לדלג לתוכן

ישיבת דרך חכמה

המונח "דרך חכמה" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו דרך חכמה (פירושונים).
ישיבת דרך חכמה
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
ישיבה
השתייכות ישיבה ליטאית
תקופת הפעילות ה'תשס"ב–הווה
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב אליעזר צבי סילבר והרב יונתן וילנסקי
תלמידים
כ- 200
שונות
ספרים בדרכי החכמה
מיקום
מיקום ירושלים שכונת הר נוף
מדינה ישראלישראל ישראל
קואורדינטות 31°47′01″N 35°10′42″E / 31.783611111111°N 35.178472222222°E / 31.783611111111; 35.178472222222
(למפת ירושלים רגילה)
 
ישיבת דרך חכמה
ישיבת דרך חכמה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ישיבת דרך חכמה הייתה ישיבה גדולה חרדית-ליטאית בירושלים. הישיבה הוקמה ב-2002 על ידי הרב אליעזר סילבר והרב יונתן וילנסקי. בשיאה מנתה 300 תלמידים. בשנותיה האחרונות התקשתה ברישום התלמידים ונסגרה ב-2023 כאשר תלמידי הישיבה המעטים שנותרו פוזרו בישיבות אחרות.

אחד מראשי הישיבה, הרב יהונתן וילנסקי, פתח באפריל 2023 ישיבה לבחורים מבוגרים (ישיבת קיבוץ) בשם 'קניין חכמה' ביחד עם הרב שמואל ניימן במבנה הישיבה בשכונת הר נוף בירושלים. לאחר כחודשיים התפלגה הישיבה על רקע חילוקי דעות בין הרבנים על צורת החינוך בישיבה. הרב ניימן פתח ישיבה בקריית יערים והרב וילנסקי המשיך את ישיבת ישיבת הקיבוץ בהר נוף.

לאחר כמה חודשים עברה ישיבתו של הרב ניימן להר נוף במבנה ישיבת היכל התורה של הרב צבי קושלבסקי הרב ניימן עזב את הישיבה וכיום היא בראשות הרב פוגל

במאי 2024 הכריז הרב וילנסקי על הקמת ישיבה גדולה חדשה בסיגנון מחודש, יחד עם הרב משולם ברנדוין, ראש ישיבת חדוות התורה, שתשלב בחורים צעירים מישיבות תיכוניות ובחורים מבוגרים מישיבות רגילות שיקדמו אותם.לבסוף הקמת הישיבה לא יצאה לפועל. ונשארת במתכונת ישיבת קיבוץ

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה הוקמה בשנת תשס"ב (2002) על ידי הרב אליעזר צבי סילבר, מחבר הספר דרך אליעזר ותלמידו של הרב נחום פרצוביץ, שכיהן עד אז כר"מ בישיבת עטרת ישראל, והרב יהונתן וילנסקי, שכיהן כר"מ בישיבת אור ישראל בפתח תקווה.

הישיבה שכנה בתחילה במבנה ארעי בשכונת סנהדריה בירושלים. לאחר שלושה חודשים עברה הישיבה למבנה בשכונת הר נוף בירושלים, השייך לעיריית ירושלים.

בשנותיה הראשונות הוציאה הישיבה כרך בשם "בדרכי החכמה" ובו חידושים של בחורי הישיבה על המסכת הנלמדת.

בעקבות מחלוקות משפטיות אודות הקצאת הבניין בירושלים עברה הישיבה באלול תשע"א למבנה של מדרשית נעם בפרדס חנה. בתחילת תשע"ב שבה לירושלים למבנה שבו שכנה ישיבת נר ישראל של חסידות גור, בסמיכות לרחוב בר-אילן בירושלים, ובשנת תשע"ד שבה לשכונת הר נוף לאחר שהוקצה לה שטח בשכונה.

ב-2018 גילתה הנהלת הישיבה כי בחורים שלומדים בישיבה השתתפו כניצבים בסדרה "שבאבניקים", והם סולקו מהישיבה.[1]

ב-2021 החליטה הנהלת הישיבה לחלק את הישיבה לשתי מחלקות, מחלקה אחת של בחורים שמרנים ומחלקה שנייה של בחורים חרדים מודרניים. החלוקה נועדה לשמור על בחורים בני משפחות חרדיות שמרניות מהשפעות המודרניים. על פי תוכנית החלוקה לכל מחלקה יוקצה בית מדרש נפרד ואגפים נפרדים בפנימייה. בני הישיבה מכנים את תוכנית החלוקה בשם: 'הרעים והטובים'.[2] בהמשך השנה קבוצת הבחורים ’הרעים’ פתחה ישיבה משלה בשם שערי דעת בראשות הרב חננאל גרינוולד ושוכנת ביישוב בית מאיר.

בשנת 2022 הודיעו ראשי הישיבה כי הם אינם מקבלים תלמידים לשנה הבאה והישיבה תעבור למתכונת של ”קיבוץ”.

בחורף ה'תשפ"ג הודיעה הנהלת הישיבה לאחרוני התלמידים כי הישיבה סוגרת את שעריה, ומבנה הישיבה הושכר למוסדות שונים. במכתב ששלח ראש הישיבה הרב יונתן וילנסקי לבוגרי הישיבה הוא הודיע על הקמתה של ישיבה חדשה בשם "קניין חכמה", כשעמיתו הרב אליעזר סילבר יעמוד בראשות כולל אברכים בשכונת רמת שלמה בעיר[3].

הגורם לסגירת הישיבה מצוי במחלוקת, יש שתולים זאת בחלוקה לרעים והטובים שיצרה לישיבה שם גנאי, כשאחרים מכחישים זאת[4].

צוות הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הר"מים שכיהנו בישיבה הם הרב יעקב שמואלביץ מראשי ישיבת מיר, הרב יוסף דוד רובינשטיין ראש ישיבת נתיבות התורה בבית שמש, הרב מרדכי יהודה לייב זק"ש, הרב אברהם פרלמן, הרב נתן קפלן, הרב יוסף גולדשטיין והרב בנימין גרילק. המשגיחים בישיבה היו הרב אהרן וילנר (לימים אחד ממשגיחי ישיבת אור אלחנן), והרב דורון דוד גולד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]