שיחה:אופנה בקיבוץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "מגדר ואופנה - לימודי נשים ומגדר" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות באוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח

כמה הערות[עריכת קוד מקור]

קראתי את המאמר בעניין. שם המאמר מטעה במקצת כיוון שהמאמר מתאר למעשה את המצב בקיבוצים עד שנות ה-70 לערך. אם ניקח את תחילת שנות ה-20 כזמן שבו כבר היו מספר קיבוצים שיכלו ליצור "אופנה קיבוצית" ועד היום - עברנו כ-90 שנים של אופנה קיבוצית. המאמר מכסה, לדעתי, רק כ-50-60 שנים מתוך תקופה זו, גם אם יש מאפיינים שהמשיכו גם בשנים שלאחר מכן.
לדעתי, חסר מיקומו המרכזי של חדר האוכל בנושא הלבוש, שכן זה היה המקום לראות ולהראות, לטוב ולרע. כמו כן, לדעתי (אבל היא צריכה להיתמך על ידי חוקרים), למתנדבים שהגיעו בסוף שנות ה-60 ובשנות ה-70 הייתה השפעה רבה על אופי הלבוש בקיבוץ, במיוחד על הצעירים בקיבוץ. בברכה.אודי - שיחה 23:33, 22 בנובמבר 2014 (IST)

הצעת הוספה למומלצים/הסרה מהמומלצים[עריכת קוד מקור]

Article blue.svg ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

הערך אופנה בקיבוץ נכתב על ידי הסטודנטית דלית שווגר במסגרת קורס "מגדר ואופנה" בתוכנית לתואר שני של לימודי נשים ומגדר, במסגרת מטלה אקדמית במיזם ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/מדעי הרוח - אוניברסיטת חיפה. לדעתי מדובר בערך מעניין המקיף את הנושא ושופך אור על הרגלי הלבוש של הקיבוצניקים והקיבוצניקיות תוך מתן הסיבות לכך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 12:27, 19 באפריל 2015 (IDT)

לא אהבתי את הערך ולהלן הסיבות:
  • ראשית מהקל אל הכבד - הערך הוא יתום. אני לא בטוח אם זה קריטריון רשמי אבל ערך שרק ערכים מעטים מפנים אליו הוא בעייתי. לא לחינם יש בו תבנית תחזוקה. צריך לטפל בזה לפני שהערך עולה לעמוד הראשי.
  • הערך רשימתי במידה רבה. יש בו פירוט רשימתי של פרטי הלבוש השונים או פירוט מושגים שונים כמו למשל בפרק "מאפייניו של הלבוש הקיבוצי". זה מזכיר יותר ניסוח שהיתי מצפה לראות בעבודה סמנריונית או במאמר אקדמי ולא בערך אנצ' כפי שזה מקובל אצלנו.
  • לא מוסברת די הצורך השפעת האופנה הקיבוצית על האופנה הישראלית הכללית. בפרק הרקע החשוב "יחודו של הקיבוץ" (ששמו נראה לי בעייתי מעט) נכתב על המעמד של הקיבוץ, אך לא כתוב דבר על השפעת האופנה הקיבוצית על האופנה הישראלית.
  • לא מוסברת הסיבה להווצרות האופנה הקיבוצית. התמונות מראות זאת בבירור - האופנה הקיבוצית שונה באופן מהותי מהאופנה הארץ-ישראלית שקדמה לעליות ומתאפיינת בלבוש ערבי וטורקי מסורתי. מדוע נוצרה האופנה החדשה? היתי מצפה מערך שעוסק באופנה להתייחס לכך. יתכן שאת הדיון המורחב בסוגיה זו יש לעשות בערך "אופנה בארץ ישראל" (או משהו כזה) אבל בכל מקרה יש לקשר את הדברים.
  • לא מוזכרת השפעת ארצות המוצא של הקיבוצניקים. מאיפה שאבו הקיבוצניקים את השראתם לאופנה זו? מדוע לא מוזכרת בהרחבה הקשר לברית המועצות? ברית המועצות מוזכרת בערך פעם אחת בלבד במשפט זה: "הלמן הגדירה את הביגוד הקיבוצי בשנות החמישים כ"אופנת-נגד"‏[8], אשר שאבה את השראתה מברית המועצות וראתה באופנה חלק בלתי נפרד מאינטרסים בורגנים וקפיטליסטיים" אני מצטער, אבל זה פשוט לא מספיק.
  • מה לגבי הזיקה ללבוש יהודי מסורתי? גם ההבדל בין לבוש זה ללבוש של הקיבוץ לא מוסבר דרך הצורך. יתכן שאת הדיון המורחב יש לעשות בערך אופנה בישראל או אופנה ישראלית אבל שני הקישורים אדומים ובלי זה אני לא חושב שיש הסבר מספק.
  • סעיף אחרון אקדיש למבנה הערך. רשימת הפרקים נקבעה, כך נראה, באופן שרירותי. היתי מצפה למבנה היררכי יותר: רקע, התפתחות האופנה הקיבוצית עד מצבה הנוכחי, פרקי השפעה תרבותית (ציור, פיסול וכו'). גילגמש שיחה 11:36, 24 באפריל 2015 (IDT)
אתייחס יותר מאוחר ליתר ההערות, אבל ההערה של ערך יתום כבעיה תוך ציון בעיית תחזוקה היא ממש לא רלוונטית. היא רק מחזקת את ההתנגדות שהייתה לי להוספת התבנית הזאת בערכים, והנה עכשיו התבנית הזאת מהווה תירוץ למה ערך לא יכול להיות מומלץ. אז פתרתי את הבעיה הזאת בקלות כדי להוריד את הסיבה המיותרת הזאת מסדר היום. כל כך קל, יותר מהר מאשר לכתוב את הסיבה. ערך יתום אינו אומר דבר על הערך עצמו. אני מתייגת את משתמש:Ovedc ואת משתמש:Uziel302 לשמוע מה דעתם בנושא זה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 14:37, 24 באפריל 2015 (IDT)
ערך יתום יכול להיות מומלץ. יתמותו מעידה שאין ערכים שקשורים אליו ישירות או שהתחום אינו מכוסה היטב בוויקיפדיה העברית. זו אינה תבנית תחזוקה המעידה על בעייתיות אלא על ניתוק מסוים משאר האנציקלופדיה וזה מעודד יצירת קישורים כשאפשר או הוספת ערכים בנושאים קרובים שיקשרו. ‏
אולי אפשר על סמך הפיסקה "מגדר ואופנה בקיבוץ" להרחיב את הערך מגדר בקיבוץ באופן שיקשר לפה. Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 14:44, 24 באפריל 2015 (IDT)
חנה, תודה על שהסבת את תשומת ליבי לדיון. Uziel302 ענה תשובה המתאימה גם לדעתי. ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 07:51, 26 באפריל 2015 (IDT)
כקורא בן קיבוץ, הערך נחמד ובדרך כלל מדויק, אבל כמועמד למומלצות הוא מאכזב משהו.
בעיה מתמשכת היא מיעוט ציון שנים ומחסור בהתייחסות הסטורית, מה שיוצא מוזר בייחוד בערך שבשמו מופיעה המילה "אופנה". למשל בפרק הראשון "ייחודו של הקיבוץ", מדובר על "המשבר שפקד את הקיבוצים בשנות החמישים", כאשר המילה משבר מקושרת דווקא לערך על המשבר של שנות ה-80, ולאחר המשפט יש הפנייה להערת שוליים סתמית "משבר כלכלי שפקד את התנועה הקיבוצית" שאינה מבהירה על איזה משבר מדובר ומתי.
עוד דוגמה - למיטב זכרוני נעלי הפלדיום היו אופנה של שנות ה-70 שדעכה די מהר. על פי הערך ניתן לשייך אותן באותה מידה לשנות ה-40 או לשנות ה-80.
מאכזב מיעוט ההתייחסות להמצאה הגדולה ביותר של הלבוש הקיבוצי והישראלי - הסנדלים התנכיות. בהזדמנות זו חוסר ההתייחסות למפעלי הלבוש ובעיקר ההנעלה הקיבוציים - נעלי דפנה, טבע נאות. ואף מילה על כפכפים???
אכזבה נוספת היא הדלות בהסברים לתמונות, ובייחוד מחסור כמעט מוחלט בהסברים לבגדים שנראים בהן.
בנימה חיובית יותר - שמחתי לגלות את אחותי בתמונה ממרום גולן Face-smile.svg. H. sapiens - שיחה 18:06, 27 באפריל 2015 (IDT)
תודה H. sapiens על הערות. לגבי התמונה נחמד, אני אפנה לכותבת הערך ואשאל אותה האם היא יכולה להתייחס להערותיך. לגבי הערות של גילגמש. חלקן מבוססות על הנחות שלו, חלק מהטענות הן על בסיס מה שהוא חושב לא על בסיס מה שהוא יודע. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:11, 27 באפריל 2015 (IDT)
מה למשל מבוסס על מה שאני חושב ולא מה שאני יודע? האם משהו ממה שכתבתי בדיון זה איננו מדויק? אם כן, מה לא מדויק? גילגמש שיחה 14:14, 28 באפריל 2015 (IDT)
כותבת הערך ענתה לי בדף שיחתה שהיא תשמח לשפר את הערך. היא בסמסטר האחרון ללימודיה ובחופשת הקיץ תוכל להתפנות לכך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 13:51, 1 במאי 2015 (IDT)
אם כך, אני מציע למשוך את הערך מרשימת ההמתנה ולהחזיר לאחר שהסטודנטית תסיים את השיפורים בקיץ. גילגמש שיחה 21:54, 2 במאי 2015 (IDT)