שיחה:ישיבת נחלת הלויים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ישיבה, כלומר בית ספר, בלי ייחוד ובלי חשיבות אנציקלופדית.

אמנם הישיבה צמחה במהלך השנים מצריף קטן למבנה גדול אבל אין בה כל ייחוד לעומת ישיבות אחרות מסוגה. ואין הבדל בחשיבות בינה לבין בית הספר היסודי "תל חי" שאינו רחוק ממנה. 18:24, 17 באוקטובר 2008 (IST)

הישיבה התורנית שיש להבהיר את מעמדה... במה בדיוק הישיבה הזו מיוחדת? Damzow - שיחה 15:29, 19 באוקטובר 2008 (IST)

הישיבה שמה דגש מיוחד על הרעיון המוסרי בשונה משאר הישיבות, ובמידה מסויימת הישיבה חותמת את תנועת המוסר שאינה קיימת עוד בימינו.--אורןגבע - שיחה 11:08, 22 באוקטובר 2008 (IST)

נניח שהבנתי את המושג "הרעיון המוסרי" ואת "תנועת המוסר", איך זה מתבטא בערך? Damzow - שיחה 11:20, 22 באוקטובר 2008 (IST)
אני מציע להוסיף זאת בערך, ולבססו, ואז ניתן יהיה לבחור העניין. --Idodo62 - שיחה 19:49, 23 באוקטובר 2008 (IST)

דיון חוזר 2015[עריכת קוד מקור]

הדיון הנ"ל ישן מאוד. אני חושב שכיום ניתן בהחלט להחזיר את הערך, זהו ערך על ישיבה לכל דבר ועניין וכדאי מאוד לעשות שיחזור. העורך היהודישיחה • י"ח בתמוז ה'תשע"ה • ה' הוא הא-להים
האם השתנה מאז משהו בישיבה?, האם צמח לה ייחוד שיצדיק ערך עליה? • איקס איקס - שיחה 22:25, 5 ביולי 2015 (IDT)
כן. לפי כללי החשיבות הנוהגים כיום, ישיבה ותיקה כמו זו, עם מאות תלמידים. הגדולה בחיפה ומן הסתם באיזור הצפון כולו. ישיבה לא צריכה ייחוד על פני שאר הישיבות, אלא צריכה חשיבות, כלומר ותק ומספר תלמידים, כמו גם צוות בעל שם וכדומה. ראש הישיבה (ישראל מאיר וייס) והמשגיח (אורי וייסבלום) של ישיבת נחלת הלויים הם אישי חינוך ותיקים, ולשניהם חשיבות גם מחוץ לישיבתם (למרות שהמשגיח מסרב לעסוק בעניני הכלל, ובכל ענין שאינו נוגע לישיבתו. ספריו ידועי שם ונלמדים). ביקורת - שיחה 23:57, 5 ביולי 2015 (IDT)
זה שהיא הגדולה בחיפה מעיד רק על חשיבות יחסית (ביחס למי? ישיבת ויז'ניץ?) אבל לא אומר הרבה על גודל מוחלט. מה גודלה של נחלת לויים ביחס לישיבות נחשבות אחרות, (חברון, פוניבז', מיר, גור) • איקס איקס - שיחה 00:12, 6 ביולי 2015 (IDT)
היא שווה בחשיבותה לישיבות נחשבות כמו: ישיבת באר התורה, ישיבת בית מתתיהו, וישיבת כנסת יצחק (חדרה), וותיקה יותר מישיבות כמו ישיבת דרך חכמה וישיבת תורה בתפארתה. ביקורת - שיחה 00:23, 6 ביולי 2015 (IDT)
ותק אינו הצדקה לערך בוויקיפדיה. האם נכתב עליה בתקשורת? האם התרחש בין כותליה דבר ייחודי? אם כן, אנא פרטו. במה היא שונה מאלפיים ישיבות אחרות? בברכה, דני. Danny-wשיחה 01:53, 6 ביולי 2015 (IDT)
Danny-w, מתוך אלפיים הישיבות שהזכרת, יש כמה עשרות בודדות שבהן מאות תלמידים. ולכל ישיבה יש את הייחוד שלה, כמו שלכל מכללה או מוסד אקדמי אחר יש את הייחוד שלו שמושך אליו תלמידים. ברשימת הישיבות שציינתי לעיל, תוכל להתרשם שישיבות מסוג זה מופיעות אצלנו מאז ומתמיד. ביקורת - שיחה 10:06, 6 ביולי 2015 (IDT)
מקובלים עליי דבריו של ביקורת, ונראה שהערך עומד בסטנדרטים המקובלים כיום לערכים על ישיבות. כשם שאנו נוהגים לכתוב ערכים על בתי ספר תיכונים, כשהקריטריונים המקובלים הם ותק ומספרי תלמידים, ואין דרישה לכתבות בתקשורת או לייחודיות, כך אין לבוא בדרישה לכתבות בתקשורת או לייחודיות כשבאים לכתוב ערכים על ישיבות ותיקות שעברו בהן ברבות השנים תלמידים רבים. שינוי הנסיבות המהותי כאן הוא בעיקר שינוי שחל ב-7 השנים שחלפו במדיניות דה פקטו שלנו לגבי ערכים על ישיבות. אני תומך בשחזור הערך. Lostam - שיחה 11:22, 6 ביולי 2015 (IDT)
הישיבה עומדת בקריטריונים המקובלים כאן כיום לישיבות. רק צריך לוודא שהערך יהיה כתוב כמו שצריך. בריאן - שיחה 11:47, 6 ביולי 2015 (IDT)
אפשר להתחיל עם שחזור הערך הישן. לא ראיתי בדיון הערות על כך שהוא אינו ראוי כערך. • איקס איקס - שיחה 15:34, 6 ביולי 2015 (IDT)
בציבור הליטאי יש מדרג בלתי כתוב (וכמובן נתון למחלוקות לגבי המיקומים) לעניין חשיבותן של ישיבות. המדדים לא ברורים, אבל אפשר למנות ביניהם ענייני ביקוש וכדומה. מתאר לעצמי שהעניין התעורר מחדש כשהתברר שלישיבות פחות נחשבות "לכל הדעות" קיים ערך. כמדומני שאין ספק שהיחס של החרדים לישיבותיהם שונה לחלוטין מיחס החילונים לתיכוניהם, ועל כן לא אתפלא אם השוואה זו מעליבה אותם (ולא באתי לגרוע מערך התיכונים חלילה, או לומר מי חשוב מי ממי, אלא להבדיל בין צורות ההתייחסות). סתם פרשנות אישית, אני די חדש מכדי להביע עמדה לעניין הערך. סאבעלוטודו - שיחה 18:58, 6 ביולי 2015 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

אינני מבין מדוע ערך זה עולה בחשיבותו על הערך קהילת אשל אברהם, שהיא הקהילה הקונסרבטיבית היחידה בבאר שבע ומהראשונות בארץ, ולא נמצאה חשובה דיה. האם מכיוון שמדובר במסגרת אורתודוכסית? אבקש גזירה שווה - ודיון על שתי המסגרות. בברכה, דני. Danny-wשיחה 16:12, 6 ביולי 2015 (IDT)

שני דברים: האם יש מקום להשוות בין ישיבה לבין קהילה/בית כנסת? מבלי לדון בגופו של הערך ההוא, אני לא בטוח שיש קשר בין שתי הקטגוריות. דבר שני, אין ספק שלקהילה האורתודוכסית יש יתרון כאן בגלל מספר המשתמשים המשתייכים לזרם זה ואולי בגלל מספרם הכללי באוכלוסיה הדתית. בטוח שצריך לתקן את זה, אבל תוך שימוש באמות מידה מתאימות. בריאן - שיחה 16:32, 6 ביולי 2015 (IDT)
ישיבה זה מקום שנמצאים שם עשרות או מאות בחורים כל היום, מבוקר ועד הלילה רצוף, זה ממש הבית שלהם, בניגוד לקהילה ועוד קונסרבטיבית שפעם בשבוע באים, מדברים והולכים. רבים מתעניינים ברמת הישיבה הן הבחורים ההולכים לשם והן משפחותיהם, ישיבה של בחור זה מעין תעודת זהות שלו, אף אחד לא מייצג את הרב עובדיה כמי שמתפלל בבית כנסת X ,אבל מייצגים אותו כבוגר פורת יוסף. העורך היהודישיחה • י"ט בתמוז ה'תשע"ה • ה' הוא הא-להים
השתכנעתי מדבריו של ביקורת. תומך בשחזור הערך. גילגמש שיחה 18:36, 6 ביולי 2015 (IDT)
בעד שחזור, יש חשיבות. ציון הלוישיחה • י"ט בתמוז ה'תשע"ה 19:03, 6 ביולי 2015 (IDT)
בריאן ודני, אני לא חושב שיתרון מספר המשתמשים אמור ליצור הטיה, אני משתייך תרבותית לקהילה האורתודוקסית, אבל אצביע תמיד בעד ערכים חשובים ללא קשר להשתייכותם לזרם כזה או אחר, וגם כתבתי ואכתוב ערכים כאלו. הקשר בין בית כנסת לישיבה דומה לקשר בין קלאב של שבת למכללה להשכלה גבוהה. ביקורת - שיחה 19:19, 6 ביולי 2015 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

אם כבר, אז מה שיוצר חשיבות הוא לא מספר המתפללים אלא ייחודו של הערך. הקהילה הקונסרבטיבית היחידה בבאר שבע (בירת הנגב והעיר המטרופולינית), קהילה ששורדת כבר כ-40 שנה (מהראשונות בארץ), וכל זאת בהיעדר מימון ממשלתי, ובאווירה לא אוהדת בלשון המעטה, בעולמנו הנוטה לאורתודוכסיות, הוא בעל חשיבות רבה יותר - מישיבה אחת מתוך אלפיים. ההשוואה שהצעת, ביקורת, בין מכללה להשכלה גבוהה (השוואה שלדידי היא מחמיאה מדי לישיבה לא אקדמית) לבין קלאב של שבת, תהיה נכונה - במקרה שבו אותו קלאב של שבת יהיה היחיד מסוגו (!!) בעיר בת 250,000 איש (ובמטרופולין בן 550,000 איש); ובמקרה שבו, בניגוד למכללה המתוקצבת כמו אלפיים אחרות - אותו קלאב אינו מתוקצב כלל ונדרש לשרוד (ואכן שורד) לבדו, בסביבה שבלשון המעטה אינה מחבבת קלאבים. והוא עדיין שורד, קיים, והוא חלק אינטגרלי מהסביבה בעיר כבר 40 שנה, על 1800 חברי הקהילה שלו. 


מאחר שעורכי ויקיפדיה האורתודוכסים הצביעו כאן - באופן מוטה בצורה מודעת (ניתן לרואת מי הצביע שם), ההשוואה שעשית כאן אינה מטיבה עם הישיבה, לעומת ה"קלאב". ההיגיון אומר ההיפך: שלא לחדש את ההצבעה הנוכחית על הישיבה עדיין , לפני שיתקיים דיון מחדש, בכפוף לשיקולי חשיבות שווים, גם לגבי קהילת אשל אברהם בבאר שבע. בברכה, דני. Danny-wשיחה 21:32, 6 ביולי 2015 (IDT)

דני, אתה נוגע בשאלה של חשיבות טריוויאלית מול חשיבות אנציקלופדית. צייר חשוב מאד, אינו חשוב טריוויאלית כי היו פחות או יותר עוד עשרת אלפים כמוהו בכל הדורות, ואילו הצייר הראשון שהיה גם כדורגלן וגם מאלף נחשים הוא סנסציה טריוויאלית ממדרגה ראשונה. אתה אמור לדעת שבאנציקלופדיה המדד הפוך בתכלית. דעתך על ההשוואה בין ישיבה לאוניברסיטה נכונה בתכלית מההיבט האקדמי, ולכן באנציקלופדיה למוסדות השכלה גבוהה, לא היה לישיבה מקום, אבל כמוסד חינוך בעל השפעה על עיצוב דמותם של תלמידיו ייתכן וחשיבותה של ישיבה ללומדים בה גדולה יותר. יהיה אשר יהיה, הנסיון לקשור בין הערך הקרוב ללבך לערך אחר הוא לא במקומו לעניות דעתי. ביקורת - שיחה 21:42, 6 ביולי 2015 (IDT)
דני, אתה מוזמן להשוות לקהילת אשל אברהם כשנדון בבית כנסת שהנימוק העיקרי לחשיבותו הוא שהוא קיים כבר 40 שנה והיה הראשון בעיר מסוימת. כאן זה פשוט לא קשור. נרו יאירשיחה • י"ט בתמוז ה'תשע"ה • 23:51, 6 ביולי 2015 (IDT)

כדאי לשחזר את הערך, למוסדות חשובים פחות בהרבה יש ערך --יעלי 1 - שיחה 00:13, 7 ביולי 2015 (IDT)

לא מובן לי מה הקשר של הקהילה הקונסברטיבית לדיון כאן. כאן דנים בישיבת נחלת הלויים ולא בערך אחר כלשהו. במהלך השנים נמחקו אלפי ערכים, אף אחד מהם לא קשור לדיון הנוכחי. גילגמש שיחה 14:24, 7 ביולי 2015 (IDT)
גם לעניות דעתי הישיבה ראויה וזכאית לערך. מקוה לטובשיחה • כ' בתמוז ה'תשע"ה • 14:41, 7 ביולי 2015 (IDT)
בהתאם לדברים, שוחזר הערך. בריאן - שיחה 15:58, 12 ביולי 2015 (IDT)

חוסרים במידע[עריכת קוד מקור]

הרב אברהם אליהו ארנפרוינד גם משמש כר"מ בישיבה כמו"כ ראש ה'קיבוץ' הוא הרב דניאל פרבשטיין בנו של הרב אברהם פרבשטיין זצ"ל ראש ישיבת חברון 185.24.206.249 01:23, 19 במרץ 2018 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

לקראת סוף הערך הארכתם להסביר על פתיחתה של סניף נוסף לישיבה. כאחד שלמד בישיבה בעפולה, הנני מכיר היטב את הדברים ולכאורה יש כאן טעות מרה בנושא. הישיבה הגולה עפולה או נחלת עפולה אינה סניף כלל וכלל אלא ישיבה בפני עצמה עם רבנים ומורי דרך שונים בתכלית מהישיבה בחיפה. מקור הטעות היא מחמת היות מקימי הישיבה ורבניה בוגרי הישיבה בחיפה ולכן ניתנה לה שם כסניף אבל היא אניה סניף בשום צורה לא במישור העינייני ובודאי לא במישור הכלכלי. בכל אופן לגבי שאר הפרטים שציינתם, כגון שנת ייסודה ורבני הישיבה וכו' הצדק איתכם. לדעתי אתם צריכים לכתוב ערך חדש בנושא הישיבה הגדולה עפולה וכן לגבי הקהילה החרדית בעפולה המונה קרוב לאלף איש עם נציגים בעייריה משני המפלגות החרדיות הקיימות (יהדו"ת וש"ס) דווח על ידי: דוד דאקס 2A01:6500:A049:6EB8:F79A:67A5:4026:D45C 19:50, 10 בפברואר 2020 (IST)

איננו כותבים ערכים על קהילות חרדיות בערים מסוימות, גם אם יש להן 5000 איש. לגבי הנושא הראשון, מתייג את משתמש:ביקורת, משתמש:דגש חזק, משתמש:קובץ על יד, משתמש:פיראוס. נרו יאירשיחה • ט"ו בשבט ה'תש"ף • 20:13, 10 בפברואר 2020 (IST)
אינני מכיר את הישיבה הזו. אם זה חשוב אשתדל לברר. דגש חזק - שיחה 20:15, 10 בפברואר 2020 (IST)
הישיבה קיימת כבר תשע שנים, זמן מכובד (כמו ישיבת רינה של תורה שנפתחה באותו זמן). אם יהיה לנו מידע על מספר התלמידים נוכל להתקדם עם זה. ביקורת - שיחה 20:27, 10 בפברואר 2020 (IST)
נכון. אבל לחלוטין לא עונה על מה שנשאל. דגש חזק - שיחה 20:29, 10 בפברואר 2020 (IST)
גם אני לא מכיר. אנסה גם אני לברר אי"ה. פּ‏ִירֵאוּס § שִֹיחָה 20:56, 10 בפברואר 2020 (IST)