שיחה:יקב רמת הגולן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פרסומות?![עריכת קוד מקור]

משתמש:עמית אבידן הסיר מהערך מספר קטעים, בנימוק של "פרסומת בוטה". להלן מרבית הקטעים שהוסרו:

 • "בכרמים מקפידים על תנאי גידול קפדניים, ומתקני ייצור חדישים ביותר ביקב בו מיכלי נרוסטה מווסתי טמפרטורה, תריסר כרמים ובכל אחד מהם תחנה מטאורולוגית המשדרת ליקב על מנת לקבוע את זמני הבציר הנאותים ביותר. ליישון משתמשים בחביות עץ אלון צרפתיות."
 • (היינן הראשי מאז שנת 1990 הוא ויקטור שונפלד) ש"רכש את השכלתו באוניברסיטת קליפורניה בדייוויס. הייננים הנוספים הם מיכה ועדיה שלמד בדייוויס ועבד ביקבים בקליפורניה, ניו זילנד וארגנטינה, דפנה קדים שלמדה בדייוויס ועבדה ביקבים בקליפורניה ובאוסטרליה. טלי סנדובסקי היא הייננית החוקרת שלמדה שני תארים בפקולטה לחקלאות ברחובות והמשיכה ללמוד באוניברסיטת דייוויס, והיא ממונה על יקב ניסויי ומייצרת כמאה ועשרים יינות שונים מדי בציר, המיועדים להיות יינות העתיד של רמת הגולן."

ובכן, ייתכן שיש כאן מעט פרטים מיותרים שיש לשקול את הסרתם. אך מחיקת הקטעים הללו, הכוללים מידע אובייקטיבי רגיל, היא פעולה תמוהה בעיני. מה בדיוק פרסומי בדיווח "ליישון משתמשים בחביות עץ אלון צרפתיות"? היכן מסתתרת הפרסומת הבוטה בידיעה על מקום השכלתו של היינן הראשי של היקב?

בציפיה לתשובה - ברי"אשיחה • י"ז באייר ה'תשס"ט • 23:01, 10 במאי 2009 (IDT)

עד שיגיע משתמש:עמית אבידן, אגיד את דעתי:
 • "מכלי נירוסטה מווסתי טמפרטורה", "ליישון משתמשים בחביות עץ אלון צרפתיות" - כנראה נכון לכל היקבים בישראל.
 • רשימת כל הייננים ביקב מיותרת: זו אנציקלופדיה, ולא מערכת ניהול משאבי אנוש של היקב. דוד שי - שיחה 23:40, 10 במאי 2009 (IDT)
אני כתבתי את הערך ב-2006, העובדות היו נכונות לזמן כתיבתן, ואין פה שום פרסומת, בשביל זה צריך להבין בתחום, ניתן להוריד את המילה "ביותר". זוהי מוסכמה שיקב רמת הגולן הביא למהפכת איכות בישראל. מיכלי חרסינה, חביות עץ אלון, תחנות מטלורגיות, יקב ניסויי - כל אלה מביאים לתוצר הסופי של טעם ואיכות היינות. שמות הייננים - נותני הטון ביקב - חשובים; המוסד שבו רכשו את השכלתם אוניברסיטת דייוויס והמקומות השונים בהם השתלמו חשובים אף הם לאסכולת הטיפול בכרמים וביין ולאיכות התוצא הסופי צחי לרנר - שיחה 23:42, 10 במאי 2009 (IDT)
מיכלי חרסינה, חביות עץ אלון, תחנות מטלורגיות, יקב ניסויי - כל אלה מביאים לתוצר הסופי של טעם ואיכות היינות. שמות הייננים - נותני הטון ביקב - חשובים; המוסד שבו רכשו את השכלתם אוניברסיטת דייוויס והמקומות השונים בהם השתלמו חשובים אף הם לאסכולת הטיפול בכרמים וביין ולאיכות התוצא הסופי צחי לרנר - שיחה 23:42, 10 במאי 2009 (IDT)
נותן הטון הוא היינן הראשי, ושמו מוזכר. דוד שי - שיחה 23:44, 10 במאי 2009 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: :::::אכן, אך מקום השכלתו נחתך באבחה. מדוע? היכן יש כאן "פרסומת בוטה"?! אני מסכים עם צחי וסבור שיש להשיב חלק מהפרטים שהושמטו. ברי"אשיחה • י"ז באייר ה'תשס"ט • 23:51, 10 במאי 2009 (IDT)

אין ספק שהיקב משתמש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ביותר. מאידך גיסא, מיכלי נירוסטה וחביות אלון הם בגדר הסטנדרטי. ‏ PRRP שו"ת 23:49, 10 במאי 2009 (IDT)
אכן אם משהו הוא בגדר סטנדרט יש להשמיטו ולכתוב בערך על יין את הסטנדרט הכללי או הנהוג בארצות מסויימות צחי לרנר - שיחה 00:31, 11 במאי 2009 (IDT)

-תחילת תגובה מאת Drinking שלום רבותי. ראשית סליחה אם אני לא משרשר נכון את התגובה לדיון - אני די חדש בנושא ולא מכיר את הפרוטוקול כאן. ערכתי את הערך על מנת לתקן אי דיוקים. לגבי הנושא שנדון כאן - אני מסכים עם צחי. אולי יש מקום לשנות מעט את הניסוח של הקטעים שהוסרו - אבל בוודאות אין כאן פרסומת. מבחינת טכנולוגיה ואיכות רמת הגולן נמצאים במקום הראשון בארץ והם מובילים את התעשיה. האזכורים לתחנות מטאורולוגיות, למשל (יש 11 כאלה, אגב) הם ראויים ומהווים סמן ימני למקצוענות ולהקפדה שמביאה את היקב לתוצאות המרשימות שלו. הפירוט בדבר השכלה הייננים: חשוב ורלוונטי. יש ביקב עוד ייננים אבל כאן מוזכרים שחקני המפתח. טלי סנדובסקי למשל, חתומה על יין ההייטסוויין המיוחד ופיתחה/התאימה את התהליך לאקלים שלנו. חשוב מכך זה חינוך ה'עולם חדש' ביין, ובמיוחד הקשר הקליפורני שכן יש תמימות דעים שיינות היקב עשויים בסגנון קליפורני - לטוב ולרע. ליאור. -סוף תגובה מאת Drinking

דוד שי אכן קלע לדעתי, וברשותכם ארחיב מעט: לדעתי, אין מקום לפרט בערך על יקב לגבי תהליכי הייצור הנהוגים בו, כמו שיהיה זה מגוחך לציין בערך אודות פולקסוואגן מהם תהליכי הייצור של המכוניות. מדובר בדבר סטנדרטי, שראוי אולי לפרטו בערך יין. אם מדובר במשהו יוצא מן הכלל כמובן שכדאי לציין זאת, אבל איכשהו יש לי התחושה ששיטות הייצור הללו נפוצות מאוד בעולמנו. עכ"פ, יהיה קשה מאוד להוכיח שהן ייחודיות ליקב זה. לגבי צוות העובדים של היקב - לו היתה הצדקה לכתיבת ערך אודות מי מהם, היה גם הגיון באיזכורו בערך - לא יותר מזה. פירוט הכשרתם של העובדים הוא דבר מקובל מאוד - בפרסומות. ואחרון חביב, לגבי מהפכת האיכות בישראל: אתה צודק, זה נכון, וגם אני יודע את זה, ועכשיו תוכיח. מה אתה מעדיף, שאשים תבנית "מקור"? אתה יודע בדיוק כמוני שאמירה כזאת חייבת להיות מלווה בנתונים "קשים", אז למה לא הבאת כאלה? אשמח אם נתון זה יוחזר בגיבוי סטטיסטיקות שמוכיחות את נכונותו. עמית - שיחה - האלבומים 20:58, 11 במאי 2009 (IDT) עמית - שיחה - האלבומים 20:58, 11 במאי 2009 (IDT)
כל מה שכתבת הוא נכון או לא נכון. ניתן לדון ולהתווכח על כך, אם רוצים כמובן. בכל מה שכתבת, אין אפילו מילה אחת המסבירה את תקציר העריכה שלך: "הסרת פרסומות בוטות". ברי"אשיחה • י"ח באייר ה'תשס"ט • 00:31, 12 במאי 2009 (IDT)
לנוחותך, הדגשתי. זה לבד מעיד כאלף עדים על כתיבה פרסומית, וכשזה מגיע עם שאר הנתונים המיותרים והסמי-פרסומיים - ברור כי זו פרסומת לכל דבר ועניין. עמית - שיחה - האלבומים 11:12, 12 במאי 2009 (IDT)
כדי להסיר ספק אציין שברור כי צחי לרנר, כותב הערך, אינו חשוד אף לרגע בכך שהתכוון לעשות פרסומת ליקב. לכל היותר לא היה סלקטיבי בהצגת המידע שעליו התבסס, והציג גם מידע שניתן לראותו כפרסומי. "פרסומת בוטה" בוודאי לא הייתה כאן. דוד שי - שיחה 17:22, 22 במאי 2009 (IDT)
עמית, הדברים שכתבת מיותרים. אתה יכול לכתוב שמידע מסוים המופיע בערך אינו נכון או אינו נחוץ. אבל צחי הוא מהתורמים הבולטים לויקיפדיה. מהתורמים בצנעה. בשקא בשקט הוא כתב פה מאות ערכים, הרחק ממחלוקות וקטטות. מדבריך מתקבל הרושם שצחי כתב בכוונת מכוון ערך פרסומי, וזה לא רק חוטא למציאות אלא גם מאוד פוגעני. אני מצטרף לדוד בבקשה למתן את הניסוח. ‏ PRRP שו"ת 11:01, 24 במאי 2009 (IDT)

-תחילת תגובה מאת Drinking אם יש צורך ברפרנס, יושבת כאן לידי מהדורת 2009 של מדריך יינות ישראל של דניאל רוגוב שם מופיע היקב במקום הראשון ברשימת עשרת היקבים הטובים בארץ, כמו שהוא מופיע במהדורות הקודמות. בנוסף, תחת הפרק 'היסטוריה' מוקדש יותר מעמוד למקומם של יקבי רמה"ג כמחוללי מהפיכת האיכות של היין הישראלי (ע"מ 6-7).

Rogov's Guide to Israeli Wines 2009, Toby Press,ISBN 1 159264 171 7

ומילה לסיכום - רמת הגולן זה היקב האחרון שצריך לעשות פרסום סמוי ברשת, ואני לא חושב שכל קוראי הערך בויקיפדיה יזיזו את מכירות היקב בצורה שמישהו בכלל יוכל לשים אליה לב. יש קונצנזוס רחב בקרב מי שעוסק בתחום שזה לא רק היקב שיזם את מהפיכת האיכות של היין הישראלי אלא היקב שממשיך להוביל אותה, מחדש מבציר לבציר, ומספק עקביות וכושר יישון ש-99% משאר היקבים חולמים עליהם. עכשיו אני כבר מתחיל להשמע כמו מפרסם... -סוף תגובה מאת Drinking

הפתרון לעניין כזה פשוט מאוד: אם יש מקורות חיצוניים שמוכיחים את הדברים שעלולים להתפרש כפרסומת, כוללים בגוף הערך הפניות למקורות האלה. כעת אין בערך כמעט מקורות חיצוניים, וזו כבר בעיה.
אין שום צורך בכלל להיגרר לפסים אישיים, לא במקרה הזה ולא בשום מקרה אחר. --אמיר א. אהרוני - שיחה 17:02, 13 במאי 2009 (IDT)

Photos[עריכת קוד מקור]

Could someone add these photos to the English article? The notability of the winery was challenged, but I have now improved the article and having these good photos will make it even better. Thanks, Gila--85.64.227.67 19:14, 14 במאי 2009 (IDT)

התנצלות[עריכת קוד מקור]

אני מבקש להתנצל בפני צחי: לא היתה מצדי כל כוונה לפגוע במישהו - ואני מקווה שיתן בי את האמון כי כשביצעתי את העריכה שחוללה את כל המהומה הזאת כלל לא בדקתי מי היו כותבי הערך. אני מבקש להבהיר (וכל מי שרוצה מוזמן לבדוק) כי לא טענתי אף לרגע אחד כי מישהו ניסה להשתמש בערך זה לפרסומת. עמית - שיחה - האלבומים 21:25, 24 במאי 2009 (IDT)

עמית, אני מברך על ההתנצלות - אין ספק שצחי מאוד נפגע מהדברים שנכתבו. באשר לסיפא של המשפט שלך, נסה לקרוא מחדש את תקציר העריכה שכתבת - אני מצטט: 22:03, 10 במאי 2009 עמית אבידן (שיחה | תרומות) (3,504 בתים) (מחיקת פרסומות בוטות.) (ביטול) --Yoavd - שיחה 00:22, 25 במאי 2009 (IDT)
אני שמח שציינת זאת, כיוון שיש כאן הזדמנות מצויינת לראות מה היתה הבעיה: בין המשפט "זו פרסומת בוטה" לבין הטענה "משתמש X מנסה לפרסם" יש לפחות הפרש של טיעון לוגי אחד - טיעון אותו מעולם לא טענתי. אני, כויקיפד האמון על נייטרליות, לא שפטתי את כותב הערך (וכפי שציינתי אפילו לא בדקתי מיהו) - שפטתי את הטקסט ותו לא. כל המסקנות שהסיקו מעבר לכך ויקיפדים אחרים הן על דעתם בלבד. עמית - שיחה - האלבומים 10:25, 25 במאי 2009 (IDT)

הכשרה, מקום לימודים[עריכת קוד מקור]

מקום ההכשרה יש בו עיניין ועשיית קשר עם פרסומות הייתה במקרה זה טעות אופטית. יש אסכולות, מסורות שונות, חשוב אם רב מסויים למד אצל הרבי מקוצק ולא אצל הגאון מוילנה, או להבדיל אם שף מסויים למד בצרפת , או אצל הסבתה הפרסייה שלו או אצל שף אחר מפורסם בניו יורק, יש להניח גם בחקלאות או בהורטיקולטורה או בגידול פרחים זה יכול להיות מידע מעניין אם החקלאים או מגדלי הפרחים למדו את המקצוע בהולנד או בבולגריה או ברוסיה הסובייטית. ברור שהיה מקום להתדיין עם מי שכתב את הערך. הרי למרות שאין לנו בעלות על הערכים כתיבתם היא לפעמים תוצר של עמל לא קטן.Ewan - שיחה 02:23, 25 במאי 2009 (IDT)

בערך אודות הרב או אודות השף - אתה צודק. בערך אודות חברה המייצרת מכוניות אין שום הצדקה לכתוב היכן המהנדס הראשי שלהם סיים את התואר בהנדסת מכונות ואני בספק אם בכלל יש הצדקה לציין מיהו המהנדס. היינן הראשי הוא "מהנדס היין" של היקב - ולכן האנלוגיה. אם, באמת, מדובר באדם כ"כ חשוב, הרי שראוי לכתוב ערך אודותיו, ושם לציין היכן למד, היכן נולד, איפה שירת בצבא וכיוצ"ב. לגבי התדיינות עם כותב הערך - אני לא ראיתי שמישהו אי פעם ביקש את "אישורי" או בכלל טרח להתייעץ איתי לפני שעשה שינויים בטקסטים אותם כתבתי: אתה מבקש להחיל כאן נוהג בלתי סביר בעליל. באופן מעשי, כשלויקיפד תרומה מהותית לערך יש לצפות שערך זה יהיה אצלו ברשימת המעקב והוא יהיה ער לשינויים שמבוצעים בו - ויתערב במידה ואינו מסכים להם. עמית - שיחה - האלבומים 10:34, 25 במאי 2009 (IDT)
אין שום אנלוגיה להנדסת מכונות ולא ניתן כלל להשוות בין התחומים. נהוג באנציקלופדיות וספרים על יין לכתוב בערך על היקב על היינן הראשי והיכן קיבל את הכשרתו ונהוג לכתוב גם על ייננים נוספים אם יותר מיינן אחד לוקח חלק משמעותי ביקב. יש הבדל אם קיבל את הכשרתו בצרפת או באיטליה שלהן קו מסויים (עולם ישן) לעומת אם קיבל את ההכשרה באוסטרליה או בצרפת שלהן קו שונה לחלוטין (עולם חדש). צחי לרנר - שיחה 11:10, 25 במאי 2009 (IDT)
נהוג גם לכתוב על פני הקרקע, מזג האויר, שנת הבציר גיל הגפנים וצורת הטיפול בהן, אופן קטיפת הענבים והשעה ביום שבה נבצרו דרך הטיפול במיץ הענבים ביקב - כלי התסיסה, משך התסיסה והטמפרטורה שלה, משך יישון היין והכלי בו מיישנים, זני הענבים בהם משתמשים והתמהיל ביניהם - עד לקבלת המוצר המוגמר - כל אלו קובעים את טעמו של היין, שהוא הדבר החשוב בו. וההיסטוריה של היקב צחי לרנר - שיחה 11:28, 25 במאי 2009 (IDT)
אי אפשר לחוות דעה על משהו בלי להבין בו, זהו חוסר אחריות. נא לפתוח אנציקלופדיות וספרים בתחום ולהבין קצת בנושא ולראות מה כותבים בערך על יקב זה או אחר צחי לרנר - שיחה 11:29, 25 במאי 2009 (IDT)
צחי, מכל דבריך הנ"ל אני מבין שאתה מומחה ליינות וליקבים ואני לא. ניחא, נאמר שזה נכון, אבל מרגע שאני הקטן שאלתי "למה צריך לכתוב על הכשרתם של הייננים" הוטלה חובת ההוכחה עליך, וטיעון ה"נהוג ל..." מכאן ואילך דורש מקור - ממש כמו הטיעון על המהפיכה של יקבי רמת הגולן, שגם לו טרם הבאת מקור ואני מצפה לו בכליון עיניים. אבל בינתיים גם אני עשיתי משהו קטן - השתמשתי באנציקלופדיה קטנה ולא איכותית שעומדת לרשותי, הידועה בשם "ויקיפדיה אנגלית", ושם דגמתי כעשרה ערכים על יקבים בצרפת, ארה"ב, צ'ילה, ניו זילנד ואוסטרליה והפלא ופלא - לא מצאתי שום מידע על היינן הראשי, לא כל שכן מה הייתה הכשרתו. לכל היותר נכתב מיהו הבעלים של היקב. אבל לא הסתפקתי בזאת ובדקתי מספר ערכים על יקבים גדולים וחשובים גם בויקיפדיה העברית (שכידוע, איכותית בהרבה מזו האנגלית), בינהם היקבים שאטו פטרוס,רומאנה קונטי,שאטו ד'יקאם, שאטו מוטון רוטשילד, שאטו לאפיט רוטשילד, שאטו מארגו, שאטו הו בריון, שאטו לאטור, שאטו שבאל בלאן, ושאטו אוזון (מוכרים לך מהיכן שהוא?), ואיזו הפתעה הפתעתית! גם שם אף מילה על היינן! אז אנא, צחי, מילים זה בחינם: יין עולה כסף. דרוּ‏ש מקור. עמית - שיחה - האלבומים 20:54, 25 במאי 2009 (IDT)
אני שמח שבדקת והעשרת את השכלתך, אם תקרא שוב את הערכים - בויקיפדיות הזרות שאת הערכים עליהן אני תרגמתי כן כתוב פעמים רבות את שם היינן (שאטו אוזון - מישל רולאנד, שאטו ד'יקאם ושאטו שבאל בלאן - מנהל היקב פייר לורטון). באנציקלופדיות וספרי יין אם תבדוק כן נהוג לכתוב על היינן במקרים רבים, אין לי כרגע חשק להתעסק עם הערך הזה. ויקיפדיה העברית עולה על ויקיפדיה האנגלית וויקיפדיות בכלל נחותות בהרבה מאנציקלופדיות כלליות שנכתבו על ידי ברי סמכא ובודאי נחותות בהרבה מאנציקלופדיות נישתיות שנכתבו על ידי מומחים לתחומים בהן הן עוסקות צחי לרנר - שיחה 21:10, 25 במאי 2009 (IDT)
לא סיימתי להעשיר את השכלתי. תשתף אותי בשם של ספר יין או אנציקלופדיה למומחים שכזו, רצוי עם מראה מקום? אתה יודע, נהוג כאן לציין את הספרים עליהם מתבססים בכתיבת ערכים תחת הפיסקה "לקריאה נוספת". לא מצאתי כזו באף אחד מהערכים הנ"ל שנכתבו על ידך. עמית - שיחה - האלבומים 21:15, 25 במאי 2009 (IDT)
למעט רומאנה קונטי, שאטו ד'יקאם ושאטו פטרוס - ערכים שאני יצרתי בעצמי והבאתי מקורות, תרגמתי את יתר ערכי היקבים הזרים מאנגלית - ויש בהם מקורות. כותבי הערך באנגלית הביאו את המקורות ואני הבאתי אותם כלשונם. הערכים נראו לי בסדר.
מדריך היינות של רוגוב ליינות ישראל הוא תמציתי ובהיר ומתעדכן מדי שנה - יכול להוות דוגמה טובה. ליקבי העולם - המדריכים של רוברט פרקר צחי לרנר - שיחה 21:21, 25 במאי 2009 (IDT)
על התווית של כל בקבוק של יקבי רמת הגולן מופיעה חתימתו של היינן הראשי, וזו מלמדת על חשיבותו ועל כך שראוי לאזכרו בערך (חיפשתי במכוניתי את חתימת המעצב או המהנדס הראשי, ולא מצאתי, אבל על מכונית בעיצוב פינינפארינה בהחלט מופיעה חתימה, ומובן שזה מוזכר גם בערך העוסק במכונית זו).
קריאת הערך אוניברסיטת קליפורניה בדייוויס מלמדת שזהו בית ספר רב מוניטין בתחום הייננות, ולכן ראוי גם ראוי לציין שבמוסד מכובד זה רכש היינן הראשי את הכשרתו. דוד שי - שיחה 21:22, 25 במאי 2009 (IDT)
דוד, העיצוב של תוויות בקבוקי יין הוא תורה שלמה שעוסקים בה טובי המעצבים והפרסומאים. העובדה שאלו בחרו לשים חתימה של מאין דהוא על תווית בקבוק כלשהו אומרת מן הסתם שמישהו חשב שיהיה לזה אפקט שיווקי לא רע. אני מוכן להתערב איתך שאם תשאל 1000 עוברי אורח ברח' החשמונאים בת"א מול פתחה של החנות "דרך היין" לא תמצא אפילו אחד שהשם ויקטור שונפלד יצלצל לו מוכר. ערכתי כרגע סקר מדגמי מהיר בין ארבעת בקבוקי היין שהזדמנו למרתף היינות שלי, והם "פרוטוס רזרבה 2001" (מתוצרת ספרד), "קברנה מרלו סלקטד" מתוצרת יקבי כרמל מזרחי, "שרדונה פרייבט קולקשן" של הנ"ל, והשמפניה "KELLER" של ז'אן-לואי מָ‏לַ‏ר (צרפתי ימ"ש). מבין ארבעתם התנוססה חתימת היינן רק על הפרייבט קולקשן. למה לדעתך? למה כרמל מזרחי הם היחידים ששמים חתימה, וגם זה על הסדרה היותר יוקרתית? תרשה לי לנחש: קוראים לזה מיתוג. שום סיבה אחרת. אגב, מי זה לעזאזל ליאור לקסר?
אבל שוב - את מקום לימודיו של היינן הראשי החזרת לערך: שיהיה. תרשה לי לנחש שזהו נכון לעכשיו הערך היחידי אודות יקב כלשהו בכל מרחבי הויקיפדיה בו מצויין המקום בו רכש היינן הראשי את השכלתו, ועוד ניחוש קטן: זה לא כתוב בשום אנציקלופדיה של מומחים או ספר יין מקצועי. זה מופיע רק במקום אחד: בפרסומים של היקב. עכשיו תראו לי שטעיתי. עמית - שיחה - האלבומים 21:50, 25 במאי 2009 (IDT)
הרבה ניחושים, מעט תועלת. מה המספרים הזוכים בהגרלת הלוטו הקרובה? דוד שי - שיחה 21:53, 25 במאי 2009 (IDT)
וכעת לעובדות: en:Valley View Winery, en:Kathryn Kennedy Winery. דוד שי - שיחה 22:02, 25 במאי 2009 (IDT)
בנוסף לכל האמור לעיל, במקרים רבים היינן הראשי, ו/או האיש המכריע בתהליך עשיית היין הוא בעל היקב, כפי שקורה ברוב היקבים בישראל, כך נראה לי; למשל יקב קסטל, יקב מרגלית, יקב פלם צחי לרנר - שיחה 22:08, 25 במאי 2009 (IDT)
מדריך היינות של דניאל רוגוב לשנת 2007 (הזמנתי את מהדורת 2009 באמזון) - Rogov's Guide to Israeli Wines 2007, Toby Press
 • יקב עגור - יינן שוקי עגור - עמ' 31.
 • יקב אמפורה - יינן גיל שצברג - עמ' 42.
 • יקב ברקאי - יינן איתי ברקאי - עמ' 56.
 • יקב ברקן - היננים אד שצברג, יותם שרון ואיתי להט, הראשון למד בקליפורניה, השני בצרפת, השלישי באוסטרליה (מקום הכשרתם כתוב אצל רוגוב) - עמ' 57.
 • יקב בזלת הגולן - טל פלטר שהתלמד באוסטרליה (מקום ההכשרה מצויין אצל רוגוב) - עמ' 68.
 • יקב בית אל - נוסד על ידי היינן הלל מאנה שלמד בקליפורניה (מקום ההכשרה מצויין אצל רוגוב) - עמ' 71.
 • יקב בנימינה - היינן ששון בן אהרן - עמ' 78.
 • בוסטן המשושים - היינן והבעלים בני יוסף - עמ' 93.
 • יקב כרמל - "היינן הראשי ליאור לקסר מפקח כיום על צוות של חמישה ייננים מוכשרים, רובם התלמדו ועבדו מחוץ לישראל - עמ' 95
 • יקב קסטל - "הבעלים-יינן אלי בן-זקן, כיום עובד עם בנו אריאל, מפיק באופן עקבי כמה מהיינות הטובים בישראל" - עמ' 109.
 • יקב שאטו גולן - "שאטו גולן שיווקו את יינותיהם הראשונים החל מבציר 2000 תחת ידיו של היינן שהתחנך בקליפורניה ואורגון אורי חץ" - עמ' 117 (מקום ההכשרה מצויין אצל רוגוב)
וזה רק חלק מהספר
ונעבור לספרו של שלמה פפירבלט, עולם היין, אריה ניר, כפר-סבא, 2002:
 • יקב גוסטבו וג'ו עמ' 107-106:

"...אשר הוקם בכפר ורדים במסגרת משפחתית על-ידי היינן גדעון (גוסטבו) בוינג'ו, צאצא למשפחת יין מדורי דורות, ממרכז אירופה, אשר עלתה לישראל בשנת 1950. את אהבתו ליין הוא ספג בבית, עד שהחליט לייצר יין בעצמו"

"היינן של היקב הוא ד"ר ארקדי פפיקיאן, בוגר לימודי יין באוניברסיטת קישינייב, שעלה לישראל בתחילת שנות התשעים. הוא משתף פעולה עם יועץ יין אוסטרלי ידוע, ג'ון וורנשטאק"

"הוקם, על-ידי גולן וגלעד, בניו של היינן ישראל פלם, איש כרמל מזרחי... היינן של פלם הוא גולן, שאחרי לימודים בפקולטה לחקלאות ברחובות יצא ללמוד באוניברסיטת מילאנו, השתלם ביקב האיטלקי קרפינטו, ולא שב ארצה לפני שערך סיבוב בכרמים האוסטרליים"

"רוני ג'יימס, אגרונום ויינן, חבר הקיבוץ, אשר הקים את היקב בתחילת שנות התשעים של המאה העשרים. הוא מעניק חשיבות רבה לקשר בין היין לבין הטרואר..."

 • יקבי רמת-הגולן עמ' 241-240:

"המנכ"ל הוא שלום בלייר, היינן הראשי הוא ויקטור שוננפלד (החל מ-1990) ולצידו עובד צוות ייננים: גבי סדן, טלי סנדובסקי ומיכה ועדיה"

"שתי הדמויות המובילות בו הן היו"ר לני רקנאטי והמנכ"ל, ד"ר שלומי בן-ארי. הטיפול בצד המקצועי הוטל על היינן לואיס פסקו, בוגר האסכולה הקליפורנית"

"ייננים רבים עברו ביקב והותירו חותם כזה או אחר: יאיר מרגלית, ויקטור שוננפלד, סידני באק הדרום-אפריקני, אד זלצברג ואריה נשר, שעלה מברית המועצות. בנו של יונתן, גולן תשבי..." (גולן הוא היינן) צחי לרנר - שיחה 02:06, 26 במאי 2009 (IDT)

ונעבור לספרו של רוברט פרקר, האדם המשפיע ביותר בעולם היין

Bordeaux: A Consumer's Guide to the World's Finest Wine. Fourth Edition. New York, Simon & Schuster, October 2003, 1244 pp., זהו הספר הטוב ביותר שנכתב על יינות בורדו, אביא רק דוגמית:

"the turnabout in quality... and accelerated even further in the mid 1990s when Charles Chevalier was asked to manage the estate"

שאטו מוטון רוטשילד עמ' 223:

"Mouton team led by Partick Leon and Herve Berlaud"

"The winemaking at Haut-Brion is managed by the articulate and handsome Jean Delmas (one of the wine world's most gifted administrators)" - ראוי לציין שדלמאס מתואר לאורך שני העמודים הבאים בצמוד לתאור היקב

"...with the increasing attention to quality and detail provided by former administrator Jacques Hebrard, the quality of the wine during the 1980s became more consistent. His successor, Pierre Lurton, has push the quality and consistency of Cheval Blanc to even greater heights" צחי לרנר - שיחה 01:39, 26 במאי 2009 (IDT)

ונעבור לאביטל ענבר, בספרו התענוגות של יינות בורדו, הוצאת כתר, ירושלים 2005.

"באו-בריון פועל זה יותר מארבעים שנה מנהל אחוזה ויקב בשם ז'אן-ברנאר דלמאס (Delmas), ושמו היה לאגדה בעולם היין. הוא החליף את אביו, שניהל את היקב במשך עשרות שנים, ויוחלף בבוא הזמן בידי בנו ז'אן-פיליפ, המשמש זה שנים אחדות יד-ימינו... דלמאס הוא אחד המחדשים בעולם היין של צרפת. עוד ב-1961, עם כניסתו לתפקיד, היה הראשון בחבל בורדו לרכוש מכלי פלדת אל-חלד... עשרים שנה מתחו ביקורת על החלטתו שוברת המוסכמות, עד שלבסוף כמעט הכול התיישרו על-פיה" - ענבר מקדיש שני עמודים ליינן דלמאס.

"...מונה למנהל היקב פייר לורטון (Lurton), המנהל את שאטו שוואל בלאן..."

ונעבור לתום סטיבנסון, בספרו Tom Stevenson, The New Sotheby's Wine Encyclopedia: A Comprehensive Guide to the Wines of the World, A Dorling Kindersley Book, Third Edition, 2001. 600 pp.

"and with fastidious care by Charles Chevalier... but under Chevalier they have gone into hyperdrive and are often the very best of th First Growths"

"and with Frederic Ardouin, his new, even younger winemaker at his side, the change in gear at Latour promised to be as dramatic as it was at Margaux"

 • יקבי רמת הגולן - עמ' 419:

"It was not until 1987 that clean, expressive wines started to appear, notably Gamla Cabarnet Sauvignon and Yarden Sauvignon Blanc. These were made with help from oneolologists trained at UC Davis" - הפרק עוסק בישראל בכלל ומתייחס למהפכה שהתחוללה ב-1987 בישראל בזכות יקבי רמת הגולן בעזרת ייננים שרכשו את הכשרתם באוניברסיטת דייוויס.

אוכל להביא מעוד ועוד ספרים ואנציקלופדיות שמציינים את הייננים ומתארים את אופי עבודתם והשפעתה הרבה על היקבים השונים צחי לרנר - שיחה 02:47, 26 במאי 2009 (IDT)
אם על סרטי הבוגרים של בית הספר סם שפיגל כותבים ערכים, צריך מדין קל וחומר לכתוב ערך על כל בקבוק יין שיוצר בפיקוחו של בוגר דייוויס. מישהו מהנוכחים ביקר בבית הספר הזה? יש לכם מושג כמה הוא חשוב? ‏ PRRP שו"ת 22:27, 25 במאי 2009 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 06:08, 15 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 06:09, 15 במאי 2013 (IDT)

איזו קטגוריה מתאימה לערך[עריכת קוד מקור]

משתמש:דוד שי מוחק את הערך מהקטגוריה "רמת הגולן", בנימוק של "קטלוג כפול" בגלל שהערך נמצא בקטגוריה "רמת הגולן:מבנים".
להבנתי זה לא נחשב "קטלוג כפול", כיון שליקב יש חשיבות כ"תעשיה בגולן", הרבה מעבר לחשיבותו כ"מבנה בגולן". ולכן המיקום העיקרי (בהעדר קטגוריה "רמת הגולן:תעשיה) הוא בקטגוריה הכללית "רמת הגולן". --בן נחום - שיחה 22:04, 27 באפריל 2016 (IDT)

הערך נמצא בקטגוריה:קצרין, שנכללת בקטגוריה:רמת הגולן, ולכן אין צורך שיופיע ישירות גם בקטגוריה:רמת הגולן. דוד שי - שיחה 22:16, 27 באפריל 2016 (IDT)
אהה, קודם לא הבנתי נכון.
אבדוק עכשיו אם יש מקום לקטגוריה "רמת הגולן: תעשיה". --בן נחום - שיחה 22:27, 27 באפריל 2016 (IDT)
לפי המודל של קטגוריה:הרצליה: חברות אפתח קטגוריה:רמת הגולן: חברות. דוד שי - שיחה 22:28, 27 באפריל 2016 (IDT)
OK--בן נחום - שיחה 23:48, 27 באפריל 2016 (IDT)