שיחה:יהל"ם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

איך משנים תמונה בערך?[עריכת קוד מקור]

התמונה שקיימת בפסקה של סמו"ר היא לא של סמו"ר, היא של צוות המנהרות. חשוב להבין שצוות המנהרות אינו קשור כלל וכלל ליחידת סמו"ר ובטח לא ליהל"ם. צוות המנהרות זהו צוות שקם בגדודים של הנדסה, לפני הקמת יהל"ם, וחייליו לא עברו שום הכשרה של לוחם יהל"ם אלא של לוחמי הנדסה. הציוד של החיילים בתמונה הוא מיושן ולא מקצועי, ושיטת העבודה לא דומה בכלל למה שקורה בתמונה. יש פה - http://dover.idf.il/IDF/News_Channels/bamahana/09/043/11.htm תמונה אמיתית של לוחמי סמו"ר, אשמח אם תעשו את השינוי בתמונות, כדי לא לתת רושם מוטעה למי שנכנס לערך הנ"ל. תודה. Realso - שיחה 17:30, 30 בדצמבר 2011 (IST)

ראשית כל, ראיתי שהוספת תמונות חדשות, שמצאת באינטרנט. סביר להניח שהשימוש בהן ללא רשות מפר זכויות יוצרים ולכן נצטרך להסירן (שכן הן כנראה ימחקו מויקישיתוף - מיזם בינלאומי של תמונות חופשיות מטעם קרן ויקימדיה. ראה פנייתי בדף השיחה שלך.
שנית, למיטב ידיעתי סמו"ר היא ההמשך הישיר של צוות המנהרות שהיה ת"פ אבירי הפלדה ובעקבות אסון הנגמ"שים הועבר לת"פ יהל"ם ושונה שמו לסמו"ר. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:14, 30 בדצמבר 2011 (IST)

ראו גם שיחה בשיחת משתמש:Realso#תמונות שהעלת לוויקישיתוף. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:36, 30 בדצמבר 2011 (IST)

למה יהלום עם ו"ו?[עריכת קוד מקור]

זאת אמנם שגיאה נפוצה בקרב מתגייסים וחיילים למיניהם, אבל בפרסומים רשמיים תמיד מופיע יהל"ם (או אפילו יהל"מ) וזהו גם שמה של היחידה. Costello 18:10, 15 אפר' 2005 (UTC)

צודק. העברתי. MathKnight 22:47, 15 אפר' 2005 (UTC)

תיקון נקודות בכתבה[עריכת קוד מקור]

1. היחידה בכלליות נקראת יחידת יהל"מ ולא סיירת היא אומנם כוללת את סיירת יעל אך שאר הפלגות (סמור ס"פ) נקראים יחידות מיוחדות ולא סיירות לכן היחידה בכלליות נקראת יחידה מיוחדת ולא סיירת יחס"פ הוקמה בשנות ה 70 המוקדמות ולא אחרי סיירת יעל. חתימת קבע - 10 חודשים ולא שנתיים כרגע המסלול אחוד בשנה הראשונה לכל הפלגות (יעל,ספ,סמור) בשנה הראשונה ואחרי שנה החניכים ממוינים לפי הכישורים לפלגות השונות לכ8 חודשי הכשרה יעודיים בנוסף במסלול החניכים עוברים קורס צניחה

זאת לא כתבה אלא ערך ואתה יכול לשנות בעצמך אותו, בשביל זה אנחנו בויקיפדיה. טרול רפאים 11:17, 23 אפר' 2005 (UTC)

נו. שיעדכנו את השינויים

 • למיטב ידיעתי, יהל"ם היא לא "יחידת עילית", אלא פשוט יחידה מובחרת של חיל ההנדסה.
מהי ההבחנה ביניהם? בברכה, Flag of Israel.svg_MathKnight_Star of David.svg (שיחה) 18:03, 5 ספטמבר 2005 (UTC)

יחידות עלית יש 3 : מטכ"ל , שייטת , שלדג (ל 3 זרועות אם מחשיבים את המודיעין כזרוע)Sydney 18:27, 15 דצמבר 2005 (UTC)

MathKnight היחידה מוגדרת כיחידת עלית משום שהיא מבצעת מבצעי מ"מ (מבצעים מיוחדים- לא ארחיב את ההגדרה מטעמי ביטחון שדה). שאר היחידות אינן מבצעות משימות מסוג זה (פרט לאלו המוגדרות כיחידות עלית- ואף לא כולן). באשר לשייכות החילית לחיל ההנדסה, הדבר נובע בעיקר מביורוקרטיה צהל"ית ומאבקי כוחות. העניין המרכזי הוא מהיכן מגיעות המשימות המבצעיות של היחידה ובאיזה רמת פעילות הן מוגדרות. אם יש עוד שאלות אשמח לענות. רוביןהוד
תודה על המידע. בנושא זה עליך לשכנע את סידני ולא אותי. כמו כן, לשייך את היחידה מקצועית לחיל ההנדסה זה די הגיוני. בברכה, Flag of Israel.svg_MathKnight_Star of David.svg (שיחה) 04:33, 17 ינואר 2006 (UTC)


סמו"ר[עריכת קוד מקור]

 • שלום

הערך סמו"ר שלכם הוא נורא מיושן והרבה מן הדברים שם לא נכונים, סמו"ר (ואני מדבר בתור לוחם ביחידה) עברה הרבה תהפוכות מאז שקמה, והערך לא מגדיר את פעילותה הכוללת. כמו כן, הערך סמור לדעתי צריך להיות מתחת לערך יעל מכיוון ששתי היחידות הן יחידות סיור הנדסי מובילות פעילות, בעוד שספ ומדרון הן יחידות חוברות. אני שיניתי את הערך אבל המשתמש נחמיה ג מחק את השינויים שעשיתי, אני מוזמן לשלוח את השינויים שוב אך אני לא יודע למי.

שלום, ראשית כל אתה יכול לחתום ע"י ~~~~ בסוף ההודעה.
שנית, אם אתה לוחם ביחידה אנא הקפד לא לכתוב דברים המפרים ביטחון שדה וביטחון מידע.
שלישית, מה לדעתך דרוש תיקון ומהו התיקון שאתה מציע? בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 19:42, 27 באפריל 2007 (IDT)
כל דבר שלא מגובה במקור חיצוני אמין, כגון - כתבה בעיתונות (ישראלית או זרה), או פרסום רשמי - לא ישאר בערך אלא יימחק, משני טעמים:
 1. בטחון המדינה.
 2. אמינות.
בהקשר של "מדרון מושלג", אני אישית מכיר הגדרות קצת שונות של אחד ממפקדי היחידה בעבר. וכל עוד זה לא יפורסם בצורה רשמית, זה ישאר בערך במצב הנוכחי.
אם יהיה לך מקור חיצוני, שתוכל לקשר אליו בתוך ריפרנס, אני לא אתנגד לשינוי הערך. כרגע, זה ישאר כמות שהוא. בברכה, נחמיה ג 20:39, 28 באפריל 2007 (IDT)

יהל"ם או יחידת הנדסה למשימות מיוחדות[עריכת קוד מקור]

קקון העביר את הערך ליחידת הנדסה למשימות מיוחדות, ונחפזתי להחזירו לשם יהל"ם, משום שמעשהו של קקון היה בניגוד לפקודת מטכ"ל חד משמעית, שקובעת שמושג צבאי שמופיע בראשי תיבות, חייבים לומר אותו בראשי תיבות, ולא בצורתו המפורשת. כן, אני יודע שוויקיפדיה אינה כפופה לפקודות מטכ"ל, אבל המשמעות של הפקודה היא שרבים כלל אינם מכירים את השם המלא של היחידה, וברור שכל התייחסות אליה בצה"ל נעשית בשמה המקוצר, ולכן ראוי שהשם המקוצר יהיה שם הערך. רס"ר (דימ.) דוד שי 20:35, 18 נובמבר 2005 (UTC)

סיירת יע"ל[עריכת קוד מקור]

למה הראשי תיבות דרך אגב ??? מקריאה ברפרוף , לא מצאתי כל אזכור לתפקיד סיירת יעל כיחידה לאיסוף מודיעין הנדסי ??? Sydney 18:28, 15 דצמבר 2005 (UTC)

כאן. בברכה, Flag of Israel.svg_MathKnight_Star of David.svg (שיחה) 18:39, 15 דצמבר 2005 (UTC)
Sydney, אתה צודק, אין שום משמעות לראשי התיבות, ואכן איסוף מודיעין הנדסי הוא חלק מאוד עיקרי מפעילות היחידה, רוביןהוד.

תיקון נקודות בכתבה[עריכת קוד מקור]

לא פירטת מה יש לתקן. כמו כן, ביכולתך לערוך את המאמר (מאמר, ולא כתבה) ולתקן את הטעון תיקון. בברכה, Flag of Israel.svg_MathKnight_Star of David.svg (שיחה) 18:20, 17 ינואר 2006 (UTC)

כפיפות יחידה[עריכת קוד מקור]

למעשה אין טעויות. רק רציתי לענות לך שהכפיפות לחיל ההנדסה אינה במקומה. הסיבה היא סיבת כוח אדם. היות והמגויסים ליחידה עוברים דרך החיל, מי שלא מצליח להגיע או נופל, נופל אל החיל. בצורה זו החיל מקבל עתודות כו"א מאוד איכותיות. לקהנ"ר אין שום כוונה לוותר על ה'נכס' הזה ולכן אינו משחרר את היחידה. מה שמצחיק הוא, שמבחינת הכפיפות המקצועית אין בחיל שום יכולת הכוונתית, שכן הנושאים המקצועיים של היחידה הם ייחודיים ( ואלו שאינם, שונים באופן מהותי בשל ההבדלים במתאר העבודה- אין צורך לפרט). ורק דבר נוסף ואחרון- הקהנ"ר מיודע כאשר יש מבצעים, אבל אין לו שום אמירה בעניין, כמו גם אינו חשוף לאופי הפעילות ברוב המקרים. דבר זה מתאפשר בצבא הירוק, משום שיש בלגאן גדול בארגון של היחידות ובכפיפות שלהן, וכך מאבקי כוחות ופוליטיקה פנימית מכריעים לעתים את הכף. דוגמא טובה לכך היא אי העברת הידע הצבאי בין יחידות- מידור מקצועי. אין גוף שלמעשה מחליט ואוכף איזה ידע ואמצעים צריכה כל יחידה. כל יחידה מנסה לגדול מעבר למימדים הטבעיים שלה ולספח יכולות נוספות. כך קורה שיש יחידות שמשקיעות מאמצים רבים ומשאבים רבים בפיתוח של אמצעים שכבר קיימים בצבא. אם מישהו מתעניין, אשמח להוסיף. רוביןהוד 22:25, 17 ינואר 2006 (UTC)

המידור הזה אכן נשמע לא במקום והבלאגן הזה - אני מקווה שיפתר במסגרת הרה-ארגון של זרוע היבשה שמתבצע עכשיו. למרות זאת, לדעתי עדיין יש להשאיר את יהל"ם כחלק מחיל ההנדסה. סיבה אחת אתה פרטת: חיילים איכותיים שנופלים מהיחידה נפלטים אל הגדודים הרגילים בחיל ומשפרים את רמתם. חשוב מאוד לשדרג את האיכות של הכוחות הרגילים. שנית, למרות שיהל"ם מבצעת דברים מסווגים אין ספק שפעולות הדורשות צמ"ה, סילוק פצצות ואב"כ - מקומן הטבעי הוא חיל ההנדסה. בקשר לקהנ"ר (וכנ"ל גם לקתח"ר, קצח"ר וקחש"ר) - למעשה רוב החילות כיום עוסקים בבניין הכוח ולא בהפעלתו, ותפקידי אותם מפקדי חילות - בהתאם. צה"ל עובד במעין מטריצה בה לכל יחידה יש "אבא מקצועי" שאחראי על הקצאות, הכשרות, גיוסים וכו ו"מפקד תפעולי" שאומר ליחידה מה לבצע, איפה ומתי. זה יוצר בלאגן מסוים, אבל השאלה היא האם יש אלטרנטיבה יותר ומה מתכנן צה"ל במסגרת מז"י לשם כך. בברכה, Flag of Israel.svg_MathKnight_Star of David.svg (שיחה) 22:36, 17 ינואר 2006 (UTC)

ניסוח של הערצה[עריכת קוד מקור]

מהערך "סיירת יעל היא אחת מיחידות הקומנדו המסווגות ביותר בצה"ל. פעולותיה המיוחדות בדרך כלל אינן נחשפות לציבור ...".
איך בדיוק מדרגים את המסווגות של יחידות קומנדו? פעילויות מיוחדות לא נחשפות לציבור גם אם בוצעו על ידי כוח אחר. כדאי לתקן ניסוח זה, אך כישרוני אינו בכתיבה על צבא. הא? 22:51, 7 אפריל 2006 (UTC)

פעילות מיוחדת נחשפת פעמים רבות לציבור- דוגמא: תפיסת מבוקש ע"י יחידת דובדבן. באשר לסיווג, הכוונה, לדעתי, היא לכך שפעילויות אלו אינן ידועות בציבור. ייתכן ויש כאן כפל מסוים בניסוח, ייתכן גם כי הוא מליצי מדי...רוביןהוד 16:57, 10 אפריל 2006 (UTC)

בתור חייל ותיק (לא בהנדסה), פעם גדודי ההנדסה הרגילים היו עוסקים בפינוי שדות מוקשים. היום, מסתבר, נדרשת לכך סיירת. בקרוב כנראה תוקם גם סיירת קשחב"ס (קפה שחור חזק בלי סוכר).אודי 10:17, 4 בספטמבר 2006 (IDT)

סיירת יעל עושה יותר מלפרק מוקשים והס"פ מפרק מטעני חבלה מורכבים. גדודי ההנדסה הקרבית הרגילים מאומנים להתמודד עם שדות מוקשים. בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 20:20, 28 באפריל 2007 (IDT)

רובוטיקה[עריכת קוד מקור]

נא הסתכל בקישור [1] Sydney 10:17, 9 יולי 2006 (IDT)

תודה. בברכה, Flag of Israel.svg_MathKnight_Star of David.svg (שיחה) 12:24, 9 יולי 2006 (IDT)

מספר היחידה[עריכת קוד מקור]

מענין, מספר היחידה לא מופיע בשום אזכור ברשת...

מסווג?

נתן פלייר 18:19, 21 יולי 2006 (IDT)

כל מספר יחידה הוא מסווג, ברמה מסויימת. נחמיה ג 20:18, 28 באפריל 2007 (IDT)
וזה המקום להזכיר שאין לציין כאן את מספר היחידה של יהל"ם. בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 20:19, 28 באפריל 2007 (IDT)

דקדוק - מבנהה[עריכת קוד מקור]

בפסקה "המכון הלאומי לחקר התחמושת" מופיעה המלה "מבנהה" (המבנה שלה). האם זהו האיות הנכון, או שאמורה להיות שם ה"א עם מפיק? ערןב 14:59, 3 בספטמבר 2006 (IDT)

מִבנֶהָ. נחמיה ג 20:21, 28 באפריל 2007 (IDT)
אני אתקן. בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 20:23, 28 באפריל 2007 (IDT)


שגיאות[עריכת קוד מקור]

בערך מופיעות שגיאות רבות על תפקידי הפלגות השונות ביחידה (לדוגמה: יעל הם אלו שעובדים בשדות מוקשים, וס"פ הם אלו שחוברים לסיירת מטכ"ל שייטת 13 וכו' במהלך פעולות).

אני אעדכן את הפרטים כשאחזור הביתה בפעם הבאה, בינתיים הצבתי בעמוד את שתי המסגרות החדשות.

סיירת יעל אינה עוסקת בטיפול בזירות מטענים, מחקתי את הנתון מ:"תפקידי היחידה". 29.11.09

דרישות ליחידה[עריכת קוד מקור]

צריך מקור לכך שהדרישות ליחידה (על כל פלוגותיה) הן "קב"א גבוהה" (נא לספק טווח מדוייק), "חוסן מנטלי" ו"יכולת מחשבתית גבוהה עקב ההתעסקות עם חומרי נפץ והנדסה". השקמיסט - שיחה 16:13, 2 באוגוסט 2008 (IDT) כל הפרק הזה בעייתי. צריך להבחין שם בין ההכשרה של הפלגות . גם חיילי סמו"ר מקבלים אימוני צלילה? השקמיסט - שיחה 20:12, 16 באוגוסט 2008 (IDT)

משוב מ-14 בנובמבר 2011[עריכת קוד מקור]

פלגת הבזק קיימת גם קיום 94.159.140.194 21:06, 14 בנובמבר 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:04, 25 בספטמבר 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:04, 25 בספטמבר 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:04, 25 בספטמבר 2013 (IDT)


קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:04, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

חלוקת הקישורים החיצוניים לקטגוריות[עריכת קוד מקור]

הי MathKnight, אני לא מבין את הצורך לחלק את הקישורים החיצוניים לקטגוריות, בוודאי לא כפי שהן כרגע. למה צריך הפרדה בין "אתרים רשמיים" ל"כתבות מאתרים רשמיים", (ומה זה אתרים רשמיים?? זה שהם של צה"ל לא הופך את התוכן שלהם ליותר אמין, מקיף או נכון.. לפעמים אפילו להיפך). ולמה הפרדה בין "סקירות באתרי אינטרנט" ל"כתבות בכלי התקשורת"? הרי בסוף כל הלינקים מובילים לאתרי אינטרנט, למה להפריד? בקיצור, אני חושב שזה רק מבלגן ולא באמת עושה הפרדה ברורה שמסייעת אוּרי - שיחה 22:36, 17 באוגוסט 2015 (IDT)

ביקורת עמיתים[עריכת קוד מקור]

שלום אביר,

ראיתי כי הערך נמצא ברשימת המומלצים, אך כרגע אינו מספיק ואני מאמין שתוך זמן קצר הוא ירד, וחבל (שים לב שבסופו של דבר צוות המומלצים עולה על כולם).
אמנם לא כתבתי ערך מומלץ, אך אני שוקד על כתיבה של ערך כזה כבר תקופה ארוכה וצברתי לא מעט ניסיון והבנה של הסטנדטים, מאחר וקראתי המון ערכים מומלצים בכדי להבין את המבנה והדרישות.

הנקודות העיקריות:

 • ניסוח - יש המון משפטים לא מנוסחים היטב, חסרים פסיקים ונקודות. יש לעשות הגהה כללית רצינית לכל הערך.
 • מקורות
 • קישורים חיצוניים - עמוס מאוד, יש לסדר אולי בשני טורים בכדי להקל על הקורא. זה נורא עמוס.
 • "דרוש מקור" - בערך מומלץ אין מקום לדרישות כאלו, אתה צריך לטפל בהם, או שמא להתפשר על הניסוח והקביעות במשפטים.
 • מבנה - לדעתי, המבנה של הערך אינו כמקובל.
 • פרק היסטוריה - אני חושב שנחוץ לערוך את פרק ההיסטוריה, גם מבחינה ניסוחית וגם מבחינה ארגונית ועיצובית. הפרק יכול לסקור בקצרה (פסקה-שתיים לכל היותר) את ההיסטוריה של יחידות עלית בצה"ל. כמו כן, חשוב כי הפרק היסטוריה על היחידה יהיה ישר אחרי פרק ההיסטוריה הכללי, וגם חשוב כי הוא יהיה בראשית הערך.
 • מיון והכשרה - ישר אחרי פרק ההיסטוריה, לא בסוף הערך. דרושה עריכה מבחינת תוכן וניסוח.
 • נשק ואמצעים - גם כאן דרושה עריכה, הן מבחינת תוכן והן מבחינה עיצובית (מומלצת טבלה מעוצבת לאמצעי הלחימה) לכלי הנשק האישיים. לגבי הנגמ"שים של היחידה, הרובוטים, וגם כלי הצמ"ה אני ממליץ לסקור את הבולטים מביניהם במבנה פסקה. קורא לא צריך להיכנס ל-20 ערכים בערך מומלץ בכדי להבין על מה מדובר.

הערך עצמו טוב וניכר כי השקעת בו זמן ועבודה רבה, אך הסטנדרטים ככל הנראה הוחמרו מאוד במהלך השנים, וחבל יהיה לי לראות עוד ערך על צה"ל יורד מרשימת המומלצים. AdiN - שיחה 21:08, 18 בספטמבר 2016 (IDT)

תודה על הביקורת. אנסה לתקן כמה שאפשר. מה אתה מציע שיהיה סדר הפרקים? אני תומך בגישת "קודם נסביר מה זה ואחר כך נתאר את ההיסטוריה שלו" אבל אני יודע שבהרבה ערכים מקובל להתחיל דווקא עם פרק ההיסטוריה. כשנסיים לתקן, אבקש ממשתמש:Eldad שיבצע הגהה לשונית לערך. ‏ MathKnight (שיחה) 21:53, 18 בספטמבר 2016 (IDT)
אני חושב שהיסטוריה, מיון הכשרה ואמצעים ורק אז פעילות מבצעית. בשביל להסביר מה זה, יש לך את הפתיח. לגבי הגהה לשונית, עדיין צריך לעבור על כל הערך כי יש המון מקומות שבהם אין פיסוק, ולא מדובר בניסוחים מסובכים מדי אלה בדברים בסיסיים. AdiN - שיחה 06:41, 19 בספטמבר 2016 (IDT)

מפקד היחידה אלי בן בסט-best ז"ל[עריכת קוד מקור]

אלי בן בסט שקראנו לו BEST נפטר אחרי שסבל מסרטן.וההלוויה היום 20/12/2018 בבית העלמין בסגולה פ"ת. היה מש"ק ביחס"פ בסדיר בשנים 1974/5 ומפקד היחידה שנים-אח"כ 109.186.56.195 09:58, 20 בדצמבר 2018 (IST)