שיחה:משרד המשפטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ערכי משנה[עריכת קוד מקור]

יש לציין כי ישנם ערכים שהם למעשה ערכי משנה לערך הזה. כוונתי היא לערכים כמו היועץ המשפטי לממשלה, פרקליטות המדינה, המחלקה לחקירות שוטרים וכדומה, שהם חלק ממשרד המשפטים. לפי הבנתי צריך הדבר לבוא לידי ביטוי באופן כל שהוא גם בערך זה. בתודה--חוקר 01:34, 14 יוני 2006 (IDT)

תיקונים[עריכת קוד מקור]

מן הראוי לציין כי יש למשרד יחידות סמך שגם הן בסופו של דבר כפופות לשר: הנהלת בתי המשפט, הנהלת בתי הדין הרבניים ומערכת ההוצאה לפועל וגביית קנסות (מינואר 2009). כמו כן פועלים במסגרת משרד המשפטים בתי הדין השרעיים בתי הדין הדתיים הדרוזים. 79.180.135.2 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

השר נאמן אינו חבר הליכוד[עריכת קוד מקור]

למיטב ידיעתי השר נאמן אינו חבר בשום מפלגה (ולמען האמת מי שלחץ למנותו היה אביגדור ליברמן מישראל ביתנו, שכפה זאת על ראש הממשלה). לכן נראה לי שיש להותיר את עמודת המפלגה בשורה שלו רק עם המלים (לא חבר כנסת), כפי שרשום בתקופת הכהונה הראשונה שלו). 87.68.246.205 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

מנכ"ל[עריכת קוד מקור]

מישהו יודע למה למשרד לא היה מנכ"ל בשנים 78-87 ? ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 23:02, 26 באוגוסט 2013 (IDT)

ראשי ממשלה כשרים בזמן שאין שר[עריכת קוד מקור]

האם אנחנו מעוניינים בכך? האם חשוב לציין זאת תמיד, גם כשמדובר בכמה שבועות בלבד (כמו במקרה של בן גוריון)?

ואם כן, אז עלינו למלא כל "חלל" שנוצר בשמו של ראש הממשלה באותה העת, ואם כך עלינו להכניס את שמו של ראש הממשלה של אותה עת בין שני פרקי כהונתו של יעקב שמשון שפירא, וכן בינו לבין חיים יוסף צדוק, וכן בין שמואל תמיר למשה נסים (8 ימים?...), וכן בין יצחק מודעי לאברהם שריר (שבוע...).

אם לא, אז עלינו למחוק את שאר ראשי הממשלה שמופיעים כרגע מתוקף היותם ראשי ממשלה באותה עת (אולי להשאיר רק את אלה שכיהנו זמן ממושך, נניח מעל 12/6 חודשים).

כמו כן, אם מחליטים להשאיר את ראשי הממשלה, אני מציע להוסיף תבנית {{ביאור}} כל פעם שמופיע ראש ממשלה, שיבהיר לקורא שמדובר באדם שכיהן כראש ממשלה ומתוקף כך כיהן זמנית כשר המשפטים. אוריאל, Orielno - שיחה 06:16, 2 באוקטובר 2016 (IDT)

שר שמכהן ללא אמון הכנסת בממשלת מעבר[עריכת קוד מקור]

השר אמיר אוחנה מונה לשר משפטים שלא בדרך הרגילה, של אישור הכנסת למינויו, אלא מתוקף חו"ד משפטית של היועמ"ש לפיה בזמן ממשלת מעבר רשאי רה"מ למנות חד-צדדית שרים מקרב חברי הכנסת במקום שרים שפוטרו או שהתפטרו. אני לא סבור שמעמדו זהה לשר שמכהן מתוקף אישרור הכנסת כחלק מממשלה הזוכה לאמונה. אבקש איפוא שלכל הפחות יתווסף להערות בצמוד לתקופת כהונתו שהוא מכהן כשר שמונה ולא נבחר כחלק מממשלת מעבר. 77.138.175.122 16:18, 9 ביוני 2019 (IDT)

עפ"י נאום 4 השבטים של הנשיא שמאוד בולט בחלוקה לגושים פוליטיים במערכות הבחירות האחרונות, המצב של שר ללא אמון הכנסת יהיה הנורמה במקרים עתידיים רבים ללא שינוי חקיקה מתאים. לא רק שר המשפטים לא זוכה לאמון הכנסת. יחד עם זאת שר המשפטים הוא מלכתחילה שר "מוחלש" כי הוא מופקד על "רשות" כך שאמון הכנסת הוא עניין מאוד שולי בערך של משרד המשפטים גם אם הוא מרכזי בערך של משרד הרווחה למשל. 141.226.61.55 01:35, 26 בינואר 2020 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

"כמו כן, גם בימינו, כ-65 שנה לאחר הקמת מדינת ישראל, עומדים בתוקפם חוקים שנחקקו בידי המחוקק המנדטורי או נסחים חדשים של חוקים כאלה (כגון פקודת מניעת טרור, פקודת הראיות או פקודת העיריות). דבר החקיקה העות'מאני האחרון, המג'לה, בוטל ב-1984."

אנו כבר 70+ שנה, פקודת מניעת הטרור אינה בתוקף. ניתן להחליף בפקודת הנזיקין, שהיא דוגמה לענף משפטי שלם שמבוסס על דינים בריטיים, או פקודת התעבורה, שרלוונטית מאוד היום. יצויין שלצד ביטול המג'לה ב1984 נעשה ניסיון לבטל שורה ארוכה של פקודות מנדטוריות מיותרות

מקור: ראו סעיף 73 לחוק המאבק בטרור, התשע"ו-2016, המבטל את הפקודה ראו חוק לביטול דינים שנושנו, התשמ"ד-1984

דווח על ידי: נ.א.ע 109.186.46.30 13:02, 22 בפברואר 2020 (IST)

מחיקת משפט[עריכת קוד מקור]

היות והחל מה-1.4.21 אין למדינת ישראל שר משפטים ולא ברור אלו סמכויות יהיו למנכלי"ת, כאשר סביר מאוד שהיא לא תעמוד בראש הועדה למינוי שופטים, מתבקש למחוק את המשפט

"במסגרת תפקידו שר המשפטים מכהן גם כיו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה וכחבר הקבינט המדיני ביטחוני".

המשפט הזה ריק מתוכן אם החוק איננו מקויים.

ניתן לחלופין להוסיף משפט שמבהיר כי סמכויות אלו של שר המשפטים הותלו עד למינוי שר משפטים חדש. Gilad1250 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

לציין בטבלת "שרי המשפטים לדורותיהם" שאין שר משפטים[עריכת קוד מקור]

אירוע חסר תקדים מאז קום המדינה,[1][2][3] מציע לציין זאת בטבלה. קפקא - שיחה

מינוי לא חוקי[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:כיכר העיר#משרד המשפטים

עורכי ויקיפדיה יקרים, במיוחד אלה שאחראים על הדף של משרד המשפטים, אתם תומכים בשתיקה בעבירה על החוק כשאתם לא מפרסמים הבהרה כמו זו שאני עשיתי בדף של משרד המשפטים הישראלי באנגלית.יש עובדות, ממשלת ישראל הפרה היום את החלטת הממשלה שלה, כלומר עברה על החוק, וזאת בלי קשר לזהותו של שר המשפטים.

ויקיפדיה אולי לא משפיעה בטווח הקצר יותר מאשר אתר חדשות ממוצע, אבל יש עובדות ויש דעות. Gilad1250 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

Gilad1250 הניסוח באנגלית אומר שהכנסת בחרה שר משפטים בצורה לא חוקית. אכן אם כנסת בוחרת שר משפטים זה לא חוקי כי הכנסת לא בוחרת שרים, אבל לא נראה לי שזה מה שהתכוונת לכתוב. דיון על תוכן שצריך להופיע בערך צריך להיות בדף השיחה של הערך ולא כאן. ולדעתי, הסיפור של אתמול לא צריך להופיע בערך על משרד המשפטים אם כבר בערך על הממשלה. בכל מקרה, אין כאן שום מינוי לא חוקי כי לא היה מינוי. יש החלטת ממשלה שמנוגדת לחוקי יסוד. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:03, 28 באפריל 2021 (IDT)
- סוף העברה