שיחה:כפר הילדים והנוער ויצו קנדה הדסים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הדסים לא נראה לכם שם יותר הגיוני? A&D - עדי 21:51, 18 מאי 2006 (IDT)

מיזם קואורדינטות בישראל[עריכת קוד מקור]

מיזם קואורדינטות בישראל
Bouncywikilogo.gif   מיזם קואורדינטות בישראל     Rotating globe.gif
Israel map-DMSpositioning.svg

איתור קואורדינטות באמצעות "עמוד ענן"
Postscript-viewer-shaded.png הסבר מפורט על שיטת העבודה

סטטוס = טופל
משתמש = DMY שיחה תרומות למיזם

בסיום הטיפול בערך לא לשכוח לעדכן:
|סטטוס = טופל
|משתמש = <שם משתמש>

אם הערך איננו מתאים למיזם זה מסיבות שונות, אין למחוק תבנית זו. צריך פשוט לרשום: |סטטוס = אין צורך

פירוט יתר בפסקאות תלמידים ומורים נודעים[עריכת קוד מקור]

למרות גישתי ה"מכלילנית" בעיקרה, אני חשה אי נוחות למראה הרשימה הארוכה והמפורטת עד מאוד של תלמידים ומורים נודעים בערך על הכפר. (הדבר גם מאפשר פעם אחר פעם לאנשים שונים להוסיף לכאן עוד ועוד שמות ופירוט, ללא בקרה). השוואה ל-35 הכפרים האחרים בקטגוריה:כפרי נוער, מעלה כי באף ערך אין פירוט כזה, חוץ מכדורי, בן שמן ופרדס חנה, שמציגים כמה שמות בודדים (שהם גם אישים חשובים ונודעים ביותר, כגון רבין). לעניות דעתי יש לקצץ את הרשימה למספר מצומצם של מפורסמים מאוד שייבחרו, ללא פירוט של שנת לידה וכוליי; ומי שאין עליו ערך והוא אדום - כאן לא המקום לפרט עליו פסקה של 4-5 שורות ארוכות, אלא יש לכתוב עליו ערך ולפרט שם, או שממילא אין לציין אותו פה כי אולי הוא לא עובר את רף החשיבות. ואם בכל זאת יש מורים מסויימים שממש מהווים עמוד תווך בייסוד הכפר ובהווי שלו אך לא זכאים לערך - אולי אפשר לשלב אותם באופן מותאם בפסקה שתדבר על כך כחלק מהערך, ולא כפסקה שהיא חלק מרשימה ושנראית כמו פירוט רגיל של הביוגרפיה שלהם. פסקה כזו מתרחקת מאוד ממושא הערך - כפר הנוער עצמו.
מה דעתכם? תודה, Ravit - שיחה 19:45, 5 ביולי 2010 (IDT)


אני חולק על דעתך ואתן לך דוגמא. אוטו קראוס המוזכר כאן כמורה לאנגלית הוא איש שמגיע לו שיפרטו מעשיו כמחנך בטרזיינדשטש ואושוויץ, כסופר, כאיש חינוך ואולם אין לדעתי מקום לכתוב עליו ערך עצמאי בויקיפדיה. הדבר נכון ודאי גם לגבי מיכאל קשטן. כאשר הוספתי שמם של גיל אלדמע, גרי ברטיני ועמוס מלר הרי שהם כבר היו ערכים נפרדים ולכן היה מקום לפרט ולהזכיר זאת. לגבי תלמידים "אדומים" ללא ערך משלהם, נכון לעכשיו מדובר בהלל גרנות (צי'לי) שהוא נשיא איגוד המנכ"לים של החברות העירוניות בשלטון המקומי, פרופסור מיכה ספירא, מנהל ביה"ס למדעי הים במכללה הימית ומנהל המעבדה במחלקה לנוירו-ביולוגיה במכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית בירושלים, ממייסדי המכון הבין - אוניברסיטאי באילת שהוא היה מנהלו במשך שנים רבות. מונה בגיל 38 לפרופסור מן המנין ולדיקן-הפקולטה למדעי-הטבע באוניברסיטה העברית, הפסל משה פרומין ועוד כמה אנשים "שווים". אני משתדל מדי פעם להכנס למחוק אנשים שבעיני הכללותם ברשימה אינה מוסיפה ואפילו גורעת (לא מכיר את "ניר גלבוע" או "קלי רולנד" ומסכים בהחלט למחיקתך. מצד שני לא ברור במה חטאה דנה מודן) --שפינוזה - שיחה 17:46, 6 ביולי 2010 (IDT)

חטאה היחידי של דנה מודן והסיבה העיקרית למחיקתה מהערך היא ש - מה לעשות - הבחורה מעולם לא למדה בהדסים.


לגבי אישים כגון אוטו קראוס - אני לא חולקת על "מגיע לו", נשמע אכן כאיש רב פעלים, אבל כאמור פירוט הביוגרפיה שלו, ספריו וכדומה מתרחק מאוד ממושא הערך ולא קשור אליו. כך גם מיכאל קשטן. לגבי אישים כגון הלל גרנות ומיכה ספירא - אשמח אם תוכל לכתוב להם ערכים נפרדים ונאים, נשמע שחשיבות פועלם לא מוטלת בספק, אבל שוב - מה להם ולפועלם כבוגרים בתוך הערך על כפר הנוער? וכאמור, גם אם יהיו הערכים הנ"ל כחולים, האם זה לא מוגזם לציין בערך זה רשימה ארוכה של 40 בוגרים? עובדת היותם תלמידי הכפר אמורה לעניות דעתי להיות מצוינת רק בערך עליהם, כחלק מהביוגרפיה שלהם, ואילו כאן אפשר להסתפק למשל בציון בודדים נודעים ביותר. בכל אופן, אשמח לשמוע דעות נוספות, אפנה לכאן מלוח המודעות. Ravit - שיחה 21:52, 6 ביולי 2010 (IDT)
בערכי ישיבות מכניסים לרשימת המורים ורשימת הבוגרים כמעט את כל מי שאי פעם דרך בישיבה ושמו מוכר ליותר מאשר קומץ אברכים. אין סיבה להפלות כפר נוער ולמחוק ממנו ידוענים. אחד שחושב - שיחה 21:55, 6 ביולי 2010 (IDT)
רשימה שכזו עושה לי חשק למחוק את כולה ולהתחיל מחדש. אין שום הצדקה להכליל את כל מי שלמד שם או לימד שם, שלא נדבר על הפסקאות שמסבירות מי האישיות... • עודד (Damzow)שיחה!For King and Country‏ • 22:34, 6 ביולי 2010 (IDT)
ישיבת פוניבז'#בוגרי הישיבה, גם בישיבות וגם בבתי ספר אפשר לציין ברשימת הבוגרים והמורים כל מי שיש לו ערך על שמו בוויקיפדיה או שעונה על קריטריונים לכתיבת ערך עליו. - בגינס - שיחה 22:40, 6 ביולי 2010 (IDT)
לדעתי רשימת המורים והבוגרים רק מוסיפה לערך. Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 12:42, 7 ביולי 2010 (IDT)

להבדיל (ואני בוגר הדסים....) ראו http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Old_Etonians_born_in_the_20th_century אני בדעה שכל מי שיש לו ערך בויקיפדיה ראוי להיות מוזכר ויש כאלה שאינם "ראוים" לערך משלהם או שמידת המידע לגביהם אינה מספיקה לערך עצמאי אבל בהחלט רצוי וראוי שיזכרו--שפינוזה - שיחה 14:29, 7 ביולי 2010 (IDT)ו

אוקיי, לא הייתי מודעת לרשימות הבוגרים בערכי ישיבות, ואכן אין סיבה להפלות. אם כך, האם זה בסדר אם אסדר קצת יותר את הרשימה, באופן דומה לזו של ישיבת פוניבז'? למשל שני טורים מסודרים, ללא תאריכי הלידה המיותרים במקרה של ערכים כחולים, וקיצור מסוים של תיאור הביוגרפיות בערכים האדומים במיוחד בפרטים לא אנציקלופדים? Ravit - שיחה 21:04, 7 ביולי 2010 (IDT)

אם הדבר מאוד מפריע לך, ערכי את הערך. לי אישית לא נראה שיש צורך בקיצורים. לעניין שנת הלידה, זה מסדר פחות או יותר את המחזורים ומי למד עם מי.--שפינוזה - שיחה 10:39, 8 ביולי 2010 (IDT)

עדיף לא לציין בפסקה את מי שלמד שם רק שנה או שנתיים. אם הטווח הוא כזה, כל אדם הוא תלמיד נודע של שלושה בתי ספר לפחות. עוד יותר אם הם בחרו להמשיך לתואר ראשון ושני. אריה ה. - שיחה 11:21, 8 ביולי 2010 (IDT)
תודה לאריה שסייע בסידור ועריכת הרשימה. ערכתי וקיצצתי קצת, ואני מניחה שאפשר לקצץ עוד. לדעתי אם שנת הלידה מצויינת בערכים הכחולים אז אין סיבה להוסיף אותה כאן, אבל לא אתעקש על כך כי אני יכולה להבין את עניין המחזורים. לגבי מי שלמד רק שנה או שנתיים - בראש הרשימה כבר מצויין שרובם לא סיימו את לימודיהם בהדסים, ואם נקצץ אותם כנראה נישאר כמעט בלי רשימה... Ravit - שיחה 15:47, 8 ביולי 2010 (IDT)

בועז כהן[עריכת קוד מקור]

ברשימת האנשים הידועים אשר למדו בהדסים, חסר השם ד״ר בועז כהן אשר היום נקרא בועז תדמור, מנהל בית החולים בלינסון בפתח תקווה יליד 1956 ובוגר הדסים מחזור 1970 יסודי  79.179.247.111 23:08, 10 באוקטובר 2011 (IST)

כפר הנוער הדסים- תוספת לפרק היסטורי[עריכת קוד מקור]

בשנים 1971-1976 ניהל את כפר הנוער הדסים אהרון אהרונסון , איש חינוך ותיק בן למשפחה ארצישראלית מפורסמת. בשנים אלו גוייסו משאבים להרחבת בית הספר התיכון והוקמה חטיבת הביניים . צוות מדריכים צעירים נקלט לפנימיה , דור של ילידי הארץ יוצאי יחידות שדה בצה״ל שתרמו לרוח ההתחדשות התרבותית של כפר הנוער והתהליך החינוכי המשלים . מערכת החינוך בתקופה זאת שמה דגש מיוחד על האינטגרציה החברתית לצד ההשגים הלימודיים. בכפר נקלטו ילדים ונערים עולים חדשים מרוסיה, טורקיה , אירן, ארה״ב, קנדה, גרמניה , צרפת . כ״כ נקלטו נערים מאוכלוסיית רווחה בעיירות פיתוח ונערים בני משפחות אמידות ובעלי יכולת כלכלית שבחרו בחינוך הפנימייתי לילדיהם. כפר הנוער הדסים פתח את שעריו לכולם ופעל בהצלחה רבה יחסית למערכת החינוך הארצית ביצירת אינטגרציה חברתית בקרב חניכי הפנימיה.

תודה על התוספת, אך לצערנו לא נוכל להוסיפה, מכיוון שהיא מתארת ומהללת ספציפית את אהרנסון וכוללת פירוט-יתר על מדריכים, ולא מספרת באופן קצר ולעניין ובניסוח אובייקטיבי על תקופתו בהדסים. יחד עם זאת, בהנחה שהינך מכיר/ה את אהרנסון, אשמח אם תוכל/י להבהיר כאן משהו: לא מצאתי מקור ברשת על כך שהוא ניהל את המקום בשנים 1971-6 כפי שטענת, ובנוסף בערך עצמו נכתב כי מנהל המקום בשנים 1966-1976 היה דווקא שלמה שטיינברגר (שנהר). האם תוכל/י להסביר את הסתירה, ולהפנות למקורות מידע על כך? תודה לך, Ravit - שיחה 13:23, 6 באוקטובר 2012 (IST)
ראיתי ששינית את הניסוח (יש עוד מה לתקן, אעשה זאת בהמשך), אך עדיין יש שאלה בסיסית לגבי הסתירה הנ"ל - האם תוכל/י להסביר אותה? תוכל/י ללחוץ על "עריכה" ולרשום את תשובתך מתחת למה שאני רשמתי, כך נהוג כאן. תודה, Ravit - שיחה 09:05, 7 באוקטובר 2012 (IST)
שאלתי את אחי, צבי לוי, שניהל את הכפר מ- 1976 עד 2000. אהרונסון אכן ניהל את הכפר לפניו אבל הצלחה גדולה הוא לא היה, בלשון המעטה. חיים לוי - שיחה 09:15, 7 באוקטובר 2012 (IST)
חיים, תודה על ההבהרה. כמובן שעניין ההצלחה זה דעה בלבד, ולכן בכל מקרה לא נכניס לערך ניסוח שיפוטי לכאן או לכאן, רק עובדות. נחכה יום-יומיים לשמוע גם את עמדת הכותב/ת למעלה, ולאחר מכן נשנה בהתאם את הערך. Ravit - שיחה 09:20, 7 באוקטובר 2012 (IST)
התייחסתי להצלחה רק בשל השבחים המופלגים שהרעיף האנונימי. ברור שלערך לא תיכנס הערכה שיפוטית זו או זו. חיים לוי - שיחה 09:55, 7 באוקטובר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 12:06, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:46, 15 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:46, 15 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 15:53, 1 ביולי 2013 (IDT)

הפרק תלמידים נודעים[עריכת קוד מקור]

יש כל כך הרבה תלמידים בבית הספר הזה, לא ברור על פי איזה קריטריון הוכנסו ומוכנסים שמות לרשימה, ומה זה תורם לערך. אני מציעה להסיר את הרשימה. בנוסף יש אתקטגוריה:בוגרי פנימיית הדסים, כך שמי שרוצה לדעת מי הוא בוגר הפנימייה יכול להיכנס לקטגוריה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 18:39, 23 במרץ 2014 (IST)

זה די מקובל. ראו בית הספר הריאלי ובסמ"ת. בעיניי זה מיותר אך זה הנוהג שהשתרש אצלנו. Shannen - שיחה 20:31, 23 במרץ 2014 (IST)
בהריאלי הרשימה היא של זוכי פרס ישראל. יש קריטריון ברור. כאן זאת סתם רשימה, כנ"ל בסמ"ת. מיותר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 20:39, 23 במרץ 2014 (IST)
לרובם המוחלט יש ערך בוויקיפדיה, וגם זה קריטריון. Mr.Shoval - שיחה 22:13, 23 במרץ 2014 (IST)
לא רואה סיבה למה לא לכלול את הרשימה. זה כן מוסיף לערך בכך שניתן להבין אילו תלמידים למדו שם. ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 10:46, 24 במרץ 2014 (IST)
אפשר פשוט לצמצם את הנפח - לבטל את צורת הרשימה האנכית ואת שנות הלידה. Liad Malone - שיחה 16:47, 24 במרץ 2014 (IST)
בתגובות הבעד לא הייתה התייחסות לתהייתי, לפי איזה קריטריונים נקבעה הרשימה. אם זה מוסיף אז למה לא כל התלמידים? למה למשל "הלל גרנות (צי'לי) יליד 1939, ממנהלי כלל, נשיא איגוד המנכ"לים של החברות העירוניות בשלטון המקומי". הרי אם היה עולה עליו ערך סביר שלא היה שורד הצבעת חשיבות. מה כה נודע בו? מי הם יהודה בן אסייג, אבי בן אסייג ודורון יהל וגיא מנטש. בדיון החשיבות של יורם ראב"ד כותב הערך העלה טיעון ששמו מופיע ברשימה הזאת, אז זה סימן שיש לו חשיבות אנציקלופדית. אז רשימה אקראית שלא ברור איך נוצרה הפכה להבהרת חשיבות. בינתיים שמתי על הרשימה תבנית הסתרה. אבל אם היא תיאר היא חייבת לעבור קיצוץ חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 15:34, 25 במרץ 2014 (IST)
אני מסכים עם חנה. מילא רשימה מיותרת שהיא לא יותר מניימדרופינג. אבל כזאת רשימה ארוכה? דרוש קיצוץ. ובכלל, עד כמה שאני יודע לא ממש נהוג לציין את שנת הלידה ברשימות כאלה. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 17:51, 25 במרץ 2014 (IST)
בעד צמצום הרשימה, להשאיר את עשרת הבולטים ביותר. כאלו שהקורא הממוצע לא צריך להיכנס לערך שלהם כדי לגלות מי הם. Uziel302 - שיחה 00:55, 27 במרץ 2014 (IST)
שימו לב גם להערה בראש הרשימה כיוון שרבים מתלמידי הדסים לא השלימו לימודיהם בכפר הם רשומים כאן על פי שנתון הלידה ולא המחזור שאליו השתייכו. כלומר יש כאלה שרק עברו בהדסים ואינם בוגרי הדסים. נראה ממש לא לעניין להתהדר ברשימת תלמידים אקראית כזאת. אני חושבת שיש כאן בעיה בסיסית. צריך להסיר את כל הרשימה, ואם רוצים להחזיר, אז יש לבנות את הרשימה מההתחלה רק של בוגרים ממש ידועים שסיימו את לימודיהם בהדסים ולא כאלה שאולי למדו שם בכיתה יוד. Ovedc מה אתה אומר על הצעתי? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 14:34, 27 במרץ 2014 (IST)
חנה, אני מקבל את הצעתך. ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 14:46, 27 במרץ 2014 (IST)
התחלתי לדלל את הפרק. אשמח אם נוספים ייכנסו ויבדקו. למשל בערך על יחזקאל רחמים כתוב שהוא בוגר בית הספר התיכון ע"ש מיי בויאר, אין אזכור בכלל שלמד בהדסים. אז מה הוא עשה ברשימה הזאת? כל שם צריך להיבדק. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 05:43, 30 במרץ 2014 (IDT)

אברהם ליבוביץ[עריכת קוד מקור]

אברהפ ליבוביץ היה מורה להיסטוריה בכפר בשנים 1954/5. יליד הונגריה. בוגר בית הספר לרבנים בבודפשט. ניצול שואה ומורה בבית היתומים בבודפשט. לימים הקים את ביתהספר "שקמים" בשדרות ו"שמשון באשקלון. 109.66.9.160 21:47, 24 בנובמבר 2018 (IST)