שיחה:אב"א אחימאיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לצערי יש היו מספר דגשים בערך דווקא על ההתבטאויות מעוררות המחלוקת של אחימאיר בהקשרי הפאשיזם ואותו המאמר "המשבח את היטלר". ראשית מחקתי חזרה מיותרת לפיה 'היו שטענו כי אחימאיר כינה את ז'בוטינסקי הדוצ'ה שלנו' מאחר והערה זו מופיעה כמה משפטים אחר כך לגבי המועד בו הגיע ז'בוטינסקי אל ארץ ישראל. כמו כן ניסחתי מחדש את אזכור המאמר בו "שיבח את היטלר". יש כאן עיוות גדול ברושם שיוצר המאמר כלפי אחימאיר - כשמזכירים בנשימה אחת הן את היטלר והן שבח אליו גם לא ניתן להבין מדוע הזכיר אותו (מה היה תוכן אותו מאמר אם כן?) ובנוסף מיד תגענה הקונוטציות כי אחימאיר למעשה הביע תמיכה במשמידו של העם היהודי. באותה סערה שפרצה בכנסת ב-1963 ענה על כך בגין כי באותה מידה ניתן להאשים את בן גוריון כי בזמן שהתנועה הרוויזיוניסטית ניסתה לצאת ביוזמת חרם על גרמניה הנאצית, דווקא אז חתמה הנהגת היישוב על "הסכם הטרנספר" אשר היטיב עם הנאצים ואותה הנהגה שבן גוריון היה מראשיה למעשה דרשה השלמה עם קיומו של המשטר הנאצי. האם אפשר יהיה לכתוב על בן גוריון כי תמך בשיתוף פעולה על רקע כלכלי עם הנאצים?? יתכן והדבר נכון עובדתית אבל אין ספק כי הזמן החולף מציג את הדברים שלא כהווייתם אם אין הסבר מניח את הדעת לגבי מקור העניין. אני אנסה בהמשך להעשיר את הערך בדעות נוספות של אחימאיר שאינן מכילות רק דברים מקוממים. אפשר לקרוא כאן על הסערה שעוררו דברי בן גוריון באזכור דברי אחימאיר וכאן את התשובה של בגין לדברים. Yanivreg 17:42, 5 אפריל 2006 (UTC)

אין לי התנגדות לעריכות, אבל יש לזכור במדובר בפנאט יהודי שהוביל "תנועה" קיצונית (מספיק לקרוא את שמה כדי להבין שזהו אכן המקרה) אפילו במונחים של הלח"י, והערך צריך לשקף זאת. צ'סשיחה 17:57, 5 אפריל 2006 (UTC)
צ'ס ידידי, טעות בידך. שם התנועה "ברית הבריונים" מקורו ב"שירי הבריונים" של המשורר יעקב כהן (בהם השיר "שיר הבריונים" : קמנו שבנו צעירי אונים, קמנו שבנו אנחנו בריונים... בדם ואש יהודה נפלה בדם ואש יהודה תקום). השורה "בדם ואש" היתה גם קודם לכן סיסמת ארגון השומר. האם גם עליהם אפשר לומר כי מדובר בקיצונים? למעשה טוב שהגבת כאן- אם ויקיפד מקבל את הרושם כי אפשר לקטלג את אחימאיר בהינף יד כפנאט וכי ברית הבריונים היתה קיצונית לעומת הלח"י הרי שהערכים כתובים בצורה מטעה. דבר ראשון אין מה להשוותה ללח"י שלא היה קיים בימיה, ושנית מדובר בתנועה לא אלימה אלא תנועה שעיקרה היה הפגנתיות. אני אנסה להכניס תוכן עובדתי נוסף לערכים הנ"ל שיסבירו את זה. אני מבקש עם זאת להבהיר כי הרוויזיוניסטים וז'בוטינסקי אכן הסתייגו מכמה מהאמירות של אחימאיר ומהקו העצמאי שיצר בתנועתם. Yanivreg 18:59, 5 אפריל 2006 (UTC)
אם כך, צריך להוסיף את ההסבר בערך על הברית (בפעם האחרונה שקראתי, ההסבר לא היה שם). בהצלחה. צ'סשיחה 10:14, 6 אפריל 2006 (UTC)

כתבה בנושא[עריכת קוד מקור]

http://www.news1.co.il/BringHtmlDoc.aspx?docid=46533&subjectId=3

"אז ברוסיה הלבנה וכיום בבלארוס"?[עריכת קוד מקור]

האין שני השמות האלו שווי ערך? ואם אינם שווי ערך, למה הקישורים לשני השמות מובילים לאותו ערך בויקיפדיה? 24.87.130.101 10:45, 9 במרץ 2014 (IST)

נכנסתי לכאן בשביל לשאול את השאלה הזו בדיוק. עברו עשרה חודשים ואיש לא הבהיר / שינה את הערך. 109.66.28.119 04:40, 7 בינואר 2015 (IST)

עדה זבידוב[עריכת קוד מקור]

הזיכרון הראשון בחייה של הרב הזיכרון הראשון בחייה של הרב עדה זבידוב הוא מגיל שנתיים וחצי. היא זוכרת את סבא שלה מוטל בלי לזוז על כיסא, וזוכרת תחושה שמשהו נורא קרה. הסבא, אבא אחימאיר, קיבל דום לב בשעה ששיחק עם נכדתו. הוא מגיל שנתיים וחצי. היא זוכרת את סבא שלה מוטל בלי לזוז על כיסא, וזוכרת תחושה שמשהו נורא קרה. הסבא, אבא אחימאיר, קיבל דום לב בשעה ששיחק עם נכדתו.