יהל"ם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יהל"ם
Yahalom.png
YahalomPin01.png
תג היחידה וסיכת היחידה
פרטים
מדינה Flag of Israel.svg  ישראל
שיוך IDF new.png  צה"ל
יחידת אם חיל ההנדסה הקרבית
סוג יחידה הנדסית מובחרת
בסיס האם מחנה סירקין
תאריכים וזמנים
הקמה 1995
מלחמות

האינתיפאדה השנייה, מבצע חומת מגן, מלחמת לבנון השנייה, מבצע עופרת יצוקה, מבצע צוק איתן

נתוני היחידה
ציוד עיקרי אמצעים של חיל ההנדסה הישראלי,
נשק אישי: רובה M4 ומיקרו-תבור

יחידת הנדסה למשימות מיוחדותראשי תיבות: יהל"ם, מבוטא יהלום) היא יחידה מובחרת של חיל ההנדסה הישראלי למשימות הנדסיות מיוחדות. יהל"ם היא אחת מיחידות העילית של צה"ל , ופועלת הן בצורה עצמאית והן לצד יחידות מיוחדות אחרות. רבות מפעולותיה שקטות ומסווגות. בשנים האחרונות גברה בצה"ל ההכרה בחשיבותה ויכולותיה של היחידה ונפח הפעילות שלה גדל באופן ניכר והפך לאחד הגדולים בצה"ל.‏[1]

תפקידיה של יחידת יהל"ם כוללים ביצוע משימות הנדסה מיוחדות, ביצוע הריסות מדויקות, פיצוץ מבנים, חבלה בתשתיות האויב, טיפול בחומרי נפץ, הכנת מטענים ופצצות, נטרול מטעני חבלה של האויב, סילוק פצצות, פינוי שדות מוקשים, הנדסה ופריצה בים וביבשה, לוחמת מנהרות, איתור והשמדה של סליקים ומנהרות הברחה ותופת. היחידה מפתחת אמצעים ושיטות בתחום ההנדסה ומכשירה לוחמים ביחידה, בחיל ההנדסה ובצה"ל בתחומים הרלוונטיים.

בסיס הקבע של היחידה הוא מחנה סירקין.‏‏‏[2]

מבנה ותפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת יהל"ם כפופה לחיל ההנדסה הישראלי / מקה"נר (מפקדת קצין הנדסה ראשי) ומחולקת ל-5 פלגות מבצעיות ו-4 פלגות בניין כוח. על היחידה מפקד קצין בדרגת אלוף משנה. במשך 20 שנה מפקד היחידה היה על תקן סגן אלוף אך בינואר 2015, בעקבות הגדלת היחידה, הוחלט שמפקדה יהיה על תקן אלוף משנה.‏[3]

הפלגות המבצעיות הן:

 • יעל
 • ס"פ (נקראה בעבר "יחס"פ" עת הייתה יחידה עצמאית כדוגמת סיירת יעל)
 • ספי"ר (סילוק פצצות אוויר)
 • סמו"ר ("סליקים ומנהרות")
 • מדרון מושלג - מתמחה בפריצה קרה וחמה למבנים.

הפלגות העוסקות בבניין הכוח הן:

 • הפלגה הטכנית
 • פלגת התו"פ - תכנון והפיתוח
 • פלגת ההכשרות (שלב א' במסלול)
 • פלגת האימונים (שלבים מתקדמים במסלול)

כיחידת ההנדסה הנבחרת של צה"ל, תפקידיה של יחידת יהל"ם רבים ומגוונים, וחלק רב מהם כולל עבודה עם חומרי נפץ.

יעל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלגת יעל היא אחת מיחידות הקומנדו בצה"ל‏[4]. פעולותיה המיוחדות בדרך כלל אינן נחשפות לציבור וגם על המעטות שכן היחידה לא נוהגת לקחת קרדיט אלא לתת אותו ל"כוחות הנדסה" (שם כללי המתייחס גם לכוחות הנדסה רגילים).[דרוש מקור] היחידה הייתה פעילה ביותר בלבנון בשנות ה-80 וה-90 של המאה ה-20 ועסקה בפעולות מסווגות כנגד חזבאללה, בהם הנחת מטענים וכן איסוף מודיעין הנדסי‏[5]. בתקופת האינתיפאדה השנייה היחידה פעלה באופן אינטנסיבי ומספר פעולות פיצוץ והריסת מבנים יוחסו לה (כגון פיצוץ מבנים במוקטעה של רמאללה וחברון והריסת גשרים בבית חאנון). מבצעי המודיעין של היחידה אינם נחשפים בשל אופיים "השקט" ובשל רמות הסיווג והמידור הגבוהות הנלוות אליהם. באוגוסט 2004 היה הגיוס האחרון שבו היה גיבוש ישיר ל"יעל" טרם שהגיבוש נהיה אחוד.

תפקידי היחידה:

ס"פ[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלגות הס"פ (פירוש השם: "סילוק פצצות"), שנקראו בעבר יחס"פ "היחידה לסילוק פצצות", הן היחידות הנבחרות של חיל ההנדסה וצה"ל לנטרול מטעני חבלה, פצצות מתוחכמות, ראשי קרב של רקטות וטילים וטיפול בתחמושת שלא התפוצצה (נפלי תחמושת). בנוסף מתמחים לוחמי ס"פ בתכנון ובניית אמצעי חבלה מתוחכמים אותם מטמינים לוחמי הס"פ או "יעל" וכן כוחות מיוחדים אחרים (צבאיים ואזרחיים).[דרוש מקור]

היחס"פ מורכבת כיום משתי פלגות: פלגת ס"פ ופלגת ספי"ר (ס"פ אוויר). למעשה כמעט ואין הבדל בין שתי הפלגות, והן עוברות הכשרה משותפת. ההבדלים היחידים בין שתי הפלגות הם הגזרות השונות בהן מוצבים הלוחמים, וכן העובדה שפלגת ספי"ר נותנת מענה לחיל האוויר בכל הקשור לעבודת ס"פ.

למעשה, היחס"פ הם הכוח החבלני של צה"ל. בשל מומחיותם בנטרול ובהכנת חומרי נפץ ואף בהגנה מפני איומי אב"כ הם לא אחת מסופחים ליחידות מיוחדות אחרות כאשר יש חשש ממטענים. היחס"פ גם אחראית על טיפול בכלי נשק ותחמושת ישנה שמתגלית, משום שתחמושת ישנה נעשית לא יציבה עם הזמן ולכן מסוכנת.

הס"פ משתמשים במגוון שיטות לסילוק פצצות: השמדה מרחוק באמצעות בארט M82A1, נטרול באמצעות רובוטים, פיצוץ מבוקר ולעתים אף פירוק המטען בעזרת רובוט או באמצעות הידיים.

היחס"פ מתמחה גם בסיוע ליחידות מיוחדות אחרות (כגון סיירת מטכ"ל ושייטת 13) וכן לגופים ביטחוניים אזרחיים בתחום החבלה, חומרי הנפץ וההנדסה קרבית בלוחמה בשטח בנוי. במסגרת תפקידים אלה, פועלים לוחמי הס"פ בשיתוף פעולה ובצמוד ליחידות האחרות לצורך משימות מסוימות. עקב הצורך לפעול בצמוד לכוחות מיוחדים אחרים ובאירועי השתלטות ולוחמה בטרור (לוט"ר) עוברים לוחמי הס"פ הכשרת לוט"ר ברמה גבוהה (לוט"ר השתלטות ו"קופים"). פעולות מוכרות בהן פעלו לוחמי הס"פ בצמוד לשייטת 13 הן בהשתלטות על האוניות "קארין A" ו"פרנקופ", ובהשתלטות על ספינות המשט לרצועת עזה (כולל הירידה מהמסוקים לספינת המרמרה) בסוף מאי 2010). [דרוש מקור]

המכון הלאומי לחקר ופירוק תחמושת[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוף זה עובד בצמוד לפלגות הס"פ ומטרתו היא לתעד ולחקור את כל סוגי התחמושת בהם ניתן להיתקל, ללמוד את ההרכב והמבנה של התחמושת ולפתח תרגולת כיצד לפרקה בבטחה. המכון מחזיק מאגר מידע נרחב לגבי סוגים רבים של תחמושות, פצצות, מטעני חבלה וחומרי נפץ - לרבות תחמושות מיושנות והיסטוריות.‏[6]

סמו"ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמו"ר (פירוש השם הוא "סליקים ומנהרות"), היא פלגת הקומנדו התת-קרקעי שהוקמה על בסיס צוות המנהרות שפעל בדרום רצועת עזה בציר פילדלפי ובאזור רפיח[7]. הצוות, שפעל אז כצוות עצמאי בפלוגת "אבירי הפלדה", פלוגת הצמ"ה והמנהרות של אוגדת עזה, הוכפף ומוזג עם יחידת יהל"ם על-מנת שיוכל להתמקצע בתחומו, לקבל אימונים והכשרה מסודרים וטובים יותר וכן יהיה בעל גישה לתקציבים ואמצעים טובים יותר.

צוות המנהרות היה תחת פיקודו של סרן אביב חקאני (ממייסדי הצוות המחודש ומפתחי תורת הלחימה כנגד מנהרות בצה"ל), שנהרג באסון הנגמ"שים ב-12 במאי 2004. עד נפילתו, צוות המנהרות בפיקודו של חקאני חשף למעלה מ-90 מנהרות.

אחרי שמוזגו עם יחידת יהל"ם הוחלט להרחיב את תפקידם גם לאיתור והשמדת סליקים ומחבואי נשק ואדם ביהודה ושומרון. חלק מייעודה של הפלגה ממשיך להיות איתור, טיפול ופיצוץ של מנהרות להברחת מחבלים בדרום הרצועה ומנהרות תופת שחופרים הפלסטינים בחלקה הצפוני של רצועת עזה. ב-10 בדצמבר 2005, לראשונה מאז ביצוע תוכנית ההתנתקות, נחשפה מנהרה שכזו בצפון רצועת עזה.

פלגת סמו"ר עורכת גם מבצעים לחשיפת סליקי אמל"ח, אדם ומנהרות, איום שחשיבותו התגברה לאחר חטיפת החייל גלעד שליט באמצעות מנהרה שנחפרה עד לאזור שבו עמד הטנק בו שהה.

פלגת סמו"ר לקחה חלק במבצע שובו אחים ובו חשפה עשרות סליקים, מנהרות וחללי מסתור בחברון. היחידה לקחה חלק מרכזי בהשמדת מנהרות הלחימה של רצועת עזה במהלך מבצע צוק איתן ב-2014.

הבזק - פלגת הרובוטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבזק היא פלגת הרובוטיקה של יהל"ם. היא עוסקת בפיתוח ותפעול רובוטים צבאיים למגוון מטרות, לרבות סילוק פצצות. הפלגה מבוססת על מחלקת הרובוטיקה, שהתרחבה באופן ניכר בעקבות האינתיפאדה השנייה, וגדלה לפלגה על מנת לענות על הדרישות המבצעיות. הפלגה היא למעשה החלוץ בכל הקשור להפעלת רובוטים צבאיים בצה"ל. מלבד צוות פיתוח שאחראי על פיתוח אמצעים לרובוטים ושכלולם קיימים ביחידה מספר צוותים התופסים כוננות בפיקודים השונים ומסתפחים לכוחות אחרים בפעילות מבצעית הדורשת רובוטים. בעתיד מיועדת היחידה להפעיל רכבי סיור בלתי מאוישים, בעיקר בפיקוד הדרום.

על אף העובדה שפלגת הבזק היא פלגה מבצעית, חיילי הפלגה אינם מוכרים כלוחמים ביחידה, ולא מקבלים את סיכת הלוחם. כיום הפלגה לא קיימת.

פלגת הפריצה ופלגת גבעול[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות אלה הן יחידות מסווגות ורק מעט הותר לפרסום עליהן.

נשק ואמצעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רק מעט מהנשק והאמצעים של היחידה הותרו לפרסום, חלקם הוצגו בתערוכת LIC 2005 של מפקדת זרוע היבשה, שעסקה בלחימה בעצימות נמוכה.

אמצעים כלליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דחפור D9N "רעם השחר" המופעל בשלט רחוק. ניתן לראות מצלמות טלוויזיה במעגל סגור על הבוכנות.

כלי רכב ורק"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רכב שטח מדגם האמר ממוגן ורכבי שטח טקטיים.
 • נגמ"ש הנדסה פומ"ה לתובלת הכוחות ומבצעי הנדסה ופריצה.
 • נגמ"ש הנדסה נקפומ"ה המבוסס על נקפדון וכולל מיגון כלוב, צריחון ממוגן ("קונכייה") ומסדרון קדמי. נועד להובלת לוחמים וציוד הנדסי (כגון רובוטים).
 • דחפור D9 משוריין. הדחפורים התגלו כשימושיים למגוון רב של משימות: החל מנטרול מטענים ופינוי שדות מוקשים, עבור במבצעי הריסה ופריצת מכשולים וכלה בעצירת (או הריגת) מבוקשים ומחבלים בכירים. חלק מדחפורי היחידה מופעלים בשלט רחוק.
 • מחפר ממוגן המצויד בכף חפירה או במקדח בורות: למבצעי חפירה, הריסה והשמדת מנהרות הברחה.
 • זאב ממוגן ומשוריין (בשימוש סמו"ר בלבד).

רובוטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובוט

בעקבות ההתעסקות הרבה עם חומרי נפץ ומטעני חבלה, יחידת יהל"ם הייתה החלוצה בשימוש רובוטים בצה"ל. היחידה התחילה עם רובוטי ס"פ רגילים אך בעקבות האינתיפאדה השנייה רובוטים נוספים נוספו לארסנל.‏[12] כיום מפעילה מחלקת הרובוטיקה של יהל"ם כ-18 סוגי רובוטים. בהם:

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת לוחם בסיירת יעל.
(לא בשימוש מאז האיחוד ליהל"ם)

היחידות המיוחדות של חיל ההנדסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת לוחם ביחידה לסילוק פצצות.
(לא בשימוש מאז האיחוד ליהל"ם)

יחידות לסילוק פצצות של חיל ההנדסה פעלו מאז הקמת החיל ב-1948. מי שהקים את היחידה והיה מפקדה הראשון היה רס"ן רודי (ראובן) שפלן, שהתמחה בנושא במסגרת שירותו בבריגדה היהודית, בזמן מלחמת העולם השנייה. רק בשנות ה-70 של המאה ה-20 הוקמה היחידה לסילוק פצצות (יחס"פ) כיחידה מובחרת, תחת פיקודו של סא"ל אמיר (מירקו) טלמור (טאוסיג), ומקצוע ה"סלק" הוכר כמקצוע התנדבותי. שינוי זה נעשה על מנת לטפל במיקוש, נפלי תחמושת ומטעני חבלה מורכבים.

יחידת הקומנדו נוצרה כ"יעל" בשנת 1982, בעקבות מבצע שלום הגליל והצורך ביחידה הנדסית נבחרת שתוכל לספק מיומנויות הריסה וחבלה יותר גבוהה ומדויקת מכוחות הנדסה רגילים. היחידה אומנה במיוחד לתוואי השטח ההררי של לבנון והאימונים כללו בנוסף לחבלה גם הישרדות בתנאי שדה ולוחמה בטרור. במהלך שנות שירותה ברצועת הביטחון בדרום לבנון ביצעה היחידה מאות פעולות מסווגות כנגד חזבאללה וארגוני טרור אחרים באזור. בין השאר עסקה היחידה במיקוש נגדי כנגד אנשי חזבאללה, והסבה להם אבדות רבות. בין המבצעים אותם ביצעה היחידה: מבצע מרכבות האלים בלבנון בשיתוף עם סיירת הצנחנים בשנת 1997.

האיחוד ליהל"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1995, תחת כהונתם של הקהנ"רים איתן לידור ואלי טולדנו, אוחדו סיירת יעל והיחס"פ, כחלק מתהליך התייעלות שעבר על צה"ל. מטרת האיחוד הייתה לבטל כפילויות בדרג התומך העורפי ולהגדיל את היעילות של היחידה. מפקדה הראשון של היחידה המאוחדת היה סא"ל יוחנן (יוחי) קרמר, מג"ד מילואים שהוחזר לשירות פעיל. סא"ל קרמר פיקד על היחידה עד 1998.

בשנת 2004 סופח צוות המנהרות ליהל"ם תחת השם "סמו"ר".

ב-2 ביוני 2005 ספגה היחידה פרסום שלילי, כאשר במסיבת סיום מסלול של צוות "אשל" מפלגת "יעל", שנערכה ביער קדימה, נפטר אחד מלוחמי הצוות, ככל הנראה מהרעלת אלכוהול. האירוע הקשה חשף את הנורמה שהייתה נהוגה בידי היחידות המובחרות לחגוג אירועים בהשתכרות והביאה למתיחת ביקורת קשה על היחידה ומפקדיה. הרמטכ"ל דן חלוץ החליט לנקוט צעדים פיקודיים כנגד מפקדי היחידה והצוות, רובם ספגו נזיפה פיקודית וחלקם אף הודחו.

בשנת 2005 החלו רפורמות ושינויים מבניים ביחידה שכוללים בין השאר את הרחבתה, פיתוח תורות לחימה חדשות ורכישת אמצעים מתקדמים.

היחידה באינתיפאדה השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות התפרצות האינתיפאדה השנייה החלה היחידה לפעול באופן אינטנסיבי ביותר בשטחי יהודה ושומרון וברצועת עזה.

על פלגות הס"פ מוטלות משימות נטרול מטענים שהציבו מחבלים פלסטינים בצירי תנועה (כגון ציר כיסופים), בבתים ועל גדר המערכת עם רצועת עזה. לעתים, לוחמי הס"פ משתמשים בדחפורי די-9 על מנת לפוצץ את המטענים הללו ולפתוח צירי תנועה לטנקים שיהיו בטוחים מאיומים של מטעני גחון ענקיים. במקביל, פלגת הס"פ של פיקוד הצפון מנקה זירות מטענים שהטמין חזבאללה על גבול ישראל-לבנון. חזבאללה תקף לא אחת את הכוחות העוסקים בנטרול ואף גרם להרוגים.

"יעל" מבצעת משימות הריסה מדויקות, בעיקר של מתקני טרור פלסטינים. לוחמי היחידה פוצצו עשרות מעבדות נפץ, בתים של מחבלים ותשתיות טרור אחרות. דווח גם שאנשי היחידה פוצצו את "מגדלי התאומים" בצומת נצרים (2000), את המוקטעה ברמאללה, את מגדלי א-זהארה (אוקטובר 2003) וכן פוצצו מספר גשרים בבית חנון על מנת למנוע ממשאיות עמוסות רקטות קסאם להגיע לאתרי השיגור בעיירה ("ליל הגשרים 2003"). בנוסף לפיצוץ מבנים, סיירת "יעל" גם עצרה מבוקשים רבים‏[17].

בשנת 2002 זכתה היחידה לצל"ש אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן, על "מעורבותם של לוחמיה במהלך העימות בשטחים ובפעולות מסוכנות ביותר."‏[18]

בעקבות התגברות בעיית מנהרות ההברחה ברפיח, הקימו בפיקוד הדרום יחידה של חיל ההנדסה שהייתה אחראית על הטיפול בנושא. היחידה, שנקראה "צוות המנהרות" עבדה באופן עצמאי ונחשוני ולמעשה פיתחה את תורת הלחימה בנושא. במהלך פעילותה נחשפו ונהרסו למעלה מ-90 מנהרות, אך היחידה ספגה גם אבדות קשות שנבעו ממחסור באמצעים (כגון נגמ"שים ממוגנים) והכשרה מסודרת. בעקבות אירועים אלה - העיקרי שבהם הוא אסון הנגמ"שים - הוחלט להכפיף את היחידה ליהל"ם ובשנת 2004 הפך צוות המנהרות ליחידת סמו"ר.

היחידה בתוכנית ההתנתקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך ביצוע תוכנית ההתנתקות הופקדו יחידות יהל"ם ומהנ"פיה דרום של חיל ההנדסה על הריסת התשתיות הצבאיות ברצועת עזה. כל הציוד הצבאי כבר פונה מהרצועה ויחידות הנדסה אף פירקו את "גשר המור" לגוש קטיף באמצעות עגורנים ומשאיות.

היחידה השמידה בפיצוצים מבוקרים את המבנים הבאים:

 • מקלטים וממ"דים ביישובים שפונו ונהרסו,
 • תשתיות צה"ל ברצועה שלא היה טעם לפנות,
 • בסיס התיאום והקישור ליד מעבר ארז

כל אלה נהרסו על ידי היחידה וצוערי קורס קציני הנדסה ("חץ").

היחידה במלחמת לבנון השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת לבנון השנייה היו לוחמי היחידה, בליווי דחפורי D9 משוריינים, מבין הראשונים להיכנס לתוך השטח הלבנוני על מנת לאתר ולנטרל מטעני חבלה, מוקשים ומטעני גחון רבי עוצמה שהטמין חזבאללה והסווה בשטח. במהלך פעילותם, איתרו הלוחמים מספר רב של מטעני חבלה ומטעני גחון ענקיים, כולל מטען שכלל טון חומר נפץ. כל המטענים נוטרלו. בסך הכל, מתוך כ-50 הטנקים שנפגעו בלחימה מול חזבאללה, רק שניים מהם נפגעו ממטעני גחון.

לוחמי יהל"ם, ביחד עם כוחות הנדסה קרבית, כלי צמ"ה וחי"ר, השמידו מוצבים, בונקרים, "שמורות טבע"‏[19] ומפקדות של חזבאללה.

לוחמי יחידת הס"פ סייעו בנטרול נפלי רקטות שפגעו בעורף ישראל.

היחידה במבצע עופרת יצוקה ובעימותים ברצועה שאחרי המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מבצע עופרת יצוקה (שהחל ב-27 בדצמבר 2008) הובילו לוחמי יהל"ם את הכוחות הקרקעיים עם שישה צק"פים ונטרלו מאות מטעני חבלה. כמו כן הם חשפו והשמידו בונקרים ומנהרות של חמאס.‏[20] ב-6 בינואר 2009 נהרג אחד מלוחמי היחידה, אלכס משויצקי מפלגת הס"פ, בהתקלות עם מחבל מתאבד.‏[21]

ב-4 בנובמבר 2009 לוחמי הס"פ של יהל"ם נטלו חלק במבצע ארבעת המינים, שבו תפס חיל הים ספינה שהבריחה מאות טונות של אמצעי לחימה מאיראן לחזבאללה. לוחמי היחידה בדקו את המכולות, חשפו את הנשק ובדקו שהוא תקין ולא ממולכד. ‏‏‏[22]

בעת לכידת הספינה "מאבי מרמרה" והגעתה לחופי ישראל, סרקו לוחמי הס"פ של יהל"ם את הספינה כדי למצוא אמצעי חבלה, מלכודות נפץ ואמצעי לחימה.

ב-12 בנובמבר 2011 אירע פיצוץ באיראן בו הושמד בסיס טילי שיהאב 3 של משמרות המהפכה האיסלאמית ונהרגו 17 פעילי משמרות המהפכה, בהם גנרל בכיר שהיה אחראי על תחום הטילים במשמרות המהפכה. מספר פרשנים צבאיים זרים שיערו שייתכן ויחידת יהל"ם, המתמחה בחבלה, סייעה ל"מוסד" בפעולה, כאשר ייצרה והפעילה את מטען הנפץ שהשמיד את הבסיס.‏[23]

ב-21 בפברואר 2012 הוזעקו כוחות יחידת הס"פ לנטרל מטען חבלה שהשאירו מחבלים בגבול ישראל-מצרים אחרי שנתקלו בכוח סיור משולב של צה"ל ומשטרת ישראל. אחרי בחינת המטען באמצעות רובוטי סילוק פצצות הוחלט לפרקו באמצעות פיצוץ יזום. הפיצוץ היה חזק ומבחינת שרידי המטען הסיקו הלוחמים שמדובר היה במטען רסס רב-עוצמה שכלל מנגנון הפעלה באמצעות טלפון סלולרי ורסס רב, שנועד היה להתפוצץ במקום הומה אדם בתוך ישראל, ובכך לגרום לנזק אדיר ולנפגעים רבים.‏[24]

באוקטובר 2013 חשפו לוחמי יהל"ם מנהרת טרור ארוכה ליד עין השלושה, מזרחית לרצועת עזה, שנחפרה ונבנתה על ידי מחבלים פלסטיניים ונועדה לשמש לפיגוע טרור גדול. המנהרה נחפרה במשך שנה, דופנה בבטון שישראל העבירה לרצועת עזה כסיוע הומניטרי במטרה לשקם מבנים הרוסים, וצוידה באמצעים מתקדמים.‏[25] ב-31 באוקטובר החל צה"ל במבצע להשמדת מנהרת הבטון הגדולה. כוחות של יהל"ם, בגיבוי חטיבת גולני וטנקים של חטיבה 401, החלו בקדיחת חורים לתוך המנהרה והטמנת חומרי נפץ על מנת לפוצצה. במהלך הפעילות הופעל מטען חבלה אל עבר הכוחות וחמישה חיילי צה"ל, בהם קצינים בכירים בחיל ההנדסה הקרבית נפצעו.‏[26] כוחות צה"ל השיבו אש, ומטוס קרב הפציץ את פתח המנהרה שהוסתר מתחת לחממה בחאן יונס. בתקיפה נהרגו שלושה בכירים במערך המנהרות של החמאס.‏[27] בסך הכל נהרגו 4 מחבלים באירוע והמנהרה הושמדה באמצעות מערכת האמולסיה שפותחה על ידי החט"ל.‏[28][29]

במרץ 2014 לוחמי הס"פ של יהל"ם נטלו חלק במבצע חשיפה מלאה[30], שבו תפס חיל הים ספינה שהבריחה אמצעי לחימה, בהם עשרות רקטות M-302 מסוריה ואיראן לארגוני הטרור הפלסטיניים ברצועת עזה. לוחמי היחידה בדקו את המכולות, חשפו את הנשק ובדקו שהוא תקין ולא ממולכד. ‏‏‏[31]

במרץ 2014 חשפו לוחמי יחידת סמו"ר של יהל"ם ולוחמי הצמ"ה של אבירי הפלדה מנהרת טרור גדולה שחפר חמאס ויועדה לחטיפת חייל. גם מנהרה זו הייתה מדופנת בבטון ומלט.‏[32]

ביוני 2014 השתתפו לוחמי חיל ההנדסה הקרבית, בהובלת יחידת סמו"ר (פלגת הסליקים והמנהרות של יהל"ם), במבצע שובו אחים.‏[33] בשבוע השני של המבצע חשפו לוחמי סמו"ר עשרות מנהרות תת-קרקעיות שחפרו הפלסטינים באזור חברון.‏[34] כמו כן חשפו הלוחמים מספר מעבדות נפץ.‏[35]

ביולי-אוגוסט 2014 השתתפו לוחמי היחידה במבצע צוק איתן ברצועת עזה. לוחמי סמו"ר היו הפעילים ביותר ועסקו באיתור והשמדת מנהרות הלחימה של רצועת עזה. מערכת אמולסיה לפיצוץ מנהרות הופעלה לראשונה באופן נרחב, ובסך הכל השמידו הלוחמים למעלה מ-30 מנהרות. לצד לוחמי סמו"ר פעלו גם לוחמי סיירת יעל ולוחמי הס"פ, שפתחו דרך לשאר הכוחות וניטרלו מלכודים וזירות מטענים שהטמינו המחבלים הפלסטינים. במהלך הלחימה נהרג לוחם יהל"ם ועוד לוחמים נפצעו בדרגות חומרה שונות. לוחמי היחידה זכו ל-3 צל"שים.

סיכת יהל"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

YahalomPin01.png

סיכת יהל"ם נועדה לסמל את יחידת ההנדסה המיוחדת אחרי איחוד "סיירת יעל" והיחס"פ והקמת פלגות מיוחדות חדשות. גודל הסיכה הוא 7 ס"מ (מהגדולות בצה"ל). בסיכה סמליות רבה:

מיון והכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילי יהל"ם במסכם מסלול

הצטרפות ליחידה אפשרית רק לחיילים שהתגייסו לחיל ההנדסה ועברו את הגיבוש, וכן לנפלי יחידות מובחרות כגון קורס טיס, חובלים וצוללות, שמתקבלים לאחר ראיון קבלה בלבד. במהלך הטירונות הכללית של החיל, נבחרים הטירונים המתאימים ביותר ויוצאים לגיבוש אינטנסיבי בן 5 ימים,‏[36] שבו רק המתאימים ביותר עוברים הלאה ומתקבלים ליחידה. כאשר הם מסיימים את הטירונות מקצועם הבסיסי הוא פלס רמה 5, ובמקום להמשיך אימון מתקדם ותפיסת קו עם הגדודים הם מגיעים ליחידה ומשובצים בשלב א' של פלגת ההכשרות, לצוות אחד או שניים, במהלכו עוברים חודש טירונות יחידה, כאשר שלב א' מסתיים הם מחולקים לצוותי הפלגות לפי מחזוריות (מחזור צוותי ס"פ ויעל, מחזור צוותי ס"פ, מדרון וסמו"ר) עד לסוף המסלול שמתקיים שלוש פעמים בשנה (מרץ, אוגוסט ודצמבר). על כל צוות מפקד קצין לוחם יהל"ם בדרגת סג"ם-סגן וסגנו, סמל הצוות, שהוא לוחם יהל"ם בדרגת סמל-סמ"ר.

האימונים ביחידה נמשכים כשנה וארבעה חודשים, וכוללים מלבד הכשרה מקצועית בהנדסה קרבית, חבלה וחומרי נפץ גם הכשרה קרבית גבוהה הכוללת:

אחרי שנה ראשונה של אימונים אחידים לכולם, הכוללים הכשרת חי"ר ברמה גבוהה, ניווט ועוד מספר רב של סדרות וקורסים, החניכים ממוינים לפי כישוריהם ואז מתפצלים להכשרות ייעודיות על-פי המסלול שלהם: יעל, ס"פ, סמו"ר ומדרון. כל יחידה עוברת מסלול נפרד הכולל הכשרה ספציפית המוכוונת אך ורק לה. מסלול ההכשרה ממשיך בקורסים מסוימים והכשרות מתקדמות גם בפלגות הלוחמים.

הדרישות ליחידה הן פרופיל 97-82.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים רשמיים
כתבות מאתרים רשמיים
סקירות באתרים מקצועיים
כתבות מ-mako-פז"ם
כתבות בעיתונות
שונות


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ‫אמיר בוחבוט, "מפלצת של יחידה": צפו בלוחמי יהל"ם באימון מסכם, באתר וואלה!, 4 באוגוסט 2012‬
 2. ^ ‏ליהי ויגודסקי, "מלאכי חבלה", בטאון ביבשה, גיליון 1, אפריל 2007‏
 3. ^ שורת מינויים בדרגות אל"ם וסא"ל; תקן מפקד יהל"ם הועלה מסא"ל לאל"ם, באתר צה"ל, 19 בינואר 2015
 4. ^ 4.0 4.1 קובי דוד, הצצה לסיירת יעל: "צריכים להיות הטובים ביותר", באתר וואלה!, 23 במרץ 2013.
 5. ^ עתי שלח, החיים זה מה שקורה בין התוכניות, אתר "ישראל דיפנס", ‏ 22.03.2014.
 6. ^ ניר דבורי, הצצה ליחידה שבודקת את נשקי האויב, חדשות ערוץ 2, 19.10.2010
  איתמר שגב, מפרקים אותם - על המכון הלאומי לחקר ופירוק התחמושת, בטאון ביבשה גיליון 16, 19.01.2011.
 7. ^ יפתח שפיר וגל פרל, לוחמה תת-קרקעית: אתגר חדש־ישן, בתוך הספר "'צוק איתן' השלכות ולקחים", המכון למחקרי ביטחון לאומי, נובמבר 2014, עמודים 49-53.
 8. ^ שי לוי, ‏פועלות בחסות הצללים: היחידות הפחות מוכרות בצה"ל, באתר ‏mako‏‏, ‏16 בינואר 2014‏
 9. ^ מערכת חדשה תספק אוויר ללוחמים במנהרות, באתר דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2009
 10. ^ כוחות עזר, בטאון ביבשה, גיליון 17, מאי 2011.
 11. ^ הכלי המיוחד שהשמיד את המנהרה בעזה, באתר וואלה!, 2 בנובמבר 2013
 12. ^ הרובוטים של חיל ההנדסה הקרבית, הבלוג הרשמי של צה"ל
 13. ^ רובוט הס"פ אנדרוס מדליק נרות חנוכה, באתר ynet‏, 18.12.2006
 14. ^ שי חזקני, העתיד כבר כאן, באתר nana10‏, 28 במאי 2008
 15. ^ רובוט, הדור הבא, זרוע היבשה (צה"ל), 22 ביולי 2013
 16. ^ סמדר קרמפף, רובוטים מהעתיד - פרק 1, אתר זרוע היבשה (צה"ל), 18 ביוני 2012.
 17. ^ עתי שלח, החיים זה מה שקורה בין התוכניות, אתר "ישראל דיפנס", ‏ 22.03.2014.
 18. ^ אתר הגבורה.
 19. ^ "שמורות טבע" הן כינוי לבונקרים ומערכות מנהרות תת-קרקעיים שהוסוו בצמחייה עבותה.
 20. ^ חנן גרינברג, מפקד יחידת הנדסה: נטרלנו מאות מטענים, באתר ynet‏, 7 בינואר 2009
  אמיר בוחבוט, מפקד יחידת יהלום: משתמשים בהרבה כח כתבה על פעילות יהל"ם במבצע עופרת יצוקה, אתר nrg ‏ 7 בינואר 2009
  אלון בן דוד, היהלום של צה"ל, באתר nana10‏, 9 באפריל 2009 - על פעילות היחידה במבצע עופרת יצוקה
 21. ^ חנן גרינברג, לוחם נהרג בצפון הרצועה, החמישי ביממה, באתר ynet‏, 6 בינואר 2009
 22. ^ ‏איתמר שגב, לכידת אוניית הנשק "פרנקופ"- גרסת יהל"ם, אתר זרוע היבשה (צה"ל).‏
 23. ^ James Dunnigan, Israeli Gadget Masters Threaten Iran, Strategy Page, 5.12.2011
 24. ^ שיר פילו, נוטרל מטען שיועד לפיגוע רב נפגעים, אתר זרוע היבשה (צה"ל), 21.2.2012
 25. ^ צה"ל חשף מנהרת טרור שנחפרה מרצועת עזה אל תוך שטח ישראל, באתר צה"ל, 13 באוקטובר 2013
 26. ^ ידיעה ב-nrg מעריב, 31 באוקטובר 2013.
 27. ^ ההרוגים בתקיפות צה"ל ברצועה: 3 מומחי מנהרות של חמאס, נענע10, 1 בנובמבר 2013.
 28. ^ מפקד פיקוד דרום: "פעולה של החמאס תיענה בתגובה כואבת", באתר צה"ל, 1 בנובמבר 2013
 29. ^ הכלי המיוחד שהשמיד את המנהרה בעזה, וואלה, 2 בנובמבר 2013
 30. ^ נעם ויטמן, ‏לא רק חיל הים: לוחמי ההנדסה מספרים על תפיסת אוניית הנשק, באתר צה"ל, 10 במרץ 2014
 31. ^ ‏איתמר שגב, לכידת אוניית הנשק "פרנקופ"- גרסת יהל"ם, אתר זרוע היבשה (צה"ל).‏
 32. ^ יואב זיתון ואילנה קוריאל, מנהרת טרור בשטח ישראל: 'המטרה - חטיפה', באתר ynet‏, 21 במרץ 2014
 33. ^ תומר מאיר, מחפשים מתחת לאדמה, באתר זרוע היבשה (צה"ל), 17 ביוני 2014.
 34. ^ אור הלר, "שובו אחים": עשרות מנהרות תת-קרקעיות נחשפו ביהודה ושומרון, נענע10, 22 ביוני 2014.
 35. ^ ניר דבורי, הלוחמים שמחפשים אחר הנעדרים: "זו משימה לאומית, המאמץ יהיה שווה", חדשות 2, 22 ביוני 2014.
 36. ^ גיבוש ליהל"ם - מבט מבפנים, mako-פז"ם, 6 בספטמבר 2013
ערך מומלץ
Article MediumPurple.svg