שטויות במיץ עגבניות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיץ עגבניות

שטויות במיץ עגבניות (או שטויות ברוטב עגבניות) הוא ביטוי סלנג עברי נפוץ, המשמש לבטא זלזול בדברים שהובעו, כמבקש לומר, הדברים שהובעו הם הבל הבלים[1].

הביטוי חדר לעברית המודרנית דרך הביטוי הגרמני "Quatsch mit Soße"[2] ("קבטש מיט זוֹסֶה" - "שטויות עם רוטב"[3]) שמשמעותו זהה[4][5]. "שטויות במיץ" הוא קיצור של הביטוי 'שטויות במיץ עגבניות', אף שכביטוי בפני עצמו הוא למעשה קרוב יותר למקור הגרמני. הגרסה הפחות נפוצה של הביטוי, "שטויות ברוטב עגבניות" (או בקיצור "שטויות ברוטב"), גם היא קרובה מעט יותר למקור הגרמני. ("מיץ" בגרמנית הוא "Saft", בעוד "רוטב" הוא "Soße").

למעשה, אין כל קשר בין משמעות הביטוי לעגבנייה, שנכנסה לביטוי לצורך החריזה בלבד; כך שבעוד הביטוי המקורי הוא חרוז, ובכך נהנה משנינות לשונית, הרי שכיום הביטוי נפוץ גם בגרסאות אחרות, כשהנפוצות ביניהן הן "שטויות במיץ תותים" ודומותיה, כשפרי או ירק כלשהו מחליפים את ה"עגבניות" שבביטוי המקורי.

האלבום "שירים במיץ עגבניות" מאת מתי כספי, שיצא ב-1990 בישראל, מרמז בשמו - משחק מילים על הביטוי "שטויות במיץ עגבניות" - על מהות שיריו כ"שירי שטויות"[6][7].

"чепуха на постном масле" (צֶ'פוּחָה נא פוֹסטנוֹם מאסלֶה) הוא ביטוי בשפה הרוסית, שתרגומו המילולי הוא "שטויות עם שמן", והוא ביטוי דומה ל"שטויות במיץ עגבניות" ובעל משמעות זהה.

ניבים או ביטויים נרדפים לשטויות במיץ עגבניות הם: בוקי סריקי[8], דברי רוח, דברים בטלים, הבל ורעות רוח[9], פתפותי ביצים[10] עורבא פרח, קש וגבבה, קשקוש בלבוש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דן בן אמוץ ונתיבה בן-יהודה, מילון עולמי לעברית מדוברת, עמוד 22.
  2. ^ או "Quatsch mit Sauce".
  3. ^ קבטש, קבטש מיט זוסה, אתר מט"ח.
  4. ^ שטויות במיץ עגבניות?, 5 בפברואר 2009, באתר נענע 10.
  5. ^ מילים שחדרו לעברית מגרמנית, באתר "השפה העברית".
  6. ^ מיכל שקט, פוקה בור הכלב, באתר הסתדרות המורים בישראל.
  7. ^ ראו גם שירים במיץ עגבניות, באתר הרשמי של מתי כספי.
  8. ^ בארמית : בקבוקים ריקים. קיצור של הביטוי התלמודי "לא תתלו ביה בוקי סריקי" שפרושו אל תייחסו למישהו דברי הבל. למשל ”אמר להו רבא לאו אמינא לכו לא תתלו ביה בוקי סריקי ברב נחמן“ (תלמוד בבלי, מסכת עבודה זרה, דף ל"ז, עמוד ב')
  9. ^ ”רָאִיתִי אֶת כָּל הַמַּעֲשִׂים שֶׁנַּעֲשׂוּ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ וְהִנֵּה הַכֹּל הֶבֶל וּרְעוּת רוּחַ (מגילת קהלת, פרק א', פסוק י"ד)
  10. ^ ” אמר רבי יוסי פיתפותי בצים היו שם“ (ירושלמי, סנהדרין, דף נ"ז ע"א)