שיחת משתמש:Amire80

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

על הלוח הזה

אוי, מה זה?

זה ניסוי בזרימה, מערכת דפי השיחה החדשה עבור ויקיפדיה.

לפני דיווח על בעיות הציצו ברשימת הבעיות הידועות. מי שמחפש שיחות ישנות מוזמן לגנזך.

זה נכון לגבי כל דף דיונים בכל אתר אינטרנט, אבל יהיה טוב אם לכל לדיון תהיה כותרת משמעותית ולא „שלום”.

יש עוד דרכים ליצור אתי קשר.

MediaWiki message delivery (שיחהתרומות)
Newsletter • April 2019

Welcome to the fourth issue of the Timeless newsletter, with a cat! Or maybe not.

Un chat qui miaule???

It's true! The angry cat, a fundamental part of Timeless, has resulted in confusion and bug reports all across the projects and phabricator. And now it shall be immortalised forever in the new, shiny Timeless logo.

Updates:

After putting off the project for three months because I got hit in the head with a flight of stairs, and then putting off the project for another two months while working out what the status of the grant was, I have now put off the project even more in order to focus on my other project for a bit. So progress lately has been a bit whims-based as a result:

Radar:

 • The French Wiktionary voted to set Timeless as their default skin, with results possibly as you might expect: I ran away and hid, and the WMF said no. A bit of discussion later and we largely agreed that all else aside, this is a bit of a branding issue, but we love the enthusiasm! Also the bug reports that inevitably come out of such a discussion. I'm still working on properly going through those.
 • Theme support is still stuck in limbo, but now we have another skinning RfC. tl;dr, we wanna replace the entire skinning system, and Skizzerz'll write a prototype later.

I will be fully resuming work on Timeless next week, or maybe the week after, depending on what madness (or illness) comes out of the Hackathon in Prague. Please come talk to me there to discuss strategy!

-— Isarra 19:51, 14 במאי 2019 (IDT)

תשובה ל"Timeless Newsletter • Issue 4"

האם ניתן להשתמש בכלי התרגום עבור דפים מחוץ למרחב הראשי?

1
WikiJunkie (שיחהתרומות)
תשובה ל"האם ניתן להשתמש בכלי התרגום עבור דפים מחוץ למרחב הראשי?"
Hexagone59 (שיחהתרומות)

שלום במקרה נתקלתי בזה שרוכים למי פונים ? ~~~~

Amire80 (שיחהתרומות)

פשוט משחזרים.

תשובה ל"מישהו וִנְדֵל את הערך שרוכים"
Mbkv717 (שיחהתרומות)

מ ז ל ט ו ב !

TMLN123 (שיחהתרומות)

גם אני מצטרף לברכות ולאיחולים. מזל טוב, מזל טוב מקרב לבǃ

Ewan2 (שיחהתרומות)

גם כן מ ז ל ט ו ב ! ושנה חדשה טובה לאמיר. Ewan2 - שיחה 01:39, 31 בדצמבר 2018 (IST)

IKhitron (שיחהתרומות)

מ ז ל ט ו ב !

Amire80 (שיחהתרומות)

תודה :)

התו השמיני (שיחהתרומות)

מ ז ל ט ו ב !

אלעדב. (שיחהתרומות)

מ ז ל ט ו ב !

DMY (שיחהתרומות)

מ ז ל ט ו ב ! dMyשיחה • 20:51, 02/01/2019 • כ"ו בטבת ה'תשע"ט

Ldorfman (שיחהתרומות)

באיחור קל, מזל טוב גם ממני. להתראות במפגש הקרוב בעירך.

תשובה ל"יום הולדת שמח!"
David7031 (שיחהתרומות)

רק לתשומת ליבך

"ניתן להצביע לסרט אחד בלבד"

יום טוב ~~~~

Ldorfman (שיחהתרומות)

בדיוק כתבתי לגבי זה, ואז ראיתי את ההודעה הזאת... אמיר, אנא עדכן את הדף בסרט שהכי תרצה מתוך השלושה להם הצבעת. תודה ולהתראות.

תשובה ל"בחירת סרט למפגש"
MediaWiki message delivery (שיחהתרומות)
Newsletter • December 2018

Welcome to the third issue of the Timeless newsletter, complete with a somewhat dubious explanation of where I've been all this time.

Somewhat dubious explanation of where I've been all this time:

I suffered a rather bad concussion in October, which knocked me pretty much completely out of commission through November, and I'm still recovering even now. One person = bus factor of one, even though it wasn't actually a bus but a very short flight of stairs.

Updates:

 • Random bugs have been fixed. More bugs have been found. For a full list of horrors, see the workboard.
 • Implementing themes (T131991: the dark/night mode and winter variants of the skin) has proven far more complicated than initially thought, lacking either the extension, or preferably, some core support for this functionality. Thus:
  • I have submitted a Request for Comment proposing to merge Extension:Theme into core - this will enable skins to specify style variants as distinct options for users to select in their preferences by letting the skin specify the styles separately for each, a much neater way of implementing this than some of the existing hacks.
  • Jack Phoenix has already submitted a patch to do this. We simply need the buy-in and consensus to merge it, and to resolve whatever issues may arise from this wider review.

Comments on the RfC (MediaWiki wiki RfC page, task) or bugs, or further reports, are always appreciated.

Until next time, hopefully with no further injuries,

-— Isarra 00:35, 21 בדצמבר 2018 (IST)

תשובה ל"Timeless Newsletter • Issue 3"
קיפודנחש (שיחהתרומות)

שלום אמיר.

בקטע של תרגום, לפעמים עוזר לדעת באופן מקיף אם יש לקישור פנימי בדף אותו קוראים, בינוויקי בשפה מסוימת, ומהו. זה לא נשמע מאד ברור, אז להמחשה: מישהי קוראת ערך באנגלית, ומעוניינת לדעת לאילו מהקישורים הפנימיים יש בינוויקי בעברית, ומהו, או אפילו יותר מעניין: מישהו שלא יודע רוסית, קורא ערך ברוסית בעזרת גוגל תרגום, ויהיה יותר נוח, אם הקישורים הפנימיים, במקום לקשר לערך אחר בוויקירוסית, יקשרו ישירות לבינוויקי של הערך האחר באנגלית, אם קיים.

דוגמה קצת אחרת היא קטגוריות: למשל, בדף של קטגוריה מסוימת בויקינגליש, אני רוצה לדעת לאילו מהערכים בקטגוריה יש בינוויקי בעברית, או אולי יותר מעניין, לאילו מהערכים בקטגוריה _אין_ בינוויקי בעברית.

לפני כמה זמן כתבתי סקריפט בשם 92, או "החלף קישורי שפה". אצלי הוא מותקן במטא, כך שהוא זמין לי בכל ויקיפדיה. הוא מוסיף לאיזה תפריט "החלף קישורי שפה", ובלחיצה עליו, כל הקישורים בדף שיש להם בינוויקי בשפה שבחרת מסומנים (הבחירה מהי ה"שפה האחרת" נעשית כרגע בדף הסקריפטים האישי, אבל זה לא ביג דיל להקפיץ תפריט ולאפשר לבחור שפת יעד "בזמן אמתי"), והקישור עצמו מוחלף לבינוויקי שלו (הטקסט של הקישור לא משתנה).

חשבתי לתומי שכלי כזה, ממוסד, יכול להיות עזרה גדולה למי שעוסק בתרגום - אודה לך אם תנסה את הכלי (שאל אותי אם משהו לא ברור בהפעלה - מודי הפעולה נקבעים כרגע לפי משתנים בדף הסקריפטים האישי), ואם תחשוב שהוא מועיל, שקול להוסיף משהו דומה לארגז הכלים שפרויקט התרגום מציע.

בברכה - קיפודנחש 23:06, 8 בדצמבר 2018 (IST)

Amire80 (שיחהתרומות)
קיפודנחש (שיחהתרומות)

כנראה לא הבהרתי את עצמי. "תרגום תוכן" זה כשמתרגמים. הכלי הזה הוא כשקוראים. אם אפשר בעזרת "מיוחד:תרגום תוכן" להיכנס לדף קטגוריה באנגלית ולראות מיד לאילו ערכים (או קטגוריות משנה) יש בינוויקי בעברית, אז כנראה הפספוס הוא אצלי - מעולם לא ניסיתי להשתמש בכלי הזה בזמן קריאה, ולא ידוע לי שזה בכלל אפשרי.

Amire80 (שיחהתרומות)

אה, כזה אין.

יש תכנון מפורט מאוד לעשות מתישהו כלי יסודי שמשווה קטגוריות בצורה כזאת, מתוך כוונה לעזור לאנשים להתחיל לכתוב ערכים לפי נושאים ולהשלים קטגוריות משפה לשפה: https://phabricator.wikimedia.org/T96147 . אולי יסודי מדי, כי הכנו את כל העיצוב, אבל עוד לא הגענו לבצע את זה, אבל מתישהו נגיע.

קיפודנחש (שיחהתרומות)

אוקצור, בקשתי היא שתנסה את הכלי הזה (סקריפט 92), ועדיף במטא, ותראה אם זה יכול להיות מעניין. אם יש הערות ספציפיות ("תצבע את זה בוורוד"), אשמח לשמוע.

Amire80 (שיחהתרומות)

איך אני יכול להפעיל אותו כדי שיעבוד בוויקיפדיה האנגלית?

קיפודנחש (שיחהתרומות)

תציץ בדף הסקריפטים האישי שלי במטא. מופעלים שם שניים: 92 ו 88. תתייחס רק ל 92.

הדוגמה שם גם מראה איך קובעים את שפת היעד (במקרה שלי, עברית, שזה כמובן לא שימושי כשקוראים כאן). ניתן לעשות override לשפת היעד בוויקיפדיות מסוימות בעזרת שורה דומה בדף הסקריפטים האישי באותן ויקיפדיות.

Amire80 (שיחהתרומות)

זה עובד, אבל יש כל מיני קשיים.

למשל, אם אני נכנס ל־:en:Category:Cuisine of Sicily ולוחץ על הכפתור, אז לא רואים שמשהו קרה. היעד של Caciocavallo משנה לקשקבל בעברית, אבל היה עוזר לי יותר אילו גם המראה היה משתנה איכשהו. למשל, אילו הצבע היה משתנה, או שזה היה הופך לבולט, או שהיה נוסף איזה אמוג׳י ליד, או שהייתה מופיעה כותרת בעברית, או איזה שילוב של כל הנ״ל.

קיפודנחש (שיחהתרומות)

אתה צודק כמובן. ככה זה צריך לעבוד, וככה זה גם עובד, האשמה היא בי, ששכחתי לציין שצריך להציץ גם בדף הסגנונות שלי במטא.

הסקריפט בהחלט לא מהוקצע, כתבתי אותו לפני כמה שנים, בתגובה לבקשה. המבקש או המבקשת לא ביקשו את הסקריפט הזה דווקא, אבל לדעתי זה פיתרון אלגנטי לצורך ממנו באה הבקשה. הסקריפט הוא ברמת פרוטוטייפ, כשאחד הדברים שאשמח לראות (מישהו אחר) מוסיף, זה קצת ui שנותן למשתמש שליטה בשפת היעד. שכלול נוסף שהזיתי, ולא ברור אם הוא רצוי, זה אפשרות ליותר משפת יעד אחת.

לפני שנים ביקשתי משהו כזה בפבריקטור עבור "כרטיסים מרחפים". לא קרה.

תשובה ל"תרגום"
נרו יאיר (שיחהתרומות)

שלום אמיר. מחקת לא מזמן את דף השיחה של 37.26.147.233. יש שם המשכיות ברורה וכל הנראה זה טרול התזמורות. לכאורה אין סיבה למחוק את המידע, ולא הייתי אפילו מארכב. זה נראה רלוונטי גם לעתיד.

Amire80 (שיחהתרומות)

שחזרתי. תודה על ההערה.

תשובה ל"מחיקת דף שיחה של אנונימי"
MediaWiki message delivery (שיחהתרומות)

The second issue of the Timeless newsletter is out.

The news: Themes are coming to Timeless! Your infobox and navbox templates in particular are probably going to look absolutely horrible in the new built-in night mode.


For more information, background, plans and progress updates, please see the full issue on Meta, complete with a ridiculous list of phabricator task links, gratuitous mention of other skins, and me complaining about the current state of MediaWiki skinning in general.

-— Isarra 01:48, 30 August 2018 (UTC)

תשובה ל"Timeless Newsletter • Issue 2"
MediaWiki message delivery (שיחהתרומות)
Newsletter • July 2018

Welcome to the first issue of the Timeless newsletter! This issue is being sent or forwarded to everyone who has at some point expressed an interest in the project, give or take, as well as a couple of other potentially relevant pages, so if you would like to continue (or start) receiving this newsletter directly, please sign up for further updates on the meta page.


The news:

The Timeless grant has been selected for funding, and the project is now underway!

While I've had a somewhat slow start working on the project for health reasons, I'm pleased to announce that everything described in the proposal is now either happening, or on its way to happening.

Current progress:

 • The project now has a to serve as a directory for the various related pages, workboards, and local discussions and help pages. It's probably incomplete, especially with regards to specific language projects that might have local pages for Timeless, so if you know of others, please add them!
 • Outreach: I've been talking to various people and groups directly about skinning, desktop/mobile interfaces, project management, specific component support, and other things, and have begun to compile a very shoddy list of skinning problems and random issues on mw.org based on this. Some of this may inform the direction of this project, or possibly this project will result in building a more proper list that can then be used for other things. We shall see.
 • Some development - task triage, code review, bug fixing, and various rabbit holes involving ...overflows.

General plan for the future:

 • Triage the rest of the workboard.
 • Catch up with all the talkpages and other bug reports that have been left various other places that are not the project workboard
 • Do all the bug fixes/features/other things!
 • Some proposals aimed at Commons and Wikisource in particular (maybe, we'll see)

Essentially, the grant as written shall be carried out. This was the plan, and remains the plan. Timelines remain fuzzy, but while there have been some initial delays, I don't particularly expect the timeline for project as a whole to change a whole lot.

Also, for anyone at Wikimania right now: I am also at Wikimania. Come talk to me in person!

Thank you all for your interest and support thus far!

-— Isarra 15:23, 20 ביולי 2018 (IDT)

This issue has been sent regardless of signup status. To receive future issues please add yourself on the massmessage list.

תשובה ל"Timeless Newsletter • Issue 1"