שיחה:התנצלותו של מתמטיקאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המשפט: "ראשונה, הוא הגיע לגיל 62 ועבר התקפת לב שנה לפני כן והוא הרגיש כי הוא קרוב יותר מאי פעם למותו ועם זאת ליצירתיות המתמטית שלו."

דורש ניסוח מחדש. ‏ יוסאריאן‏ • שיחה 20:31, 10 באפריל 2007 (IDT)

אפולוגטיקה[עריכת קוד מקור]

האם כולם בטוחים שהשימוש במילה התנצלות מתאים כאן? אולי זה צריך להיות "אפולוגטיקה של מתמטיקאי" או אולי יש איזה תרגום אחר? Barbari - שיחה 21:51, 2 בפברואר 2010 (IST)

גם אני תוהה. אביעדוסשיחה כ"ג בניסן ה'תשע"א, 11:48, 27 באפריל 2011 (IDT)

בנוגע לביקורת[עריכת קוד מקור]

אני מוחה על הפסקה האמצעית בביקורת לספר. גם כיום לא נמצא שימוש מלחמתי למשוואת תורת היחסות. פצצת האטום אינה יישום של כך, הקשר היחידי הוא הסבר להרס הרב שלה. בנוגע לשימוש בתורת המספרים כצופן, בזמן כתיבת הספר, הארדי היה יותר ממודע ליכולת זו. ההסבר שלי הוא שהוא ראה בכך לא רק שימוש צבאי. ראיה לכך היא השימוש שנעשה כיום בהצפנה גם על ידי חסידי צופןחופש המידע. הסבר דומה ניתן לספק לגבי מערכות GPS.אבנר - שיחה 12:44, 10 בדצמבר 2011 (IST)

האם יש הישג מדעי כלשהו שמשמש אך ורק למטרות צבאיות? דוד שי - שיחה 14:53, 10 בדצמבר 2011 (IST)
הבנת אותי לא נכון. בערך כתוב כי "מאז, תורת היחסות הפכה לבסיס התאורטי לבניית פצצה גרעינית, בעוד שתורת המספרים יושמה בשיטת הצפנת מפתח ציבורי." העובדות הן: 1. תורת היחסות אינה קשורה כלל לבניית פצצה גרעינית. זהו מיתוס שגוי. 2. תורת המספרים שימשה בשיטות הצפנה גם בימי חייו של הארדי והרבה לפניהם. בנוגע לשאלתך, אני סבור שיש דוגמאות לכך כאשר קשה למצוא יישום תיאורטי משמעותי בנוסף לשימוש הצבאי. הדוגמא שעולה בראשי כרגע היא מחקר שנוי במחלוקת שנעשה כיום עם הדבר השחור. אבנר - שיחה 15:09, 10 בדצמבר 2011 (IST)
האם לא שקילות המסה והאנרגיה, שהיא חלק מתורת היחסות הפרטית, הובילה לפיתוחה של פצצה גרעינית? ייתכן שהפצצה הייתה נוצרת בניסוי חסר בסיס תאורטי (אני מפקפק בכך) אך ברור שהבסיס התאורטי כיוון את הפיזיקאים הניסיוניים והמהנדסים. מדוע אתה סבור שזה מיתוס? דוד שי - שיחה 15:37, 10 בדצמבר 2011 (IST)
התשובה היא: לא. כמובן שבסיס תיאורטי הוביל לפיתוח הפצצה, אך לא הייתה זו עבודתו של איינשטיין. איינשטיין חש אשמה בנוגע לפצצה רק בשל המכתב שכתב לרוזוולט ובו עודד אותו לפתח נשק גרעיני לפני הגרמנים. אתה גם יכול לראות שבאף אחד מהערכים הוא אינו נקשר לפיתוח הפצצה מעבר להיבט הפוליטי והבנה של הנזק. אבנר - שיחה 15:49, 10 בדצמבר 2011 (IST)
אינני פיזיקאי, אבל איך שאני מבין את זה שקילות המסה והאנרגיה איננה "הבסיס" לפיזיקה הגרעינית (שלמיטב הבנתי החלה הלהתפתח ליפני תורת היחסות) אבל היא מסיעת בהבנתה. ברמה הפרקטית היסבירו לי שהיא מסיעת בחישוב האנרגיה הניפלטת בפרוק גרעיני ולכן גם בחישוב המסה הקריטית. חישוב שבלעדיו קשה מאוד לבנות את הפצצה. עדיף כמובן לישאל משהוא שמבין יתר טוב ממני. בינתיים שיניתי קצת את הכתוב בערך. מכתב את נדב ס, Tshuva, hagay1000, רמי (ידע בסיסי), eman, Eyalweyalw, משה פרידמן, בנציבעלי הידע בפיזיקה. רמי (Aizenr) - שיחה 16:15, 15 בנובמבר 2017 (IST)
אם אינך יודע לטענתך אזי אין זה נכון לשנות. בעיקר לאור מה שנכתב קודם. אבנר - שיחה 16:25, 15 בנובמבר 2017 (IST)
לגבי ה GPS אני יודעה אז אני אחזיר (אני מניח שאין לך התנגדות). לגבי הפצצה, חשבתי שמה שכתבתי מחליש קצת את הכתוב והופך אתו לפחות מחייב, אבל אם זה לא כך לדעתך אין לי התנגדות להשאיר ללא שינוי עד שיבוא משהוא שמבין יותר. רמי (Aizenr) - שיחה 17:34, 15 בנובמבר 2017 (IST)
אין שום קשר של המסה הקריטית לאנרגיה הנפלטת. השאלה היא של הסיכוי של ניוטרון שנפלט בהתפרקות של אטום אורניום אחד לפגוע באטום אורניום אחר. והסיכוי הזה בכלל גדל ככל שהאנרגיה של הניוטרון שנפלט קטנה יותר!
והאמת שזה גם לא נותן את הבסיס התיאורטי לשחרור האנרגיה הגרעינית (אלא כל מה שקשור לכוח החזק), אלא רק נותן הערכה של כמה אנרגיה יכולה להשתחרר בלי צורך בניסויים. השאלה היא עד כמה העובדה שיכלו לחשב את זה בלי צורך בניסויים תרמה לפיתוח הפצצה. זו שאלה היסטורית שאני אל יודע תא התשובה אליה. emanשיחה 20:26, 15 בנובמבר 2017 (IST)
דוד שי, חקר הקרינה הרדיואקטיבית החל זמן רב לפני איינשטיין, והראה שכמות אנרגיה אדירה נפלטת. המשך החקר בכיוון זה מוביל בכל מקרה למחקר תהליך שרשרת גרעיני, כך שערכה של תורת היחסות, ובכללה שקילות המסה-אנרגיה, היה זניח. אילן שמעוני - שיחה [דרוש מקור] 20:37, 15 בנובמבר 2017 (IST)
פרוייקט מנהטן אכן לא הושפע יותר מדי מתורת היחסות - חקר הקרינה הרדיואקטיבית החל הרבה לפני תורת היחסות. עם זאת, GPS הוא לא מערכת שיש לה גם שימושים צבאיים, אלא מערכת ניווט צבאית ש"נפתחה לקהל הרחב". לגבי תורת המספרים, אתייג גם את תבנית:בעלי הידע, ואציין שלמיטב ידיעתי לתורת המספרים אכן לא היה שימוש בשנות השלושים של המאה הקודמת בהצפנה, לפחות ככל הידוע לי. תורת המספרים הגיעה לשימוש נרחב רק בשנת 1976 עם פרסומו של פרוטוקול דיפי-הלמן שמשתמש בתורת המספרים ובתורת החבורות, או אולי כעשור קודם כשפותח בצבא הבריטי פרוטוקל RSA. עד המאה העשרים ההצפנה הייתה מה שמכונה הצפנה קלאסית, צפני החלפה מסוגים שונים כגון צופן ויז'נר וכד'. צופן פלייפר היה בשימוש, לפי הערך שלו, גם במלחמת העולם השניה. ההצפנה מבוססת תורת המספרים החלה רק אחרי מותו של הארדי, למיטב ידיעתי. Eyalweyalw - שיחה 17:08, 16 בנובמבר 2017 (IST)