המחשב "עולם הדיסק" ב-1995, שהיה משחק ההרפתקה הגרפי הראשון שמבוסס על ספרי עולם הדיסק, בעוד שהעלילה המרכזית בנוגע לאגודת הסתרים שמזמנת את הדרקון נשמרה, סתמרוח החליף את משמר העיר כגיבור המרכזי של המשחק ומשמר העיר עצמו, מלבד תפקידים משניים של גזר ונובי, לא מופיע בכלל במשחק. המשחק תורגם לעברית על ידי מחשבת.
  • ג'ופרי קוש עיבד את הספר למחזה שעלה על הבימה ב-1998.
  • הספר עובד לרומן גרפי על ידי גרהאם היגינס ב-2000.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • טרי פראצ'ט, תיאטרון אכזרי, סיפור קצר שמתרחש אחרי שומרים! שומרים! בכיכובם של אנשי המשמר, בתרגום איה לידג'י
  • שומרים! שומרים!, באתר OCLC (באנגלית)