שחרור מוחלט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שחרור מוחלט
Total Liberation Israel white logo.jpg
פעילות קידום טבעונות וזכויות בעלי חיים
מדינה ישראל
תקופת הפעילות 2013–הווה (כ־9 שנים)
שחרור מוחלט
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

שחרור מוחלט היא תנועה ישראלית למען בעלי חיים. חזון התנועה הוא שחרור בעלי החיים מהתעשיות שמנצלות והורגות אותם, ובראש ובראשונה שחרור בעלי החיים מתעשיית המזון מהחי על ידי קידום טבעונות. התנועה מתאפיינת בחשיפה לא מצונזרת ולא מעודנת של מתקני תעשיית בעלי החיים, מתוך התפיסה שכאשר אנשים יראו במו עיניהם, וגם אם בניגוד לרצונם, את מה שכרוך בייצור מזון מהחי, הם יפסיקו לצרוך אותו.

תנועת שחרור מוחלט פועלת בשלושה כיוונים עיקריים:

 • תיעוד של תעשיית בעלי החיים כדי לחשוף לציבור את הנעשה בה.
 • מיצגים, הפגנות והסברה במרחב הציבורי, ברשתות החברתיות ובתקשורת הממוסדת, כדי לעורר מודעות ולעודד מעבר לטבעונות.
 • פעולות ישירות במתקני תעשיית בעלי החיים כדי לעורר הד תקשורתי, וכדי להציל בעלי חיים ככל הניתן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילים מונעים כניסת משאיות עם בעלי חיים למשחטת זוגלובק, אחרי שידור תחקיר הסתר שהתקיים בה[1]

תנועת שחרור מוחלט הוקמה בשנת 2013 בשם "החזית לשחרור בעלי חיים" על ידי מספר פעילים למען בעלי חיים, ובהם טל גלבוע שעומדת בראש התנועה. ב-2018 שונה שם התנועה ל"שחרור מוחלט".

תיעוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרדת עגלים בקיבוץ במרכז הארץ: פרה אחרי המלטה יושבת ליד הוולד שלה, המופרד ממנה על ידי כלוב מאולתר.

תנועת שחרור מוחלט עוסקת בתיעוד רפתות ולולים ומתקנים אחרים בתעשיית בעלי החיים. גלבוע התחילה את פעילות התיעוד עוד לפני הקמת הארגון, ובהמשך הצטרף אליה רועי שפרניק. יחד הם ייסדו את עמותת קירות שקופים[2], שמתעדת את תעשיית המזון מהחי בישראל. שם העמותה הוא בהשראת פול מקרטני, שאמר שאילו קירות בתי המטבחיים היו שקופים כולם היו צמחונים.

מהחומר המצולם נוצרה ההרצאה "קירות שקופים"[וידאו 1] שנועדה לחשוף את הציבור הישראלי למצוקת בעלי החיים בתעשיית המזון מהחי. ההרצאה נדדה ברחבי הארץ, ולאחר מכן נערכה לסרט שהופץ ברשת ומאות אלפים צפו בו. לאחר מכן יצרה התנועה את ההרצאה ""שתולים בגיהנום"[וידאו 2] יחד עם התחקירן רונן בר שצילם ב-2012 את התחקיר הסמוי בבית המטבחיים "אדום אדום"[3]. בהרצאה מסופר על תיעוד הסבל בעלי החיים, ועל הקשיים הנפשיים שכרוכים בתיעוד כזה.

אפרוח שרגליו התעוותו תוך כדי הגדילה המואצת, שוכב בעלטה (התמונה צולמה בעזרת פלש) ב"לול חושך", ללא יכולת לקום.

בנוסף התנועה פועלת לחשיפה של קשרי הון-שלטון-מזון בישראל, ויצרה סרט בשם זה[וידאו 3]. בסרט מתועדים קשרים כספיים בין מועצות החלב הבשר והלול לבין רופאים ותזונאים שנותנים המלצות בתקשורת לאכילה מהחי. כמו כן הסרט עוסק בקשרים כספיים בין תעשיית המזון מהחי לבין התקשורת, למשל כתבות פרסומת סמויה באתר החדשות ynet תמורת תשלום של מועצת החלב[4].

פעילי התנועה מגישים תלונות למשרד החקלאות בצירוף התיעוד שהם צילמו במתקני תעשיית בעלי החיים[דרוש מקור]. לדברי הפעילים לרוב משרד החקלאות משיב שאין חריגה מהתקנות. מדי פעם משרד החקלאות עורך בדיקה בעקבות התלונות, אך תיעודים חוזרים באותם מקומות מראים שלא חל בהם שינוי.

באוגוסט 2016 תיעדו פעילי התנועה לול מטילות במשק "הולנדר" בהוד השרון. הלול הורכב מכלובי סוללה עם תרנגולות מרוטות, קרועות ביב, גוססות ומתות בכלובים, והייתה זוהמה בכלובים ומסביבן[וידאו 4]. משרד החקלאות הורה בתגובה על השמדת כל הביצים באותו לול, כולל הביצים שכבר נארזו להפצה, וחשמול התרנגולות[5]. בעל הלול הגיש תלונה במשטרה על הסגת גבול נגד טל גלבוע.

פעילים בהפגנת "שתיקה רועמת" בתל אביב

אופיר בן חמו מבית שאן תיעד בין היתר לול חושך, בו התרנגולים גדלים בעלטה מוחלטת, בקיבוץ חפציבה[וידאו 5]. שיטה זו נועדה לגרום לתרנגולים להעלות בשר במהירות גדולה יותר.[דרוש מקור] בעקבות התיעוד הגישה חברת "מילועוף" בקשה לצו הרחקה של בן חמו מ-56 יישובים וקיבוצים המספקים לה עופות[6]. בית המשפט דחה את הבקשה.

בשנת 2017 עבד פעיל של התנועה בבית המטבחיים "בקרנה-בשר-הכפר" בחיפה, ותיעד את הנעשה בו במשך שמונה חודשים. ההתנועה גייסה יותר מ-260,000 ש"ח בשביל לפרסם את הצילומים. הפרויקט כונה "התחקיר שמרעיד את המדינה", ופורסם לראשונה בתוכנית הטלוויזיה הצנרת בערוץ 2 ב-25 באוקטובר 2017. בהמשך עלה סרטון לא-מצונזר של התחקיר לערוץ של קירות שקופים ביוטיוב[7].

"שחרור מוחלט" צילמה עשרות רפתות ולולים בקיבוצים ומושבים בארץ, משחטות ובתי מטבחיים, ופריקת משלוחים חיים בנמלים[וידאו 6].

הסברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה גורסת שהדרך לשחרר את בעלי החיים מתעשיות המזון, היא על ידי כך שעוד ועוד אנשים יפסיקו לאכול בשר בעלי חיים ותוצרתם, לכן הסברה והעלאת המודעות הם מהדברים החשובים בעיני התנועה.

בנוסף להרצאות נערכים מיצגים והפגנות. ברחבי הארץ נערכות הפגנות "שתיקה רועמת". בהפגנה זו האנשים הולכים או עומדים בדממה בטור במקום הומה אדם, כשבידיהם שלטים בגודל דף A3 שעליהם מסרים נגד אכזריות ובעד טבעונות. לפעמים אלה קומץ אנשים שנוטלים יוזמה, לפעמים עשרות, ולפעמים מאות. ב-8 בספטמבר 2016 התקיימה בתל אביב הפגנת "שתיקה רועמת", והשתתפו בה כ-1,000 איש[8].

תא עקידה בבית המטבחיים חוף שמן בחיפה, ועליו זר שהניחו הפעילים

ב-24 ביוני 2016 התקיים הכנס הראשון של החזית לשחרור בעלי חיים, בהשתתפות 350 פעילים[9]. הכנס השני התקיים ב-7 ביולי 2017[10].

ב 15 בדצמבר 2017 התקיים כנס "מטבעונות לאקטביזם" הראשון של נוער החזית לשחרור בעלי חיים.

ב-6 ביולי 2018 התקיים 'כנס שחרור מוחלט' לשנת 2018.

ב-5 באפריל 2019 יתקיים 'כנס שחרור מוחלט' לשנת 2019.

פעולות ישירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2015 פרצו כעשרים פעילי התנועה מדגרה שבקיבוץ רמת הכובש, וניתקו את החשמל ממגרסת האפרוחים, שאליה נזרקים אפרוחים זכרים משום שאינם נחוצים בתעשיית הביצים. לדברי הפעילים הם הצליחו לקחת משם 200 אפרוחים[11][וידאו 7]. קליפ הפריצה למדגרה הועלה ליוטיוב[12]. באירוע המשטרה עצרה 14 פעילים. בעל המדגרה תבע את טל גלבוע בגין הסגת גבול[דרוש מקור].

ביולי 2016, ביום שבת, פרצו כ-100 פעילים של התנועה לבית המטבחיים בחוף שמן בחיפה, כדי למחות על שחיטת בעלי חיים למטרות מאכל. בחצר בית המטבחיים המתינו עגלים מאוסטרליה לשחיטתם ביום ראשון. הפעילים הדביקו מדבקות "לא תרצח" על קירות בית המטבחיים, והניחו זר זיכרון על תא העקידה[13]. בעל בית המטבחיים תועד תוקף אותם בצאתם[14]. 11 פעילים נעצרו[15].

לקראת יום כיפור, פעילי שחרור מוחלט מסיירים במקומות שונים בארץ כדי למנוע את שחיטתם של תרנגולי הכפרות, ומזעיקים את יחידת הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי) של משרד החקלאות, כדי שתחרים תרנגולי כפרות במספר מוקדים. ב-2015 היו התעמתויות קשות עם חרדים, ובסך הכול נמנעה שחיטתם של כ-1,500 תרנגולים בעכו, אשדוד, פרדס כץ, רחובות, רמת השרון, פתח תקווה וערים נוספות[16][17].

ב-27 במאי 2017 פרצו פעילים למען בעלי חיים לרפת פרידמן במושב כפר אחים, לאחר שהגיע מידע על הזנחה והתעללות. בין היתר, עגלים רכים נקשרו בחבל קצר לעמוד כמעט ללא יכולת תנועה, כשהם מכוסים זבובים וחלקם חולים ופצועים. שוטרים הגיעו למקום כדי לפזר בין הצדדים. יחידת הפיצו"ח הוזעקה על ידי הפעילים ואנשיה שחררו את העגלים, אך לאחר לכתם שוב קשרו בעלי הרפת את העגלים[18].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שחרור מוחלט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ תחקיר הסתר בזוגלובק ב-2013
 2. ^ האתר התיעודי "קירות שקופים"
 3. ^ תחקיר אדום אדום בכלבוטק
 4. ^ כתבה על תשלומים של מועצת החלב לאתר החדשות וויינט, התפרסמה ב"העין השביעית"
 5. ^ דיווח על השמדת הביצים בלול הולנדר ברמת השרון
  בעל הלול זועם, טוען שהצילומים מפוברקים
 6. ^ מילועוף מבקשת צו הרחקה לבן חמו מ-56 יישובים. בית המשפט דוחה את הבקשה
 7. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg התחקיר שמרעיד את המדינה, סרטון באתר יוטיוב
 8. ^ סיכום ההפגנה בדף החזית לשחרור בעלי חיים
  המפגינים בכיכר הבימה בתום ההפגנה
 9. ^ לקראת הכנס הראשון של החזית לשחרור בעלי חיים, ראיון באתר טבעוניוז לחדשות הטבעונות
 10. ^ ראיונות לקראת כנס שחרור בעלי חיים השני
 11. ^ דברי רועי שפרניק בכתבה ב-ynet על הפריצה למדרגת רמת הכובש
 12. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg Civil Disobedience inside of an Egg Hatchery - ALF Israel, סרטון באתר יוטיוב
 13. ^ על פי משרד החקלאות, תא עקידה הוא מתקן מתהפך המאפשר ריסון מלא של גוף הבהמה וראשה והיפוכה על גבה טרם השחיטה. [1]
 14. ^ תעוד הפעולה בבית המטבחיים בחיפה, מדף הפייסבוק של החזית לשחרור בעלי חיים
 15. ^ 11 פעילי זכויות בעלי חיים נעצרו בחיפה לאחר שהתבצרו בבית מטבחיים, כתבה באתר שיחה מקומית
 16. ^ מהומות בבני ברק, דיווח על עימותי כפרות באתר nrg
 17. ^ סיכום הפעולות במוקדי כפרות, דיווח בדף החזית לשחרור בעלי חיים
 18. ^ פעולה ישירה ברפת בכפר אחים מאמר במגזין טבעוניוז

וידאו ותמונות