שיחה:השקמה של זכאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חשיבות[עריכת קוד מקור]

אפילו על זכאוס עצמו אין ערך, וגם בויקיפדיה האנגלית לא טרחו לייצר ערך על העץ (מזכירים אותו במשפט אחד בערך על האיש). אז יש ביריחו עץ, שעל פי המסורת הוא עץ שהוזכר בפסוק אחד מסויים בברית החדשה. מה החשיבות האנציקלופדית? Dovno - שיחה 15:29, 15 במאי 2018 (IDT)

אין שום חשיבות לערך כזה שמכיל שני משפטים. • צִבְיָהשיחה • א' בסיוון ה'תשע"ח 16:54, 15 במאי 2018 (IDT)
העץ זוכה למאות ביקורים תיירים ביום. גם אם המידע עליו מצומצם ראוי שיהיה מידע עליו בויקיפדיה Yywilk - שיחה 18:22, 15 במאי 2018 (IDT)
ערך חסר חשיבות YECHIEL worenklein - שיחה 17:56, 15 במאי 2018 (IDT)
בויקיפדיה האנגלית, תמונה של העץ מופיעה בערך Zacchaeus. אני לא רואה הצדקה לכך שבויקיפדיה העברית זה יהיה אחרת. מוטב למחוק את הערך הנוכחי, ולכתוב ערך על זכאוס ובו לאזכר את העץ. יוניון ג'ק - שיחה 22:58, 15 במאי 2018 (IDT)
זאכוס הוא דמות בברית החדשה וראוי שיכתב עליו ערך. העץ הוא אתר צליינות עם נ.צ. שמגיעים אליו מאות תיירים ביום. ראוי שיהיה ערך על אתר תיירות מאוד חשוב לצליינים.Yywilk - שיחה 00:06, 16 במאי 2018 (IDT)
אם וכאשר ייכתב ערך על זכאוס, ניתן יהיה לדון בלאחד כן או לא. כל עוד אין ערך כזה, אני לא רואה בעיה עם ערך על אתר תיירותי ידוע ומוכר ביריחו. Lostam - שיחה 10:31, 16 במאי 2018 (IDT)
כמו לוסתם. כשיהיה ערך על זכאוס נדון על איחוד אבל החשיבות קיימת. גיא - פתרון למחיקה 11:43, 16 במאי 2018 (IDT)
היות הערך בעל שני משפטים הוא לא סיבה לאי חשיבות. השאלה היא החשיבות והפוטנציאל. אתר תיירות מפורסם לכל דבר. תומך בחשיבות. • דגש חזקשיחה • ב' בסיוון ה'תשע"ח - מו' למט-מונים • 14:52, 16 במאי 2018 (IDT)
"בברית החדשה מוזכר העץ כחלק מהסיפור על כיצד גאל ישו את זַכַּי המוכס העשיר, והשיבו מדרכו הרעה:" גם זה לא מספיק? מה הוא שונה מאשל אברהם? לשניהם יש מקום! בורה בורה - שיחה 01:22, 17 במאי 2018 (IDT)
כמה הבדלים:
  1. על אשל אברהם יש מסתבר מה לרשום בערך. יש התייחסויות שונות לאורך השנים, יש אגדות עליו, וכו'. ישנם גם מקורות רבים ומגוונים המעידים על ההתייחסות אליו - היסטורית, גאוגרפית, תרבותית.
  2. הערך אשל אברהם הוא על העץ מהסיפור במקרא, תוך התייחסות לזיהויים שונים שלו עם עצים ממשיים. הערך כאן הוא לא על "השקמה של זכי בברית החדשה", אלא על עץ מסויים ביריחו המזוהה איתה. אם הערך על אשל אברהם היה כולו: "אשל אברהם הוא עץ אלון הנטוע במערב חברון המזוהה עם עץ שהוזכר בהמקרא" וזהו (כלומר על העץ הפיזי הספציפי ולא על העץ מהמקרא ומהאגדה) אז גם עליו לא היה מקום לערך.
אם ביסוס החשיבות הוא על היותו אתר תיירות משמעותי ביריחו, יש להביא לכך מקורות. Dovno - שיחה
מופיע ב-TripAdvisor[1], בלונלי פלאנט לא מצאתי. יוניון ג'ק - שיחה 16:24, 19 במאי 2018 (IDT)
הבעייה ב Trip Advisor שזה תוכן שמועלה ע"י גולשים. אין שם מידע למעט עובדת קיום העץ ושכ-100 גולשים טרחו לדרג אותו כאתר תיירות ביריחו. הייתי מאוד מעוניין לראות איזשהו מקור איכותי המתייחס לחשיבות המקום כאתר תיירות. Dovno - שיחה 16:45, 19 במאי 2018 (IDT)
כמי שמכיר את התחום, הטריפאדוויזר בנושא השקמה משקף את המציאות בצורה טובה. אם זה לא מספיק משכנע אפשר להרים טלפון לכל סוכן שעוסק בתיירות צליינית שיאשש את חשיבות האתר. השאלה האם זה העץ האמיתי שעליו טיפס זכאוס (הוא לא) לא רלוונטית לערך. הערך נכתב כי העץ מהווה אתר תיירות צלייני חשוב ביריחו והיה חסר עליו מידע באינטרנט. מטרת הויקיפדיה היא להנגיש גם אם אין לכך סימוכין בחיפוש בגוגל. אפשר להרחיב את הערך ולחקור מתי הוא הפך לאתר חשוב. כל מי *שמכיר* מקרוב את האתר יודה שהאתר חשוב לצליינים. אני חוזר שוב, כל מי שלא מכיר ולא השתכנע מדירוג גבוה בטריפאדוויזר והקישורים שהוספתי לערך, יכול בטלפון אחד לסוכן נסיעות להכיר את האתר.

אבקש ביצוע הצבעה או מחיקת שאלת חשיבות הערך בהתאם למה שמקובל. Yywilk - שיחה 22:55, 20 במאי 2018 (IDT)

Yywilk, נוהל דיוני החשיבות מוגדר היטב: דיון של שבוע, ואם עד סופו אין משתמש בעל זכות הצבעה המביא נימוק תמיכה הערך ימחק. במקרה זה יש כאן תומכים כאלו, לכן הערך לא יימחק (לפחות לא במחיקה מהירה). מחר יעבור שבוע הדיון, ותבנית החשיבות בראש הערך תורד. לאחר מכן, אם מישהו ירצה הוא יוכל ליזום הצבעת מחיקה.
בנוגע לטריפאדוויזר, מה שכתבתי הוא שהאתר אינו מקור איכותי להסתמך עליו כאסמכתא אנציקלופדית, והייתי רוצה לראות קישור למקור כזה. (ספר טיולים, כתבה על המקום, וכו') Dovno - שיחה 13:46, 21 במאי 2018 (IDT)

כפי שניתן לראות בקטגוריות מקובל לכתוב ערכים כאלה. לעץ יש חשיבות מצד עצמו ובנוסף כאתר ובנוסף כסיפור אין מקרים רבים כאלה ואלו שישנם יש לתעדם ולמפותם. מי-נהר - שיחה 02:45, 21 במאי 2018 (IDT)

אתר צליינות חשוב[עריכת קוד מקור]

חיפוש קטן באינטרנט ייתן מספיק מידע על חשיבות המקום לתייר הנוצרי. העץ מדורג במקום החמישי בטריפאדוויזר בדברים שיש לעשות ביריחו. Yywilk - שיחה 23:54, 15 במאי 2018 (IDT) Yywilk

זה בפני עצמו לא אומר הרבה. אולי פשוט אין עוד דברים לתיירים לעשות ביריחו? וצליינים נוצרים מציינים כל דבר המוזכר בברית החדשה בקשר לישו. למשל, כל תחנה ותחנה בויה דולורוזה משמעותית לצליינים, אך לא נפתח כאן ערך נפרד על, למשל, האבן עם הצלב המסמלת את "המקום בו נפל ישו בפעם השלישית". Dovno - שיחה 23:58, 15 במאי 2018 (IDT)
הויה דולורוזה הוא ערך עם הרבה מאוד תחנות שקשורות לדרכו האחרונה של ישו. כאן מדובר באתר נפרד מהקרנטל שחשוב לצליין ולכן אין מקום לאחד את הערכים. אני מקווה שההערות שנכתבים כאן הם מהכרה של עולם הצליינות והבנת חשיבות האתרים.Yywilk - שיחה 00:11, 16 במאי 2018 (IDT)
ההערות הן על בסיס מה שאני יכול לראות בערכים ובמקורות המקושרים אליהם. וכלל לא הצעתי בשום מקום לאחד ערכים עם הקרנטל. Dovno - שיחה 00:21, 16 במאי 2018 (IDT)
קצת קשה לראות כאשר המידע חסר. את הערך כתבתי על פי ידיעה שלי מהמציאות של צליינות נוצרית. אני יודע לשקמה מגיעים מאות אנשים ביום. רציתם מקור הבאתי את טריפאדוויזר, מעבר לזה אפשר להתקשר לסוכני נסיעות שעוסקים בתחום.Yywilk - שיחה 00:38, 16 במאי 2018 (IDT)
לצערי אין לי מקורות נוספים מלבד ההכרות האישית עם המקום וכיון תירים בזמן שירות מילואים בבקעה, אתר תירות לא קטן במיוחד, בעד להשאיר--אלעד - שיחה 18:19, 18 במאי 2018 (IDT)

הבהרה[עריכת קוד מקור]

משתמש:Yywilk יצר את הערך ושם את הציטוט: "ויבוא ויעבר ביריחו׃ והנה איש ושמו זכי מראשי המוכסים והוא עשיר׃ ויבקש לראות את ישוע מי הוא ולא יכול מפני העם כי שפל קומה היה׃ ויקדם וירץ ויעל על שקמה לראותו כי שם הדרך אשר יעבר בה׃ ויהי בבאו אל המקום ההוא ויבט ישוע ויראהו ויאמר אליו זכי רד מהר כי צריך אני לשבת היום בביתך׃ וימהר וירד ויאספהו בשמחה."

מתוך הבשורה על-פי לוקס פרק יט משתמש:אביתרג שינה משהו מתוך הציטוט אז קפצתי לבדוק וזה מה שמופיע שם :"הוא נכנס ליריחו ועבר בה. 2 ואיש אחד, זכי שמו, שהיה מוכס ראשי ואיש עשיר, 3 השתדל לראות מי הוא ישוע ולא יכול בגלל ההמון, שכן היה נמוך קומה. 4 הוא רץ הלאה לפנים ועלה על עץ שקמה כדי לראות אותו, כי באותה דרך עמד ישוע לעבר. 5 כאשר הגיע ישוע למקום, הביט למעלה ואמר לו: "זכי, רד מהר, כי היום עלי לשבת בביתך." 6 הוא ירד מהר וקבל אותו לביתו בשמחה." משתמש:Yywilk האם זה תרגום שלך ? מקור אחר? --אלעד - שיחה 16:05, 31 בדצמבר 2018 (IST)

אופס, סליחה. טעות שלי. במקור בוויקיטקסט אכן כתוב "ולא יכֹל". מדובר בטקסט מנוקד ולכן אין כאן בעיה שמצריכה את התיקון שלי. לכל היותר כדאי להוסיף ניקוד חלקי כדי שלא יטעו לקרוא "ולא יָכַל". אביתר ג'שיחה • 16:14, 31 בדצמבר 2018 (IST)